STP Timișoara Forum: Urmarile ninsorii de pe data de 25.02.2011 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Urmarile ninsorii de pe data de 25.02.2011 Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 februarie 2011 - 08:11

Am hotarat sa deschid acest topic pentru a putea evidentia probelmele pe care le-am/le vom intalni calatorind/utilizand serviciile RATT, pentru o mai buna lizibilitate.


Dragi colegi, va dau raport direct, blocat intr-un tramvai. Pe 7 sensul B ( Dambovita-Maria) 1 unu! singur tramvai. Pe sensul A niciunul! La 7:30, la o diferenta de nici 5 minute, au trecut ambele la Lidia. Ambele s-au retras. Deatunci pauza.
Pe 9 doua tramvaie blocate.
Pe 2, la Dambovita, se astepta tramvaiul de 30 de minute...

Fratilor ce se intampla?
Revin mai tarziu cu continuoarea.
0

#2 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 25 februarie 2011 - 09:02

In torontal au venit 3 de 6 unul dupa celalalt. Era 8 si un pic.
0

#3 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 09:40

"iarna nu-i ca vara"...vorba unui "clasic" inca in viata :respekt:
0

#4 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29736
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 februarie 2011 - 09:44

Da, pe toate liniile predomina "rosul" (intarzieri fata de grafic) :respekt:

Imagine atasata: disp.jpg
0

#5 Useril este offline   dawin45 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 mai 10

Postat 25 februarie 2011 - 13:20

am vazut timpi pe propria piele asta cand am pierdut 20 de minute degaba in statie,si cand vine tramvaiul ce se intampla:
1)nu are vagon
2)cand te uiti din exterior arata ca o conserva de sardine(hotii in actiune)
3) luand in cosiderare cele 2 variante de sus am ales sa plec decat sa ma risc la cat de plni era trmvaiul si pe linia 4,timpii erau vreo 30 de minute parca ar fi fost doar 2 tramvaie pe traseu...

Nu dau vina pe mecanici,dau vina pe conducere,cand ai conditii meteo favorabile pentru transport in comun tocmai atunci tii vagoanele nefolosite(am fost luat prin surprindere si eu) (pentru economie), ca in mod normal daca e sardinie,nu are cum sa aibe loc controlu din cauza nuarului excesiv de mare al calatorilor,si deci un procent mai mare pot eschiva legea...
ps. sa nu uit ca vreo 20% din calatorii de la ora 12 fregventau cursurile unui liceu sau al scolii...
si nu se pot echipa unele tramvaie cu plug(daca nu au vagon,nu cred ca are un efect asa mare asupra motorului)
0

#6 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 13:39

Incident astazi in jurul orei 12:30 pe Strada Stefan cel Mare. A avut loc un incendiu, iar autospeciala a blocat linia de tramvai spre centru mai mult de jumatate de ora. Deci, circulatia liniei 4 si 6 a fost serios data peste cap (3 de 6 si 4 de 4 au fost blocati).
0

#7 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 14:26

Cateva lucruri interesante din graficul postat de d-l Florin:

825 pe linia 4, 2502 pe linia 7 si 3554 pe linia 9..a iesit de la RK?

Da, azi dimineata am stat 10 minute dupa 2041, iar de abia cand am ajuns la Balta Verde a venit urmatorul tramvai de pe sensul opus (erau multi de 6 si vreo 2 de 4, deci probabil ca a fost ceva prin centru).

Aceasta postare a fost editata de NDY: 25 februarie 2011 - 14:27

0

#8 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 februarie 2011 - 14:49

Deci dimineata am facut 45 de minute, cand intr-o zi normala faceam max 20.

Si ca sa continue haosul...

Dai unui vatman vechi, un tramvai la care nu se pricepe!

Vatmanul revolutionar (cel care a participat la aniversarea de 20 de ani), e un vatman vechi, insa obisnuit cu Hansa. Taman azi si-au gasit sa-i dea un Wegmann. #3553. Omul avea intarziere imensa. La Rgele Carol a sosit, si imediat dupa el era tramvaiul care se afla in grafic! Omul sa grabea sa recupereze, asta insemnand contact 12, cand ai intrat in statie nu pui frana, ci socuri.. frana - 0, frana iar 0, pana oprea. Inchipuiti-va ce era in tramvai. Profitand de calvar, doi hoti au reusit sa usureze o domane de portofel, in Maria. Cum au reusit sa pelce? Simplu. Vatmanul, a mers cu usa deschisa, pana in 700.

Deci cam asta s-a petrecut azi... Ce o mai fii... :timeout:
0

#9 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 16:51

Sa incep si eu cu experienta MTC-urilor astazi .

Ora 7:55 Statia Judetean , dupa o oarecare intarziere soseste 3527 , tramvaiul plin pana la refuz , cobora lumea si nu se mai opreau , nu mergeau usile , toate erau puse pe MANUAL , din cauza zapezii care afecta senzorii , si chiar si asa unele usi erau intepenite , inauntru aglomeratie , tramvaiul se deplasa cu viteza melcului ( turbo ) , vatmanul la fiecare statie deschidea usa , si scotea capul afara ca sa vada usile . La capat la AEM , a coborat lume ca dintr-un tren arhiplin ( Ceva in genul Timisoara - Iasi si retur ), vatmanul a coborat jos s-a urcat in tramvai a pus usile inapoi pe actionare automata , a facut bucla ( nu stiu ce sa mai zic de macaze ) si a luat-o de la 0 .
Cred ca acesta a fost ultimul tramvai pe Linia lui 9 care a circulat , dupa care a fost un blocaj , cred ca la C. Sagului timp de o ora sau mai mult , majoritatea colegiilor venind pe jos la scoala :P .

Ora 13:53 , Expres 2 , Statia A.E.M , " peronul statiei " fiind plin de ocirla/noroi fie ploaie fie zapada , fie vara fie toamna , E2 cu plecare la 13:55 a mers normal si dupa programul stabilit .

Autobuzul 33 , ora ~15:00 circula dupa frecventa normala si totul in regula . La fel ... In statia din Centru ( Catedrala ) trebuie sa cobori bordura dupa care sa urci in autobuz , si cum era zapada combinata cu noroi si partial topita , se asezase o mazca combinata cu apa dupa bordura , m-am uitat ... aaa E MICA APA ... Cand am pus piciorul SURPRISE ... Apa pana la glezna si plin de mocirla , asa au patit toti cei ce au coborat/urcat in autobuz .

Linia 7 statia Chisodei , ora aproximativa 16:00 , statia plina fata de deobicei (1 - 5 persoane ) tramvaiul nu sosise de vreo 15 - 20 de minute daca nu chiar mai mult ... A venit intr-un final cred ca 162 , grabit , totul oarecum in regula , de mentionat ca mergea caldura :timeout: .

Cam asta am " patit " eu azi , faaz de dimineata de pe L9 a fost comica , parca eram in " Soviet Russia " usile se inchideau / deschideau cu mana , tramvaiul arhi-plin .
Cele mai mari probleme s-au intalnit la Tramvaie si era sigur ca asa se va intampla dupa zapada asta " apocalitica " ... Intrebare retorica: A circulat Vagonul Plug astazi in intervalul ora 6:00 - 12:00 pe vreo linie ?
0

#10 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 25 februarie 2011 - 16:57

Vezi postareaRaoul94, la 25 februarie 2011 - 16:51, a spus:

Cele mai mari probleme s-au intalnit la Tramvaie si era sigur ca asa se va intampla dupa zapada asta " apocalitica " ... Intrebare retorica: A circulat Vagonul Plug astazi in intervalul ora 6:00 - 12:00 pe vreo linie ?


Si io care credeam ca tramvaiele vor merge cel mai bine pe o vreme ca asta...
0

#11 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 februarie 2011 - 17:10

Da confirm prezenta a 2 pluguri in jurul orei 10-11 plecasera de la depou. Este vorba despre #334 si #343. :timeout:
0

#12 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 februarie 2011 - 17:21

Vezi postareaNDY, la 25 februarie 2011 - 14:26, a spus:

3554 pe linia 9..a iesit de la RK?


Da, ieri a iesit de la rk. Oricum astazi a fost o zi oribila. Cel putin 30 de vagoane s-au defectat.
La linia 9(la Profi), dimineata la ora 7:45 era intepenit 2042. Dupa el era 3547 care avea o usa defecta, dupa el era 3447 si acesta defect, dupa care a venit 3472, in spatele lui a venit 3540, dupa el a venit 3471 si apoi a aparut si 3527.
Azi dimineata pe 9 a trecut utilaj de dezpezire al RATT :timeout: .
@lloner
Pai tramvaiele merg bine cand e zapada, dar nu cand e juma' de metru.
0

#13 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 17:25

Vezi postareacseh_17, la 25 februarie 2011 - 17:10, a spus:

Da confirm prezenta a 2 pluguri in jurul orei 10-11 plecasera de la depou. Este vorba despre #334 si #343. :timeout:


Din pacate mult prea tarziu ... S-au mobilizat cam greu ... dar asta e . Nu ne asteptam la atata zapada .

Acum urmeaza alta intrebare: Ce Se S-ar Fi Intamplat daca Acuma Circulau niste " Imperio " ?
0

#14 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 25 februarie 2011 - 17:29

Apropo de zapada de juma de metru. De ce nu se pot pune pluguri la orice tramvai?
0

#15 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 18:21

Vezi postareaRaoul94, la 25 februarie 2011 - 17:25, a spus:

Acum urmeaza alta intrebare: Ce Se S-ar Fi Intamplat daca Acuma Circulau niste " Imperio " ?


Raspuns simplu: cel mai probabil nu circulau :timeout: . Asta probabil pana cand liniile ar fi devenit practicabile. Ceea ce de altfel s-a intamplat si cu vagoanele pe care le avem acum (ma refer la orele diminetii, cand s-au petrecut blocajele).
0

#16 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 18:59

Vezi postareacseh_17, la 25 februarie 2011 - 14:49, a spus:

Deci dimineata am facut 45 de minute, cand intr-o zi normala faceam max 20.




Eu am facut o ora :timeout: , din cauza ca la fabrica de bere pe la 8:35 (aproximativ), era o duba blocata pe ambele linii, pana m-am hotarat so i-au la pas au mai venit inca 3-4 tramvaie sa steie la coada dupa cele 3 care erau deja acolo. Pe langa asta vad ca linia 1 a dat in benga, cate 2 tramvaie la intervale destul de scurte de timp :P , pe cand la restu pauza. 4 si 6 vad ca au avut probleme pana la 13 fara cand am plecat de la scoala, pe jos de altfel pentru ca... stiti situatia si numai trebuie sa o repet. Totusi cand am mers dimineata pe jos am vazut destule din acele "super mega autobuze" care se retrageau in depou, de ce nu s-a intervenit cu ele ca supliment, doar era clar ca situatia o luase razna si era de asteptat ca nu va fii bine dimineata dupa ce a nins toata noaptea?! Regia nu are un protocol pe care il aplica in asemenea situatii?!
0

#17 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 25 februarie 2011 - 19:26

Am vazut azi la Gara #334, ora 13:30.
0

#18 Useril este offline   manu vatmanu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 08 aprilie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TIMISOARA
  • Interese:PASIUNEA MEA TRAMVAIELE

Postat 25 februarie 2011 - 20:23

Da am avut cea mai de cosmar zi am fost de servici si nu am stat de loc de azi dimineata de la ora 7 pana la 5 am fost la toate macazele curatate date cu sare RT0 si colac peste pupaza in zona Banatu cand eram la macaze ne-a acrosat un tir si a distrus covertirul masini de interventie .De diminineata am inceput prost la strada Mangalia a venit un dobitoc de taximetrist ca si o ghiulea fara sa se asigure si a intrat in fata masini daca nu feream faceam o tamponare de toata frumustea dupa care la Torontal un sofer adevarat intra pe rosu si pe frana se opreste pana langa oglinda dar tiru nu a fost asa norocos .Respect pentru toate lighioanele din trafic.

Da au iesit 334 343 dar degeaba cu plugurile care sunt montate parca piaptana zapada cel mai bun vagon de zapada era vagonul plug de zapada din muzeu are pluguri reglabile si este functional dar cred ca nu mai are asigurare cu aceel vagon chiar ca faci fata zapezi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04094_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC04095_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC04097_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC04098_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC04099_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC04100_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC04102_resize.JPG
  • Imagine atasata: DSC04103_resize.JPG

0

#19 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2011 - 21:33

Ne pare rau, Manu :timeout:

Confirm si eu ca l-am vazut pe 343 in Balcescu, pe la ora 12:15. Poza nu am apucat sa-i fac :P .

Totusi, de ce atatea blocaje? Pur si simplu nu a curatat nimeni zapada care s-a adunat intre linii?

@Viktor: ce remorca are 3554? 3714? Si, ne poti enumera vagoanele care au avut probleme (ma refer la probleme mai grave care le vor tine pe tusa o vreme)?
0

#20 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 25 februarie 2011 - 22:45

Intr-un fel plugurile alea de pe #334 si #343 mai mult is peri de curat pe jos dupa cum arata. Un lucru nu inteleg RATT are un vagon de inprastiat material antiderapant si sta de HOHO pe aceiasi linie. De ce nu lau scos niciodata?
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi