STP Timișoara Forum: Opera Română - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Opera Română Teatrul Naţional Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 30 mai 2020 - 14:56

Imagine atasata: 206ABB8A-BF1E-4D7B-AE4D-3A2C01E5ED09.jpeg
5

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 mai 2020 - 16:06

Deocamdata nici urma de cele doua statui laterale.
2

#23 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 489
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 mai 2020 - 16:20

Nu știți,se va da jos și cărămida?
P.S. Poate dacă iese veche fațadă la suprafață se vor răzgândi și o vor reface ca originalul.
2

#24 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 30 mai 2020 - 18:48

La cum arata peretele de caramida, pare cam 'busted' mitul ca fatada noua ar fi fost construita peste cea veche...Imagine postata
5

#25 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 02 iunie 2020 - 12:30

Se pare ca vor cauta totusi statuile:

Citeaza

‘Operatie laparoscopica’ pe fatada Operei din Timisoara, in cautarea statuilor pierdute ale orasului

„Am discutat acest subiect cu firma Alex Dia SRL, le-am cerut categoric ca, in momentul potrivit din punct de vedere al stadiului tehnologic, sa lamurim acest aspect al statuilor. Probabil se va practica un orificiu si se va introduce o camera, sa clarificam daca acele statui sunt acolo sau nu„, a spus primarul Timisoarei.

Cum infatisarea Palatului Culturii dinspre Piata Victoriei nu va fi schimbata, va trebui gasit un loc pentru ca statuile sa fie puse in valoare. Cea care va decide unde vor putea fi asezate pentru a completa ansamblul arhitectural este Comisia de Monumente de la Bucuresti.

„Daca sunt, vom stabili ce vom face, unde le vom pune, presupun ca va trebui sa avem avizul de la Monumente de la Bucuresti. E si o chestiune ce intra si in zona arheologilor, pentru ca se intervine la o cladire monument„, a explicat edilul.


https://www.opiniati...5bzkOyB2H6ZNlaA
0

#26 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 02 iunie 2020 - 12:45

Veste buna, sper sa le gaseasca acolo.

In alta ordine de idei, am trecut pe langa si am vazut foarte multe cutii cu tencuiala decorativa, stie cineva pentru ce e prevazuta?
0

#27 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 10 iunie 2020 - 12:25

Vezi postareaJanto A., la 30 mai 2020 - 16:20, a spus:

Nu știți,se va da jos și cărămida?
P.S. Poate dacă iese veche fațadă la suprafață se vor răzgândi și o vor reface ca originalul.


Sper că nu o să facă vechea fațadă
-3

#28 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 10 iunie 2020 - 12:35

Nu o se schimbe arhitectura/design-ul operei, lucrarea e doar pentru schimbarea travertinului, atat.
1

#29 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 iunie 2020 - 13:10

Vezi postareaTihomir, la 10 iunie 2020 - 12:25, a spus:

Sper că nu o să facă vechea fațadă


de ce? eu as prefera cumva sa integreze vechea fatada in noua arhitectura.
3

#30 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 489
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iunie 2020 - 15:47

Vezi postareaioio_viola, la 10 iunie 2020 - 13:10, a spus:

de ce? eu as prefera cumva sa integreze vechea fatada in noua arhitectura.

Și eu sunt de acord,dar nu se pot șterge evenimentele din '89,care au avut în prim-plan balconul Operei.
0

#31 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 iunie 2020 - 01:12

Vechea fatada poate fi mapata noaptea, prin proiectie, la diferite ocazii. Imagine postata
3

#32 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 11 iunie 2020 - 09:06

Vezi postareaJanto A., la 10 iunie 2020 - 15:47, a spus:

Și eu sunt de acord,dar nu se pot șterge evenimentele din '89,care au avut în prim-plan balconul Operei.


nici nu ma gandeam sa darame balconul sau altceva. eu zic ca se poate integra vechea fatada cumva in noul format. oricum acum e mai inalta ca si inainte asa ca ar fi putut fi regandita toata fatada sa -i dea un aer mai clasic.

dar din ce inteleg nu se schimba mare lucru in design-ul ei.
1

#33 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 20 iunie 2020 - 18:58

Vezi postareaioio_viola, la 10 iunie 2020 - 13:10, a spus:

de ce? eu as prefera cumva sa integreze vechea fatada in noua arhitectura.


Pentru că noua fațadă este și mai frumoasă și mai originală, barocul ăla îl vezi într-un sfert de Europă, Piața Victoriei este atât de deosebită în special datorită Operei și catedralei care au o arhitectură "exotică". Asta pe lângă că istoric fața Operei este un simbol mult prea puternic pentru a fi distrusă. Oricum puteți să mai dați jos-voturi pentru că am păreri diferite.
0

#34 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 12 octombrie 2020 - 08:21

Nu vreau sa fiu carcotas dar am o presimtire aiurea in legatura cu fatada operei, am trecut sambata seara pe acolo si pareau sa finiseze foarte bine partea tencuita. Inca nu exista piatra adusa pe santier dar am vazut cateva zeci de cutii de tencuiala decorativa (e acolo de cand e santierul), poate ne fac o surpriza si o zugravesc.

Daca pana la urma o placheaza sper sa o faca stilul ventilat si sa nu le lipeasca, cum e fatada de la extindere hotel Timisoara sau Iulius.

Aceasta postare a fost editata de Andu: 12 octombrie 2020 - 12:57

0

#35 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 12 octombrie 2020 - 08:56

Opera va fi placata cu piatra. E bine ca nu ai vazut baxuri de polistiren adeplast expandat, mai asta lipsea :happy:
0

#36 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 15 decembrie 2020 - 14:39

Citeaza

Nu se mai poate lucra la fațada Operei Române, a venit iarna. Șantierul va fi gata prin vara lui 2021

Un an. Atât ar fi trebuit să țină lucrările pentru renovarea fațadei Operei Române din Piața Victoriei. Șantierul început în toamna lui 2019 e părăsit deja, pentru că nu se poate lucra pe timp de iarnă, așa că totul va fi gata pe la sfârșitul verii lui 2021. Numai ce venise travertinul.

Muncitorii care lucrau la reabilitarea fațadei clădirii Operei Române au plecat de pe șantier. A venit iarna, astfel că se vor întoarce la primăvară să pună travertinul care nu demult a ajuns în Timișoara. Primarul Dominic Fritz spune că șantierul este cumva în grafic, deși a început în urmă cu mai bine de un an. O perioadă nu s-a lucrat deloc acolo.

„Este în grafic (șantierul – n.r.). Eu, din câte știu, trebuie să se aplice travertinul, dar momentan, din cauza vremii, s-au sistat lucrările. Conform graficului, trebuie să fie gata în primăvară. Deși sunt câteva probleme acolo, am discutat și cu directorul Operei, care și el e foarte interesat să continuăm aceste lucrări, eu sper că în primăvară, conform graficului, vom putea fi gata. Nu eu am făcut contractul, nu eu am făcut caietul de sarcini, deci vom vedea ce scoatem acolo”, a explicat edilul-șef.

Imagine postata
Iarna nu-i ca vara

Travertinul care ar trebui prins pe fațada clădirii din Piața Victoriei a ajuns nu demult la Timișoara, în noiembrie. Nu era prevăzut ca achiziție, pentru că proiectanții au stabilit că se poate folosi materialul vechi de pe fațada imobilului. Numai că muncitorii au descoperit că acesta se sfărâmă atunci când au început să îl dea jos. În consecință, nu mai putea fi folosit.

„Șantierul era avizat cu refolosirea travertinului existent. A fost aviz dat pe o anumită ipoteză, că trebuie păstrat în proporție de 70% cel puțin travertinul existent. Pentru asta, el trebuie dat jos, dus în laborator, supus unei expertize și apoi cel care se consideră că are și viabilitate trebuie pus la loc. Când s-a trecut la această operație, s-a constatat că, de fapt, tot se sfărâmă”, explica, la un moment dat, fostul primar al Timișoarei.

Pentru înlocuirea travertinului a fost nevoie de un aviz nou de la Ministerul Culturii, timp în care au fost căutate și statuile despre care se credea că sunt ascunse în fațadă. N-au fost de găsit. Din noiembrie, de când a venit travertinul nou, nu s-a făcut mare lucru. Iar acum e pauză oricum până la primăvară.

Oficial, se poate lucra până în august 2021

Societatea care execută lucrările nici nu trebuie să se grăbească prea mult. Toate pauzele făcute pe șantier au adunat încă cinci luni de lucru, care se pot calcula începând din martie 2021.

„În 19 martie 2020 s-a dat ordin de începere a lucrărilor, sistat însă, după numai două zile, din cauza stării de urgență. Din 1 iunie 2020 a fost dat din nou ordin de începere. Acum, lucrările sunt sistate. Vor fi reluate când ne permite vremea, probabil martie 2021. Din acel moment, mai au cinci luni și 20 de zile până la finalizare”, ne-au explicat reprezentanții Primăriei Timișoara.

Putem concluziona că lucrările ar putea fi gata prin august 2021, dar numai dacă nu apar alte situații neprevăzute. Atunci vor fi aproape doi ani de când fosta conducere a Primăriei Timișoara a predat amplasamentul firmei constructoare.

Lucrările sunt executate de Alex Dia Construct SRL, în baza unui contract în valoare de 4,64 milioane de lei cu tot cu TVA și cu o durată de 12 luni.


tion

Aceasta postare a fost editata de Revenge: 15 decembrie 2020 - 14:39

0

#37 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 14 martie 2021 - 23:26

A inceput montarea placilor de travetin:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dvi-14.mar.2021-003.jpg
  • Imagine atasata: dvi-14.mar.2021-004.jpg
  • Imagine atasata: dvi-14.mar.2021-005.jpg

6

#38 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 martie 2021 - 09:45

din ce vad eu, au dat jos vechia fatada, au dat cu malter si acum o pun la loc. tinand cont de ce firma a lucrat, sper sa nu ne trezim cu ele picate dupa cativa ani. doar mie mi se pare ca sunt multi bani pentru mai nimic dati?
1

#39 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 15 martie 2021 - 10:04

Macar inlocuiesc travertinul complet...Initial au zis ca bucatile bune se pastreaza dar au realizat ca erau depasite...Asa ca macar o sa fie cat de cat uniform.
0

#40 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2021 - 10:20

:up: :up:

Nu s-a lucrat doar la fațadă. Inițial s-a realizat consolidarea clădirii.
2

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi