STP Timișoara Forum: sezRATT - Android - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

sezRATT - Android sezRATT v1.1

#61 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 mai 2014 - 22:55

Mulțumim Rico D. pentru apreciere, ca lămurire îți postez cum arată sursele din care preluăm datele (eu și Florin).

Primul screenshot e cu sesizarile despre panouri, care le citeste Florin si verifica cat de reale sunt.

Imagine atasata: sesizari panou.jpg

Iar spre nerusinarea mea, avand multe alte documente pe cap nu am verificat sesizarile legate de transport si acum le vad pentru prima oara, iată câteva.

Imagine atasata: capture-20140521-235114.jpg

Am sa ii dau share si lui Florin documentului din urma si sa sortam cele 22 de sesizari. Imi cer scuze pentru neatentie!!! (nu am setat notificarile pentru email)

Ca si verificare a utilizatorului, inca nu avem ceva solid - datele pot veni din orice parte, aplicatia a inceput ca un experiment per total iar pana nu voi vedea implicare din partea RATT-ului sau a autoritatilor locale nu ma voi implica super-mult. Dar la sesizarile legate de intarzieri cred ca daca inaintam ceva sesizari la RATT se poate face ceva.

Ramane sa avem o baza de date cu problemele comune iar pe viitor daca avem sustinere sa lansam ceva public, concret si valabil.

P.S. Observati va rog frumos ce sa intamplat in ultimele 2 sesizari :rad_masa: EPIC

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 21 mai 2014 - 23:07

1

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 mai 2014 - 23:28

Cel putin pentru cele venite pentru panouri, am incercat sa rezolv tot ce se putea. Vad ca lumea incepe sa sesizeze, mai ales ca am pus reclama si pe autobuze, pentru aplicatie.
0

#63 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 22 mai 2014 - 18:11

Ar fi frumos ca sesizarile sa ajunga in timp real si sa se ia masuri tot in timp real, mai ales ca sunt multe din ele sunt cu clima si sigur vor mai fii.
Ma refer la cele ce tin de autobuze, troleibuze, tramvaie.
D-nu Florin nu e magician sa repare panourile instant cu bagheta lui harry potterImagine postata

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 22 mai 2014 - 18:25

2

#64 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 mai 2014 - 21:00

:) Sa sti ca sunt unele probleme ce se pot rezolva de la distanta (cele software), dar unele ce tin de hardware, intr-adevar, nu se pot rezolva pe loc.
0

#65 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 23 mai 2014 - 04:18

off..nici nu stii cum este mai bine.. Tot respectul pentru "mana" de oameni ai regiei care isi sacrifica noptile week -end urile si timpul liber ca sa tina in functiune un sistem cu probleme...pe de alta parte fara ei s-ar "implini" visul mangerilor numiti politic de restrangere si cvasi-desfiintare a transportului public...desi in "intelepciunea' lor aceste personaje nu se gandesc ca si salariile umflate primele si comisioanele lor nu vor mai exista fara "obiectul muncii"....
1

#66 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 23 mai 2014 - 21:43

OFF ... Cred ca si noi calatorii am putea pune mana la ajutorul lor .... totul e sa vrem si sa ne informam de la ei cum am putea sa ii ajutam.
0

#67 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 iunie 2014 - 15:19

Vești bune în legătură cu sezRATT. În urma unor discuții cu Florin se pare că voi avea o întâlnire cu cei de la RATT în care să discutăm despre o modalitate oficială în care utilizatorii să se identifice/autentifice în aplicație iar sesizările să fie preluate de către regie.

Iar în altă ordine de idei voi avea o discuție și despre Transport Urban și un mod mai ușor de obținere a datelor de către RATT poate chiar preluarea de către ei a modului "operator" în care să își întrețină baza de date.

Una peste alta, doar vești bune. Vă țin la curent cu ceea ce se întâmplă în continuare și menționez încă odată mulțumirea celor care se implică în chestiunile acestea.
3

#68 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 iunie 2014 - 22:01

O sesizare interesantă primită în aplicație.

Citeaza

Autobuzul cu numarul mai sus mentionat circula pe strada Popa Anca blocând circulatia. Mentionez ca nu este singurul care circula pe aceasta strada, desi traseul lor stiu ca nu este pe acolo. A devenit obisnuinta pentru unii soferi de pe ruta 28 si 29. Rog luati masuri de remediere a situatiei întrucât voi sesiza si celelalte organe în drept respectiv pol. rutiera si pol.locala. Mai mentionez faptul ca strada a fost conceputa pentru trafic pana la 3,5 tone aceasta nefiind prevazuta cu borduri si canalizare


Data înregistrării: 24.06.2014 Veihicul: TM15GNT

Îl rog pe Florin dacă poate să trimită sesizarea mai departe, pe cale neoficială. Acuzațiile sunt destul de importante.

P.S. Urmează o statistică despre sezRATT în curând.
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 iunie 2014 - 22:12

Ok. Transmit.
0

#70 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 iulie 2014 - 00:10

Florin, sti ceva legat de sesizarea mentionata mai sus? S-a urmarit traseul pe GPS?
0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iulie 2014 - 12:15

Am transmis Silviei mesajul si a vorbit ea cu sefii de la garaj. Mai departe nu stiu ce s-a rezolvat.
0

#72 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 iulie 2014 - 12:32

Stiu eu! ... Nimic! :D ...
1

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iulie 2014 - 19:15

N-as crede. Altfel ar mai fi aparut reclamatii sau chiar amenzi. In cazul reclamagiilor de pe Nemoianu, RATT a percutat rapid, nu vad de ce nu ar face-o si acum.
0

#74 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 iulie 2014 - 18:27

Datorita testului pozitiv cu sezRATT voi trece la versiune 2.0:

//changelog:

-O noua interfata grafica de forma WP8 (voi folosi tiles)
-Posibilitatea de uploadare foto (poze din MTC-uri, accidente etc.)
-Baza de date proprie, voi renunta la Google Forms.

//to-do:

-Voi incerca sa configurez toate acestea pe serverul propriu, poate la un moment oportun vom putea transfera datele pe serverele RATT pentru un acces mai usor (daca se doreste asta).
-Va mai fi de discutat posibilitatea de logare/identificare a utilizatorului, astfel ca RATT sa poata folosi informatiile si sa fie furnizate raspunsuri oficiale.

Am inceput sa lucrez un pic la prototip, va fi un update major. Dar nu furnizez inca un termen de lansare, poate fi Septembrie, poate fi Decembrie.
Va rog daca aveti alte idei (care pot fi aplicate) sa imi spuneti, deoarece incerc sa conturez o varianta "stabila" care sa nu mai sufere modificari majore dupa lansare.
2

#75 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 august 2014 - 16:28

În urma discuțiilor purtate cu cei de la relații publice, aplicația a fost practic blocată. Trebuie să vă apară versiunea 1.3 ca update, veți vedea acolo mesajul.

Pentru mai multe detalii: Blog PT
0

#76 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 august 2014 - 19:02

Primaria Timisoara cere adresa fizica la depunerea cererii, dar raspunde sesizarilor prin e-mail. Sper ca asa ceva vom vedea si aici, nu neaparat corespondenta pe hartie pentru orice mizilic :)

In alta ordine de idei, sper ca optiunea de sesizare anonima sa ramana, in special pentru situatiile rezolvate de Florin (panouri etc), unde chiar nu este nevoie de o confirmare oficiala ca "s-a rezolvat".
2

#77 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 august 2014 - 22:21

Da, asta e clar. :)
0

#78 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 august 2014 - 00:43

Pe acest sistem va functiona si sezRATT, raspunsul va veni pe mail. Voi vedea daca pot face un fel de mailreader in aplicatie, cu toate ca ma indoiesc. Oricum, pana voi avea timp sa lucrez mai departe la aplicatie va dura asa ceva.

Multumesc tuturor pentru sprijin, testare si etc.
0

#79 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 19 septembrie 2014 - 19:31

As dori o versiune funcinionala a aplicatiei sezRATT, pentru ca am o sesizare importanta de trimis :respekt: . Multumesc.
0

#80 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2014 - 20:01

Poti sa o trimiti prin mail catre relatii publice.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi