STP Timișoara Forum: Retelele de cablu si fibra optica din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (20 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retelele de cablu si fibra optica din Timisoara + telefonie fixa si mobila

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2011 - 19:29

Vezi postareaDoppler, la 22 noiembrie 2011 - 18:33, a spus:

Nu stiu de ce sinteti asa incintati de UPC. :up_arow:


Nu am postat aici sa ne laudam cu viteza sau sa facem un versus intre companii, totusi din moment ce am un abonament de 12 Mb/s si imi merge cu aceasta viteza, de ce n-as fi multumit? Sa am abonament la care provider-ul se lauda ca-mi asigura o viteza de 100 Mb/s si eu obtin in teste doar jumate sau chiar mai putin, asta m-ar nemultumi. M-ar nemultumi si sa receptionez o gramada de programe cu un zgomot pe imagine groaznic, chiar daca am altele HD si m-ar mai nemultumi sa primesc facturi pentru convorbiri DigiMobil, asta neavand niciun telefon mobil. (toate acestea sunt cazuri concrete, observate personal si chiar experienta personala (chestia cu factura))

P.S. Am avut in trecut si abonament dial-up si da, pot sa confirm, era scump si mergea groaznic, mai ales seara. :D
0

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 noiembrie 2011 - 20:37

Per total, RDS este imbatabil la toate capitolele.
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2011 - 21:00

Da. Numai de la ei poti primi o factura de 260 de lei (RON) pe numele tau, pentru convorbiri DigiMobil efectuate in luna curenta.... dupa trei ani de la rezilierea contractului. :up_arow:
0

#24 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 noiembrie 2011 - 21:05

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 22 noiembrie 2011 - 21:00, a spus:

Da. Numai de la ei poti primi o factura de 260 de lei (RON) pe numele tau, pentru convorbiri DigiMobil efectuate in luna curenta.... dupa trei ani de la rezilierea contractului. :up_arow:

Da normal, ca sa-i tii minte. :D
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2011 - 21:14

Noroc ca fraieru' de client a pastrat toate actele intocmite in momentul rezilierii si le-a dus la sediul lor sa-si faca si ei o copie. Au inteles situatia, si-au cerut scuze si dupa cateva luni (aproape un an) i-au trimis clientului .... o somatie de plata si amenintarea ca va fi dat in judecata pentru recuperarea sumei. Noroc cu OPC-ul... :up_arow:
0

#26 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 22 noiembrie 2011 - 22:32

Ce ziceti de oferta asta de (ne)refuzat, aparuta azi? :up_arow:

Atac RCS&RDS: compania pune în joc şi routere wireless gratis ca să câştige clienţi noi
0

#27 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 noiembrie 2011 - 22:39

Personal , ca si calitate a serviciilor sunt multumit .
Probleme avute cu ei au avut legatura cu Digi.Mobil , adica refuzarea lor de a inlocui un terminal uzat moral cat si fizic in conditiile in care e " telefonul lor " .
Si in Septembrie am avut o tentativa de angajare ca Agent de Vanzari la ei , au spus ca nu e nici o problema cu varsta ( nu am 18 ani ) dupa ce am cheltui asa un 50 de lei pe acte si asa , mi-am facut card la banca ... nu m-au mai primit pe un motiv foarte tampit . Cardul era Cont de economii pentru copiii la banca cu care lucreaza ei astfel pe card fiind 2 nume : Tata si Eu ; Ei nu pot sa imi bage salariul pe card pentru ca nu e al meu :up_arow:
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2011 - 22:54

Vezi postareaChagall, la 22 noiembrie 2011 - 22:32, a spus:

Ce ziceti de oferta asta de (ne)refuzat, aparuta azi? :up_arow:

Pot sa dea internet la viteza de 1 GB/s gratuit, router si un laptop Sony gratuit ca tot nu ma "prind" pana mai exista o alternativa. Viteza pe care o am acum e arhisuficienta, router wi-fi am deja...
Asta e. Mi s-a pus mie pata... :D
0

#29 Useril este offline   Gank 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 07 septembrie 11

Postat 22 noiembrie 2011 - 23:48

Am avut si eu UPC mai bine de 4 ani,dar ma saturasem sa tot astept sa-mi rezolve problema cu picatul netului, asa ca am renuntat la ei si mi-am bagat RDS. Sunt mai mult decat multumit deocamdata de RDS.
0

#30 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2011 - 19:54

Vezi postareaRaoul94, la 22 noiembrie 2011 - 22:39, a spus:

Si in Septembrie am avut o tentativa de angajare ca Agent de Vanzari la ei , au spus ca nu e nici o problema cu varsta ( nu am 18 ani ) dupa ce am cheltui asa un 50 de lei pe acte si asa , mi-am facut card la banca ... nu m-au mai primit pe un motiv foarte tampit . Cardul era Cont de economii pentru copiii la banca cu care lucreaza ei astfel pe card fiind 2 nume : Tata si Eu ; Ei nu pot sa imi bage salariul pe card pentru ca nu e al meu :clap2:

Motivul este unul foarte bun, din pacate. Un cont (si cardul atasat lui) poate avea un singur titular, si presupun ca fiind cont pentru copii titularul era reprezentantul tau legal, tu fiind simplu imputernicit. Iar banii din statul de plata trebuie virati catre salariat doar, nu catre mama/tata/bunica/matusa :)
0

#31 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2011 - 20:47

@dAlmon da , am inteles asta . Dar de ce nu s-au documnetat dinainte ? M-au facut sa tot umblu dupa analize , acte , la ei la sediu etc.
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 noiembrie 2011 - 22:04

Daca cu cablurile stau bine, la birocratie in schimb, sunt catastrofa. (am simtit-o, ca si tine de altfel, pe pielea mea)
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 noiembrie 2011 - 02:19

Vezi postareaRaoul94, la 23 noiembrie 2011 - 20:47, a spus:

@dAlmon da , am inteles asta . Dar de ce nu s-au documnetat dinainte ? M-au facut sa tot umblu dupa analize , acte , la ei la sediu etc.

Depinde de card cred, BRD spre exemplu iti deschide cont si-ti face card pe numele tau (atuSprint), acordul parintilor fiind doar o formalitate.

Dar da, e retardat sa te trimita la banca cu care lucreaza ei si acestia sa nu fie capabili sa deschida un cont pe numele tau. Trebuiau sa te lase sa alegi o banca corespunzatoare.
0

#34 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 noiembrie 2011 - 12:43

Iti dai seama ca ei lucrand cu ING platesc niste taxe mai mici ... nu era rentabil sa ma bag pe BRD sa plateasca ei 2 lei in plus pe o tranzactie lunara ...

This is life ... tot-timpul cand vrei sa faci ceva te impiedici de niste probleme absolut idioate ..
0

#35 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 martie 2012 - 19:31

Orange modernizează reţeaua din Banat

06 Martie 2012

Orange România a anunţat planurile sale strategice la nivel naţional până în 2015, precum şi cele mai recente dezvoltări implementate în judeţul Timiş şi în zona Banatului. Unul dintre punctele majore din strategia Orange, Conquests 2015, este îmbunătăţirea calităţii reţelei de date mobile şi a serviciilor oferite.

Imagine atasata: orange-modernizeaza-reteaua-din-Banat-1.jpg

În prezent 88,94% din populaţia României beneficiază de viteze de până la 14,4 Mbps, cea mai mare viteză de internet mobil din zonele rurale din România. Lucrările vor continua şi în restul ţării, astfel încât să acopere 98% din populaţia ţării până la mijlocul anului 2012. Orange România impune un nou standard al vitezelor de internet mobil. Astfel, în urma proceselor de extindere şi modernizare a reţelei, 98,82 % din populaţia judeţului Timiş beneficiază de internet mobil 3G cu viteze de până la 14,4 Mbps. Clienţii Orange din oraşul Timişoara şi zona metropolitană, ce reprezintă 52,31%, beneficiază de viteză de până la 43,2 Mbps, cea mai mare viteză de internet mobil din România. „În 2011 Orange a investit masiv în Banat pentru a oferi o experienţă digitală îmbunătăţită şi mobilitate. Reţeaua Orange oferă posibilitatea unei conexiuni 3G cu viteze de până la 14,4 Mbps, în întreaga zonă, şi de până la 43,2 Mbps în Timişoara şi zona metropolitană. Investiţiile în această zonă vor continua într-un ritm la fel de susţinut ca şi până acum astfel încât clienţii să poată beneficia de servicii performante de internet mobil şi de alte noi servicii de telecomunicaţii.” a declarat Jean-François Fallacher, CEO Orange România. În 2011 Orange a investit aproximativ 110 milioane de euro în programul de modernizare a reţelei, iar până în 2015 sumele investite se vor ridica la aproximativ 600 de milioane euro.

Sursa: Ziua de Vest
0

#36 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 02 mai 2012 - 16:12

Timisoara, singurul oras romanesc din topul conexiunilor la internet

2 mai 2012

Scris de Marcel Hoster - Utilizatorii internetului din Timişoara beneficiază de cea mai bună viteză de acces la reţeaua mondială din România. Singurul oraş românesc aflat în top 100 mondial al oraşelor cu cele mai mari viteze medii de conectare broadband la internet este Timişoara.

Oraşul de pe Bega se situează pe locul 89 în acest top, cu o viteză medie de acces la internet de 7,4 Mbps. Trebuie remarcat că situaţia actuală a României este una defavorabilă faţă de cea din trimestrul al patrulea din 2010. atunci. Atunci România figura cu două oraşe în top 100, respectiv Constanţa (locul 56, 8,23 Mbps) şi Iaşi (locul 75, 7,63 Mbps).

România s-a plasat în trimestrul patru al anului trecut pe locul 9 în lume după viteza medie a conexiunilor la internet, de pe poziţia a patra în perioada corespunzătoare din 2010, şi a părăsit prima poziţie la nivel european, coborând până pe locul 5, potrivit datelor companiei americane Akamai.

Viteza medie a conexiunilor la internet din România a scăzut în perioada analizată cu aproximativ 8%, de la 7 megabiţi pe secundă (Mbps) la 6,4 Mbps, fiind alături de Hong Kong singurele prezenţe din top 10 care au înregistrat scădere în bază anualizată.

Raportul prezentat luni seara de Akamai nu detaliază motivul scăderii vitezei, însă trendul ar putea fi explicat prin extinderea bazei de utilizatori pe infrastructura existentă.

Viteza medie a conexiunilor mobile de date a crescut în România în perioada analizată cu peste 62%, de la 598 kilobiţi pe secundă (Kbps) la 973 Kbps. Totodată, volumul mediu lunar de date descărcate de pe o conexiune mobilă din România a crescut de la 112 MB la 118 MB, potrivit raportului Akamai.

Din păcate, un singur operator de telecomunicaţii mobile din România a participat la studiu.

Sursa: TiON
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2012 - 19:34

Vezi postareaChagall, la 02 mai 2012 - 16:12, a spus:

Totodată, volumul mediu lunar de date descărcate de pe o conexiune mobilă din România a crescut de la 112 MB la 118 MB

:rad_masa: Inca ramane foarte scumpa conectarea mobila la internet.
0

#38 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 mai 2012 - 00:19

:rad_masa: La RDS e gratis iar viteza e buna pt ca sint putini utilizatori...

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 03 mai 2012 - 00:21

0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29691
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 mai 2012 - 08:51

Pai de ce e asa mic volumul mediu de date vehiculate intr-o luna? Probabil se refera la conectarea de pe telefonul mobil?
0

#40 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 mai 2012 - 08:59

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 mai 2012 - 08:51, a spus:

Pai de ce e asa mic volumul mediu de date vehiculate intr-o luna? Probabil se refera la conectarea de pe telefonul mobil?


La telefon am abonament cu 250MB, nu cred ca folosesc nici 50MB. Asta dupa ce am instalat Opera, inainte consumam vreo 5-10MB numai ca sa incarc pagina de start agenda. Stickul rds il folosesc destul de rar, cum e nelimitat nici nu ma intereseaza cit trafic fac.
0

Arata acest topic


  • (20 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi