STP Timișoara Forum: Reteaua de alimentare a troleibuzelor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Reteaua de alimentare a troleibuzelor Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 februarie 2012 - 00:42

Alta decat cea de pe pagina web nu am. (Link)
0

#42 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 februarie 2012 - 00:49

E foarte buna multumesc :huh2:!
0

#43 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 februarie 2012 - 09:41

Banuiesc ca ati observat si traseul de vaporase? :huh2:

Oricum mie ideea din Freidorf mi se pare cea mai logica. E7, il scoatem undeva pe unde mergea E7b (pe harta este prelungit cam la extrem), si pana la Petofi facem troleu. 3 isi recapate vechiul traseu. Daca daor atat voi vedea realizat, eu sunt multumit...
0

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2012 - 10:53

Si eu voi fi multumit daca prelungesc tramvaiul pana la ... Mosnita ... :huh2: ... :rad: ...
0

#45 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 18 februarie 2012 - 11:01

Vezi postareaaristotelro, la 17 februarie 2012 - 23:20, a spus:

El ar fi util daca asigura linie directa la aeroport, spre Sacalaz, spre Giarmata, etc.


Trenul urban ar fi util daca ar forma axa nord-sud a orasului (De la aeroport pana undeva la sud de oras). Asta combinat cu Bega (axa est-vest) .
0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 februarie 2012 - 11:42

Vezi postareamile, la 18 februarie 2012 - 10:53, a spus:

Si eu voi fi multumit daca prelungesc tramvaiul pana la ... Mosnita ... :huh2: ... :rad: ...

Te-ai mutat? :)
0

#47 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2012 - 11:57

Am facut schimb cu cseh_17... :huh2: ...
0

#48 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 februarie 2012 - 12:10

Nee, atunci trebuia tintita prelungirea troleului la Giroc :rad:
Dar ma multumesc cu oricare dintre cele de sus (desigur mai putin liniile de autobuz) :huh2:
0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2012 - 13:17

Iata ce am (mai) gasit in acelasi material...




Citeaza

• Completare inele reţea majoră pe tronsoanele Calea Bogdăneştilor –
Dumbrăviţa (a se citi Dambovita), Splaiul Nistrului – Take Ionescu – Henric Baider, Bd. Antenei, Calea
Circumvalaţiunii

• Îmbunătăţire profil stradal pe traseele inelelor II şi IV cu măsuri de protecţie a
zonelor rezidenţiale
• Completare reţea majoră pe zonele de dezvoltare Nord
• Puncte intermodale gara de est, .....
• Extindere transport public în relaţie cu noile centre economice şi rezidenţiale
• Parcaje auto multietajate
• Sistem park and ride
• Asigurarea legăturii rapide dintre zona centrală situată pe culoarul format de
Bega şi calea ferată şi aeroport
Deschidere transport public pe Bega
• Cale majoră rutieră în perspectiva descărcării circulaţiei de pe autostradă din
nodul rutier km 40-41 spre municipiul Timişoara prin DN 69 (CJT)
• Reabilitare DJ 591 pe traseul Timişoara – Cenei , Ltot – 28 km (CJT)
• Sporire capacitate de circulaţie pe DJ 595 Giroc – Timişoara (CJT)



Se poate deduce (si din harta postata mai sus) ca se doreste realizarea unui pasaj CF si al unui pod peste Bega in zona Solventul, lucru despre care am scris (cu totii) si pe acest forum, respectiv unirea liniei 5 cu liniile din Dambovita (2,3,7,9).

Linia 4 prelungita pana la Muzeul Satului - ZOO,...

Firobuzul 11 prelungit undeva pana la giratia din Ghiroda insa trece de doua ori peste CF, lucru ciudat, sau harta a fost facuta in mare graba...

Mutarea garii in dreptul strazii Pop de Basesti, si astfel se elibereaza foarte mult teren de pe actualul amplasament...Eu am propus mutarea garii chiar pe la Solventu', la bifurcatia liniilor...

Oricum, am impresia ca este o mare vrajeala, cam tot ce s-a scris pe acest forum se regaseste in acest plan...Iar pentru a se infiinta atatea linii, este nevoie si de o populatie dubla a orasului adica vreo 600 000 de persoane, lucru care se va intampla (poate) peste 100 de ani....
0

#50 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 februarie 2012 - 14:29

N-a ca mi-am facut si eu de cap cu liniile de transport public?! :huh2:
Trebuie sa mentinez ca eu am avut in minte reteaua care era prin 2007, inainte de "multele modificari radicale", si am mers pe principiul de inlocuire a autobuzului din oras cu mijloace electrice si mutarea autobuzelor la periferie acestea deserviind mai mult linii express care ar conecta in mare parte statiile de transbordare fara sa opreasca in statiile intermediare, o sa pun si traseele la care m-am gandit mai incolo, pentru ca unele le-am schimbat (exemplu ar fi: linia 7 si 3 nu mai au acelasi traseu, la fel si 9), acestea fiind spuse ,multumesc inca odata Dl-lui Florin pentru harta!

Imagine postata
0

#51 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 februarie 2012 - 16:38

Vezi postareaGygyman6, la 17 februarie 2012 - 23:51, a spus:

Linia de tramvai vad ca trece prin Gara :huh2: ?!

Nu stie nimeni unde gasesc o harta cu Timisoara asemanatoara cu aceasta?!, de mult am vrut sa incerc si eu sa imi pun ideile de genul asta pe una dar nu gasesc nimic, iar ultima harta pe care o am e una in pagini aurii de prin 2003.


Da, scuze. Linia e de fapt pe sub gara sau pe deasupra... Bizar... Cred ca acest plan e pe 50 de ani.
0

#52 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 18 februarie 2012 - 21:26

Deocamdata suntem extrem de de parte de ideal. Firobuzul 13 momentan e autobuz. (Sa nu uitam ca pe vremuri in Mehala circula tramvaiul 4.!) Linia 3 (Freidorf) e istorie. Deci sa discuti despre extindere daca nici in interiorul orasului nu functioneaza treaba e cam ciudat.
0

#53 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2012 - 21:44

Discutiile privind Gara de Nord au fost mutate in topicul dedicat: link
0

#54 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2012 - 19:35

Citeaza

MUNICIPIUL TIMIŞOARA anunţă publicul interesat asupra deciziei etapei de încadrare de către ARPM Timişoara de a nu se efectua evaluarea impactului asupra mediului şi evaluarea adecvată în cadrul procedurilor de evaluare a impactului asupra mediului şi de evaluare adecvată, pentru proiectul "Extindere reţea troleibuz Dumbrăviţa (Accesibilizarea zonei prin extinderea reţelei de troleibuze Timişoara-Dumbrăviţa)”, propus a fi amplasat în Municipiul Timişoara pe Calea Sever Bocu şi în Comuna Dumbrăviţa pe DJ691, jud. Timiş.

Proiectul deciziei de încadrare şi motivele care o fundamentează pot fi consultate la sediul ARPM Timişoara, jud. Timiş, localitatea Timişoara, Bv. Liviu Rebreanu, Nr. 18-18A, în zilele de luni-vineri, între orele 800 – 1600, precum şi la următoarea adresă de internet http://arpmtm.anpm.ro- Secţiunea Acorduri de mediu. Publicul interesat poate înainta comentarii/ observaţii la proiectul deciziei de încadrare în termen de 5 zile de la data publicării prezentului anunţ, până la data de 21.03.2012.

primaria tm

Citeaza

MUNICIPIUL TIMIŞOARA anunţă publicul interesat asupra deciziei etapei de încadrare de către ARPM Timişoara de a nu se efectua evaluarea impactului asupra mediului şi evaluarea adecvată în cadrul procedurilor de evaluare a impactului asupra mediului şi de evaluare adecvată, pentru proiectul "Extindere reţea troleibuz Ghiroda (Accesibilizarea zonei prin extinderea reţelei de troleibuze Timişoara - Ghiroda)”, propus a fi amplasat în Municipiul Timişoara pe Calea Dorobanţilor, Str. Ştrandului, Str. Palmierilor, Aleea Ghirodei şi în Comuna Ghiroda pe DN 6, Str. Victoria, Str. Ialomiţa, Str. Dunărea, jud. Timiş.

Proiectul deciziei de încadrare şi motivele care o fundamentează pot fi consultate la sediul ARPM Timişoara, jud. Timiş, localitatea Timişoara, Bv. Liviu Rebreanu, Nr. 18-18A, în zilele de luni-vineri, între orele 800 – 1600, precum şi la următoarea adresă de internet http://arpmtm.anpm.ro- Secţiunea Acorduri de mediu. Publicul interesat poate înainta comentarii/ observaţii la proiectul deciziei de încadrare în termen de 5 zile de la data publicării prezentului anunţ, până la data de 21.03.2012.

primaria tm
0

#55 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 18 martie 2012 - 22:09

Deci mai exact inseamna ca pica treaba....sau se amana?
0

#56 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 iunie 2012 - 19:34

Citeaza

Numar/Data
800/14.06.2012

Beneficiar MUNICIPUIL TIMISOARA

Adresa CALEA DOROBANTILOR, CALEA GHIRODEI, str. PALMIERILOR, str. STRANDULUI, str. TURDA

Descriere Lucrari tip c)- Retele edilitare- Extindere retea troleibuz Ghiroda (Accesibilizarea zonei prin extinderea retelei de troleibuze Timisoara-Ghiroda). Zona B,C,D

primaria tm


si:

Citeaza

Numar/Data 799/14.06.2012

Beneficiar MUNICIPIUL TIMISOARA

Adresa CALEA SEVER BOCU

Descriere Lucrari tip c)- Retele edilitare- Extindere retea troleibuz Dumbravita (Accesibilizarea zonei prin extinderea retelei de troleibuz Timisoara-Dumbravita). Zona C,D

0

#57 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iunie 2012 - 12:50

in sfarsit! :)
0

#58 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 iunie 2012 - 18:22

Deci sa intelegem ca incep lucrarile?
0

#59 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 19 iunie 2012 - 19:14

Daca sunt vizate acele strazi inseamna ca linia de troleibuz 11 va fi extinsa asa:
Bucla Padurea Verde - Str. Strandului - Str. Palmierilor - Str. Turda - Cl. Ghirodei
Imagine atasata: harta.PNG
0

#60 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iunie 2012 - 21:51

Eu inca raman pe ideea ca e o idee proasta sa se faca asa ceva. Prioritara trebuie sa ramana achizitia si revigorarea retelei de tramvai.

Astfel de "proiecte" ar trebuii testate mai intai cu linii de autobuz, daca ele ar avea calatori atunci am putea spune ca da e nevoie de astfel de linii prelungite. Eu nu cred ca linia spre Ghiroda va fi folosita, asta daca o sa si existe, si asta pentru ca merge prea mult in zig zag, mai directa e lagatura dintre 28 si tramvai decat ce pe harta.

In alta ordine de idei, Timisoara e un oras compact, cu un contur bine determinat, grosul transportului pe zona centrala si semicentrala ar trebuii sa fie electric, iar cartierele marginase si noi care nu se afla in vecinatatea unei linii de firobuz sau tramvai, sa fie legate de linii de autobuz care au mai multe statii in la marginea orasului si mai putine cu cat se aproprie de centru.
Vazand ultimele postari ale lui Visor de la "Istoria Noastra", am fost surprins sa vad cate linii de autobuz a avut Timisoara inainte, unele avand potential azi daca ar fi umpic modificate.
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi