STP Timișoara Forum: Linia 18 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Linia 18 Evaluare topic: -----

#161 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 19 ianuarie 2023 - 19:14

17:Selgros-Gr. Alexandrescu-Torontalului-Marasti-Arena Aquasport
18:Selgros-Aradului-Marasti-Gara sau Catedrala-Parvan-Posta Mare
19 in locul lui 15
15-Apicultorilor-Posta Mare
Poate M11 combinat cu 13.
0

#162 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 ianuarie 2023 - 12:51

De cand numai circula 18 pe traseul actual?
Iar cealalta intrebare este: are 18 actual linii complet, sau inca se circula pe diesel?

Una peste alta, personal liniile care se dubleaza pe o parte mare de traseu (15/16, 11/13/14/18) mi se par o prostie, IN CAZUL NOSTRU), tocmai din motivul ca ele circula trenulet. Daca s-ar eradica complet acest aspect, altfel ar sta treaba. Daca spre exemplu s-ar prelungi 17 pana la Aqua Arena, mai mult s-ar pierde pe portiunea Marasti - Aqua Arena decat s-ar castiga pe restul traseului.
1

#163 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 ianuarie 2023 - 15:46

Sunt de aceeasi parere. Cu ani in urma propuneam ca toate liniile de firobuz sa aibe un capat extern (la marginea orasului) iar capatul celalalt sa fie pe inelul 1 iar inelul 1 sa fie intr-un singur sens (ideea lui Robu).
Si atunci de oriunde vi si ai treaba in alta parte (margine) de oras faci un singur schimb asteptand firobuzul dorit in statia comuna cu linia cu care ai venit in zona centrala si te integrezi in cele 60 minute de valabilitate a biletului.

Daca pe o anumita relatie/directie se constata un aflux mare de calatori, atunci se pot face si linii directe de la un capat la altul al orasului in folosul calatorilor.

Iata si o schema edificatoare...


Imagine atasata: Linii firobuz pe Inelul I (bis) 01.jpg
1

#164 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 23 ianuarie 2023 - 00:00

Sa zicem ca as fi si eu de acord in ideea ca atunci ar insemna o frecventa buna pe ramurile spre capete. Dar in niciun caz cu sens unic pe inelul central. Ce am avea nevoie ar fi de un loc central, dedicat mijloacelor de transport, cu mai multe peroane, o statie imensa, si gandita special in acest sens, nu cum avem acum la Posta Mare unde doar se intampla sa aiba capat mai multe linii si se incaleca mijloacele intre ele
1

#165 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 ianuarie 2023 - 00:43

Eu sunt de acord cu tine dar avem un asemenea loc in zona centrala?
Avem parcuri insa cine ar aproba defrisarea partiala a parcurilor pentru a face un hub pentru firobuze.

Apoi inchipuie-ti ce furnicar de firobuze ar fi pe strazile convergente si divergente din jurul acestei statii unice centrale. Unele firobuze ar pleca spre stanga, altele spre dreapta, altele inainte sau stanga-imprejur. Adica cumva un haos.
In cadrul variantei cu inelul 1 s-ar "invarti" toate intr-un sens pe strazi de 3 sau 4 benzi din care ar pleca fiecare pe linia sa. Ar fi la prima strigare 8 linii de firobuze care ar veni din diferite directii, ar face o tura pe inelul 1 si ar iesi din acesta spre directia din care au venit. Frecventa fiecarei linii s-ar stabili dupa cat de incarcata este cu calatori iar numarul unitatilor si dupa incarcare dar si dupa lungimea traseului fiecarei linii. To pe inel ar fi 6 statii comune de transbordare iar daca folosesti transbordarea tot la un firobuz pentru alta directie, cobori in oricare statie comuna cu cu linia pe care urmeaza s-o iei, ramai pe acel peron pana vine linia pe care ti-o doresti. Nu faci nici o deplasare in alta statie ci doar astepti in aceeasi statie pana-ti vine linia dorita.
Cu alte cuvinte toate liniile de firobuz ar duce in centru unde poti cobora la una dintre cele 6 statii de pe inelul 1, cat mai aproape de locul unde ai treaba in zona centrala.
Mergand toate autovehiculele (inclusiv si masinile) in cerc in sens unic, se vor deplasa mult mai repede pentru nu vine nimeni din fata si sa faca stanga. Doar pietonii vor traversa acest inel, traversare cu semafor, moment in care coloana de masini se opreste. Insa timpii de semaforizare pentru masini care merg in sens unic vor fi mult mai mari tocmai ca este eliminat timpul pentru cei care vin (acum) din fata, in sens invers.

Ziceam in alt topic ca si tramvaiele ar necesita un hub central pentru intoarcerea unor linii (de rang 2 ca de exemplu linia 3 si 5) iar alte linii (mai aglomerate) doar ar tranzita zona centrala....

Daca nu se fac schimbari radicale in acest domeniu, vom ramane tot asa si peste 50 de ani. De la comunism au trecut deja 33 de ani.

PS S-ar elimina si dublurile de linii de firobuze de la Gara de Nord. In acest context si traficul din fata garii ar fi putin mai aerisit. Ar ramane o linie de firobuz plus cele de autobuz.
2

#166 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 24 ianuarie 2023 - 01:45

Ma tot gandesc la Bastion. Daca s-ar desfiinta "banda" aceea care sta nefolosita dinspre strada Martin Luther (ca si cum ai veni pe Martin Luther pe interzis sa intri in sens), luand si triunghiul mic verde de pe insula si poate "turtind" putin sensul, impingand benzile de masini spre mijloc, spre fantana (pe google earth se vede mai bine ce explic eu aici), ar putea avea loc acolo o statie cu cateva platforme pentru troleibuze (si de ce nu si autobuze), cu intrare si iesire din sens direct, astfel dispersandu-se imediat mijloacele, fara sa umple strazi.

Bonus: pentru tramvaie, si pentru a face cat mai facila tranzitia dintre tramvai si troleibuz, strada Vasile Goldis ar putea fi cu sens unic in cealalta directie, si cu o linie de tramvai in sens unic si ea spre Take Ionescu, unde va vira la stanga, va merge pentru 100-200 metri pe mijlocul drumului (insula verde de pe mijloc pare latimea perfecta pentru un tramvai), apoi va parcurge jumatate de sens prin interior (din nou folosind partea aceea inierbata de langa fantana), ca apoi sa traverseze drumul spre partea de vest a intersectiei, in locul parculetului de copii (loc de joaca care poate fi mutat in parcul de langa Hotel Continental), unde incap macar doua platforme ca statii terminale (cum stiu ca ii place lui Mile :D - nu ca nu as fi si eu de aceeasi parere), de unde apoi intra pe banda de masini pe Martin Luther pana unde se impreuneaza din nou cu linia existenta de tramvai

Nu e ideal, dar ar fi o varianta decenta pentru a avea o statie intermodala cu mai multe platforme in zona centrala
1

#167 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 ianuarie 2023 - 15:12

Da, iata cum rasar niste idei care merita studiate.

Partea cu tramvaiul pe mine ma convins mai ales in contextul in care Fritz vrea sa reduca benzile atat pe Martin Luther cat si pe Hector sau Proclamatia de la Timisoara. Iata o tema la care si Fritz ar trebui sa mediteze. Nu este suficient sa tot tai si sa nu pui nimic serios in loc decat niste alei pietonale. Pa de alta parte indemni oamenii sa foloseasca transportul in comun dar nu iei masuri concrete de atragera calatorilor catre transportul in comun. NU ESTE SUFICIENT DOAR SA ACHIZITIONEZI MTC-URI NOI! Mai este nevoie de luarea multor altor masuri adiacente!

O astfel de bucla ar putea fi o solutie corecta pentru tramvaiele liniei 3 si 5 sau pentru vreo linie care ar veni dinspre Traian. Sau in caz de blocaje pe linii catre Traian sau catre 700 ar fi buna pentru intoacerea unor tramvaie decat sa stea oprite la blocaje.
Iata o schita ilustrativa a celor prezentate de Fantoma Tramvaiului 3...


Imagine atasata: bucla tramvai in centru 01.jpg



Insa nu am inteles exact pe unde vor veni firobuzele pe Martin Luther si la care linii anume te gandesti?


Citeaza

...unde incap macar doua platforme ca statii terminale (cum stiu ca ii place lui Mile :D - nu ca nu as fi si eu de aceeasi parere), de unde apoi intra pe banda de masini pe Martin Luther pana unde se impreuneaza din nou cu linia existenta de tramvai



Am vazut ca tu ai inteles ideea cu platforme/peroane paralele la capete de linie dar vreau sa mai explic inca odata babeste celor care nu au prins ideea. Ideea nu pot zice ca imi apartine insa o sustin in totalitate mai ales dupa ce am vazut in mod virtual cum stau lucrurile in Cracovia si chiar in Szeged unde avem si la capete de doua linii de firobuz retea paralela pentru a nu fi date coarnele jos (precum am vazut adesea pe Grozavescu si nu numai) in cazul in care ultimul venit in statie trebuie sa plece primul, respectand graficul. Daca la firobuze se poate ocoli doar cu coborarea coarnelor, la tramvaie este imposibil acest lucru si atunci trebuie create linii/peroane paralele.

Si iata de ce este nevoie de acest lucru.
De exemplu se apropie de intersectia de tramvai din 700 (Brediceanu) doua tramvaie, unul de pe linia 4 venind din Traian si unul de pe linia 7 venind dinspre Piata Maria. Sa zicem la tr 7 este in intarziere fata de grafic din motive obiective iar tr 4 este in grafic. Intamplator tr 4 intra primul in intersectie mergand catre Torontalului iar la scurt timp dupa el vine si tr 7, intarziat, tot spre Torontalului.
Ce se va intampla in continuare, fie tramvaiul 4 va trebui sa plece din Torontalului imediat cum a ajuns pentru a inlesni plecarea tr7 chiar daca asta poate insemna mers in avans pentru tr 4, avans care poate insemna disconfort pentru calatori care-l pot pierde si apoi asteapta mult urmatorul tramvai 4, fie tr4 isi respecta graficul iar tr 7 va acumula mai multa intarziere, iarasi spre disconfortul calatorilor.
Aceste peroane paralele trebuiau create la toate capetele de linii de tramvai unde vin doua sau mai multe linii, pentru a fi eliminate din mers cat de cat avansurile sau intarzierile de la grafic. Prin nerealizarea acestor peroane paralele de plecare se ajunge in situatia cand o linie aflata in grafic poate iesi din el una -doua. Si atunci apar injuraturi si nervi din partea calatorilor la adresa vatmanului in primul rand, la adresa STPT in al doilea rand si la adresa primarului si a Primariei in al trei-lea rand. Si toate astea puteau fi evitate daca cei care au comandat proiectele se aplecau mai mult asupra acestor aspecte! Iar transportul in comun devenea mai atracativ!
1

#168 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 24 ianuarie 2023 - 23:42

Vezi postareamile, la 24 ianuarie 2023 - 15:12, a spus:

Insa nu am inteles exact pe unde vor veni firobuzele pe Martin Luther si la care linii anume te gandesti?


Deci din schita pe care ai facut-o, unde se impreuneaza din nou linia de tramvai dupa statia-terminal, imediat in dreapta e breteaua aceea spre Take Ionescu, care sta nefolosita, din moment ce nu vine nimeni pe Martin Luther dinspre Hotel Continental. Aceea, impreuna cu triunghiul verde adiacent, si cu impingerea trotuarului putin mai spre exterior (spre zidul Bastionului) ar fi loc acolo de doua sau poate chiar trei platforme pentru troleibuze/autobuze. Se vede bine asta si cu street view acolo. Cum ar veni cu cativa metri in spate fata de actuala statie de autobuz/troleibuz de la Bastion. Statiile ar fi ca si cum ar veni benzi suplimentare din sensul giratoriu, care au si peron fiecare

Cat despre linii, nu m-am gandit in mod deosebit la ce linii, mergeam mai mult pe ipoteza de care vorbeai cu alti colegi de forum pe aici ca toate liniile sa aiba un capat in zona centrala. Dar, la o gandire rapida acum, in primul rand liniile 15 si 16 ar putea fi prelungite pana acolo, pentru a avea conexiune si cu celelalte troleibuze, nu vad de ce nu si E7, poate si linia 13
0

#169 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 ianuarie 2023 - 15:28

Da, acum am inteles la cum te-ai gandit...insa ar fi mai multe probleme la aceasta varianta.

Acea bretea este (sau a fost) folosita de cei care pleaca cu masinile de la Tribunal si merg direct catre Fantana Punctelor Cardinale pentru a intoarce catre Oituz sau Popa Sapca sau merg drept pe Take Ionescu spre Cartan. Altfel acestia ar trebui sa intoarca pe la Hotelul Continental.

Firobuzele care ar veni in acest hub vor trebui sa faca o curba stransa, in unghi ascutit. Apoi apare si problema cu firobuzele care ar veni catre acest hub/nod cu pre-selectarea benzii pentru a ajunge in hub, respectiv i-ar cam incurca pe ceilalti participanti in trafic la schimbarea de benzi. Firobuzele care pleaca din hub si intorc catre Oituz ar avea de taiat benzile din "sensu giratoriu" din scurt ceea ce iarasi ar duce din cand in cand si mereu la injuraturi in trafic.

Cat despre linia 15 si 16, ele ar trebui sa vina printr-o "gaura"/tunel de la Bastion (si nu cred ca s-ar aproba acest lucru desi am vazut prin alte parti/tari ca firobuzele circula prin astfel de tunele (de cetati) dar poate ca sunt mai inalte decat ale noastre) si sa faca sensul si apoi sa intre in hub. La plecare ar trebui din nou sa faca sensul si sa mearga pe Martin Luther prin fata la Conti si apoi spre traseul lor. Cam complicata aceasta varianta si cu atata trafic pe acolo...

In ce priveste hub-ul in sine, ar fi cam inghesuit fiind si localizat intr-o intersectare de multe drumuri/directii principale...



Imagine postata Am vrut sa mut toate aceste postari off-topic dar nu sunt imputernicit pe aceasta arie!...
0

#170 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 ianuarie 2023 - 15:47

Ochiometric, fara masuratori, ar fi loc la Piata de Flori pentru o statie de transbordare si o buclad de tramvai. Acel loc chiar m-i se pare nefolosit si cu potential pentru asa ceva. Chiar nu s-ar pierde deloc spatiu cu nimica. Singurul dezantaj sa zicem ar fi ca tramvaiul ar avea acces doar dinspre 700, deci ce vine dinspre Libertatii nu ar putea intra in bucla pe partea cealalta. Desigur daca ar fi linie infundata altcumva ar putea fi accesul si atunci cred ca incap si macazuri sa ofere acces si din cealalta directie.

LE: alt loc, ar mai putea fi, dar cu putina ambitie, parcarea de la Bega. Indiferent daca ar fi subterana sau etajata, rampele pentru masini ar putea fi unde este acum centrul parcarii, iar statia si peroanele pentru firobuze si autobuze pe margine. In capatul drept unde este curba ar fi loc suficient pentru intoarcere, iar accesul se poate face de pe mai multe strazi.

LE 2: Si un ultimul loc, care l-am vazut mai tarziu, parcarea dela Modex, asta chiar ar fi in buricul targului.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 25 ianuarie 2023 - 15:57

0

#171 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 ianuarie 2023 - 19:26

Propunerea mea pt bucla in zona centrala ar fi spatiul verde dintre magazinul Bega - parcarea hotelului Continental - ceasul floral. Este suficient loc pt o bucla cu diametrul de 50 m (din masuratorile de pe google). Cu ocazia asta se poate pune in valoare ceasul floral care acum e defect. Ca si spatiu verde pierdut, doar cativa copaci trebuie indepartati, dar se pot planta altii intr-un mod mai ordonat, plus alte amenajari florale cu bun gust daca se pune accent pe peisagistica in acest proiect. Bucla asta ar oferi multe posibilitati pentru transportul in comun iar santierul ar veni cu un deranj minim.
3

#172 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 ianuarie 2023 - 19:36

Da asta chiar ar fi ceva destul de usor de implementat. Intre liniile de tramvai din bucla ar putea fi chiar gazon, ca sa ramana amprenta cat de cat verde cum era inainte si de ce nu, bucla ar putea merge chiar prin spatele ceasului, atunci chiar il faci centru de interes, pentru ca ai ceva care se misca in jurul lui si iti "fura ochiul".
3

#173 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 ianuarie 2023 - 21:15

Primul meu gand a fost ca in interiorul buclei sa fie ceasul floral, dar pentru asta trebuie facute mai multe defrisari in spatele ceasului si nu stiu daca unele organe isi vor da acordul pentru asta.
0

#174 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 ianuarie 2023 - 21:51

Acesta a fost si gandul meu legat de ceas dar la o adica se poate face alt ceas in mijlocul viitoarei bucle. N-o fi o filozofie in ziua de azi sa faci un astfel de ceas si mai ales la tehnica de acum.

Mi se pare ca la actualul ceas sunt si infiltratii de apa in spatiile din spate care stau inchise.
Dealtfel se si vorbea nu de mult despre reabilitarea sa.
Sper sa nu se faca intai reabilitarea si apoi sa vina ideea cu bucla care mi se pare cea mai buna pana acum mai ales ca Fritz vrea sa reduca sau sa elimine traficul auto prin fata magazinului Bega.
Ar ramane tramvaiele ca prin Piata Libertatii, circuland prin zona pietonala.
Acesta DA avantaj pentru transportul in comun cu schimbari majore.
0

#175 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 ianuarie 2023 - 00:05

M-am gandit la sansa ca troleibuzele sa nu incapa pe sub Bastion, caz in care ma gandeam ca ar putea merge, ca tramvaiele, pe Vasile Goldis. Dar nu stiu daca pot exista pe aceeasi banda si fire de tramvai si de troleibuz

Putin SI mai off-topic:
Ca tot e vorba despre eliminarea traficului auto prin fata pe la Bega, mi s-ar parea utila o statie de tramvai suplimentara, ori in fata la Bega, ori imediat dupa, unde acum e "infundatura" pentru masini, spre Piata Sf Gheorghe. Si bineinteles, mutarea statiei H Continental spre Traian in paralel cu statia pe sens opus (dupa intersectia cu str Hector). Daca tot trece tramvaiul printr-o zona (in mare parte) pietonala, macar sa aiba si statii putin mai frecvente pe acolo avand in vedere ca acces cu masina nu e. Iar statiile din 700 si Libertatii sunt foarte apropiate, in schimb de la H Continental pana la Libertatii e dublu


Ideea cu bucla langa ceasul floral e foarte buna si ea, ma gandisem initial ca nu ajunge spatiul, dar uitandu-ma din nou intr-adevar ar fi ok. Si ar putea exista o alee pietonala in spatele hotelului pentru acces usor si rapid la statia de troleibuze de la Posta Mare. Dar tot sustin ca liniile care se termina acum la Posta Mare ar putea fi prelungite pana la Bastion, ar fi mult mai multa conectivitate
1

#176 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 ianuarie 2023 - 15:31

Vezi postareaThe Mechanic, la 25 ianuarie 2023 - 19:26, a spus:

Propunerea mea pt bucla in zona centrala ar fi spatiul verde dintre magazinul Bega - parcarea hotelului Continental - ceasul floral. Este suficient loc pt o bucla cu diametrul de 50 m (din masuratorile de pe google). Cu ocazia asta se poate pune in valoare ceasul floral care acum e defect. Ca si spatiu verde pierdut, doar cativa copaci trebuie indepartati, dar se pot planta altii intr-un mod mai ordonat, plus alte amenajari florale cu bun gust daca se pune accent pe peisagistica in acest proiect. Bucla asta ar oferi multe posibilitati pentru transportul in comun iar santierul ar veni cu un deranj minim.







Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 26 ianuarie 2023 - 00:05, a spus:

Ideea cu bucla langa ceasul floral e foarte buna si ea, ma gandisem initial ca nu ajunge spatiul, dar uitandu-ma din nou intr-adevar ar fi ok. Si ar putea exista o alee pietonala in spatele hotelului pentru acces usor si rapid la statia de troleibuze de la Posta Mare. Dar tot sustin ca liniile care se termina acum la Posta Mare ar putea fi prelungite pana la Bastion, ar fi mult mai multa conectivitate



Zis si facut... Firobuzele si autobuzele pentru transbordare (in ambele sensuri) ar fi la circa 140 m cu traversarea unei (singure) zebre semaforizate ...


Imagine atasata: bucla tramvai conti 01.jpg sau Imagine atasata: bucla tramvai conti 02.jpg
2

#177 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 26 ianuarie 2023 - 20:24

O conditie ar mai fi si semaforul acela sa priotitizeze pietonii ca acuma se sta acolo de iti ies ochii din cap uitandu-te la el astepand verdele!
0

#178 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 ianuarie 2023 - 23:12

Pai exista si posibilitatea unui pasaj pietonal subteran, simplu de construit peste tot in lumea civilizata si nu ma refer doar la occident cand spun asta, construit tocmai sub aceasta zebra. Si atunci nici masinile nu vor mai avea stop in acest loc...
N-ar fi un proiect greu de facut, scump, etc.,...insa birocratia ne-ar omorâ!


Pe de alta parte, aceasta bucla de la Conti impreuna cu tramvaiul prin pasajul Solventu (si podul Solventu!) si cu un eventual pasaj doar pentru tramvaie la Gara de Est ar revolutiona transportul in comun din Timisoara.
Dar cum am asteptat 33 spre 35 de ani (de la revolutie) pentru pasajul Solventu probabil ca tot atata vom astepta mai departe pentru pasajul de la Gara de Est sau vreun pasaj subteran pietonal oriunde in oras...
Se dezvolta Timisoara in infrastructura de "duduie" de neputinta!
1

#179 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 aprilie 2023 - 17:21

Citeaza

Începand cu data de 02.05.2023, traseul liniei 18 se va prelungi până la staţia Agronomie, cu retur la Piaţa Verde, după care îşi va continua traseul pe Strada Liege. Se vor folosi staţiile aferente liniei 17 troleibuz.

0

#180 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 28 aprilie 2023 - 19:02

O decizie buna as spune eu. Ar mai trebui ca linia 17 sa mearga spre Agronomie pe Torontalului
0

Arata acest topic


  • (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi