STP Timișoara Forum: Radiala de Vest a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Radiala de Vest a Timisoarei Demararea documentatiei

#1 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2022 - 16:13

Contractul de 300.000 de euro pentru documentatia radialei de 1 km care sa lege strada Garii si Pasajul Solventul de viitoarea Centura Vest are doi competitori. Amandoi mai au contracte cu Primaria Timisoara


Iata ca incep sa se miste niste lucruri legate de aceasta noua radiala a orasului, dupa unii fiind a opt-a iar dupa altii a sapte-a pentru ca iesirea spre Giroc nu merge mai departe...


Aceasta radiala se compune din doua segmente.

Unul care revine Primariei Municipiului Timisoara si va avea 1 km lungime. Acest segment se va intinde de la Pasajul Solventu pana la la strada Carpenului si va avea pe traseul sau si un pasaj suprateran peste calea ferata, ramura Resita.

Celalalt segment se va intinde de la strada Carpenului pana la viitoarea Centura de Vest si va avea 1,7 km lungime conectandu-se la centura printr-un sens giratoriu. El va fi implementat de CNAIR.
Personal sper ca aceasta radiala va continua spre Sanmihaiu Roman si astfel va merge mai departe spre Sanmihaiu German, Bobda, etc.,...Abia atunci va deveni radiala in adevaratul sens.


Avand aceste doua segmente care vor fi implementate de doua autoritati diferite, mi-a fost greu sa aleg unde sa deschid acest topic, ori la infrastructura Timisoarei, ori la cea a judetului...Probabil ca in timp vor fi doua topice...
3

#2 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 20 noiembrie 2022 - 19:51

Primăria din Sanmihaiu Român și-a adresat pentru considerarea continuării radialei vest dincolo de centura până în comuna.
Nu știm cât de mult iau în considerare primăria Tm usere și CJT penele, o cerere a unei primarii de comuna pesede.
2

#3 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2022 - 21:53

Ce treaba are primaria TM cu dorinta primariei Sanmihai pentru continuarea radialei in UAT-ul comunei, indiferent de culoarea politica. Primarul sa faca presiuni la CJT si MT inainte de faza de proiectare; daca are asteptari de la primaria TM, e doar gargara politica.
0

#4 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 615
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 20 noiembrie 2022 - 21:58

Doar am arătat în ce varietate politica e treabă. PMT e normal sa colaboreze și să aibă treabă în a integra toată zona metropolitană: proiecte in pairing (nu unii vin cu 4 benzi și alții cu 2), transportul periurban integrat etc.
0

#5 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2022 - 22:28

Nu impiedica nimeni pe primarul din Sanmihai sa faca presiuni si sa intre in jocul negocierilor cu MT si CJT pentru prelungirea radialei de la centura vest si catre Sanmihai. Ideea e foarte buna daca se pune in practica, dar trebuie adresata unde trebuie ca sa nu se ajunga in situatia primariei din Mosnita care a dormit in papuci ca nu a cerut sens giratoriu / pasaj pe drumul comunal catre Urseni. S-a trezit dupa ce au inceput lucrarile si la nemultumirea publica. Nici primaria TM nu a obtinut maximum, ci doar vreo 2 km de la CNAIR din aceasta radiala, pasajul peste CF si conexiunea la strada garii care e cel mai scump, va fi facuta de primarie. Asta daca se va mai face centura vest, ca dupa cea de sud am asteptat zeci de ani si inca nu e gata.
1

#6 Userul este online   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 21 noiembrie 2022 - 13:44

Ma bucur ca Primaria face pasi pentru viitoarea radiala care sa lege Pasajul Solventul, gara si centrul direct de Centura Vest.
Am insa cateva nelamuriri referitor la viitorul drum.

1. Studiul de fezabilitate fiind licitat de catre Primaria Timisoara se refera doar la segmentul ce il va construi Primaria sau la intreg drumul pana la centura?
2. Partea de 1.7 km ce va reveni CNAIR va fi parte in proiectul Centurii de Vest sau va fi proiect separat?
3. Radiala se va lega de centura printr-un sens giratoriu sau printr-o descarcare Ambele fiind drumuri express pe 4 benzi, logic ar fi sa fie o descarcare si nu un sens giratoriu.
Sper sa nu ne trezim cu 4 proiecte diferite, ar iesi o nebunie:
- proiect CNAIR - centura Vest
- proiect CNAIR - drum de legatura 1.7 km
- proiect Primaria Tm - drum de legatura 1 km
- proiect CJT - drum catre Sanmihai

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 21 noiembrie 2022 - 13:51

0

#7 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2022 - 14:12

Cei 1,7km fac parte din descărcarea care nu are cum să fie sens giratoriu și nu vor fi 4, vor fi 3 proiecte separate....
0

#8 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2022 - 15:34

Citeaza

1. Studiul de fezabilitate fiind licitat de catre Primaria Timisoara se refera doar la segmentul ce il va construi Primaria sau la intreg drumul pana la centura?



Se refera doar la acel kilometru al Primariei Timisoara. Eu asa deduc din articolul linkuit in prima postare.
Da, este un pic ciudat ca un drum de 2,7 km sa fie facut de doua autoritati. Oricand pot apărea nesincronizari. Ar fi penibil ca un lot sa fie gata cu un an - doi inaintea celuilalt.


Pe de alta parte eu as prefera un sens giratoriu la intalnirea cu Centura de Vest pentru ca cedezi prioritate o singura data, celor din stanga, si pleci iar in cazul sensului toata lumea va reduce viteza la apropierea de sens. In cealalta varianta cei de pe drumul cu prioritate vor merge cu viteza in dreptul intersectiei sau unii cu viteze mai mari decat cea legala crescand astfel de riscul de accidente cu urmari grave...

In momentul in care va veni si drumul de Sanmihai, giratoriul va deveni mai folositor pentru schimbari de directie decat o intersectie in cruce.

In conditiile in care se construieste aceasta radiala, pasajul propus de CFR in Ronat isi cam pierde necesitatea. Poate doar o pasarela pietonala ar ajunge acolo sau undeva pe aproape. Si iata alti bani economisiti aici si investiti in calea ferata pe estacada in estul orasului....
0

#9 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1398
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2022 - 16:05

eu sper la un nod trifoi sau cum se cheama, nu-si are rostul nici un sens giratoriu la intersectia a doua drumuri cu 4 benzi
1

#10 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2022 - 19:11

Nodul trifoi presupune un pasaj denivelat, nu?


Dar iata care ar fi traseul acestui drum radial intre Pasajul Solventu si Centura de vest...dupa ce am primit un minim de informatii...


Imagine atasata: Radiala de vest 01.jpg

0

#11 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2022 - 21:14

Imagine atasata: 311042657_533598512107020_7247989835804985349_n.jpg
Imaginea am luat-o de pe contul lui Latcau. Cel mai probabil noua strada, cel putin o parte, se va suprapune cu strada Carpenului pentru ca e deja a Primariei. Nodul va fi realizat pe UAT Sanmihaiu Roman daca ramane ca in imagine.

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 21 noiembrie 2022 - 21:15

0

#12 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2022 - 21:24

Din ce vad in imagine pare ca va fi un pasaj peste centura.
In aceste conditii cum se va continua cu drumul catre Sanmihai. Mi-e teama sa nu-si dea cu stangul in dreptul?
Este binevenit un pasaj suprateran insa la sol tot vad necesitatea unui sens giratoriu, pentru schimbari de directie, precum va fi la Calea Sagului cu Centura de sud.

Dar cred ca imaginea postata este mai mult de reclama.


Citeaza

Cel mai probabil noua strada, cel putin o parte, se va suprapune cu strada Carpenului



Atunci nu prea iese distanta de 2,7 km ci ceva mai scurta...Vom afla candva.
0

#13 Userul este online   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1379
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2022 - 23:48

Din moment ce CNAR face partea dinspre centura probabil vor face si nodul - indiferent daca e inclus in proiectul centurii sau in proiectul facut de primarie. Sper ca cineva de la CJT sa se gandeasca si la conectarea mai departe, ar fi pacat sa fie doar un semi-nod.
2

#14 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 13 decembrie 2022 - 16:28

Ei si uite ca si la Cluj se poate descentralizare pe hartie pentru proiectare si trimis costul pentru finantare la MT

Pana atunci ne uitam cum vor reusi altii dar si la ce investitii, insasi Grindeanu da cu pixul, la Cluj si cand sunt in opozitie fac lobby la nivel central pentru ca sunt uniti indif de culoarea politica

Centura Metropolitană Cluj

apropo de proiectul magistralei Vest, foarte bine ca se face de catre PMT bucata lipsa, dar si-a pus cineva vreodata problema separarii fluxurilor de trafic in Mega intersectia de la Solventul, puneti pe foaie va rog si linia dubla de tramvai plus legatura cu Bv Dambovita.
0

#15 Userul este online   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1379
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 13 decembrie 2022 - 17:44

buna idee corco - ar fi interesant ca radiala sa fie pasaj peste noul bulevard si peste linia de tramvai care ar merge spre Dambovita. Doar ca trama stradala va fi diferita, linia de tramvai este pe mijlocul bulevardului, si acolo unde este curba liniei, in fata pasajului, este un giratoriu.

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 13 decembrie 2022 - 17:51

0

#16 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 decembrie 2022 - 20:09

Pai iata solutia tehnica de care vorbiti pe care am postat-o la inceputul anului in topicul Pasajul Solventul. O varianta corecta si relativ usor de construit.

Tramvaiul ramane la sol cu o intersectie in T in sensul giratoriu facut si el (sensul) la nivelul solului sau intersectie in cruce a tramvaiului daca se doreste in viitor prelungirea lui catre Utvin, Sanmihaiu Roman.
Venind dinspre gara, banda 2 care este langa linia de tramvai, urca si trece peste drumul Calea Bogdanestilor - Bul Dambovita si coboara dincolo. Banda 1 merge in continuare la nivelul solului si intra in sens giratoriu pentru alte directii. O alta banda iese din sens si pleaca spre centura unindu-se apoi cu banda care coboara si formeaza din nou doua benzi spre centura. In sensul invers la fel.

Schita este una modesta in 2D si poate mai greu de inteles...



Vezi postareamile, la 25 ianuarie 2022 - 16:54, a spus:

Si pentru ca stau bine cu timpul liber, mi-am permis sa fac o schita cu intersectia de la Solventu intre str Garii si relatia Bogdanestilor - Dambovita in varianta cu pasaj subteran CF, varianta proasta dupa parerea mea si costisitoare din mai multe aspecte...

Un sens giratoriu mare la nivelul solului dupa iesirea din pasaj iar peste acest sens pasaj auto suprateran cu doua brate independente pentru cele doua sensuri si asta pentru a avea loc linia de tramvai pozitionata central pe strada Garii. Linia se poate prelungi (daca se doreste) si catre Sanmihaiu Roman fiind suficient si un singur fir.
Cu acest pasaj se obtine un timp de deplasare superior pe radiala dinspre/catre gara.
Dar avand in vedere ca este nevoie de inca un pasaj supra/sub teran la liniile Resita, probabil ca nu se va aborda niciodata aceasta varianta.
Vom ramane cu un sens giratoriu (mare sper eu) unde vor intra si tramvaiele in el, fie in mod circular sau nu, avand in vedere ca se vor intalni aici trei directii diferite de linii de tramvai (sper eu), Ronat, Dambovita si Gara de Nord...



Imagine atasata: intersectia solventu 02.jpg
1

#17 Userul este online   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1379
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 mai 2023 - 12:24

desemnata firma pentru SF: "Primarul Dominic Fritz a semnat cu societatea FIP Consulting contractul de proiectare, faza SF, pentru realizarea obiectivului Noua Radială Vest. "
"Investiția va include 4 benzi, câte două pe sens, separate printr-un parapet, un pod peste calea ferată din vestul orașului, un sens giratoriu la intersecția cu strada Carpenului, dar și iluminat public stradal, rețele de apă și de colectare a apelor pluviale, trotuare de 2-3 metri lățime, piste de bicicletă de minim 1,5 metri lățime și spații verzi de minim 1,5 metri lățime."

DeBanat


si penru Mile - este aceeasi firma care lucreaza la pod si continuarile sale. deci sunt sanse sa le lege frumos

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 04 mai 2023 - 12:44

5

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29679
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2023 - 18:48

Eu am invatat deja o parte din lectie, citind manualul de dezvoltare urbana pentru Oslo.(l-am listat si dorm cu el sub perna :rad_masa: ) Trotuarul se face de 2 metri, nu de 3. De 3 metri il faci doar daca studii concrete demonstreaza ca ai un trafic de 2000 de pietoni pe ora. (!) De 2,5 metri il faci daca ai 1000 de pietoni pe ora. Crede cineva ca pe "radiala" asta va avea un trafic pietonal de 2000/ora? :eusa_think:
As zice ca 2 metri e mai mult decat suficient si mai bine ar ceda acel metru pistelor pentru ciclisti, cu toate ca si pentru asta ar trebui sa ai un trafic de vreo 400 de ciclisti pe ora. (noi pe Budai Deleanu avem 400 de ciclisti pe an, :ph34r: dar nu conteaza, noi suntem mai generosi chiar decat cei din Oslo)
1

#19 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 04 mai 2023 - 20:30

Ca sa fie 100% pe placul lui Mile (si al meu, de altfel) ar trebui prevazut ca radiala sa treaca dincolo de centura, pana in Sanmihai, iar la intersectia cu centura, sa existe o intersectie macar de tip trifoi daca nu chiar una mai eficienta :)

Si in caz ca va ganditi ca se poate prelungi dupa - depinde ce conexiune au de gand sa faca la centura, daca va fi simplu de prelungit dupa sau nu, pastrand eficienta
2

#20 Userul este online   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1379
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 mai 2023 - 10:30

Pai hai sa il rugam pe dl Nica sa lase vorba la dl Dobra sa faca continuarea . Sau daca se schimba ministrul la transporturi anul asta, poate Nica sa il roage direct , desi nu prea are succes cu colegii din guvern si partid in ultima vreme :)
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi