STP Timișoara Forum: ✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (90 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR]

#1681 Useril este offline   Alexandrika 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 21 august 23

Postat 30 martie 2024 - 21:09

Eu stiam ca noul terminal are 12000 mp, nu 8000
0

#1682 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2546
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 30 martie 2024 - 22:03

Lagardère Travel Retail a deschis 4 magazine în noul terminal Schengen din Aeroportul Traian Vuia din Timișoara

Citeaza

Lagardère Travel Retail a deschis astăzi 4 magazine în cadrul evenimentului de inaugurare a noului terminal al Aeroportul Internațional Traian Vuia din Timișoara, care va procesa zborurile din spațiul Schengen. So! Coffee și Relay sunt brand-urile care vor deservi călătorii aflați în tranzit pe noul terminal de plecări Schengen, continuând dezvoltarea companiei în regiune. Lagardère Travel Retail este prezentă în aeroportul din Timișoara încă din 2005 când a inaugurat magazinul Relay

De la 31 martie România va intra în spațiul Schengen aerian si maritim. Aeroportul Internațional Traian Vuia din Timișoara deschide un nou terminal care va acomoda toate zborurile cu destinații din spațiul Schengen. Noul terminal are o suprafață totală de 12.000 de metri pătrați, va dispune de 6 filtre securitate, 18 ghișee check in și 6 porți de îmbarcare. Investiția totală pentru realizarea sa a fost de 40 milioane de Euro, finanțate prin POIM, fonduri guvernamentale și bugetul propriu al aeroportului.

5 magazine în noul terminal

În total, Lagardère Travel Retail va fi prezent în noul terminal cu 5 magazine, dintre care 2 Relay, 2 So! Cofffee și un concept nou de food-service care se va deschide ulterior, alături de magazinul 1Minute situat în terminalul de Sosiri Schengen, acoperind astfel o paletă largă de nevoi ale călătorilor.

„Rămânem consecvenți în angajamentul luat acum aproape 30 de ani față de România, acela de a duce serviciile de travel retail la cele mai înalte standarde și de a fi aproape de călătorii care tranzitează România. Aeroportul din Timișoara este parte din strategia mai amplă a companiei, aceea de a investi și profesionaliza serviciile pentru toate aeroporturile regionale din România și de a fi prezenți în noile terminale care se vor construi la Cluj, Iași, Craiova sau Sibiu. Lagardère are deja 15 puncte active în județul Timiș care anul trecut au înregistrat peste 1,6 milioane de tranzacții, iar cele 4 magazine deschise astăzi în aeroport completează în mod natural oferta pe care o punem la dispoziția călătorilor care vor tranzita noul terminal din Timișoara” a declarat Marius Văcălău, CEO Lagardere Travel Retail România.

0

#1683 Useril este offline   free_flow77 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 20 septembrie 11

Postat 30 martie 2024 - 23:59

Vezi postareaMuscus, la 30 martie 2024 - 20:16, a spus:

In timp ce la Timisoara s-a inaugurat cu mare fast noul terminal de 8000mp la Iasi cam in acelasi timp si fara prea mult circ s-a inaugurat terminalul T4 de 30000mp:

https://www.ziarulde...te--378611.html



A fost cu fast si la Iasi, nu iti imagina ca ratau o panglica si un discurs. Doar ca l-au inaugurat oficial in 23 ianuarie, dar abia acum au dat drumul la zboruri si a fost o a doua "inaugurare" cu un nou rand de politicieni:).

Sent from my SM-S911B using Tapatalk
4

#1684 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 01 aprilie 2024 - 08:10

Macar la Iasi au inaugurat un terminal demn de anii in care traim, la noi s-a ratat complet sansa asta si o sa revin cu feedback.

Aceasta postare a fost editata de lvs: 01 aprilie 2024 - 08:10

0

#1685 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 01 aprilie 2024 - 11:27

Am zburat astazi de pe noul terminal.

Fara indoiala e un upgrade fata de cel vechi modificat de n ori din '60 incoace. Pentru traficul actual e suficient. Dar s-a ratat sansa unui proiect cu viziune pe termen lung. Nici macar o integrare coerenta intre cele doua terminale nu exista, daca tot se doreste pastrarea celui vechi. Inutil de intrat in detalii aici. O sa ramana multi ani acesta de acum inainte si in cazul putin probabil de explozie a traficului, o sa incropeasca o extindere cumva.

Cateva observatii
- evident sunt inca unele chestii de pus la punct
- lipsesc momentan panourile de numerotare deasupra ghiseelor de check-in si portilor de imbarcare
- controlul de securitate extrem de incet pentru un singur zbor, probabil din cauza ca aparatura e abia inaugurata in partea asta
- in spatele birourilor din zona check-in e un spatiu destul de mare gol
- sper ca vor pune in functiune prizele integrate in banci
- zona de asteptare/imbarcare are plusuri si minusuri. Zona de parter e prea inghesuita. La un zbor mic deja se blocheaza toata zona intre poarta si limita magazinului. Partea buna e ca sunt zone de asteptare si la etaj, momentan destul de goale dar probabil o sa mai apara alte puncte de vanzare pentru mancare/bauturi. Locul de stat in cafeneaua actuala e minuscul (iar preturile pe masura evident :) )
- per ansamblu e un spatiu aerisit si cu priveliste faina catre apron. Iar imbarcarea la pas fara autobuz mi se pare un plus si sper sa fie pastrat.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 01 aprilie 2024 - 14:06

13

#1686 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 01 aprilie 2024 - 22:56

Mi se pare incredibil că sunt canapele, e ceva rarisim în aeroporturi. Pe de o parte mă bucur, poți trage un pui de somn în timpul escalei. E zona VIP sau ceva? În alte locuri dai bani mulți să te poți întinde (de ex Bergamo). Pe de altă parte, daca sunt tapițate cu pânză, o să ajungă focare de infecție și nu le dau mai mult de 6 luni până când o să fie toate franjuri.
0

#1687 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 02 aprilie 2024 - 10:18

Am zis ca revin dupa evenimentul de vineri seara cu un feedback. Din pacate, mi-au confirmat banuielile, am avut o sansa imensa dar din pacate s-a irosit. Proiectul este unul prost, fara viziune si fara imaginatie.
O sa incep cu singurul lucru care imi place si anume arhitectura exterioara dinspre parcare - arata futuristic. Nu si cea dinspre apron, acolo e cam fail dpmdv. Fatada de sticla este stricata de structura metalica iar textul cu aeroportul international Timisoara, nu este scalat si este penibil de mic,am vazut poze la colegi si nu este citibil.

Ce nu imi place: suprafata extrem de mica a aeroportului, lipsa de atentie la detalii, signalistica, spatiul extrem de inghesuit la porti cat si numarul mic de porti mai ales ca terminalul acum este si pentru interne dar mai ales si senzatia de ieftin.

1. Suprafata mica aproape de 3 x mai mic ca la Iasi: 12000 mp (fara sa ii iau in calcul pe cei deja 4000 mp de la sosiri). Nu este un concurs, sau despre cine o are mai mare, dar o astfel de investitie o faci pentru minim 50 de ani, loc era destul astfel incat sa ai ceva aerisit si decent pentru anii in care traim.

2. Lipsa de atentie la detalii de executie si signalistica;

Executii ale constructorului proaste: zone de pavaj si camine betonate si nu finisate cu pavaj decupat, absolut grotesc.
Texte mici si nescalate, televizoare/monitoare mult subdimensionate la porti. Monitorul mare si acela este cu fonturi si texte nescalate, sunt tot felul de reclame puse cu TSR/zboara din Timisoara cu texte incredibil de mici. Panourile acelea din carton mai gros, sau din or fi, cu texte mici, absolut penibil toata povestea asta cu privire la subiect. De neinteles si compartimentarea terminalului, de ex de ce zona de lounge este in spate si nu in fata terminalului astfel incat sa ai vizibilitate maxima la pista si apron.

Toaleta dupa security nu am gasit decat la ultimul etaj, dar aici poate nu am fost eu atent.

3. Spatiu inghesuit la portile de imbarcare. Nu este posibil sau este peste capacitatea mea de intelegere cum au gandit aceasta zona, latimea intre poarta si perete este extrem de putin. Practic incape o banca cu 4 locuri fata in spate. chiar si distanta intre porti mi se pare extrem de mica si insuficienta, un zbor cu aproximativ 160 de persoane sigur nu incape la o poarta in conditii decente.

4. Porti dpdmv insuficiente: Nu acum, dar poate peste 10 ani, vom avea si noi zboruri mai multe, numai judecand dupa faptul ca dimineata ai 2 zboruri spre OTP, la ore f apropiate, daca iei in calcul inca vreo 3 wizz si 2 alte companii cu plecare dimineata, s-a terminat.

5. Senzatia de ieftin: finisaje ieftine, inox, afisaje - am vb despre asta, se putea mai mult, investitia nu e mica.

6. Nu ma exprim in ceea ce priveste zona de cafenele, restaurante si dutty free - nu cred ca sunt finalizate toate, dar banuiala mea e ca se da rateu si aici.

Personal, sunt extrem de dezamagit. Dar nu este o surpriza, baietii din tsr si din politic nu se dezmit.
4

#1688 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 aprilie 2024 - 11:34

Eu nu il văd ca pe asa o mare ratare și am să argumentez si de ce. Încep prin a spune că seamnă ca și structură cu cel pentru plecări interne de la OTP.
Este adevărat, avem un terminal foarte simplu dar asta îl face eficient. Pare accesibil și usor de parcurs.

Nu știu dacă mai ține minte cineva randările mai vechi cu varianta inițială a terminalului. Acolo, urcai după securitate la etaj unde era sala de asteptare și ca să te îmbarci coborai la parter într-o antecameră. S-a renunțat la ideea respectivă și foarte bine au făcut. Ar fi fost prea complicat să urci ca apoi să cobori aiurea cu bagajele (cum de altfel se întamplă parțial și în vechiul temrinal.

Faptul că terminalul are etajul unu retras îl face mult mai aerisit. Cel de la IAS, deși este dublu (12.000 plus 3.500 vs. 30.000) nu pare mai mare și asta pentru că amprenta la sol este asemănătoare cu cea de la la TSR dar diferența de suprafața este dată de faptul că au trei etaje aproape peste tot. În orice caz, faptul că terminalul are o înălțime mare atât în zona securizată cât și în cea nesecurizată mi se pare un plus.

Minusul care ține de cum a fost gândit este în zona de îmbarcare. Ar mai fi fost necesari vreo trei metri de lățime că să fie lejer loc pentru toate. Totuși s-ar putea rezolva parțial dacă modifica puțin acele zone delimitate de stalpișori. Există soluții doar să le gândească ce de la aeroport. Nici nu înțeleg exact de ce este neapărat nevoie de ele. De exemplu la OTP nu există și nu mi se pare mai rău.
La fel, partea de signalistică este și ea deficitară dar este relativ ușor rezolvabilă și sper să intervină cât mai repede. Nu ar strica niște panouri informative moderne și luminate cum sunt peste tot.

Numărul porților de îmbarcare mi se pare în regulă. De obicei, trebuie să fie ceva mai mare decât numărul maxim de curse aeriene într-o oră. Ori de la Carpatair încoace TSR nu a avut mai mult de 30 de decolări pe zi decât în mod absolut excepțional. Astăzi spre exemplu sunt programate 16 decolări. Vara mai sunt chartere dar mare parte din ele vor merge pe terminalul vechi nefiind Schengen.

În rest, legat de materialele folosite (nu mă refer la finisaje), poziția lounge-urior și numărul magazinelor trebuie să fim realiști. TSR este un aeroport pe care 80% din trafic este low și ultra low-cost. Nu are sens să construiești nu știu ce terminale luxuriante cu priveliști care să îți taie răsuflarea și zeci de spații comerciale. Probabil sus se vor mai deschide cateva spații și restul vor rămâne zone de asteptare (pe care cei de la aeroport le pot amenaja frumos). Vorbim de 600.000 de oameni care decolează anual de pe acest aeroport. Restul merg la Budapesta...
Da, lucrurile se mai schimbă și trebuie gândit pe termen lung dar sunt gata să bag mâna în foc ca acest terminal va fi abolsut suficient pentru următorii 10-15 ani. După, mai vedem...

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 02 aprilie 2024 - 13:51

4

#1689 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1385
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 02 aprilie 2024 - 14:03

Am zburat și eu azi cu noapte-n-cap de pe aeroport și primul lucru care m-a deranjat de la ceva distanta chiar, e ca nu au nimerit nicicum nuanta la neoane și arata a încropeală, sosirile o culoare, restul alta, e greu tata sa nimeri niște becuri, mai trebuia un studiu de fezabilitate.

În rest și mie mi se pare mica zona de îmbarcare. Zic băjeții de la aeroport ca se pot imbarca 8 zboruri deodată, sa fim serioși :)) ai băgat 800 de oameni acolo s-a terminat cu smekeria.
Clar e un pas inainte fata de cotețul de langa la care ii spuneam aeroport. Un plus mi se par și mie canapelele, sper sa tina ca deja una era îmbibata în cafea... :Facepalm_emote_gif: Legat de finisaje, partea asta făcută de Concelex mi se pare mai bine finisata decât ce a facut firma aia de partid Eldiclau la sosiri. Una peste alta e un aeroport pentru acum, nu pentru mâine, a fost facut de politicieni fara viziune și fără sa-i intereseze ce va fi peste 15-20 de ani, important e ca au avut ei o panglica de tăiat mai ales in an electoral.

O dorința mai am, sa îl întrețină cum trebuie și sa nu ajungă cum e cotet-ul de lângă.

Sper sa prindem vreodată și discuția cu capacitatea depășită a aeroportului, dar la cum merg lucrurile sunt sceptic :))
0

#1690 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 02 aprilie 2024 - 15:30

E ca sa nimeresti unde trebuie, lumina calda aferenta sosirilor, lumina rece pentru plecari. Glumesc evident, dar asta e nivelul de management, penibil, penibil.

8 porti, dpmdv nu sunt suficiente, ai 2 plecari interne la 30 de minute distanta, am avut la un moment dat 3 wizz si 2 ryan, nu putem stii ce este peste 5-10 ani, mai pune si niste curse charter - sunt destule si pe schengen vara (grecia, spania, cipru) si s-a terminat. Nu mai zic ca se vehiculau 700 persoane la Spotan, pai ce inseamna 7 avioane la interval de o ora pe acest terminal? Uitati-va pe video-urile de la Spotan si veti avea raspunsul.

Iar invenstitia trebuia facuta pentru 50 de ani, nu e ca si cum faci terminale la fiecare 10 ani. Dar cand esti mic, doar mic poti si gandi.

Aceasta postare a fost editata de lvs: 02 aprilie 2024 - 15:49

1

#1691 Useril este offline   OTD 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 17 noiembrie 22

Postat 02 aprilie 2024 - 20:46

Corrigendum pt dl. de mai sus:
1.Cipru nu este în Schengen
2.La Spontan au fost cca 2.000 de oameni nu 700.
0

#1692 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 03 aprilie 2024 - 07:57

Intradevar zona de imbarcare arata si are dimensiunile unei autogari(dar nu autogara din Timisoara care nu exista).

Un fapt interesant, in momentul in care cauti zbor din Timisoara apare ca sugestie Belgrad 127km.
Daca selectezi "Belgrad 127km" gasesti pe acceasi ruta preturi sensibil mai mici.
In conditiile in care Wizzair nu are concurenta la noi, cu concursul administratiei sarbesti a TSR se promoveaza pe fata aeroportul din Belgrad.
Odata cu autostrada Timisoara-Moravita se va inchide probabil TSR, si se va transforma probabil in .. autogara.
0

#1693 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 03 aprilie 2024 - 08:00

Mai repede mergi la Budapesta decat la Belgrad.
0

#1694 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 03 aprilie 2024 - 08:46

Iasi are o strategie de brand, care a si castigat medalii pentru treaba asta. De aia arata asa de bine font-urile:


https://adevarul.ro/...la-2252655.html

https://brand.destinationiasi.ro/logo/
2

#1695 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 03 aprilie 2024 - 08:51

Vezi postareaOTD, la 02 aprilie 2024 - 20:46, a spus:

Corrigendum pt dl. de mai sus:
1.Cipru nu este în Schengen
2.La Spontan au fost cca 2.000 de oameni nu 700.



Ai dreptate, la acest moment Cipru nu este in spatiul Schengen, sunt in curs de aderare. In orice caz, astazi avem 7 destinatii charter schengen versus 6 non schengen. Dar este gresit sa ne raportam la astazi, fundalmente.

Despre numarul de participanti de la spontan, am specificat din start ca s-au vehiculat si nu am dat un numar exact sau confirmat de vreo sursa, in orice caz am preluat cifrele vehiculate in presa. Nu cred in niciun caz ca au fost 2000 persoane, dar te-as ruga sa pui sursa daca esti atat de convins. Din estimarea mea, din ce am vazut acolo, cred ca au fost in jur de 1000-1200 persoane.

La un calcul simplu 7 avioane (sa nu fac totusi cu 8) x 150 pax mediu = 1050 persoane , care sunt foarte sigur ca vor sta ca sardinele in terminal.

Cat despre viziune si planuri de viitor este suficient sa realizezi ca terminalul are capacitate maxima de procesare de 3 mil pax/an, adica putin sub cat a avut Clujul anul trecut. Iar asta spune multe.
2

#1696 Useril este offline   OTD 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 17 noiembrie 22

Postat 03 aprilie 2024 - 13:01

Nr participanților la Spontan este din propria estimare, susținuta și de alte informații.

Contează nr.curselor charter Schengen/NonSchengen, nu nr.destinatiilor, procentul fiind 35% cu 65%.

Ai dreptate în legătură cu spațiului disponibil la porțile de îmbarcare.

Comparația cu Aeroportul din Cluj nu sta in picioare pt că piața pe Cluj (cererea solvabilă la prețul corect)este mult mai mare decât piata de pe TSR.

Aceasta postare a fost editata de OTD: 03 aprilie 2024 - 13:03

0

#1697 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 aprilie 2024 - 22:38

În altă ordine de idei față de ce s-a discutat în ultimele zile, revin cu vechea mea “problemă”, și anume ca timișorenii își caută zboruri “directe” din alte aeroporturi, decât variante de zbor din Timișoara. Și apoi se plâng ca nu sunt zboruri din TSR. Zboruri directe am pus intenționat cu ghilimele, deoarece am observat ca mai toți nu consideră o escală faptul ca trebuie să mergi cu mașina până la nu știu care aeroport, să plătești parcare pe nu știu câte zile + ca e mai mare disconfortul deplasarea cu mașina decât o escală cu avionul.

Primul exemplu pe care vreau să îl dau este zbor către Mallorca, unde pentru perioada 1-10 iulie am căutat variante din Timișoara, Budapesta, Cluj și chiar București. Intenția mea era clar să zbor din TSR, dar am zis hai să caut și alte variante să văd diferențele de preț:
- cu Lufthansa din TSR și escală în München am găsit la 230/EUR persoană dus-întors, economy (bagaj carry on de 8 kg)
- Cu Ryanair din BUD am găsit la 301 EUR/pers, bagaj ghiozdan de spate.
- Cu Wizzair din BUD am găsit la 576 EUR/pers, bagaj ghiozdan de spate.
- Cu Wizzair din Cluj am găsit la 539 EUR/pers, bagaj ghiozdan de spate.
- Cu Wizzair din București am găsit la 688 EUR/pers, bagaj ghiozdan de spate.
- cu Ryanair din București am găsit la 160 EUR/pers, bagaj ghiozdan de spate.

Al 2-lea exemplu zbor Timișoara-Alicante, perioada 10-19 mai:
- cu Lufthansa din TSR și escală în München am găsit la 240/EUR persoană dus-întors, economy (bagaj carry on de 8 kg).
- cu Wizzair din BUD am găsit la 110 EUR, mai ieftin, dar am preferat confortul de a zbura din Timișoara. Cu Ryanair am găsit chiar la 100 EUR/pers. Totuși să nu uitam ca la Wizz/Ryan aș mai plăti bagaj, costul motorinei până la BUD, parcarea, estimez ca aș ajunge un pic mai mult ca și cost.

Al 3-lea exemplu este Timișoara-Frankfurt, perioada 19-29 iunie când am prins bilet la un meci de la EURO:
- cu Lufthansa din TSR și escală în München am găsit la 171 EUR/pers dus-întors, economy (bagaj carry on de 8 kg).
- cu Lufthansa din TSR am găsit și varianta către Stuttgart (cu escala) la 178 EUR/pers și apoi să iau tren.
- cu Lufthansa din BUD am găsit zbor direct la 308 EUR/pers.
- cu Wizz din TSR am găsit la 153 EUR/pers până la Karlsruhe Baden-Baden cu bagaj de mana și apoi să iau tren.
- cu Wizz din BUD are varianta doar zbor către Stuttgart 336 EUR/pers și apoi să iau tren.
- Cu Ryanair din BUD am găsit zbor direct la Frankfurt Hahn la 67 EUR/pers, apoi trebuie luat tren. Luând în considerare costurile deplasării până la BUD, bagaj, bilet tren, tot nu ies mai ieftin.

Acestea sunt doar câteva exemple de zboruri ce le-am rezervat recent, cred ca este destul de clar ca din TSR poți zbura oriunde în lumea asta cu Lufthansa la un preț decent și confortabil.
6

#1698 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 04 aprilie 2024 - 06:47

Cred că Românul are frică de escale pe aeroporturi mari,am auzit fraze gen: dacă nu mă descurc, dacă prind coadă la vamă (transfer Senghen)mai bine merg până la Budapesta.
0

#1699 Useril este offline   Muscus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 23 ianuarie 19

Postat 04 aprilie 2024 - 07:07

Vezi postareabizone, la 03 aprilie 2024 - 22:38, a spus:

În altă ordine de idei față de ce s-a discutat în ultimele zile, revin cu vechea mea “problemă”, și anume ca timișorenii își caută zboruri “directe” din alte aeroporturi, decât variante de zbor din Timișoara. Și apoi se plâng ca nu sunt zboruri din TSR. Zboruri directe am pus intenționat cu ghilimele, deoarece am observat ca mai toți nu consideră o escală faptul ca trebuie să mergi cu mașina până la nu știu care aeroport, să plătești parcare pe nu știu câte zile + ca e mai mare disconfortul deplasarea cu mașina decât o escală cu avionul.

...
Acestea sunt doar câteva exemple de zboruri ce le-am rezervat recent, cred ca este destul de clar ca din TSR poți zbura oriunde în lumea asta cu Lufthansa la un preț decent și confortabil.


E ok Lufthansa daca mergi dus-intors si intr-o zi mai ieftina aleasa de ei, dar nu e ok atunci cand te intorci de pe alt aeroport si trebuie sa calatoresti intr-o alta zi decat cea oferita de ei mai ieftin. Preturile sunt mult mai mari, si exista riscul permanent de greve.
Pe de alta parte preturile mai mici la ei sunt cele cu escala lunga, caz in care dispare confortul plecarii de pe TSR versus BUD.


Ideal ar fi sa apara alta companie pe TSR ca Ryanair, Volotea, Vueling etc.
0

#1700 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 aprilie 2024 - 07:50

Ai multiple variante de zboruri la diferite intervale orare, cu diferite timpuri de așteptare la escală, desigur ca și prețurile sunt diferite! Deci chiar ai multe opțiuni, nu e ca și cum depinzi de ei de ziua în care trebuie să zbori, nu e așa.

Escală de aproximativ 3 ore nu mi se pare deloc lungă, și oricând aș alege o escală la un interval mai mare decât una scurtă de 1 ora, pentru ca acolo e risc mare! Anul trecut am fost in US și aveam posibilitatea ca escala la zborul de întoarcere să fie de 2 ore și biletul era chiar ceva mai ieftin, am preferat un alt zbor cu escală de 5 ore, o decizie care s-a dovedit a fi inspirata, pentru ca zborul din Chicago a decolat cu 3 ore întârziere din cauza unei furtuni.

Iar o escală de 3 ore îmi oferă suficient timp pentru a sta relaxat si confortabil la una dintre numeroasele cafenele/restaurante mișto din aeroport!

Legat de greve, am auzit ca au fost ceva recent și ducem discuția într-o cu totul alta direcție. Nu e ca și cum grevele sunt zilnic…

Aceasta postare a fost editata de bizone: 04 aprilie 2024 - 07:52

1

Arata acest topic


  • (90 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi