STP Timișoara Forum: Masini pe alese - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masini pe alese

#1121 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2021 - 09:55

Cred ca la toate aceste masini diferenta o fac rotile. Sunt fie mult prea mici (in cazul Toyotei), fie mult prea inguste (in cazul BMW si WV). I-ar sta mai ok la Toyota cu niste roti mai late si mai mari in spate sa nu mai para caroseria asa uriasa si multa. Iar la masinile nemtesti clar niste roti mai late ar face sa nu para niste carute cu bling bling.
0

#1122 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2021 - 10:01

@ Fantoma Tramvaiului 3
Cred ca au si o varianta GR Sport, dar nu stiu ce inseamna asta in conceptul lor. Cica ar avea motorul 22r-fxe (1800 cmc), care pare exact acelasi, adica cel de 122 CP.
:up_arow: Da, rotile Toyotei sunt mult subdimensionate in raport cu caroseria masiva. Aceasi impresie o am si cand ma uit la noul Logan. :(

Acum vreo doi ani am renuntat la a cumpara un Elantra tocmai pentru ca avea un motor de genul asta (si modelul actual il are tot pe acesta), adica 1.6l, 120 CP si doar 155 Nm. Un cuplu motor hilar fata de concurenta. Renault de exemplu, "scoate" din motorul 1.33 TCe 140 CP si 240 Nm. (desigur, e turbo)

L.E. Intre timp am gasit niste specificatii pentru Prius pe toyota.ro (in RO pare ca nu se vinde varianta Sport)

Prius Dynamic Liftback

CO2 Combinat WLTP (g/km) 95 (asta doar pentru ca e calculat ca hibrid)
Nivel sonor in mers (dB(A)) 67,0
Consum mixt WLTP 4,2
Putere maxima (DIN CP) 122
Putere maxima (KW/rpm) 90
Cuplu maxim (Nm/rpm) 142/-3600 :rad_masa:
Raport de compresie 13.0:1
Alezaj x cursa (mm x mm) 80,5 x 88,3
Viteza maxima(km/h) 180
Accelerare 0-100 km/h 10,9

Pretul acestei "minuni" tehnologice si de design, este de 30.035 EUR
0

#1123 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2021 - 12:11

La banii astia mai bine cumperi un Civic rulat. Sau daca ai noroc, un Ranger sau un Raptor.
0

#1124 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2021 - 13:28

Sau C-HR daca tot vrei hibrid. Arata ceva mai decent, chiar daca are aceasi motorizare istorica. Iti mai si raman bani de un ... Spring cu bani de la stat. :rad_masa:
0

#1125 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 decembrie 2021 - 23:58

GR Sport e doar un nivel de echipare, care aduce niste kituri de caroserie mai sportive, poate niste jante mai sportive, si un interior diferit. Se vede mai bine ce contine echiparea GR Sport la modelul Corolla, unde vine chiar si cu acoperis negru
1

#1126 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 decembrie 2021 - 12:20

Tot am vorbit de electrice si nave spatiale, dar hai sa facem o cotitura si la masinile "normale". Hai sa vorbim despre modele noi de masini gen: Golf 8 sau Peugeot 208 (conduse de mine recent) si despre interiorul si directia in care ne indreptam.

Dar sa o luam cu inceputul: eu sunt mai de moda veche. Imi place in interior sa am ceasuri analogice butoane si alte cele. La vremea respectiva cand iesise clasa E (2015-2016) cu acel bord digital, mi-a devenit clar, ca asta e directia in care ne indreptam.
5 ani mai tarziu, urcandu-ma intr-un Golf 8 nou nout, acesta m-a lasat cu un gust amar. Absolut toate (nu exagerez) butoanele sunt touch. Inclusiv clima, faruri si avarii. Un sistem total stupid, dupa parera mea, dat fiind faptul ca iti lipseste total feedback-ul mecanic. Si la Golf hai ca inca merge, acestia punand controlerul climei pe un sir de butoane fixe sub display, unde de bine de rau, stii unde tre sa dai. Cu toate acestea mi se pare ca ai nevoie de mai multa atentia pentru cea mai simpla setare, decat la un sistem clasic. Insa se poate si mai rau! Zilele trecuta m-am urcat intr-un Peugeot 208 nou. Lasand la o parte faptul ca volanul este mult prea mic, si absolut stupid pozitionat (cel putin pentru ai mei 1,90) - cu scaunul complet lasat si volanul ridicat la maxim, genunchii abia incap pe dedesubt - acestia au reusit sa mai dea o palma kkt-ului. Absolut toate reglajele sunt ascunse intr-un meniu pe panoul digital. Daca vrei sa schimbi temperatura sau viteza ventilatorului, trebuie sa deschizi meniul si sa alegi setarea, ca mai apoi sa faci reglajul. Nimic fix, nici o posibilitate sa schimbi ordinea butoanelor... nimic. O prostie totala dupa parera mea. Mai distras de la condus de catre masina in sine, nu am fost niciodata pana acuma...

Sper sa reuseasca baietii sa gaseasca o varianta cat de cat acceptabila, ca daca nu, ne asteapta vremuri grele...
2

#1127 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 decembrie 2021 - 12:34

Chiar daca afisajele sunt la moda, arata ...altfel, e mai multa informatie, ele vor ramane dominante si in scurt timp vor disparea toate chestiile analogice si asta doar pentru ca sunt mult mai ieftine si mai usor de realizat. Noi credem ca masina e mai scumpa fiind mai sofisticata, cand de fapt un rahat de afisaj de 10" sau mai mare, e mult mai ieftin decat electro-mecanica fina dintr-un bord clasic. La fel si cu butoanele mecanice.
Culmea e ca daca iei o varianta de echipare mai ieftina ai un bord clasic, dar daca platesti mai mult, primesti o tableta sau doua, ieftine si de multe ori cu o grafica indoielnica si nu intotdeauna incluse decent in bord fara sa arate ca si cand soferul ar fi fixat-o cu o ventuza pe bord.
Din perspectiva mea, bord mai idiot si mai ieftin decat al Teslei nu exista, dar lumea e super-excitata cand il vede. Peugeot a adoptat un sistem destul de cretin, adica un volan mic si bordul plasat foarte sus, astfel incat sa te uiti la el pe deasupra volanului, nu prin acesta. In rest, 208 (ca si 206) a fost o masina mica si a ramas asa.
2

#1128 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 21 decembrie 2021 - 00:03

Total de acord. E absurd cum au ajuns interioarele masinilor noi. De bine de rau mai exista cateva modele unde mai sunt butoane fizice. Mult mai usor de utilizat. Eu zic ca cea mai buna varianta e un compromis. Butoane fizice pentru toate functiile importante, pe care le accesezi des, de exemplu temperatura, viteza climei, volumul audio, incalzirea in scaune, iar pentru setarile mai fine, ca de exemplu navigatia, sau setarile masinii sau asa sa fie controlate printr-un touchscreen
0

#1129 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 decembrie 2021 - 21:51

Singurul lucru care mai poate salva lipsa butoanelor fizice este/o sa fie comanda vocală care in plus ar trebui sa fie obligatoriu prin lege sa functioneze si in limba pietei pe care se vinde masina, nu doar in limba producatorului.
1

#1130 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2021 - 09:12

Eu cred ca asa cum, de un timp in coace au aparut navigatii pentru masinile care aveau cd player si radio fara ecran, asa cred ca va aparea pe piata ceva similar si pentru masinile cu interfata asta noua. Inafara de aspect cred ca problema ce mai mare devine si faptul ca pentru o defectiune vei putea in unele cazuri sa ramai cu masina in loc sau va trebuii exclusiv sa o duci la reprezentanta pentru ca doar ei vor avea uneltele si soft-urile necesare sa repare ce e defect la display, lucru total nedrept.
0

#1131 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 07 ianuarie 2022 - 16:31

Am scris eu pe-aici pe forum pe undeva ca va mai zic una alta de Spring, ca na, prost sa fii noroc c-o ai, dupa 1235 de km, pe principiul: masina electrica are cu 75% mai putine piese deci nu are ce sa se strice, azi am ramas fara frane, noroc ca la viteza mica la mine pe straduta, ca altfel dracu stie ce iesea, doar il duceam pe al mic la gradi..... :Facepalm_emote_gif:

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 07 ianuarie 2022 - 16:34

0

#1132 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2022 - 19:01

Ce inseamna fara frina? Pedala tare, s-a stricat motorul pompei de vacum pentru servoasistare?
La alte masini e mai rau, frina de parcare electrica nu functioneaza decit daca masina este oprita, daca nu ramai fara frina, frina de mina nu iti ofera backup...
0

#1133 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2022 - 19:14

:up_arow: Imi pare rau pentru tine si bine totusi ca nu s-a intamplat nimic. Ma gandesc ca se va rezolva pe garantie.
Da, scriam si eu pe topicul despre infrastructura EV ca niciun vehicul nu e scutit de probleme si dadeam exemplu cu poze ale complicatei punti spate a Tesla, cu brate, pivoti, planetare, etc, chiar mai complicate mecanic decat ale unei masini cu motor termic si asta si datorita greutatii mari a unui EV, greutate suplimentara adusa de baterie. Da, sigur, in motorul termic sunt multe piese in miscare si supuse uzurii, dar pe de alta parte motoarele sunt mult mai fiabile si rezista fara interventii sute de mii de kilometri. Un alt avantaj al motoarelor moderne sunt aliajele usoare folosite, mai nou blocul motor fiind si el din aluminiu la fel ca si chiulasa, tot ansamblul fiind chiar mai usor decat un motor asincron de aceasi putere.
0

#1134 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 07 ianuarie 2022 - 20:35

:up_arow: Prima varianta a fost, s-a înțepenit pedala de frana, efectiv nu mai putea fi apasata. Naiba știe ce-o fi puscat ca se auzea și un bâzâit puternic sub ea, aștept și eu un diagnostic de la marii meșteri de la Dacia.

Da, se va rezolva cu garanția, dar parca tot nu-mi mai arde sa merg cu ea. In fine, încă o dată mi se confirma că ce e ieftin e si prost, a nu știu câta oară și eu tot insist, cred că e ultima data :crazy: . Cu toate că la 20k mașina asta nu e chiar ieftina.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 07 ianuarie 2022 - 20:37

0

#1135 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 08 ianuarie 2022 - 04:20

Vezi postareaDoppler, la 07 ianuarie 2022 - 19:01, a spus:

La alte masini e mai rau, frina de parcare electrica nu functioneaza decit daca masina este oprita, daca nu ramai fara frina, frina de mina nu iti ofera backup...

Nu stiu daca la toate, dar unele frane electrice functioneaza si in timpul mersului daca o tragi si tii vreo 3-5 secunde. Ca metoda de backup
1

#1136 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 21 ianuarie 2022 - 17:22

Am tot uitat sa scriu ce s-a intamplat cu masina, am zis ca revin dupa diagnostic, zic expertii, ca cica s-au intrunit intr-o comisie multidisciplinara, hau-hau, ca s-a defectat un captor, atat, nu stiu ce e ala, nici tanti care m-a sunat sa-mi spuna nu stia, generic mi-a zis: ceva pe la roata :))) Vine piesa intr-o luna, cam asa :Facepalm_emote_gif:
In fine, daca stie cineva ce e ala un captor, eu asta am gasit in dex: https://dexonline.net/definitie-captor
Citind definitia si vazand ca e un dispozitiv care transforma semnalul acustic sau optic in semnal electric, mi-am dat seama ca sunt foarte prost si ca nu stiu sa franez, pai man, nu se apasa pedala la Spring, trebuie sa strigi: FRAANA, FRAAANA, sa auda captoru sa faca impuls electric si sa actioneze frana, doah'. M-am apucat sa citesc cartea masinii, nu am gasit asta acolo, dar cred ca asa functioneaza corect :))

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 21 ianuarie 2022 - 17:24

1

#1137 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2022 - 20:24

Pai nu neaparat optic sau acustic... Practic e un senzor pe care "artistii" il numesc captor. De exemplu senzorului de viteza din cutia de viteze a Loganului ii mai spune si captor.
La Renault e un astfel de captor pe pedala de ambreiaj, un potentiometru ce traduce pozitia pedalei. (piesa 1, incercuita cu rosu in desen)


Imagine atasata: renault.jpg


Probabil asa ceva ai si tu la frana
1

#1138 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 ianuarie 2022 - 00:44

Pentru a avea frina regenerativa o masina electrică are acel traductor pe pedala de frina. Cum nu se poate aduce o piesa cu avionul in citeva zile?
1

#1139 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 ianuarie 2022 - 12:03

Depinde de unde vine. Daca vine chiar din China, cam tot ce vine deacolo este tinut in vama mai mult, indiferent ce comanzi, cat comanzi si cine esti, astepti cam o luna. Ma rog, mai sunt si exceptii, dar alea mai mult pentru persoanele fizice, daca te intelegi cu chinezul cum sa iti trimita ce cumperi. Avand in vedere ca aici vorbim de Dacia, o firma, mai mult ca sigur au un intreg protocol de urmat si de aceea dureaza atat. Probabil ca au piese si aici, dar or fi rezervate deja, iar cum fiecare firma, firmulita si butic foloseste "filozifia Toyota" de a nu avea nimic pe stoc esti la mila celui de la service.
0

#1140 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2022 - 21:44

Eu tot spuneam ca smecherii de producatori de hibride folosesc motoare termice depasite tehnic/moral (cilindree mare, putere mica/litru, cupluri motor hilare, etc), dar care "ies bine" la final doar datorita faptului ca se poate merge ceva si doar electric. Iata ca s-au trezit si sus pusii din EU si vor sa ia masuri:

Citeaza

Uniunea Europeană intenţionează să înăsprească metodologia de măsurare a emisiilor de CO2 pentru automobilele plug-in hybrid, au declarat pentru Reuters două surse din apropierea acestui dosar, după o serie de critici potrivit cărora actualele teste dau rezultate de până la patru ori mai mici decât emisiile reale.

Noua metodologie de testare ar însemna că unii constructori auto, care în 2021 au vândut în Europa aproape la fel de multe hibride plug-in ca şi vehicule electrice pe baterii, vor fi nevoiţi să vândă mai multe vehicule electrice pe baterii pentru a îndeplini ţintele de emisii UE şi a evita amenzi considerabile.
Sursele citate de Reuters susţin că noile teste revizuite ar urma să intre în vigoare în jurul anului 2025.
Datele furnizate de indicatorul de consum de combustibil, care potrivit legislaţiei UE trebuie incluse în noile autoturisme începând din 2021, vor fi încorporate în rezultatele testelor, susţin sursele. În acest fel va fi obţinută o imagine mai realistă a modului în care automobilele hibride se bazează mai mult pe motoarele lor cu combustie internă decât pe bateria electrică.
Modificarea procedurii de testare, pentru a reflecta mai bine emisiile în condiţii reale, coincide cu apelurile ONG-urilor de mediu şi regulatorilor, potrivit cărora automobilele plug-in hybrid nu sunt atât de „verzi” pe cât se credea odată şi de aceea aceste automobile nu ar trebui tratate la fel ca şi vehiculele 100% electrice.
lifenews.ro
0

Arata acest topic


  • (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi