STP Timișoara Forum: Calea Stan Vidrighin - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Stan Vidrighin constructor desemnat PORR - Reabilitare strada si linie

#141 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 08 decembrie 2022 - 13:41

Se pare că într-adevăr investitorul nu a cedat absolut nimic în cadrul acestui Strip Mall:
https://www.primaria...or-nr-2-si-5-9/

Au cam evitat subiectul Bulevardului căci ei "se află pe Bulevardul Constructorilor și pe Strada Chimiștilor", referințe la Stan Vidrighin sunt minime în documentație, de asemenea nici pe planșe nu au pus măsurători ale bulevardului deși se vede clar că nu se păstrează aliniamentul de dincolo de intersecție (Mecatim)
Comform PUG, Stan Vidrighin are un profil de 38m, probabil la sud e din întâmplare mai lat, iar dincoace de intersecție este de fix 38m (cam așa pare din aproximările mele - de la marginea trotuarului până în depozitul de vizavi)
Dar dacă așa e cazul atunci înseamnă că linia de tramvai nu este pe mijlocul drumului și au tăiat din trotuarul de pe partea dreaptă în detrimentul celui de pe stânga.

Măsurători ochiometrice pe GMaps:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled.png

Aceasta postare a fost editata de Buraddo23: 08 decembrie 2022 - 13:59

2

#142 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 08 decembrie 2022 - 14:09

Am consultat și proiectul (planșa 7 de pe pagina 2 a acestui topic) - l-am reatașat după ce am adăugat măsurătorile lipsă.
Linia de tramvai într-adevăr nu este centrată, dar totuși nu par a fi probleme în lățimea trotuarului, diferența dintre realitate și proiect e că nu există acea a 3-a bandă făcută de către complexul comercial pentru acces în parcare. Aceea ocupă spațiul alocat trotuarului/pistei de biciclete.
Va trebui să vedem ce se va întâmpla, vor desființa acea bandă sau vor lăsa trotuarul incomplet?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled2.png

Aceasta postare a fost editata de Buraddo23: 08 decembrie 2022 - 14:11

2

#143 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 08 decembrie 2022 - 14:18

Faza ca nu se mentioneaza de Stan Vidrighin, deja ma face sa ma intreb in ce baza au amenajat ei o banda de circulatie din domeniul public?

:regulamentul: lui Papura Voda se respecta aici pe plaiurile mioritice ?!

update:

M-am uitat pe plansele de pe site-ul primariei si nu este banda aceea in plus asa cum e in realitate. E o dunga mov trasata....dar nu stiu daca are semnificatia corecta. Sper sa faca conform plansei ori sa gaseasca o solutie si sa lase loc de trotuar si pista cum trebuie. Fiecare face absolut ce vrea :ico4: ?!

Imagine atasata: Screenshot 2022-12-08 210414.png Imagine atasata: Screenshot 2022-12-08 21041499.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 08 decembrie 2022 - 21:12

0

#144 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 decembrie 2022 - 22:11

Azi au inchis complet accesul de pe Podeanu in Vidrighin, deviind traficul pe Cerna si 1 decembrie, ca imediat la intrarea de pe 1 decembrie sa efectueze Aquatim ceva lucrari, deci te invarteai ca prostu' in cerc ca sa dai tot in coloane de masini blocate in toata zona respectiva. Ceva mai haotic nu am vazut de cand conduc prin Timisoara, adica de 39 de ani. :plemplem:
Nu stiu daca va ramane asa sau nu, dar nici nu indraznesc sa mai trec pe acolo ca sa aflu.
3

#145 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Validating
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 decembrie 2022 - 19:07

Update STAN VIDRIGHIN - intersectie inchisa la Normandia



Sursa: frameDFuturePRODUCTIONS

#146 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 decembrie 2022 - 22:20

Da, strada Podeanu e inchisa complet, deci nu se poate merge in continuare pe Batania, pe langa cimitir, iar daca ai facut prostia sa intri la Lukoil, nu mai iesi degraba de acolo.
0

#147 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 954
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 13 decembrie 2022 - 22:57

Mie personal mi se pare ca strada 1 decembrie ar trebui sa fie cu sens unic invers intre Buziasului si Cluj, adica spre Cluj. Mai mereu e aglomeratie si pe Buziasului de la AEM, si pe Eroilor de la str Cluj, si pe prelungirea Sudului de la Rebreanu, si la stadion daca vii de pe Podeanu pe banda aia ingusta, iar alt mod de a ajunge dinspre Buziasului spre Rebreanu sau de altfel mai spre vest nu exista. In schimb, pentru accesul dinspre strada Cluj spre Buziasului e ok si pe Rebreanu, ca e aglomerat, dar se merge, nu se sta, si pe Caceu - Podeanu, si catdecat si pe Eroilor. 1 decembrie e de obicei mai mult goala de la strada Cluj incolo, si mai complet goala de la Sala Olimpia incolo, avand in vedere ca pe Buziasului te obliga la dreapta. Cred ca ar ajuta la trafic, cel putin pe durata lucrarilor, daca nu si dupa. Iar cu o interdictie de a parca pe strada pe 1 decembrie (acolo oricum nu e asa criza de locuri ca in alte parti), masinile ar putea avea fluxul de circulatie total separat de cel al tramvaiului, nici nu ar mai incurca tramvaiele. Inclusiv ar putea sa sincronizeze semaforul la tramvaie la Sala Olimpia sa fie deodata cu cel al masinilor, interzicand virajul peste linia de tramvai in intersectia respectiva (se poate vira la intersectia cealalta)
2

#148 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 ianuarie 2023 - 11:20

1 ianuarie 2023:


3

#149 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Validating
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 februarie 2023 - 12:41

Calea Stan Vidrighin - 03.02.2023 - stadiu lucrari



Sursa: frameD Future PRODUCTIONS

#150 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 februarie 2023 - 13:28

Daca va uitati pe filmarea de mai sus uitati-va de cate ori a fost "scoasa" bordura de langa linia de tramvai pe tronsonul finalizat din sens catre Spumotim.
Sunt curios cum au reusit performanta asta?
Banuiesc ca au fost tiruri care au intors si au dat cu spatele in ele ca altfel nu imi explic.
0

#151 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 12 februarie 2023 - 21:04

Am trecut azi pe Calea Stan Vidrihin si am observat ca trotuarele sunt pavate, ceea ce dpmdv mi se par un lucru bun. Partea mai putin buna este ca au ales pavaje de mici dimensiuni in locul unor placi mari, care au mai multe avantaje. Fara poza.
0

#152 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 12 februarie 2023 - 22:34

Care sunt avantajele unor placi mai mari? Nu sunt ironic, chiar nu cunosc domeniul. Eu credeam altceva, ca placile mai mici sunt mai rezistente.
1

#153 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 12 februarie 2023 - 23:02

Vezi postarealvs, la 12 februarie 2023 - 21:04, a spus:

Am trecut azi pe Calea Stan Vidrihin si am observat ca trotuarele sunt pavate, ceea ce dpmdv mi se par un lucru bun. Partea mai putin buna este ca au ales pavaje de mici dimensiuni in locul unor placi mari, care au mai multe avantaje. Fara poza.


Teoretic asta e un lucru bun, renuntam in sfarsit la bitum (sau cum se numeste acel amestec). Sunt curios ce fel de pavaj e? Are cineva poze?


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#154 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 13 februarie 2023 - 01:56

Amestecul ala de bitum se numeste asfalt. Dar sper ca pistele de biciclete vor fi din asfalt si sa aibe bordurile coborate. De sunt din pavele, e o prostie.
2

#155 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 13 februarie 2023 - 11:04

Vezi postareaCristian, la 12 februarie 2023 - 22:34, a spus:

Care sunt avantajele unor placi mai mari? Nu sunt ironic, chiar nu cunosc domeniul. Eu credeam altceva, ca placile mai mici sunt mai rezistente.


Manopera mai rapida, mai ieftina, confort la mers, atat pietonal cat si pentru mamici cu carucior sau chiar pentru cei care sunt in scaun, vezi si in Unirii unde ai placi mari versus mici. Dar si estetic dpmdv.

Aceasta postare a fost editata de lvs: 13 februarie 2023 - 11:08

0

#156 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 21 februarie 2023 - 16:11

Am trecut zilele astea pe acolo. Pavajul e cel clasic, dreptunghiular, cred ca cel mai ieftin. Imi faceam sperante ca vor schimba strategia si vor alege un pavaj mai bun si mai frumos.
1

#157 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 22 februarie 2023 - 10:30

Pe langa asta, am vazut ca trotuarele sunt iluminate cu stalpi zincati, de inaltime mica. Nu inteleg de ce nu se opteaza pentru stalpi asemenatori, unitari dpdv estetic chiar daca de inaltimi diferite. Nu e rocket science.
0

#158 Useril este offline   BogdanVld 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 19 septembrie 22

Postat 22 februarie 2023 - 10:48

Asta nu am observat. Dar in schimb un alt lucru pe care nu il inteleg e referitor la acei stalpi verzi. De ce verzi?
De ce atunci cand se fac modernizari de bulevarde nu se tine cont si de estetica?


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#159 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 22 februarie 2023 - 11:44

Am mai auzit pe parcursul timpului reproșuri in legătură cu stâlpii verzi. Nu pot sa înțeleg, cum ați dori sa fie? Gri, metalic? Pe mine nu mă deranjează acel verde.
2

#160 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 22 februarie 2023 - 14:42

O culoare neutra, un gri antracit este mult mai prietenos. In Cluj, am vazut ca au stalpi frumosi dpdv estetic, parca citeam tot aici ca ii aduc din Polonia.

Pun si poze postate de Dominic mai inainte unde se vede pavajul (dpmdv prost ales) si stalpii aferenti iluminatului pietonal.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Stalp.jpg
  • Imagine atasata: Pavaj.jpg

0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi