STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (124 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 103
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#2081 Useril este offline   Anonymouse 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 20 mai 22

Postat 30 iunie 2022 - 13:24

Timfloralis, pe langa ca era un kitsch sinistru, era la nivel de ruga cartierului. Cel mult in Chisoda se preteaza asa ceva, pana si un sat ca Giroc ar trebui sa aiba pretentii mai mari.
Cum am putea sa ne punem numele orasului langa cel al Clujului, de exemplu, in conditiile in care ei au TIFF si noi plangem dupa un festival cu decoratiuni florale?

Legat de banii care "nu se vad", pe langa ce zice colegul mai sus, hai sa nu uitam de colterm, o alta mizerie care nu ar trebui sa mai existe de multi ani de zile dar care mananca gramezi de bani in continuare. De acord, mergea incercata continuarea strategiei "nu platim nimic, ne bagam picioarele", dar ia vezi cat timp ai succes cu asta cand nu mai esti sub obladuirea partidului-tatuc?

Aceasta postare a fost editata de Anonymouse: 30 iunie 2022 - 13:25

3

#2082 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 30 iunie 2022 - 13:32

Vezi postareaTihomir, la 30 iunie 2022 - 11:59, a spus:

Timfloralis era un kitsch sinistru.

Sunt totusi 3 mari bulevarde in reabilitare si mult asteptatul Solventul in constructii. Nu inteleg ce asteptari aveati ca se pot face in 4 ani dupa 8 ani de dezastru finacniar.


Despre ce dezastru finaciar vorbesti, ai mai multe detalii?

Eu ma felicit ca am intuit de Fritzone e praf, nu l-am votat dar acum il voi vota, timisorenii il mai merita 4 ani si eu voi vota pt asta:)
1

#2083 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 30 iunie 2022 - 13:38

Vezi postareanabucodonosor19, la 30 iunie 2022 - 13:32, a spus:

Despre ce dezastru finaciar vorbesti, ai mai multe detalii?

Eu ma felicit ca am intuit de Fritzone e praf, nu l-am votat dar acum il voi vota, timisorenii il mai merita 4 ani si eu voi vota pt asta:)


Dar cine a bagat Colterm in faliment si a imbogatit toti directorii de acolo?

Frumoasa atitudine, sigur o sa convingi pe cineva de aici de bune intentii :) Marele dezastru, de zici ca orasul asta acuma 3 ani de zile arata grozav, asa va mai place sa exagerati.
2

#2084 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 30 iunie 2022 - 14:39

Nu vreau sa se înțeleagă lucruri eronate din postarea mea precedenta. Categoric, nu susțin fosta administrație și am criticat-o in mod constant. Mă bucur când văd că au mai descoperit și eliminat vreo schema din timpurile alea (exemplu: spațiul de pe Alba Iulia dat în chirie pe bănuți și reînchiriat la preț mult mai mare). Dar paradoxal, in teren lucrurile stau diametral opus. Orașul arata in momentul de față mult mai prost decât acum 3-4 ani. Nu știu cum reușeau asta in condițiile in care erau ocupați cu tot felul de scheme, fraude, sinecuri. Dar e o realitate tristă. Ceea ce mă face să cred că dacă în cazul fostei administrații era vorba de rea intenție, acum avem de a face pur și simplu cu incompetenta.
4

#2085 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 30 iunie 2022 - 17:00

Schemele erau ca "negociau" cu unii si altii sa le faca lucrari gratis - vezi Iulius
Sau - pe proiectele reale tot suplimentau chestii si prelungeau - vezi podurile largite care nici macar nu au avut autorizatie de construire pt ca le-au pus la reabilitare. Si au adaugat ulterior pistele de biciclete pe alte sume.
Sau iti amintesc schema cu parcarea etajata P+2 din zona Dacia, la care au facut studii si proiect pe bani grei. Si la final au facut reparatie de parcare existenta, la sol, doar borduri si asfalt, facuta de SDM la o fractiune de pret si cu tot la fel de multe locuri de parcare ( tot fara AC)
Ce sa mai zic de Timfloralis care se facea cu flori importate din Olanda pe bani grei de catre firme private. Sau vi se pare normal sa plateasca Primaria niste zeci de mii de euro pe 500 de umbrelute colorate pe care le cumpara un ONG si culmea le monteaza STPT pe strada Alba Iulia ?
Mai sunt zeci de exemple ...

Diferenta mare e ca 8 ani nu i-a deranjat nimeni , au avut majoritate. Ai auzit vreo cearta intre UDMR si PNL ? Ai auzit de viceprimarul UDMR sa faca ceva ? Cred ca 100 de timisoreni stiu cine era al doilea viceprimar si ce a facut.
Acum se cearta pentru orice chestie , isi pun bete in roate la orice initiativa, proiect, isi expun unii altora greselile, ceea ce nu s-a intamplat 8 ani - a fost totul lapte si miere. Si panselute si palmieri ...

Revenind la cladiri, au facut si unii si altii regulamente, dar nu am vazut multe reabilitari acolo unde cladirile sunt detinute de mai multe familii care nu au resurse. Sa fim seriosi, este foarte scump sa reabilitezi cladiri istorice.
Ce mi se pare bine acum, am inteles ca vor sa le dea voie sa amenajeze podurile caselor istorice. Evident fara a modifica aspectul exterior al acoperisului si al cladirii. Ceea ce inseamna ca o reabilitare si amenjajare de pod/mansarda locuibila ar putea compensa proprietarilor macar partial costurile lucrarilor. Toate casele au poduri mari in care se pot amenaja camere de locuit, dar care acum sunt pentru porumbei cat timp nu au voie sa modifice. Inlocuiesc lucarnele, pun niste velux-uri pe laturile interioare ale cladirilor unde nu se vad din strada etc.
3

#2086 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 30 iunie 2022 - 17:10

Vezi postareaTihomir, la 30 iunie 2022 - 13:38, a spus:

Dar cine a bagat Colterm in faliment si a imbogatit toti directorii de acolo?

Frumoasa atitudine, sigur o sa convingi pe cineva de aici de bune intentii :) Marele dezastru, de zici ca orasul asta acuma 3 ani de zile arata grozav, asa va mai place sa exagerati.



Pai Sa mui el a pus cruce la Colterm, o sa vezi, winter is comming
In alta ordine de idei, ti se pare tie ca vreau eu sa conving pe cineva de ceva aici? Mai ales de bune intentii? Am zis ca-l votez pe Sa mui el pana ne depaste si Resita, dupa aia mai vad... :rad:

Aceasta postare a fost editata de nabucodonosor19: 30 iunie 2022 - 17:11

-2

#2087 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 30 iunie 2022 - 19:44

Vezi postareaRevenge, la 30 iunie 2022 - 14:39, a spus:

Orașul arata in momentul de față mult mai prost decât acum 3-4 ani.
Ceea ce mă face să cred că dacă în cazul fostei administrații era vorba de rea intenție, acum avem de a face pur și simplu cu incompetenta.


Cum se face ca ai eliminat asa rapid starea de urgenta/pandemie/venituri din taxe mai mici, respectiv pusul de bete in roate (la care romanul e artist) si ai ramas doar cu incompententa?
Si daca "arata mai bine" inseamna ca aveam panselute si palmieri si 0 proiecte de infrastructura, atunci prefer ce e acum. Nu vreau nici eu sa intru in polemica dar as fi curios sa vad marile proiecte ale administratiei Robu - 8 ani de zile, nu 2. Lumea uita repede de Palmisoara, Semaforisoara si altele de genul
1

#2088 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 07:35

Shhhh stai putin , tot ce e in executie azi e lansat dinainte de 2020 - , Solventul, Cetatii, Bogdanestilor, Vidrighin, drumul Boilor. Sunt cicluri clare pe proiecte, nu poti sa faci in 4 ani un proiect major cap coada - doar modernizari gen largiri parcari. Sau cum au facut anul trecut largirea pe Buziasului spre Mosnita cu SDM care nu a necesitat licitatii.
Renovarea la Loga era propusa din 2010 si s-a gatat in 2022.




Robu nu a lansat proiecte noi in primii ani - a lucrat pe ale lui Ciuhandu - Michelangelo, amenajarea malurilor Begai, centru pietonal. Si proiectele facute in mandatul 2 erau deja ca idei - 2 pasaje, 2 largiri de poduri, niste parcuri etc. Si Solventul era demult ca si idee, dar ca nu pusese nimeni mana sa pregateasca documentatia.
Proiectul nou si gandit exclusiv de Robu - Podul Jiul a cazut, nu cred ca merita banii . Sau tampenia de stadion modular-lego, cand avem ruina aia mare de 40.000 de locuri ce se scufunda.



0

#2089 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 08:29

Sa nu uitam inca un lucru important: oamenii din primarie sunt aceiasi de pe vremea lui robu sau a lui ciuhandu, si stim bine cat de "performant" lucreaza ei. Noua administratie a incercat sa-i inlocuiasca pe unii functionari care au inceput sa strige ca din gura de sarpe ca au dreptuuuuri si au ramas mai departe pe posturi tinandu-se scai de legea care ii protejeaza pe acesti bugetari. Ca sa fac o comparatie fortata, primaria de acum e ca Steven Hawking: degeaba creierul(administratia) functioneaza perfect daca muschii(functionarii) nu-l ajuta... nu se poate ridica din scaun!
4

#2090 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 01 iulie 2022 - 09:03

Nu inteleg care-i grozavia cu palmierii, sunt in multe alte orase, s-a incercat, s-a abandonat, mare lucru. Eu chiar vroiam sa continue, nu era rau, a...ca a declansat Usr jihadul si s-au dat cu curul de pamant aia e altceva
Sintemul de management al traficului, f buna ideea, doar ca sistemul nu e mentinut, de ce nu il faca eficient Fritz? Oricum e pe fonduri europene, nu a afectat bugetul

Corect, Robu a lucrat la inceput pe proiectele lui Ciuhandu, dar dupa aia a facut proiectele lui (chiar daca se vb de multe de ele, erau neatacate): pasajele Jiul si Popa Sapca, Solventul l-s dus pana la stadiu de contract semnat. S-au facut largiri, Sudului, Podeanu, reorganizare Marasti, Martin Luther etc

Ce ii reprosez lui Fritz e ca nu "coace" nimic, urmatorul primar va avea tolba goala, va incepe de la 0. Tot ce am auzit original e magistrala vietii verde de pe Sagului, o tampenie sa scoti o banda...da no, e marca Fritz
In rest poze pe fb cu santierele care misca dar nu vb de alea de stagneaza, acolo nu merge
Nici nu stiu cum e mai bine, Robu mai comenta pe fb si mai dadea informatii, dar era si rogant, asta nu se coboara la nivelul scalvetilor, nu raspunde nimic...

#vaisamar de orasul asta cu asa conducere, dar eu o sustin! :rad:
0

#2091 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 09:10

nu vreau sa fac politica - eu cred ca principalul proiect este de fapt munca pentru 2023. asta cu comunicarea e relativa. s-a vazut ca Robu a pierdut primaria tocmai din cauza comunicarii dupa ce o castigase pentru ca a renuntat Ciuhandu. Asa si Fritz a castigat pentru ca lumea ar fi ales orice nu Robu. Vedem peste 2 ani cum va fi, din pacate nu vad nici o alternativa mai buna la orizont.
1

#2092 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 01 iulie 2022 - 09:28

Offtopic, Dan Diaconu mise pare o varianta buna, PNL
PSD nu are sanse aici inca iar USR va fi dezamagit
-1

#2093 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 10:18

Vezi postareaElphax, la 01 iulie 2022 - 07:35, a spus:

Shhhh stai putin , tot ce e in executie azi e lansat dinainte de 2020 - , Solventul, Cetatii, Bogdanestilor, Vidrighin, drumul Boilor. Sunt cicluri clare pe proiecte, nu poti sa faci in 4 ani un proiect major cap coada - doar modernizari gen largiri parcari. Sau cum au facut anul trecut largirea pe Buziasului spre Mosnita cu SDM care nu a necesitat licitatii.
Renovarea la Loga era propusa din 2010 si s-a gatat in 2022.




Robu nu a lansat proiecte noi in primii ani - a lucrat pe ale lui Ciuhandu - Michelangelo, amenajarea malurilor Begai, centru pietonal. Si proiectele facute in mandatul 2 erau deja ca idei - 2 pasaje, 2 largiri de poduri, niste parcuri etc. Si Solventul era demult ca si idee, dar ca nu pusese nimeni mana sa pregateasca documentatia.
Proiectul nou si gandit exclusiv de Robu - Podul Jiul a cazut, nu cred ca merita banii . Sau tampenia de stadion modular-lego, cand avem ruina aia mare de 40.000 de locuri ce se scufunda.




In urma cu mai mult timp am facut o lista cu proiectele majore din ultimii ani (o poti completa/actualiza daca doresti). Spune-mi te rog, cand te uiti pe acea lista, cam ce s-a facut in mandatul 2 al domnului Robu? Ma refer la proiecte mari, nu reabilitarea unui sens giratoriu.
Proiectele astea pe care le insirui aici au avut, in mare, doar SF-uri. Majoritatea au fost incepute dupa mandatul lui (cu cateva exceptii, aruncate electoral in preajma alegerilor).
Vrei sa iti aduc aminte inca zece SF-uri facute degeaba? Gen pasajul subteran din Piata Operei, fantani arteziene cantatoare si altele de genul? Deci despre ce vorbim? Suntem mult in off-topic cu politica, dar nici nu imi place sa vad o manipulare grosolana a faptelor. Solventul adus la nivel de contract semnat... nu stiu daca e de ras sau de plans...

Imagine atasata: proiecte.png
7

#2094 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 13:24

ok, scuze - am gresit legat de Solventul, acolo au fost parca problemele cu terenurile, nu credeam ca e asa de "vechi"

Ma bucur ca vad imaginea asta, clarifica mult ca si "timeline" - probabil se mai pot adauga 4 proiecte mai mari , largirile celor 2 poduri, Bv Sudului si Gr Alexandrescu care ar fi putut sa fie gata in 2020 daca erau bine pregatite
0

#2095 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 13:35

Am atasat excelul aici. Se pot adauga cu usurinta proiecte in el. Tin minte ca incercasem sa adaug proiectul de pe Gr Alexandrescu si nu am reusit sa gasesc informatii calumea despre fiecare etapa.
0

#2096 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 01 iulie 2022 - 15:11

Nu inteleg de ce ne legam strict de comparatia fosta administratie si actuala. Mai mult sau mai putin, au fost si sunt praf ambele. Nu s-a adus orasul la nivelul 2022 si asta se datoreaza administratiei din ultimii 10-15 ani. Lucrurile nu se fac peste noapte. Atat Ciuha si Robu cat si Fritz si tentativele lui, au dat gres si nu au facut nimic important sau nu au profitat de potentialul de aici nici in proportie de 20% pana in prezent. Ne bucuram de un pasaj, un centru pietonal si un mal de apa + 3 panselute in 15 ani? S-au ridicat orase in desert intr-un timp mai mic. Evolutia in alte orase din RO e exponentiala.

Fiecare si-a gasit scuze mai mult sau mai putin adevarate, legate de "greaua mostenire", sau de betele in roate puse de opozitie sau asa mai departe si toti 3 au beneficiat de proiectele gandite de fostele administratii,culmea. Interese ascunse are absolut toata lumea in politica si incearca intr-un fel sau altu sa "recupereze" bani pompati ca sa ajunga/sa se mentina pe pozitia respectiva. Apar astfel diferite licitatii cu firme fantoma si asa mai departe. Eu sunt ok si cu mafia daca lucrurile se misca. Nu am 10 vieti sa tot astept oameni buni la "suflet" ce nu fac nimic. Ar fi bine ca Fritz sa lase ceva la urmatorul primar, eu estimez ca nu va avea vreo sansa in urmatoarele alegeri. Abia poate sustine cateva conferinte de presa la 2 3 luni, pentru ca efectiv nu are ce spune...nu se intampla aproape nimic. Am pierdut alti ani degeaba si vom tot pierde.

De admirat faptul ca se inmultesc cladirile istorice renovate sau in santier, in spatiul Cetate. Un alt merit privat desigur..

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 01 iulie 2022 - 15:23

2

#2097 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 iulie 2022 - 16:14

Adesea m-am gandit daca nu ar fi mai bine ca legea alegerilor locale sa fie schimbata astfel ca primarii sa fie alesi din cadrul consilierilor locali in cadrul consiliului local. Se aplica si prin alte parti o asemenea regula.

Persoana se desemneaza din cadrul consilierilor partidului castigator cu procentajul cel mai mare iar tot consiliul, deci si cei din opozitie, va desemna o persoana cu un procent de doua treimi (66,6%) cu care se poate dialoga, negocia anumite proiecte de interes general, etc., pentru ca primarul pe langa multe alte calitati de administrator trebuie sa fie si un bun negociator si cu opozitia tocmai pentru a nu-i baga opozitia bete in roate.

Pentru ca altfel, cu candidatii stabiliti inainte de campania electorala, acestia vor spune vrute si nevrute la adresa contracandidatilor incat multe dintre aceste vorbe nu vor fi uitate apoi de cei ajunsi in opozitie si cu fiecare ocazie vor fi reamintite aceste vorbe sau vor fi bagate bete in roate castigatorului astfel incat sa-i fie cat mai greu sa-si realizeze promisiunile...

Personal am fost PENTRU alegerea directa a primarului, am fost PENTRU alegerea dintr-un singur tur dar am ajuns la concluzia ca am gresit in ambele situatii.
Ar fi mai corecta alegerea primarului din cadrul consiliului local, deci o alegere indirecta, iar daca acest lucru nu se schimba, atunci macar sa se revina la doua tururi daca in primul tur nici un candidat nu trece de 50%.

Dar avand in vedere ipocrizia multor politicieni, de-a se crede niste dumnezei locali cand ajung primari alesi de popor, nu cred ca vor schimba legile electorale locale.
In urma cu vreo 2 ani parca, se vorbea insistent chiar la revenirea la doua tururi insa s-a ales praful de aceasta initiativa.

Merita meditat asupra subiectului.
1

#2098 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 iulie 2022 - 18:31

scopul alegerilor e sa existe cat mai multa reprezentativitate. alegerile intr-un singur tur sunt o mizerie, e nevoie de 2.

si tocmai aici apare si diferenta dintre un primar ales in doua tururi si cel ales de CL. in 2 tururi reprezentativitatea este mult mai mare, pe langa faptul ca oamenii rezoneaza cu un personaj.
2

#2099 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 iulie 2022 - 19:32

Pai si Robu a fost reprezentativ la primul mandat si din a treia zi a inceput sa fie injurat si politic, si de "popor"...
PNL-ul a fost tras de Robu in 2012 si astfel (Robu a avut cam 55%) se credea marele invingator ceea ce l-a facut sa fie si mai ingamfat decat era de obicei, nu-i ajungeai la nas iar (si) acest lucru a dus la mari nemultumiri...(si) in randul presei.

Mai exista in Europa si tari parlamentare unde presedintele este ales de parlamentari din cadrul partidului cu rezultatul cel mai bun obtinut la alegeri.
Practic este vorba de aceeasi situatie ca si in cadrul primarilor alesi de CL.

LE Fritz cand a ajuns primar era in linie cu cu guvernul, deci era linia puterii, iar acum este in linie cu opozitia schioapa...Ce urcare si decadere in nici doi ani.

LE2 Erata. Robu a castiga in 2016 cand era un singur tur cu 53%. Deci pare reprezentativitate mare.
1

#2100 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iulie 2022 - 15:41

Puțin off-topic...

Făcând abstracție de numele candidaților la funcția de primar, cele 53% nu sunt deloc reprezentative.

- persoane cu drept de vot în Municipiul Timișoara (2016): 285.512
- voturi exprimate: 80.925
- voturi valabil exprimate: 78.504
- voturi câștigător (domnul Robu): 41.531

https://www.mediafax...voturi-15441123

https://adevarul.ro/...e8d8/index.html

Dacă raportăm numărul de voturi câștigătoare la numărul de voturi valabil exprimate avem acel procent de 52,9%. Dar dacă raportăm voturile câștigătorului la populația cu drept de vot, rezultă o reprezentativitate de 14,5%. La o rată de participare la vot de doar 28,3% nu putem vorbi de nici o reprezentativitate.
M-aș bucura dacă măcar 50% din populația cu drept de vot ar participa la alegeri.
Poate greșesc dar absența de la vot o regăsesc (și) în apatia/indiferența civică din viața de zi cu zi.
1

Arata acest topic


  • (124 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 103
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi