STP Timișoara Forum: Biserici noi in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Biserici noi in Timisoara Evaluare topic: -----

#301 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 07 februarie 2021 - 15:38

Dupa o lunga perioada de nimic, vad ceva activitate la Centrul Reformat Maghiar, au fost aduse ceva elemente metalice, si la cum arata par 'aripile' turnurilor:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bis,dv-07.feb.2021-001.jpg
  • Imagine atasata: bis,dv-07.feb.2021-002.jpg
  • Imagine atasata: bis,dv-07.feb.2021-003.jpg
  • Imagine atasata: bis,dv-07.feb.2021-004.jpg

7

#302 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 23 februarie 2021 - 19:27

Vezi postareaChagall, la 25 mai 2020 - 23:46, a spus:

Felicitari pentru filmare Doppler !
Proiectul arata foarte bine ! Precum am mai zis, va fi singura cladire nou finalizata cu o arhitectura deosebita, cu care ne vom putea mandri la TM2021.


În afară de intrare, nu știu de ce s-au zgârcit dar "porțile" alea de zici că sunt uși de vilă din suburbie românească, nu dau prea bine.


Gen:
https://interluxiasi...00005123456.jpg
0

#303 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 februarie 2021 - 20:40

Daca te uiti la schita postata de Chagall in una din primele postari ale acestui topic, se observa ca asa a gandit-o arhitectul, a carui viziune nu prea e de comentat.
0

#304 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 16 aprilie 2021 - 19:14

Desii la turnuri lucrariile stagneaza, se continua incet cu ultimul corp de cladire:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: lidia,dv-16.apr.2021-013.jpg
  • Imagine atasata: lidia,dv-16.apr.2021-014.jpg
  • Imagine atasata: lidia,dv-16.apr.2021-015.jpg

3

#305 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 aprilie 2021 - 20:21

Biserica Greco-catolica de pe II de la Brad:

Imagine atasata: bisiib,prc-19.apr.2021-001.jpg Imagine atasata: bisiib,prc-19.apr.2021-002.jpg

1

#306 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 martie 2023 - 13:16

Randare cu noua Biserică Ortodoxă Română din Ronaț. Poze din 02.03.2023

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20230302_162438.jpg
  • Imagine atasata: 20230302_162449.jpg
  • Imagine atasata: 20230302_162504.jpg
  • Imagine atasata: 20230302_162544.jpg
  • Imagine atasata: 20230302_162554.jpg

1

#307 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 22 martie 2023 - 13:44

Iei :plemplem: .

Asta e ceea ce Timisorenii au nevoie! Pe ce considerente se decide construirea unei biserici? :machine-gun:

Marele alb cu acolitii au spus ca asta trebuie si gata!

Parcari le fac la credinciosi? :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 22 martie 2023 - 13:53

0

#308 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 martie 2023 - 14:16

Probabil actuala biserică ortodoxă din Ronaț este neîncăpătoare.
Fapt divers...după prima poză am fost abordat de o doamnă (posibil enoriașă): cine sunt? ce fac? de ce fac poze? pentru cine? "Om bătrân te ocupi cu d-astea." :rad_masa: "Te-or pus pocăiții?" :eusa_think:
Și așa am aflat că imobilul alb din poza a patra aparține altei confesiuni.
2

#309 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 19 septembrie 2023 - 20:17

Un om de afaceri a ridicat o biserică la Fibiș și a donat-o Mitropoliei Banatului

Citeaza

Medicul veterinar Stelică Mălăeștean, care deține un hotel în Timișoara și are afaceri importante în domeniul agricol în județul Timiș, a început să ridice, în urmă cu 12 ani, o biserică ortodoxă în comuna Fibiș, în curtea uneia dintre fermele sale. Lăcașul de cult a fost donat Mitropoliei Banatului

Lucrările la biserică au început în urmă cu 12 ani. Lăcașul de cult are o suprafață de 250 de metri pătrați și este realizat din beton armat. Pictura a fost realizată de pictorul Ioan Tricaciuc, cu o echipă de tineri din zona Moldovei, într-un interval de trei luni. Iconostasul și mobilierul bisericesc au fost sculptate de către o echipă de meșteri din Târgu Mureș. Biserica va purta hramurile „Adormirea Maicii Domnului” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, iar paraclisul din subsolul bisericii are hramul „Sfântul Stelian”.

Duminică, biserica a fost donată Mitropoliei Banatului de familia dr. Stelică Mălăeștean. La slujba religioasă au participat sute de credincioși din parohia Fibiș, dar și din parohiile vecine. Au trăit momente de înălțătoare bucurie duhovnicească. Cu Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan și Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei au luat parte la eveniment. După donație, a avut loc slujba de târnosire a bisericii cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, la care au participat cei doi ierarhi și mulțimea credincioșilor, a transmis Mitropolia Banatului.

La finalul slujbei, ÎPS Ioan Selejan i-a oferit dr. Stelică Mălăeștean cea mai înaltă distincție mitropolitană, Ordinul „Crucea Sfântului Iosif” pentru mireni.

„Acordăm acest semn de prețuire domnului director Mălăeștean, pentru această biserică, zidită din proprie inițiativă, prin poruncă de Sus. Dumnezeu i-a ajutat în această viață pământească, i-a dăruit sănătate să plugărească ogorul Banatului și el a dorit să-și arate recunoștința față de tatăl Ceresc ridicând lăcaș de închinare. De astăzi, locul acesta, biserica aceasta, nu mai este a dumnealui, a mea, a dumneavoastră, ci este a lui Dumnezeu. Domnia sa ne-a dat-o nouă, iar noi, prin sfințire, am dăruit-o lui Dumnezeu. Această biserică, va rămâne în conștiința publică de aici, ca biserica lui Mălăeștean, iar timpul este cel care va arăta, dacă va fi biserică de mănăstire sau biserică parohială”, a precizat Părintele Mitropolit Ioan.

„Mulțumesc lui Dumnezeu că, după 12 ani am ajuns să participăm la slujba de sfințire a acestei biserici. Îi mulțumesc Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit că, de nouă ani de când ne păstorește, m-a sfătuit și m-a ajutat să finalizez lucrările de la biserică. Îi mulțumesc și Preasfințitului Părinte Paisie Lugojanul, care pot să spun, este nașul bisericii, întrucât în urmă cu 13 ani, când i-am mărturisit că doresc să construiesc o biserică, Preasfinția Sa mi-a zis, că de voi reuși, ea va fi mireasa mea. Atunci nu am înțeles nimic, dar azi îmi dau seama că este viața mea”, a declarat Stelică Mălăeștean, ctitorul bisericii.

A urmat apoi slujba de sfințire a picturii bisericii prin ungerea cu Sfântul și Marele Mir și stropirea cu apă sfințită, săvârșită de către cei doi ierarhi.

0

#310 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 14 noiembrie 2023 - 22:27

https://www.tion.ro/...#comment-653936

Citeaza

De câțiva ani, credincioșii parohiei Blașcovici din Timișoara se roagă într-o biserică de lemn care a devenit neîncăpătoare. Astfel, preotul paroh și Consiliul parohial au decis să construiască o biserică nouă pentru comunitatea creștin-ortodoxă tot mai numeroasă.


Urmeaza a se construi exact ce ne mai lipsea! Spitale, gradinite si scoli avem suficiente!

In prag de alegeri, vine ca unsa o astfel de veste?! Doar si popii aduc voturi, nu?!

Si sa nu uit, daca nu fac macar o parcare ca la supermarket nici nu va fi utila biserica!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 14 noiembrie 2023 - 22:29

0

#311 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 533
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 14 noiembrie 2023 - 23:33

Dar daca se roaga de acasa nu are efect rugaciunea? Bine ca ne trebuie cate una la fiecare trei strazi
1

#312 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 15 noiembrie 2023 - 08:25

:up_arow:

Cum sa te rogi acasa? Sa ratezi sansa de a te arata parcand mertanu in poarta bisericii? :whistle:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 15 noiembrie 2023 - 08:26

1

#313 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 15 noiembrie 2023 - 10:29

Ptiu cumnau sarit baietii? Pai si care e problema voastra ca se face o biserica? Treaba lor, voi rugati-va in continuare de acasa.
Miki, tot esti un cliseu, iar vrei spitale nu catedrale??

Tancuri si avioane in valoare de 1000 catedrale e ok?
-2

#314 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 533
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2023 - 10:42

Vezi postareanabucodonosor19, la 15 noiembrie 2023 - 10:29, a spus:

Ptiu cumnau sarit baietii? Pai si care e problema voastra ca se face o biserica? Treaba lor, voi rugati-va in continuare de acasa.
Miki, tot esti un cliseu, iar vrei spitale nu catedrale??


Cand ai +18.000 biserici in tara ce mai conteaza inca una in plus nu? :naughty1:
“Tancuri si avioane in valoare de 1000 catedrale e ok“ da ar fi ok orice altceva, poate niste investitii in educatie, sistemul sanitar sau infrastructura? Ca suntem cu toate la pamant de zeci de ani

Aceasta postare a fost editata de Adian: 15 noiembrie 2023 - 10:45

2

#315 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2023 - 10:48

@nabucodonosor19: Daca vrei sa scrii mai mult, editeaza primul comentariu, eventual treci un L.E. (Later Edit). Pe forum nu se accepta comentarii trimise unul dupa celalalt ca pe messenger.
1

#316 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 15 noiembrie 2023 - 11:17

Nu pot de pe telefon sa dau LE, cateodata imi apare doar primul rand, de aia mai scriu si a doua oara

Aidan, nu decizi tu sau eu ce trebuie, sunt oameni pt care bisericile sunt importante, nu le poti tu anula dreptul asta ca stii tu mai bine...

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 15 noiembrie 2023 - 21:37

0

#317 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1108
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2023 - 11:27

Eu am android pe telefon si pot sa imi editez mesajele, am incercat si pe chrome si pe opera. Mai incearca sa-ti instalezi tapatalk cum ti-a sugerat si Florin. Trebuie sa mearga una din solutii.
0

#318 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 15 noiembrie 2023 - 11:49

Oki, incerc sa gasesc o solutie

Vezi postareaThe Mechanic, la 15 noiembrie 2023 - 11:27, a spus:

Eu am android pe telefon si pot sa imi editez mesajele, am incercat si pe chrome si pe opera. Mai incearca sa-ti instalezi tapatalk cum ti-a sugerat si Florin. Trebuie sa mearga una din solutii.

0

#319 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 23 noiembrie 2023 - 09:00

Ce s-a intamplat cu postarile?

https://www.ziuadeve...ascovici/?amp=1

Citeaza

Timișoara va avea o nouă biserică! ÎPS Ioan a sfințit piatra de temelie a lăcașului din Blașcovici


De ce mi-a disparut postarea in care, am spus ca datorita ultimului reportaj Recorder, am aflat de ce avem nevoie si noi in Timisoara de inca o biserica?

Adevarul deranjeaza?

Pentru "credinciosii" care pretuiesc mai mult viata misterioasa de apoi, la ce bun sa o pretuiasca pe asta? O combinatie in plus nu mai conteaza :popa:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 noiembrie 2023 - 09:00

1

#320 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 noiembrie 2023 - 09:56

Postarea nu a disparut, ci a fost mutatata in topicul Flame
Asta in urma reclamatiei sosite catre admin.
In rest, am vazut documentarul si il recomand si eu tuturor ce vor sa vada cat de mare e coruptia in tara asta a nimanui.
4

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi