STP Timișoara Forum: Animalele de companie in mijloacele RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Animalele de companie in mijloacele RATT

Poll: Circulatia animalelor de companie in mijloacele de transport RATT (27 membri au votat)

Sunteti pentru circulatia animalelor de companie in mijloacele de transport RATT

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2011 - 17:01

Da, pe multi ii deranjeaza daca cineva le atrage atentia asupra unor nereguli/ilegalitati. De aici pana la un scandal, nu e decat un pas. :rad_masa:
0

#22 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 09 mai 2012 - 17:28

21.04 ............................26.04
Fisier atasat  210420121279.jpg (222.13K)
Number of downloads: 54 Fisier atasat  260420121310.jpg (181.05K)
Number of downloads: 60
*găsite prin telefon
0

#23 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 17 septembrie 2012 - 17:58

Nu găsesc eu sau nu mai este topicul cu şi despre animale de companie "plimbate" cu mtc-ul?
Astăzi la staţia Cluj urcă în 2502 (linia 5) un căţeluş în braţe la stăpână, nu ştiu dacă a fost observat "intrusul" de către călători.
Fisier atasat  17092012076.jpg (144.37K)
Number of downloads: 33
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 septembrie 2012 - 18:00

Daca este de mici dimensiuni si este dus in brate sau in custi speciala este agreat prin lege... Parca.
0

#25 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 septembrie 2012 - 19:46

Teoretic exista HCL 371/2007, care la articolul 32, alineatul a) precizeaza clar:

Citeaza

CONSTITUIE CONTRAVENTIE SI SE SANCTIONEAZA CU AMENDA CUPRINSA INTRE: 200 - 500 LEI PENTRU PERSOANE FIZICE
a.) - calatoria fara bilet, abonament sau legitimatie de calatorie adecvate mijlocului de transport in comun folosit sau refuzul prezentarii organelor de control, la cererea acestora, a actelor de identitate, exceptie fac copiii pana la varsta de 5 ani inclusiv;
- coborarea, urcarea,blocarea sau fortarea usilor mijloacelor de transport pe timpul mersului;
- transportul de animale vii si pasari;
- transportul unor bagaje voluminoase care stanjenesc calatorii;
- calatoria pe mijloacele de transport pe liniile de refugii sau in buclele de intoarcere;


Nu retin, parca au fost aduse completari acestui HCL, insa acest alineat a ramas nemodificat. Ca atare, in caz de control, calatorii cu animale sunt pasibili de amenda. E discutabil daca s-ar gasi vreun controlor care sa tina musai sa si aplice legea .. am vazut prin tramvaiul 2 si om cu ditamai cainele urcand/coborand, iar in restul calatoriei a tinut animalul langa scaunul sau.
0

#26 Useril este offline   Relatii Publice RATT 

  • Relatii Publice
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 02 iunie 10
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 noiembrie 2012 - 14:54

Ce facem cu persoanele alergice la păr de câini, pisici?
Ce facem cu mirosul specific al acestor animalelor vara, când plouă?
0

#27 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 noiembrie 2012 - 16:25

Sa-mi fie cu pardon, dar daca in momentul de fata asta este cea mai mare problema a regiei... :ph34r:

+ ca sunt X variante prin care se pot elimina animalele din MTC-uri... Personal niciunde nu am vazut un afis, care sa interzica pur-si-simplu transportul animalelor, dar nici unul care sa oblige stapanul sa plateasca un bilet in +.

Si de ce spun asta? Pentru ca in TM avem 2 categorii de stapani care isi cara animalele cu MTC-urile. Ar fi 3, dar cainii care sunt special dresati pentru a ajuta oamenii orbi spre exemplu sau cu alte probleme, sunt categorie speciala.

Deci cele 2 categorii:

1. Pustiul din zona, care va urca pentru 2 staii o data la 2 luni, si chiar daca ar trebui sa plateasca bilet nu o va face, poate doar daca soferul il atentioneaza sa coboare, o va face.
2. Tanti Maria, si Nea' Vasile, care se plimba o data sau de 2 ori pe zi cu cainele pana la piata, sau pana la eu stiu unde, si care daca ar trebui sa plateasca bilet, sau o vor face, sau pur-si-simplu nu vor mai folosi MTC-urile.

In orice caz, cea mai mare problema este dupa parerea mea, faptul ca soferii nu au dreptul (dupa parerea lor cam proasta) sa coboare stapanii cu animalele. Chiar aici pe forum povesteam, cum idignat de o pitipoanca care s-a urcat cu matahala de caine in troleu, la capat de linie m-am dus la sofer si l-am intrebat ca nu l-a deranjat de loc latratul si valva creata de ditamai mastodomtul? Raspunsul a fost sec si pe masura... "si eu ce sa-i fac...?"

Deci tin sa cred ca asta este problema adevarata, nu cea ca animalul PUTE, sau ca X si Y au alergie la animale sau la mersul pe jos...
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi