STP Timișoara Forum: Zona CETATE - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (124 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zona CETATE Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 05 martie 2009 - 20:31

Încă o clădire istorică din Piaţa Unirii în reabilitare

Reabilitarea clădirilor istorice din Timişoara, pentru care există mai multe programe, se mişcă greu, dar... se mişcă – asta încearcă să arate reprezentanţi primăriei. Au început lucrările de reabilitare a unui imobil din Piaţa Unirii, în cadrului unui proiect demonstrativ, şi urmează alte trei.

Primarul Timisoarei Gheorghe Ciuhandu verifica stadiul lucrarilor de reabilitarePrimarul Timisoarei Gheorghe Ciuhandu verifica stadiul lucrarilor de reabilitare

Municipalitatea timişoreană are un parteneriat cu Societatea Germană pentru Cooperare Tehnică (GTZ), cu finanţarea Ministerului Federal pentru Cooperare Economică şi Dezvoltare (BMZ) din Germania, pentru reabilitarea prudentă şi revitalizarea economică a cartierelor istorice.

În cadrul acestuia, primăria a obţinut finanţare pentru reabilitarea demonstrativă a patru imobile: cel din PiaţaUnirii nr. 9, la care au început lucrările acum, şi alte trei pe străzile G. Coşbuc nr. 1, Gheorghe Lazăr nr. 1 şi Timotei Cipariu nr. 1. Nemţii contribuie cu 440.000 euro pentru lucrări şi asistenţă tehnică, municipalitatea cu 60.000 de euro, iar restul, încă 30 la sută, este acoperit de asociaţiile de proprietari/locatari, care sunt obligate să se ocupe şi de proiectul tehnic.

La clădirea din Piaţa Unirii vor fi refăcute faţada şi acoperişul, vor fi recondiţionate tâmplăria faţadelor principale şi elementele de feronerie.

„Plouă în apartamente...”

Din păcate, imobilele din cartierele istorice sunt într-o avansată stare de degradare: „Am intrat în acest program în primul rând din dorinţa de a avea o clădire reparată din punct de vedere al acoperişului, care este în pericol, plouă de-a dreptul în aparatamente, dar şi faţada a constituit un motiv de a participa pentru că Piaţa Unirii este reprezentativă şi orice locatar ar trebui să aibă grijă şi de exteriorul casei”, spune Dorina Petrică, reprezentanta Asociaţiei de locatari ai imobilului din Unirii. Aceasta nu a dorit să spună ce sumă a revenit fiecărei familii pentru reabilitare, dar costul total este de aproximativ 75.000 de euro, din care proprietarii achită 30 la sută.

Primarul Gheorghe Ciuhandu a făcut apel la Asociaţiile de proprietari să intre în acest program şi să înţeleagă că lucrările trebuie să beneficieze şi de contribuţia lor financiară, care merge până la o treime din lucrare. Deşi programe cu finanţare externă există, lucrurile se mişcă greu: „Sunt şi programe care vor fi finanţate dintr-un fond de cinci milioane de euro, două milioane grant, deci credit nerambursabil, trei milioane credite cu dobândă redusă, pe o perioadă foarte lungă, care vine din partea Guvernului Germaniei, special pentru Timişoara. Este şi un program de finanţare din partea Fabricii de bere... Ceea ce lipseşte însă în România este o legislaţie la nivel naţional, care să implice şi o contribuţie a statului în aceste reabilitări”, a declarat edilul-şef.

tion.ro

tot asa,ca ii bine :coolspeak:
0

#22 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 06 martie 2009 - 13:33

Gheorghe Lazăr nr. 1? Care e? Stiu ca parohia sarbeasca are inca adresa de pta. Unirii, deci sa fie cladirea unde-i sediul PNL?
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2009 - 21:06

Iata de unde pare sa inceapa strada Gh.Lazar. (am marcat piata Unirii cu rosu):

Imagine atasata: map.jpg
0

#24 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 martie 2009 - 01:01

dar din cate stiu eu,strada gh lazar incepe de mai departe,parca de la billa,nu mai stiu exact,dar stiu sigur ca se termina la piata unirii...
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 martie 2009 - 17:09

Normal ca Gh.Lazar e mai lunga, dar noi vorbim despre locul de unde incepe (nr. 1 e spre centru), deci partea dinspre piata Unirii.
0

#26 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 martie 2009 - 17:12

aaa,imi cer scuze,nu am fost atent :) .stiu ca nr.2 este scoala de pe colt cu ungureanu...
0

#27 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 09 martie 2009 - 10:36

Da, liceul Lenau e Gh. Lazar 2.
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 martie 2009 - 15:35

Gheoghe Lazar incepe de la piata Unirii colt cu Vasile Alecsandri iar numarul unu este fie cladirea din colt unde este sediul PNL (iar pe vremuri era o banca acolo) sau prima cladire de dupa sediul PNL, si merge pana la bul. Cetatii. Ce arata harta este eronat.
0

#29 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 10 martie 2009 - 20:25

pai da,dar daca aceea este nr. q,atunci liceul care este mult mai incolo,de ce este numarul 2 ???
0

#30 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 11 martie 2009 - 11:43

Deci: PNL Timisoara are adresa Gh. Lazar nr. 1. Ma gandesc ca intreaga cladire (pana la colt cu Ungureanu) sa fie nr. 1. Cea de vizavi probabil mai este pta. Unirii. Oricum, pe tronsonul pana la spit. militar (Gh.Lazar nr 7) este cladirea cea mai deosebita, fiind singura cu elemente Art Deco/Jugendstil. In plus de asta mai face practic parte din Piata Unirii.
Rectific.Partea dinspre Lenau este cladire distincta insa are adresa de Emanoil Ungureanu. (La fel ca si Cafe Colt de vizavi))

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 11 martie 2009 - 12:23

0

#31 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 11 martie 2009 - 13:43

liceul este pe strada gh lazar nr. 2 :unsure:
0

#32 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 11 martie 2009 - 14:05

Pai da, se potriveste: Pe dreapta ai parohia sarbeasca (Unirii nr. 4), cladirea unde-i Cafe Colt (care e str. Ungureanu) si dupa aceea liceul (Lazar nr. 2). Pe stanga ai sediul PNL (Lazar nr. 1) , urmatoarea fiind tot pe Ungureanu. Celelalte fiind Unirii nr. 11 (aia cu Vivaldi) si nr. 10 (casa rosie de langa).

Iar in Unirii numaratoarea merge roata de la Palatul Baroc (nr. 1) pana la cafeneaua Baroque (nr. 14). Cladirile din colturile pietei NU sunt pta. Unirii!

P.S.: Treaba cu Unirii nr. 4, 10, 11 o am de pe siteul primariei:

Citeaza

Lista clădirilor

În funcţie de costurile necesare şi fondurile disponibile se vor res­taura toate sau o parte. În acest sens, s-a propus Consiliului Local şi s-a aprobat lista de priorităţi cu clădirile istorice cărora li se vor restaura faţadele în 2008, în baza contractului de asociere dintre Consiliul Local Timişoara şi SC URSUS Breweries SA: Piaţa Unirii nr. 4 (aparţine Parohiei Ortodoxe Sârbe Timişoara Cetate), Piaţa Unirii nr. 10 (aparţine Episcopiei Ro­mano-Catolice de Timişoara), Piaţa Unirii nr. 11 (aparţine Parohiei Ortodoxe Române Timişoara - zona Dacia).


Vad ca in articolul tau sunt trecute alte cladiri. Sa le renoveze pe toate! Nu m-as supara. Poate ca e vb. de proiecte diferite. Unul cu GTZ, iar celalalt cu Ursus(Timisoreana).

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 11 martie 2009 - 14:36

0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 martie 2009 - 12:39

Daca tot va fi santier in piata Unirii (se va reface si pavajul), eu as propune sa se construiasca o parcare subterana pana in apropierea cladirilor din piata fara a fi periclitata fundatia acestora. Astfel s-ar creea locuri de parcare in zona centrala a orasului si ar ramane si spatiu verde la suprafata ... cred ca ar incape vreo doua-trei sute de masini.
0

#34 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 19 martie 2009 - 13:06

Planul asta exista de cativa ani buni. Cred ca au renuntat la el in favoarea pietei 700. Insa plan a existat si pentru parcul de la Bega. Deci cu teoria stam bine, practica ne omoara. Oricum, cel mai mult loc pentru o parcare ar fi chiar sub centru. Insa problema principala in zona istorica ar fi consolidarea cladirilor. Amintiti-va de tragedia care s-a intamplat la inceputul lunii la Köln. Acolo s-a prabusit complet arhiva istorica a orasului dupa ce a sucombat tunelul pentru noua linie de metrou.

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 19 martie 2009 - 13:18

0

#35 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 martie 2009 - 17:19

Doamne ferste-ma! Ar fi foarte mare facat daca s-ar prabusi cladirile istorice la Timisoara :04: ca sa nu mai spunem de victime ;)
0

#36 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 31 martie 2009 - 12:35

Se reface inca o fatada in Piata Unirii

Marti, 31 03 2009

Incet incet, Piata Unirii ar putea deveni una dintre cele mai frumoase piete baroce din SE Europei. Iata ca imobilele de peste 100 de ani se reabiliteaza unul dupa altul. Astazi au demarat lucrarile de renovare la imobilul de la nr 11, care gazduieste Parohia Ortodoxa Romana zona Dacia precum si mai multi locatari.

Imagine postata

Acesta se gaseste chiar pe colt, la intersectia pietii Unirii cu strada Cosbuc, langa Domul Catolic. Va fi renovata fatada, va fi refacut acoperisul si inlocuita tamplaria exterioara. Aceasta cladire, alaturi de cele de la numerele 10 si 4 sunt reabilitate cu bani de la Fabrica de Bere Timisoara. Aceasta a alocat pentru toate trei 500.000 de dolari. Numai lucrarile de la aceasta din urma se ridica la suma de 260.000 de lei, iar locatarii au suportat costurile proiectarii. Deja au fost puse schelele, iar muncitorii sunt la treaba. Promit ca, daca vremea va fi buna, in 4 luni, cladirea va fi gata. Cei de la Fabrica de Bere spun ca daca vor mai ramane bani, se vor apuca de inca o fatada.

Imagine postata

Sursa: http://www.agenda.ro/news/news/17384/se-re...ata-unirii.html
0

#37 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 31 martie 2009 - 20:46

Stirea despre aceasta cladire am pus-o si eu undeva mai sus :04:
0

#38 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 mai 2009 - 21:33

Update # 1 - pta unirii

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Update # 2 - pta unirii

Imagine postata

se afla in acelasi stadiu ac prima doar ca nu este inca vopsita, nu am facut poze din cauza plaselor de pe schele

Update # 3 - langa tribunal

are deja parti vopsite, din pacate nu am prea putu sa fac poze din cauza plasei

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

O noua cladire in renovare - pta balcescu

nu este la fel de deosebita ca celelalte, dar putin cu putin ...

Imagine postata

PS L-am scutit de Chagall de un copy/paste :() (glumesc)
0

#39 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 mai 2009 - 17:19

Piata Unirii - au dat schele jos si de pe fatada principala

Imagine postata

Imagine postata

^^
Imagine postata
0

#40 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 iunie 2009 - 17:51

La ambele cladiri mai sunt de facut mici retusuri, revin cu update doar in momentul in care vor fi gata

Citeaza

Imagine postata


^^
Imagine postata

Citeaza

Imagine postata


^^
Imagine postata
0

Arata acest topic


  • (124 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi