STP Timișoara Forum: Uranus Plaza - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Uranus Plaza (finalizat) Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 07 februarie 2018 - 19:08

Totuși, e legal să faci așa ceva?
0

#102 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2018 - 20:12

De ce nu ar fi? Doar pe clădirile istorice nu e permis. Atâta timp cât constructorul nu a interzis amplasarea lor, e perfect legal. Eu nu înțeleg de ce la o clădire modernă nu s-a construit un sistem modern de climatizare sau măcar să construiască locuri ascunse pentru amplasarea aparatelor.

Aceasta postare a fost editata de Tesla: 07 februarie 2018 - 20:13


#103 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2018 - 20:33

A, da. Asta e permis, dar daca te referi la copertina, nu stiu.
0

#104 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2018 - 20:47

Doar la cladiri istorice / zone istorice ai nevoie de aviz de la conisia de monumente istorice.
0

#105 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2018 - 22:14

^^

Nici nu am văzut acea copertină. Cei care stau la ultimul etaj nu au balconul acoperit, iar proprietarul s-o fi gândit în mod pracitc: „Ce, eu sunt mai fraier?” Și-a făcut singur acoperiș. Nici în acest caz în principiu nu e interzis, construcția având rolul de accesiune imobiliară. Doar dacă constructorul sau administrația locală a interzis asemenea construcții. Trebuie verificat.

De regulă asemenea construcții sunt permise dacă nu periclitează imaginea generală de ansamblu.

Caz concret: Am fost interesat de o casă în Nordic Residence și am întrebat dacă pot să închid garajul cu o ușă. Garajul exista, era acoperit, dar nu era închis. Mi s-a spus că în principiu se poate. Culorile trebuiau să fie în concordanța clădirii. Ceea ce nu era permis însă era schimbarea culorii imobilului.

Cel mai probabil construcția nu a fost făcută clandestin, fiindcă acolo există un administrator de bloc din partea constructorului. Nu cred că merită sesizat așa ceva, personal eu nici nu am observat la prima vedere din poză, am crezut inițial că se face referință la aparatele de climatizare.

#106 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 07 februarie 2018 - 22:17

Păi eu la copertină mă refeream, chiar este legal să te pui să-ți sudezi orice nebunie îți trece prin cap? Eu deja cu AC-urile sunt călit.
0

#107 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 07 februarie 2018 - 22:27

Pentru asemenea construcții nu ai nevoie de AC.

#108 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2018 - 00:27

Pana la primul caz in care un vant puternic desprinde o astfel de improvizatie si omoara pe cineva... Dupa aceea o sa trebuiasca o gramada de aprobari, expertize, proiecte, etc. -_-
0

#109 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2018 - 01:26

In anii '80 cind partidul a decis sa interzica inchiderea balcoanelor o portita era folosirea de sine duble din lemn sus si jos pe care culisau (ca la mobila, sina de sus avea santul mai gros si asa se introduceau geamurile) cele mai groase geamuri care se gaseau in comert, cred ca de 20mm. Eh, veriga slaba erau acele sine care putrezeau si de multe ori acele geamuri cadeau de la inaltime chiar fara sa bata vintul tare. Eu am avut noroc sa imi cada geamul vecinului de deasupra peste antena tv care era in afara balconului si bine ca jos nu era nicio masina sau mai ales pieton. Imagine postata
0

#110 Useril este offline   Marcu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 18 mai 17

Postat 08 februarie 2018 - 08:49

Avantajul la proiectele rezidentiale noi este ca (din cauza arhitecturii) balcoanele sunt ceva mai greu de inchis. Cel putin balcoanele acestea de la Uranus Plaza ar ridica probleme tehnice majore maistrilor de termopane, datorita formei.

Oricum din punct de vedere legal nu poti sa faci ce te taie capul cu balconul tau, pe motiv ca aduci o modificare fatadei, fatada care este considerat bun comun (cu restul de locatari).

Este insa putin probabil ca cei de la primarie sa se sesizeze din oficiu si sa inceapa sa verifice toate baloanele care au fost inchise. In schimb daca primesc o reclamatie de la un vecin nemultumit sunt nevoiti sa ia masuri - vezi cazul de mai jos de la Sibiu :

http://cemerita.ro/balcon-inchis-bloc/

Imagine atasata: prim.jpg
0

#111 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2021 - 10:55

Dupa spitale, s-ar parea ca incep si blocurile noi sa scoata fum...

Imagine atasata: 52767601587457923028067847742497895238771076578738n1-scaled.jpg

Citeaza

Intervenție a pompierilor timișoreni în zona Soarelui din Timișoara. Salvatorii au fost chemați după ce scara unui bloc s-a umplut de fum dens. Cei de la ISU au evacuat aproape 100 de persoane însă nu au găsit cauza.
Tion
1

#112 Useril este offline   cos22tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 09 septembrie 18

Postat 07 februarie 2023 - 15:37

se mai construieste ceva bloc pe terenul de langa Uranus Plaza ?
la fel langa Waldorf spre Aleea Sanatatii este un teren destul de mare nefolosit

Aceasta postare a fost editata de cos22tm: 07 februarie 2023 - 15:39

0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi