STP Timișoara Forum: Inelul IV - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (46 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Inelul IV

#41 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 septembrie 2011 - 20:32

Vezi postareaduck_dani, la 13 septembrie 2011 - 14:35, a spus:

O harta cu traseul inelului IV este? sau daca stie cineva exact traseul, poate desena una? :D Mersi!

Mai e si aici o harta postata de Bogdan BMB (pe prima pagina), dar poate nu la fel de explicita ca a lui mile.

De asemenea, pe aceasta harta se pot vedea toate viitoarele sosele (cu linie punctata) ce vor fi realizate pe viitor: intreg inelul 4 - chiar si tronsonul de la Padurea Verde; Centura de Sud; Bulevardul Sudului etc.

Si ca sa fie stocat si la noi pe forum.... ;)
Imagine atasata: pug2.jpg
0

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2011 - 00:44

"Studiind" mai atent harta am observat ca traseul Centurii de sud a fost modificat serios (in sens pozitiv) fata de varianta de pe harta insa s-a si amanat ... sine die ...
Am vazut si traseul inelului pe la Padurea Verde. Personal lucrez in acea zona de doi ani si jumatate si inca de atunci vorbea lumea de acolo ca va urma sa treaca o sosea dinspre Calea Lipovei, intre ultimele blocuri din zona si Muzeul Satului. Spatiul era unul generos, arhisuficient pentru 4 benzi si trotuare. Credeam si nu credeam acel zvon insa totul s-a spuberat in momentul cand am vazut ceva extinderi sau constructii vechi intrate in reparatii in curtea muzeului, ceea ce va strangula in mod cert o strada cu 4 benzi. Cu alte cuvinte, nu stie stanga ce face dreapta. Din cate stiu, Muzeul Satului apartine de CJ iar viitoarea strada de primaria TM. Se faulteaza unii pe altii.
Un alt lucru confirmat (din pacate) de harta este Centura de vest care va trece exact peste una dintre gropile de namol din Freidorf, facute cu un an - doi in urma. Subiect discutat mai pe larg la Bulevardul Bega...
Un lucru ciudat (si despre care n-am auzit nimic pana acum) ce-l vad pe harta este un pasaj CF intre str. Dunarea si Pop de Basesti, pasaj realizat (aprox) peste Depoul de locomotive. Lucru extrem de greu de realizat, mai ales in situatia noastra, unde nu se realizeaza mai nimic. Si ar fi si foarte aproape de cel de pe Bogdanestilor (daca se va realiza si acesta) care ar fi cu mult mai scurt.

LE Am observat ca se mai pune de un pasaj CF (sau o alta bariera) pe traseul inelului, la bifurcatia caii ferate, spre Lipova si spre Lugoj. Locul este bine ales insa nu stiu daca se va si realiza.

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 septembrie 2011 - 01:10

0

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2011 - 02:07

Iata despre ce este vorba ...

Imagine atasata: inel 4 03.JPG
Se poate observa ca s-a ales ca intersectia cu CF sa se faca in apropierea bifurcatiei de cale ferata de care am amintit mai sus. Se impusca doi iepuri cu un foc daca se va realiza acest lucru.


Si iata aici cladirea (mica) care stranguleaza cele patru benzi posibile. Cu dungile galbene am marcat gardurile Muzeului Satului si ale TRW-ului, iar intre ele exista gradini ale celor de la blocuri, care inca isi cultiva tot felul de legume insa terenul nu este al lor ci al orasului, ei fiind tolerati acolo pana ce se va construi acel inel. Mai bine se cultiva ceva decat sa creasca buruieni.

Imagine atasata: inel 4 04.JPG
0

#44 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 17 septembrie 2011 - 08:06

In Timisoara nu cred ca se vor mai realiza degraba sosele noi cu 4 benzi. E pur si simplu prea complicat pentru ei sa se coordoneze sa realizeze asa ceva.
0

#45 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 septembrie 2011 - 08:14

De ce nu se acceseaza fonduri europene pentru acest inel? Proiectul nu este eligibil sau care o fi cauza?
0

#46 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 17 septembrie 2011 - 10:30

pe cand acest tronson ?

Imagine postata
0

#47 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 septembrie 2011 - 11:29

Vezi postareaudar, la 17 septembrie 2011 - 10:30, a spus:

pe cand acest tronson ?

Imagine postata

Proiectul implicand si un pasaj peste calea ferata, cam greu pentru bugetul orasului. De aceea am si propus mai sus accesarea de fonduri europene pentru acest tronson.
0

#48 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 17 septembrie 2011 - 11:39

Vezi postareaChagall, la 17 septembrie 2011 - 11:29, a spus:

Proiectul implicand si un pasaj peste calea ferata, cam greu pentru bugetul orasului. De aceea am propus mai sus accesarea de fonduri europene pentru acest tronson.


macar pana la strada Avram Imbroane dupa TRW pana gasim finantare pentru pasaj ca de acolo are continuare pe Aleea Padurea Verde

Aceasta postare a fost editata de udar: 17 septembrie 2011 - 11:40

0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2011 - 11:57

Vezi postareaudar, la 17 septembrie 2011 - 10:30, a spus:

pe cand acest tronson ?

Imagine postata



Citeaza

“La Padurea Verde este o problema, in sesnul ca trebuie sa strabatem padurea, iar in apropiere mai sunt si terenuri private. Speram sa rezolvam problema aceasta peste iarna, iar in maxim un an jumate sa putem finaliza tronsonul din Inelul IV de circulatie care va trece pe aici, pana la Colonia Radio”, a declarat Gheorghe Ciuhandu, primarul Timisoarei.


Acesta este raspunsul primarului acum inainte de alegeri. Dupa alegeri uita ce a promis.
Iar pentru a ajunge la Colonia Radio, este necesara si constructia podului peste Bega in dreptul strazii Bobalna. Vedeti toate astea realizabile intr-un an si jumatate?
Eu unul NU.
Colonia Radio se afla in dreptul Ghirodei insa pe malul celalalt al Begai.
0

#50 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 septembrie 2011 - 16:09

Harta inelului IV de ocolire a orasului Timisoara

Am actualizat harta lui mile (sper sa nu se supere) cu intregul inel IV.

Imagine atasata: Harta Inel IV - mile.jpg
0

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 septembrie 2011 - 20:51

Iata niste poze (de azi) din zona UMT - TRW, respectiv un "segment" din traseul inelului 4, care va fi finalizat intr-un an si jumatate de acum incolo, dupa cum a declarat domnul Ciuhandu, (inca) primarul orasului.

Putem vedea cladirea care "stranguleaza" inelul 4 la intersectia cu Avram Imbroane. Cladirea apartine Muzeului Satului si a fost recent cosmetizata. Sta in drum ca si cladirile de la gara despre care am vorbit in topicele dedicate. Lucru imbucurator este faptul ca se construiesc alte cladiri noi pe langa gardul retras. S-ar putea ca, cladirea veche sa fie demolata dupa ce vor fi terminate cele noi. Doar s-ar putea....

Imagine atasata: inel 4 05.jpgImagine atasata: inel 4 06.jpgImagine atasata: inel 4 07.jpg


Si din unghiul opus, unde se poate vedea (partial) si corpul de cladiri noi...

Imagine atasata: inel 4 08.jpgImagine atasata: inel 4 09.jpg


Si iata cam cum vad eu intersectia Inel IV - Avram Imbroane...grosso-modo...

Imagine atasata: inel 4 10.JPG


Cei patru stalpi de iluminat (nocturn) au fost pozitionati in luna iunie, cu lampi, cu cablu subteran de alimentare pozat si abia acum o saptamana si ceva, dupa 1 septembrie, au fost conectati la retea. Dar al doilea stalp (lampa) deja nu mai functioneaza....25 % din lucrare nu mai functioneaza. Cam mare procentul (de defectiuni sau rebut) dupa o saptamana de la "inaugurare"...
0

#52 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 septembrie 2011 - 13:16

Semafoarele de la intersectia str. Grigore Alexandrescu si Calea Aradului sint un adevarat pericol, sint puse in pozitie greu vizibila, dupa ce ca sint puse doar pe partea dreapta, sint departe de marginea drumului. Puteau sa faca un efort INAINTE de asfaltare sa traga cabluri la insule pt a monta si acolo semafoare.

Imagine atasata: Grigore Alexandrescu 07 - 23 septembrie 2011.JPG Imagine atasata: Grigore Alexandrescu 08 - 23 septembrie 2011.JPG


Au terminat si conexiunea Str. Grigore Alexandrescu - Calea Torontalului:

Imagine atasata: Grigore Alexandrescu 09 - 23 septembrie 2011.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 23 septembrie 2011 - 13:19

0

#53 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 septembrie 2011 - 13:45

Daca mai ai drum prin zona, incearca si portiunea dintre DJ691 si padurea verde.
Aceea chiar imi pare interesanta.
0

#54 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 24 septembrie 2011 - 16:35

Vezi postareaDoppler, la 23 septembrie 2011 - 13:16, a spus:

Au terminat si conexiunea Str. Grigore Alexandrescu - Calea Torontalului:

Atasament Grigore Alexandrescu 09 - 23 septembrie 2011.JPG


Intersectia aia e groaznica acolo daca va ramane in forma actuala.
Depozitul ala de materiale de constructii incurca extraordinar de mult geometria intersectiei.
Si mai tot timpul sunt tiruri stationate pe-acolo.
0

#55 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 19 martie 2012 - 23:42

Si iata a trecut deja juma' de an si situatia e tot la fel de aberanta in zona. Cand iesi de pe drumul de 4 benzi si intri pe 2 practic nu se stie ce e acolo, care e banda 1, unde stationezi sa faci stanga, totul e la plezneala.
0

#56 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 22 martie 2012 - 18:35

Azi pe la 11 montau semafoarele asa cu exceptia trecerii de pietoni. Totul e perfect acolo!
0

#57 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 22 martie 2012 - 19:59

Vezi postareamarione, la 22 martie 2012 - 18:35, a spus:

Azi pe la 11 montau semafoarele asa cu exceptia trecerii de pietoni. Totul e perfect acolo!


Perfect ? Tu esti pieton sau sofer ?
0

#58 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 22 martie 2012 - 22:41

AM uitat sa pun ghilimele de rigoare acolo nici trotuar nu este vis a vis de aral dar mai sa fie perfect sry e naspa ,a si sunt sofer trec de 2 ori pe zi pe acolo
0

#59 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 24 mai 2012 - 18:35

Vezi postareaDoppler, la 23 septembrie 2011 - 13:16, a spus:

Semafoarele de la intersectia str. Grigore Alexandrescu si Calea Aradului sint un adevarat pericol, sint puse in pozitie greu vizibila, dupa ce ca sint puse doar pe partea dreapta, sint departe de marginea drumului. Puteau sa faca un efort INAINTE de asfaltare sa traga cabluri la insule pt a monta si acolo semafoare.

Atasament Grigore Alexandrescu 07 - 23 septembrie 2011.JPG Atasament Grigore Alexandrescu 08 - 23 septembrie 2011.JPG


Au terminat si conexiunea Str. Grigore Alexandrescu - Calea Torontalului:

Atasament Grigore Alexandrescu 09 - 23 septembrie 2011.JPG

Astia au pus semafoarele pe intermitent de luni o sa functioneze dar cand traversezi ca pieton te duci din iarba in iarba ca trotuarele nu ajung pana acolo.Rusine PMT :)
0

#60 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 mai 2012 - 09:26

Daca as lucra in primarie, mi-ar fi rusine sa denumesc aceasta straduta drept ...Inel :)
0

Arata acest topic


  • (46 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi