STP Timișoara Forum: Modernizarea liniei CF Timișoara Est - Ronaț Triaj - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea liniei CF Timișoara Est - Ronaț Triaj Lungime 13.86 km | val. contract 1.44 miliarde Lei | durata 42 de luni

#181 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 25 ianuarie 2023 - 13:38

Chiar acuma la Gh.Adam, langa CF erau 3 Dustere pe terenul gol din fata de la Conti si faceau masuratori topografice.

#romaniaproiectelorproaste

Ne place marfarul prin oras.

Imagine atasata: IMG_20230125_134113.jpg
1

#182 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 25 ianuarie 2023 - 15:16

Raspunderea este in principal a autoritatilorlocale si exclusiv a lui nea Robu fost primar al Timisoarei care ar fi trebuit sa ne apere interesele.
Pe locul 2 poate chiar la egalitate este vina ONG-lor care efectiv au intrat in pamant si au uitat ca tranzitului feroviar de marfa se face prin mijlocul orasului.
Pe locul 3 presa, televiziunile si Universitatile toate fara reactie si lipsite la discutiile preliminare despre SF cu delegatiile oficiale.
Intr-un cuvant nu si-a pus nimeni problema si am pierdut startul, este nevoie de o centura feroviara si un nou triaj la Remetea probabil, cel de la Ronat dupa modernizare va fi disponibil
0

#183 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 ianuarie 2023 - 15:37

Vezi postareamichidutza, la 25 ianuarie 2023 - 13:38, a spus:

Ne place marfarul prin oras.



Iata cam cum ar arata asteptarea trenului de calatori in Halta Centru Timisoara...prin care vor circula si marfare!...Mult zgomot si vant.





Si da, acest proiect de modernizare/dublare a liniei CF prin oras trebuia sa fie facut simultan cu centura CF pentru marfare...
3

#184 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3085
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 ianuarie 2023 - 19:25

Statia noua din centru eu cred ca va fi doar pentru trenul spre aeroport. Apoi, si daca nu ar fi, iar aici vor oprii toate personalele care pleaca spre si vin dinspre Timisoara situatia tot nu va fi cea descrisa mai sus. Adica sa stai sa astepti trenul si sa treaca prima data un marfar. Doar intr-un caz exceptional s-ar intampla asa ceva (accident, defectiune, etec). In restul timpului, niciodata nu va fi cineva acolo cand ar trece un marfar. Spun asta pentru ca felul in care functioneaza despecerizarea este alta, chiar si daca am vorbii sa zicem de un tren care vine de la Arad cu directia aeroport, iar acest tren este intarziat si are in fata un marfar, chair doua, dispecerul va tine marfarul la Tm Nord pana trece trenul care vine de la Arad. Asta se intampla, s-a intampla si se va intampla, cine doreste sa se lamureasca poate merge la Gara de Est. Marfarele au oricum viteza redusa cu 10-20km/h fata de trenurile de pasageri, deci mereu vor fi trase pe dreapta pentru a lasa loc trenurilor de pasageri care vin din urma, de ce e mereu coada de marfare la Balota...?

Pe langa asta, linia face parte dintr-un coridor european, odata finalizat traficul va fi mult mai fluid spre Cariova/Bucuresti, nu vor mai exista atatea blocaje cum sunt acuma. Si prin absurd, daca va creste numarul de marfare, fata de cum este acum, pana s-ar construii o centura in partea de nord, s-ar limita numarul de trenuri de marfa care trec ziua prin oras, asa cum se intampla si in vest, noaptea fiind ora lor de varf.
3

#185 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 ianuarie 2023 - 20:50

Ce spui deasupra este valabil cand ai o linie simpla.
Dar cand ai o linie dubla, atunci situatia se mai schimba si avem toate sansele ca stand in statie pe sensul opus sa-ti treaca marfarul prin fata pe linia cealalta.

Si apoi nu cred ca toate marfarele vor sta undeva la intrarea in oras ca sa astepte noaptea pentru a traversa cei 13 km din oras.

Ca sa fiu sincer, nici nu ma gandeam ca dupa modernizare vor trece in continuare si marfare pe acest segment. Uitasem de acest aspect.


LE Si cred ca marfarele pe o linie modernizata pentru 80 - 100 km/h prin oras tot vor merge cu vreo 50 - 60 km/h ceea ce este suficient pentru o senzatie neplacuta.
0

#186 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 25 ianuarie 2023 - 23:21

Si daca ar opri toate personalele(care in jumatate de judet oricum nu mai circula), precum spui Gygyman6, chiar si cu prioritatea de rigoare in fata marfarelor, ce se va intampla cu cele care vin din zona de nord.

De exemplu sunt trenurile care vin din nordul judetului si intra prin Ronat triaj ca sa ajunga apoi in gara de nord.

In cazul in care trebuie sa ajunga si in halta Tim.centru sa inteleg ca va face o oprire in gara de nord ca apoi sa mearga pana la Tim.centru, ca apoi sa dea cu spatele inapoi in gara de nord, final de cursa? Cam nepractic...ce sa zic.

Cum ziceam: Vad prea putine aspecte pozitive. Sunt necesare masuri suplimentare. O gara trantita la mijloc de drum nu va schimba semnificativ situatia si nu va ajuta la descongestionarea orasului. Viziune ∅ a alor mai inalti ai tarii. Se face doar pentru a bifa ceva...atat.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 25 ianuarie 2023 - 23:22

0

#187 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3085
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 ianuarie 2023 - 23:22

Pe Bucuresti-Timisoara, nu mai stiu de unde e linia dubla, dar regula si politica de operare este aceeasi, marfarul mereu asteapta, fie mai multe intr-o gara (si la Tm Est au fost dati cand am prins cate 2-3), fie incolonate, gara dupa gara unde au loc. Marfar care sa primeasca liber pe sensul opus ca sa "depaseasca" un tren de pasageri se poate intampla doar daca trenul de pasageri este defect, altfel, fizic nu are cum sa il ajunga. Apoi si daca ar fi asa , fara vreo defectiune, dispecerul isi face viata grea, trebe sa puna marfarul inapoi pe celalt fir la un momentdat, asta tinand cont ca are 2 trenuri in miscare pe acelasi sens. Chiar si daca vorbim de situatia noastra, gen vine trenul de la aeroport, iar la Tm Est il ajunge un marfar, trenul de la aeroport va ajunge din urma marfarul chiar si cy 2 stationari (est si centru), apoi cand ajunge la tm nord trebe sa astepte pana marfarul se taraste peste firul sau de mers, peste celalte linii, pana ajunge la liniile de marfa. Abateri de la firul consacrat se fac doar daca sunt probleme, s-au daca acel tren care este abatut poate face depasire. Pe langa asta vorbim de o distanta infima intre Nord si Est, ar duce la intarzieri si blocaje total aiurea, doar ca sa tina dispecerul in marfar in miscare.

Si la Arad, marfarele ce vin dinspre Timisoara ar trebuii sa treaca pe la linia 1, dar defapt trec peste vreo 4-5 macaze sa ajunga la ultima linie pentru a ajunge pe liniile de marfa. Stiu si cei care se ocupa cu trenurile la noi in tara ca exista mereu un risc ca atata otel in miscare sa puna viata cuiva in pericol.

Linia prin oras eu nu cred ca va avea viteza mai mare ca si acum. Chiar si acum linia permite o viteza destul de decenta, atata tot ca linia noua nu va mai avea denivelari, va fi mai neteda si dubla, dar ca viteza cred ca va fi la fel pentru ca serpuieste. Dupa ce iese din oras e alta poveste, ca acolo vrei sa mergi tare defapt.

Acuma, si volumul de trafic de care am pomenit, nu este asa mare. Nu am urmarit ce si pe unde merge pentru ca nu cunosc punctele de origine, dar pe la noi prin oras sigur va mai trece in continuare trenul cu masini de la Craiova, dar ca si acest tren si restul sunt navete in mare parte, care se compun din acelasi tip de vagon, trenul carand doar un singur tip de bun. Asta inseamna trenuri mai rare, masini la Craiova se pot produce pe luna doar un anumit numar ca sa pot umple un tren, ca sa renteze sa le transporti pe calea ferata, apoi la fel este si cu alte bunuri, petrol, carbuni, metale, lemn.

Dar ca fapt divers, nu cred ca a-ti sesizat anii trecuti ca au fost mai multe marfare prin oras asa-i? Cat timp linia de la Arad spre Radna a fost in reparatii si se circula pe un singur fir, veneau ceva mai multe marfare prin Timisoara, deci daca fara linie dubla am spravietuit, cred ca si cu aia moderna va fi bine.
1

#188 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 04 februarie 2023 - 00:08

Din pacate deloc optimista pozitia vicelui

https://youtu.be/AoBn5g69WbU
0

#189 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 februarie 2023 - 02:02

Da, CFR-ul nostru de care te apuca si mila de nivelul mic la care a ajuns este stat in stat, nu sta cu nimeni de vorba si-si face de cap la maxim.
Cam tot ce ziceam de cateva luni incoace despre acest proiect prost a zis si viceprimarul insa el mai vede niste mici imbunatatiri. Nu va fi nici o imbunatatire pozitiva ci poate unele carpeli marunte la proiect care nu au cum sa imbunatateasca viata timisorenilor din zona de est a orasului.
Daca incepe santierul pana la urmatorul recensamant, vom fi 200 000 in 2031-32.

N-as fi crezut vreodata ca voi trai intr-o Timisoara care merge inapoi.



Vezi postareaGygyman6, la 25 ianuarie 2023 - 23:22, a spus:

Dar ca fapt divers, nu cred ca a-ti sesizat anii trecuti ca au fost mai multe marfare prin oras asa-i? Cat timp linia de la Arad spre Radna a fost in reparatii si se circula pe un singur fir, veneau ceva mai multe marfare prin Timisoara, deci daca fara linie dubla am spravietuit, cred ca si cu aia moderna va fi bine.



Iata, spune Ruben deasupra ce bine ne vom descurca, adica va fi rau de tot. In acest moment imbunatatirile care se pot aduce proiectului sunt minime spre zero.
0

#190 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 04 februarie 2023 - 03:48

Sa nu exageram totuși. Ar fi foarte bine ca proiectul tehnic sa includă modificările de care zice viceprimarul. Totuși, nu cred că 5-10 min mai mult în trafic vor determina 50 de mii de oameni să plece din oraș (mai ales că, din punct de vedere al traficului stăm cel mai bine printre marile orașe ale țării).

Aceasta postare a fost editata de Revenge: 04 februarie 2023 - 03:50

0

#191 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 februarie 2023 - 04:37

Ca sa raspund la niste intrebari de mai sus:

M900 e dubla pe bucata Bucuresti - Strehaia si apoi linia e simpla pana la Timisoara, linie e dubla si la iesirea din Caransebes spre Timisoara, insa e o portiune mica. Harta retelei CFR se poate consulta aici.
Trenurile de calatori au intodeauna prioritate fata de trenurile de marfa conform rangului trenului. Mai mute info aici depre rangurile trenurilor.

Cazurile in care trenurile se depasesc sunt mai rare, iar cel mai adesea acest lucru se face prin gari, mai rar cand merg in paralel pe magistralele unde linia e dubla.

Trenurile de calatori au orar regulat / zilnic dupa care circula si niste timpi de mers intre statii, marfarele care circula vor astepta in statii eliberarea liniei - prin eliberare inteleg ca daca un marfar pleaca spre statia urmatoare, el are timp suficient sa ajunga si nu va incurca graficul de circulatie al unui tren de calatori ce vine in urma lui.

In cazul de mai sus prezentat de Gygyman6, trenul de la aeroport va avea prioritate, iar acesta avand un orar fix de circulatie un ipotetic marfar care vine dinspre Lugoj fie il va astepta la semnalul de intrarea in TM Est fie va fi tinut prin haltele de pe traseu astfel incat sa nu incurce trenul de calatori.

Linia din oras va fi noua iar trecerea trenurilor va face mai putina galagie, fata de linia actuala + ca in proiect e mentionata montarea de panouri fonoabsorbante, care vor reduce si mai mult zgomotul.

Desi modernizarea va ridica viteza de circulatie la 160km/h pt. trenurile de calatori si 120 pt.cele de marfa prin oras viteza va fi limitata pentru a reduce zgomotul.

Traficul de marfa pe M900 prin TM, e influientat si de lucrarile pe M200 intre Simeria - Curtici, cam toata portiunea asta din magistrala M200 e un santier, se circula pe un singur fir pe multe portiuni si sunt si restrictii de viteza datorita santierului.

La finalizarea lucrarilor marfa ce circula "deviat" pe M900 va reveni pe M200.

Trenurile naveta (care au in compunere acelasi tip de vagoane) cum sunt cele cu masini circula mai des pe M900. Productia zilnica Ford + Dacia pot umple cateva trenuri de genu zilnic, insa nu toata productia se transporta cu trenu (desi e cea mai eficienta metoda terestra de transport ca si costuri) s nui toate garniturile vin pe aici - mai merg si pe M200, M300 spre Constanta sau spre BG.

Sansele sa schimbe ceva sunt mici fara lobby puternic la Bucuresti (stiu ca am mai spus asta), cei de CFR au tinut ca modernizarea sa se faca fara intreruperea traficului sau opriri pe perioade f scurte cum a fost la pasajul Popa Sapca.
Legat de ridicarea liniei pe estacada ca si un exercitiu de imaginatie, cum ar arata acesta daca ne uitam cu ce se face aici la reconstructia podului peste Arges de pe linia 902. Aici sa cerut pastrarea gabaritului navigabil pt. proiectul cu portul Bucuresti.

Va las pe voi sa scalati proiectul la 2 linii si la lungimea liniei prin oras. Nu vreau sa fiu considerat gica contra insa sunt realist, nu cred ca vom vedea pasajul actual Popa Sapca demolat pt. estacada.

Ma opresc aici ca sunt cam oftopic de ceva vreme :)

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 04 februarie 2023 - 04:58

1

#192 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 februarie 2023 - 10:06

:up_arow: Foarte putin imi fac griji de trenuri. Doar ca imagine, sa vad marfare prin oras si prin halta/e, ma deranjeaza. Dar acest lucru pica pe locul doi.
Pe primul loc ca "deranj" este lovitura data dezvoltarii (viitoare a) orasului.
Daca pana acum multi se plangeau de aceasta bariera reprezentata de calea ferata, incat multe voci o doreau scoasa din oras, iata ca "bariera" va deveni si mai mare.
Nu poate fi mai bine cu doua pasaje supraterane, uriase (zicea si Latcau acest lucru), care nu se integreaza corespunzator in spatiul unde urmeaza a se construi si care sa inlocuiasca actualele 4 treceri la nivel. Se va obtine mult mai putin decat avem.

Apoi vad ca unii colegi vorbesc mai mereu doar de trafic si mereu uita de biciclisti si mai ales pietonii din estul orasului. Acestia vor avea cel mai mult de suferit pentru ca vor avea mereu de urcat si coborat trepte, si nu putine, si asta oricat de dese vor fi pasarelele si nu vor fi dese. Pe langa multe trepte, vor trebui sa faca si niste ocoliri.
Cu acest proiect prost ne intoarcem cu 100 de ani inapoi pentru urmatoarea suta de ani. Practic diferenta in dezvoltare in 2120 va fi de 200 de ani.
Si sa nu uitam ca transportul in comun electric clasic nu va putea trece in continuare dintr-o parte in alta a caii ferate.

Si tineti cont ca Latcau s-a si abtinut in unele momente in a spune toate belelele proiectului sau a incercat pe alocuri minimilizarea lor. Pana si durata de executie se va intinde pe multi ani de zile.

Dar fiecare cu parerea sa. Eu daca eram tanar ma si orientam catre Arad, Oradea sau Cluj, in aceasta ordine.
2

#193 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1350
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 04 februarie 2023 - 10:28

Următorii 10 ani cât o să dureze abominatia asta de proiect orașul va fi practic nelocuibil. Și după ăștia 10 ani, Dumnezeu cu mila...doar pentru că un narcisist, persoana cu tulburări de personalitate, caz clasic de internat la Jebel, s-a mulțumit cu "un sens giratoriu spectaculos" la 10m înălțime și toate mizeriile.din proiect. Și cănd mă gândesc că unii îl vor înapoi și are șanse reale să fie reales mă apucă greata... in fine, o să ne fie greu de tot pe viitor.
9

#194 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 februarie 2023 - 11:15

Vezi postareaRevenge, la 04 februarie 2023 - 03:48, a spus:

...mai ales că, din punct de vedere al traficului stăm cel mai bine printre marile orașe ale țării...

Mda... Si ar fi cazul sa ne aliniem astora, nu? De ce sa fim noi mai speciali...
0

#195 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 februarie 2023 - 11:51

Vezi postareaDanielT, la 04 februarie 2023 - 10:28, a spus:

Următorii 10 ani cât o să dureze abominatia asta de proiect orașul va fi practic nelocuibil. Și după ăștia 10 ani, Dumnezeu cu mila...



Da, marile santiere din oras de pana acum care au deranjat mult populatia sunt o nimica toata fata de ce urmeaza.
Cele doua pasaje uriase ce urmeaza a se construi nu se vor face unul dupa altul ci in mod simultan. Nimeni nu va astepta doi-trei ani dupa primul ca apoi sa se apuce de al doilea.
Asa ca in timpul santierelor la pasaje, tot traficul actual ar trebui sa treaca pe Aleea Padurea Verde, pe Imbroane iar altii pe la Popa Sapca si Aradului.

Atat Imbroane cat si Aleea Padurea Verde nu sunt cai care pot prelua o cantitate insemnata din trafic, ele fiind limitate la cate o banda pe sens.

Si atunci vom ajunge la un oras mai paralizat ca niciodata din punct de vedere al traficului.


Pe de alta parte nu-mi vine sa cred ca un ministru al transporturilor sa nu aibe nici o putere de decizie asupra marelui CFR?
6

#196 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1350
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 04 februarie 2023 - 13:36

Legat de ultimul tau paragraf @mile, pentru mine e cu atât mai frustranta situația având în vedere că ultimii 2 miniștri ai transportului sunt deputați de Timiș, adică ultimii aprope 2 ani, ministerul a fost condus de un "local" de-al nostru pe care l-a durut in cur de binele orasului. Valabil și pentru Drula și pentru Grindeanu. Mi-e greu sa cred că în ultimii doi ani nu se putea schimba proiectul, sau macar unele soluții

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 04 februarie 2023 - 13:46

5

#197 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1118
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 februarie 2023 - 15:22

Odată aprobat SF-ul, cam gata cu vreo modificare majora. Iar în ceea ce privește termenul de realizare...să nu uităm că de la aprobarea SF-ului au trecut deja 3 ani. Sunt curios dacă se va respecta măcar termenul stabilit pentru proiectare.
0

#198 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 04 februarie 2023 - 16:22

Exact. Iar SF-ul a fost aprobat de fosta administratie, care a avut o singura cerinta catre CFR, si aia cat se poate de tampita: acel sens giratoriu suspendat de la Bader. La atat s-a rezumat toata viziunea ultracinstitului. Lui trebuie sa-i multumim
1

#199 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 februarie 2023 - 16:40

Daca nu se va imbunatati proiectul cu niste solutii discutate de noi pe forum sau cum spunea Ruben, as dori sa fie boicotat. Decat asa mai bine deloc!
Mi-as dori ca acest subiect sa fie adus mai des in discutie si mai vocal, in presa si toate canalele posibile, pentru ca este ceva de mare amploare si ne priveste pe toti. Multi oameni habar n-au de catastrofa asta de proiect si se vor duce sa puna stampila pe acesti cretini care au aprobat asa ceva. Orasul este al NOSTRU si nu trebuie sa acceptam solutiile unora care n-au legatura cu Timisoara sau cu timisorenii!
7

#200 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 februarie 2023 - 17:32

Daca Latcau a venit cu acea expunere din filmulet, inseamna ca se stie la primarie ca proiectul este prost.
In urma cu vreo doua luni, cand noi discutam deja destul de aprins despre acest subiect, a iesit la interval Fritz care incerca sa spuna ca ar fi o problema cu proiectul, ca n-ar fi solutii bune in el insa Simonis a sarit sus si tare ca Fritz s-ar opune maretei realizari a PSD si a lui Grindeanu pentru puncte electorale. Din acel moment am inceput sa-i scriu lui Simonis, lui Grindeanu si pe unde am apucat sustinand si argumentand ca proiectul este unul prost.
De atunci nu l-am mai auzit (eu) pe Simonis pe acest subiect dar si pe Grindeanu l-am auzit cu jumate de gura cand pomenea de el de parca mai bine ar ocoli subiectul.

Dar vorba lui The Mechanic, decat cu asa un proiect prost, mai bine deloc!

Mai avem si alte proiecte marete si proaste prin oras insa nici unul din ele nu este cu impact pe 100 de ani de-acum incolo ca si acesta, al CFR-ului!...
7

Arata acest topic


  • (18 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi