STP Timișoara Forum: Restructurarea STPT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
Pagina 1 din 1

Restructurarea STPT Regandirea liniilor, retehnologizare, prelungiri sau trasee noi Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   dan.s 

• Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 10 aprilie 2021 - 20:57

Exact cum scriam in topicul despre dezvoltare, am fost invitat la dezbaterea despre buget, unde in cele cateva minute in care am putut lua cuvantul, am adus la cunostinta reteaua actuala a trolebuzului (nu cea rutiera, cum scriu cei din articolul de mai jos) care e praf, ca din cele 55 de trolee pot fi 15-20-25 articulate (se doreste toate de 12m), despre cele 30 hibrid de 12m nu am ce sa zic, parerea mea ca ii ok aceasta achizitie, iar cele 30 microbuze/minibuze sunt total nejustificate.
Dupa ce a luat cuvantul dl. Viceprimar, a spus ca investitii in transport dupa regandirea traseelor. Sunt curios cum va fi facuta aceasta regandire de trasee.

Pun aici si articolul in care se vorbeste despre aceasta parte:

Citeaza

https://www.pressale...grZi0PoOXZztpUA

Primăria Timișoara plănuiește regândirea rețelei de transport public, care a fost creată pentru nevoile anilor ’80: „O actualizare care să țină cont de dezvoltarea orașului”.

1

#2 Useril este offline   mile 

• Moderator
  • Postari: 9520
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 aprilie 2021 - 21:13

Parerea mea este ca dintr-o retea relativ mare si in dezvoltare in anii 80 vom ajunge la o retea tot mai mica si cu mtc-uri tot mai scurte/mici si cu frecventa tot mai redusa...exceptia o vor face tramvaiele doar la capitolul capacitate.

O vina in perceptia mea o are si publicul calator timisorean care prefera masina proprie (sau de firma) in locul transportului in comun oricat de atractiv se va face acesta intr-o buna zi...

Pe de alta parte felicitari colegului Dan Sorin pentru atata implicare. Poate apar si ceva rezultate concrete in timp.
0

#3 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 10 aprilie 2021 - 21:21

Pai mai am in plan o pagina de facebook cu sondaje, sa realizez propriul nostru studiu asupra transportului din Tm pe date concrete si bine documentate, voi crea si o harta aditionala pe zone si incarcare, si dupa cu toate astea sa ma duc la Viceprimar. Intotdeauna am sustinut ca Schimbarea in bine incepe cu tine!, adica cu fiecare dintre noi, si cam ar fi cazul ca aceasta schimbare sa se si intample.
3

#4 Useril este offline   Buraddo23 

• Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 10 aprilie 2021 - 22:38

Ce părere aveți de planul de mobilitate durabilă făcut încă din 2016? ( https://www.primaria...rbana-durabila/ ) Mie mi se pare că scoate la iveală multe puncte de vedere valide, inclusiv legate de restructurarea rețelei de transport public. Facerea unui studiu nou mi se pare doar pierdere de vreme.

P.S. acuma văd că s-a făcut o actualizare în August 2020. La prima vedere mi se pare că rămân în picioare propunerile inițiale.
0

#5 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 10 aprilie 2021 - 23:31

Peste 360 de pagini de date depasite si care nu mai respecta realitatea, facute in stil caracteristic Robu, care avantajeaza masina personala si dezavantajeaza restul. Eu ma gandeam la un studiu simplu, se face un poll pentru timisoreni cu locatia de domiciliu/chirie si locul de munca, se indentifica cartierele rezidentiale, platformele industriale etc. si se tine cont si de proiecte de viitor, se indentifica infrastructura actuala si cea in plan de realizare si se aduc pe o harta zonele de interes, zonele incarcate de trafic si asa se traseaza liniile de transport.
Economic vorbind, cel mai ieftin si ecologic mijloc de transport in comun ramane troleibuzul, pe termen lung, la acesta pui cabluri ce te tin 30 ani minim si curentul la retea e ieftin, autobuzele electrice dupa ceva timp trebuie schimbati acumulatorii, ceea ce nu e deloc ieftin, autobuzele normale (pe diesel) ar trebui folosite numai extern iar infrastructura de tramvai e una complexa dpdv ingineresc, si nu e nici ieftina, extindere de linii de tramvai ar trebui numai pe axe cu incarcatura mare, un flux de peste 150 persoane/unitate.
2

#6 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 26 aprilie 2021 - 19:04

Cum am facuto verbal si in timpul dezbaterii bugetului, am cerut si in scris niste explicatii despre cum sunt gandite achizitiile prin PNRR (ceva capacitate estimata, ceva pe baza unor studii...), si am primit acest raspuns:
Imagine atasata: Untitdc58cdscdsled.png

In afara de bla bla Imagine postata, singurul lucru specificat clar e ca pentru reteaua de alimentare a troleibuzului (reteaua de fire adica) pe anul curent avem alocat 0 (ZERO).
0

#7 Useril este offline   dan.s 

• Moderator

Postat 11 iulie 2021 - 20:12

https://www.opiniati...hnic/10/07/2021

Citeaza

Conform anuntului lansat in Sistemul Electronic de Achizitii Publice, „se vor presta urmatoarele servicii: expertize tehnice asupra infrastructurii stradale, întocmirea studiului de fezabilitate conform H.G. nr. 907/29.11.2016 actualizata, (inclusiv studiu topografic, studiu geotehnic, documentatii cadastrale, studiu de trafic/de circulatie etc.) si a documentaţilor pentru obţinerea tuturor acordurilor si avizelor stabilite prin Certificatul de Urbanism, elaborarea proiectului pentru autorizarea lucrarilor si obtinerea Autorizatiei de construire, elaborarea proiectului tehnic si asigurarea asistenţei tehnice din partea proiectantului pe perioada desfasurarii procedurii de achizitie a lucrarilor de execuţie (pentru formularea de raspunsuri la clarificari si in calitate de expert cooptat) si pe parcursul executiei lucrarilor pana la finalizarea implementarii proiectului si predarea proiectului As Built pe specialitaţi, la receptia lucrarii„

Licitatia este pentru SF+PT. Termenele sunt: depunere oferte 19.08, deschidere 19.02.2022, si trebuie realizata in 6 luni. Dupa cele 6 luni primaria va decide daca va face conform studiului sau nu (pentru executie alta licitate, alt timp de asteptare). Deci in total vom mai sta cu autobuze pe 15 si 16 inca 2 ani... asta daca nu apar contestatii.
0

#8 Useril este offline   Paul85 

• Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2021 - 20:35

Pai, din ce am inteles eu, studiul se refera la alocarea benzii 1 de pe str. Cluj dinspre Michelangelo spre Judetean in exclusivitate pentru troleibuze si ambulante. Adica acolo unde deja exista infrastructura pentru troleibuze. Nu pomeneste nimic de revenirea troleibuzelor pe strada Cluj pe sensul opus (dinspre Judetean spre Michelangelo). Mi se pare o aiureala completa. Eu credeam ca de cand sunt 4 benzi pe str. Cluj, prima e deja dedicata doar troleibuzelor si taxi, dar aflu ca nu e asa si ca au nevoie de un studiu de 80k euro sa vada daca e ok sau nu ca prima banda de pe str Cluj sa fie doar pentru troleibuze, taxi si ambulante...
0

Arata acest topic

Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi