STP Timișoara Forum: Televiziuni locale, teritoriale... - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Televiziuni locale, teritoriale... TVT'89, Analog, etc.

#1 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2011 - 17:51

Am si sarit pe televizor sa caut TVT 89 dar din pacate nu l-am gasit si nu am nici LCD si nici alte sisteme noi sau foarte performante. Ideea este ca la toamna se fac 3 ani de cand emite TVT 89 iar cei de la RCS-RDS (din cate vad la mine) nu au de gand sa-l introduca in grila de programe. Este un program regional cu emisie pe satelit si coborat pe cablu cu drepturi in 5 judete si anume Arad, Timis, Hunedoara, Caras Severin si Mehedinti iar jumatate din Timisoara (timisoreni) nu-l receptioneaza. Este posibil ca in zone de blocuri sa fie introdus iar in zone marginase (case) sa nu fie? Daca este vreun coleg de pe forum care este abonat la RCS-RDS si receptioneaza TVT 89, il rog sa confirme acest lucru, eventual sa mentioneze si intre ce programe (pe banda) este localizat TVT 89.

Aceasta postare a fost editata de mile: 13 mai 2013 - 12:12

0

#2 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2011 - 18:05

Vezi postareamile, la 04 mai 2011 - 17:51, a spus:

Am si sarit pe televizor sa caut TVT 89 dar din pacate nu l-am gasit si nu am nici LCD si nici alte sisteme noi sau foarte performante. Ideea este ca la toamna se fac 3 ani de cand emite TVT 89 iar cei de la RCS-RDS (din cate vad la mine) nu au de gang sa-l introduca in grila de programe. Este un program regional cu emisie pe satelit si coborat pe cablu cu drepturi in 5 judete si anume Arad, Timis, Hunedoara, Caras Severin si Mehedinti iar jumatate din Timisoara (timisoreni) nu-l receptioneaza. Este posibil ca in zone de blocuri sa fie introdus iar in zone marginase (case) sa nu fie? Dac este vreun coleg de pe forum care este abonat la RCS-RDS si receptioneaza TVT 89, il rog sa confirme acest lucru, eventual sa mentioneze si intre ce programe (pe banda) este localizat TVT 89.


Salut Mile ! Tocmai am cautat , eu sunt abonat RCS & RDS La grila de baza 70+ programe sau cate is .

TVT89 il receptionez numai pe un televizor Daewoo ( ~2000 ) pe banda VHF1 in primul sfert dar calitatea semnalului cam lasa de dorit , iar la celalalt TV de la mine din camera care este un NEI mai vechi nu il receptionez . Acum depinde si de TV dar in orice caz incearca pe VHF 1 .
0

#3 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 04 mai 2011 - 18:08

Vezi postareamile, la 04 mai 2011 - 17:51, a spus:

Am si sarit pe televizor sa caut TVT 89 dar din pacate nu l-am gasit si nu am nici LCD si nici alte sisteme noi sau foarte performante. Ideea este ca la toamna se fac 3 ani de cand emite TVT 89 iar cei de la RCS-RDS (din cate vad la mine) nu au de gang sa-l introduca in grila de programe. Este un program regional cu emisie pe satelit si coborat pe cablu cu drepturi in 5 judete si anume Arad, Timis, Hunedoara, Caras Severin si Mehedinti iar jumatate din Timisoara (timisoreni) nu-l receptioneaza. Este posibil ca in zone de blocuri sa fie introdus iar in zone marginase (case) sa nu fie? Dac este vreun coleg de pe forum care este abonat la RCS-RDS si receptioneaza TVT 89, il rog sa confirme acest lucru, eventual sa mentioneze si intre ce programe (pe banda) este localizat TVT 89.

La mine este pe C3 55MHz, sunet BG
0

#4 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2011 - 18:37

Vezi postareaChagall, la 04 mai 2011 - 18:08, a spus:

La mine este pe C3 55MHz, sunet BG




Ce programe ai in stanga - dreapta?... si 55MHZ mi se pare o frecventa ... ciudata. Cred ca ar trebui sa aibe 3 cifre...
Sau ai decodor sau ceva in plus?...
Sau nu faci confuzie cu TVR Timisoara?...
0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2011 - 19:08

Vezi postareaRaoul94, la 04 mai 2011 - 18:05, a spus:

Salut Mile ! Tocmai am cautat , eu sunt abonat RCS & RDS La grila de baza 70+ programe sau cate is .

TVT89 il receptionez numai pe un televizor Daewoo ( ~2000 ) pe banda VHF1 in primul sfert dar calitatea semnalului cam lasa de dorit , iar la celalalt TV de la mine din camera care este un NEI mai vechi nu il receptionez . Acum depinde si de TV dar in orice caz incearca pe VHF 1 .



Spune-mi te rog intre ce programe il prinzi in timpul cautarii, nu dupa memorare...
Ideea este ca trebuia pus pe un canal receptabil de majoritatea abonatilor si nu "ascuns" la margine de banda...asta daca este introdus in grila...
0

#6 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 04 mai 2011 - 19:13

Vezi postareamile, la 04 mai 2011 - 18:37, a spus:

Ce programe ai in stanga - dreapta?... si 55MHZ mi se pare o frecventa ... ciudata. Cred ca ar trebui sa aibe 3 cifre...
Sau ai decodor sau ceva in plus?...
Sau nu faci confuzie cu TVR Timisoara?...

Nu-i nici o confuzie, e TVT'89 si fara decodor. ;) (55MHz sau 55000KHz)

Dupa C3, urmatorul canal este AcasaTv pe C5 175000KHz, iar dupa C5 urmeaza PrimaTv pe C6 182000KHz.
0

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2011 - 19:43

Vezi postareaChagall, la 04 mai 2011 - 19:13, a spus:

Nu-i nici o confuzie, e TVT'89 si fara decodor. :) (55MHz sau 55000KHz)

Dupa C3, urmatorul canal este AcasaTv pe C5 175000KHz, iar dupa C5 urmeaza PrimaTv pe C6 182000KHz.



Chiar ca-i ciudat. La mine C 2, C 3 si C 4 sunt goale, fara semnal iar pe C 5 este ACASA. Urmeaza Prima pe C 6, TVR 1 pe C 7, etc...
Si am 6 televizoare si nu prind pe niciunul TVT 89. Am impresia ca grila de programe difera totusi intre zone aglomerate si zone mai putin aglomerate. Va multumesc amandurora pentru lamuririle oferite si pentru promtitudine... ;) ...Va trebui sa ma deplasez la OPC...
0

#8 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 mai 2011 - 20:05

Sau in loc de OPC la UPC, si luati in custodie un decodor... :) ;)
E mai profitabil!
0

#9 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 04 mai 2011 - 20:47

Vezi postareacseh_17, la 04 mai 2011 - 20:05, a spus:

Sau in loc de OPC la UPC, si luati in custodie un decodor... :) ;)
E mai profitabil!

Numai ca ATENTIE! Noile decodoare sunt exclusiv pentru grila digitala, iar cele extra sunt digital+HD. Cu aceste decodoare nu se mai pot viziona posturile analogice, grila in care se afla si TVT'89.
In consecinta, mare grija si recomand documentarea exacta inainte sa incheiati un contract extra la abonamentul actual.
0

#10 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2011 - 21:19

Eu am abonament la UPC, si am la televizor decodor pentru digital, iar pe TV-Tuner la calculator am analogic. Pe ambele prind TVT89.
Pe TV digital pe canalul 30 al decodorului, iar pe TV-Tuner pe Ch114 (735 MHz), intre TarafTV (719 MHz) si TVR3 (743 MHz), dar probabil frecventele difera de la operator la operator.
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 mai 2011 - 21:54

Mile, inceraca sa comuti aparatul pe modul cablu, posibil sa fie afisat ceva de genul "CC". Frecventa canalelor CATV difera de frecventa canalelor TV normale. Televizoarele moderne au in timpul cautarii optiune "Cablu" sau "Antena".
0

#12 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2011 - 22:06

Vezi postareamile, la 04 mai 2011 - 19:08, a spus:

Spune-mi te rog intre ce programe il prinzi in timpul cautarii, nu dupa memorare...
Ideea este ca trebuia pus pe un canal receptabil de majoritatea abonatilor si nu "ascuns" la margine de banda...asta daca este introdus in grila...


Inainte de TVT89 am TVR Info dupa am 2 canale goale , cred ca s-a schimbat ceva in grila si tre' sa ii dau un auto-search iar dupa am TVR2 .
0

#13 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 mai 2011 - 16:17

Vezi postareacseh_17, la 04 mai 2011 - 20:05, a spus:

Sau in loc de OPC la UPC, si luati in custodie un decodor... :) ;)
E mai profitabil!

+1 :)

Vezi postareaPaul85, la 04 mai 2011 - 21:19, a spus:

Eu am abonament la UPC, si am la televizor decodor pentru digital, iar pe TV-Tuner la calculator am analogic. Pe ambele prind TVT89.
Pe TV digital pe canalul 30 al decodorului, iar pe TV-Tuner pe Ch114 (735 MHz), intre TarafTV (719 MHz) si TVR3 (743 MHz), dar probabil frecventele difera de la operator la operator.

Confirm!
La UPC, TVT'89 este introdus in grila digitala.
0

#14 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 mai 2011 - 20:04

Revin cu niste explicatii ca sa fie lucrurile oarecum mai clare. Din '92 - 93 pana in 2004 am fost abonat la Analog CATV care ulterior a fost cumparat de UPC. Parerea mea despre aceasta firma (atat Analog cat si mai tarziu UPC) este proasta, chiar daca in ultimii ani lucrurile poate s-au mai imbunatatit. Vreau sa spun ca in acea perioada ANALOG CATV nu prea era receptiv la noutati, la programe TV noi aparute pe piata si asta pentru ca detineau un oarecare monopol pe piata timisoreana, concurenta fiind faramitata si reprezentata de HI-FI Quadral, Memorii, TVS Oradea si altele si mai marunte dar, in schimb aceasta concurenta faramitata era receptiva la noutati. In 2004 mutandu-ma cu domiciliu in Freidorf, am trecut la TVS Oradea, furnizorul CATV din zona. Peste un an furnizorul meu a fost cumparat de RCS-RDS, care avea un renume bun atunci. Am zis OK, n-o fi rau. Cand colo am constatat in timp, ca RCS-RDS a crescut atat de mare incat a devenit imun la criticile si reclamatiile aduse de abonati, a inceput sa li se falfaie.
In acest context, aparitia TVT 89 in toamna lui 2008 a trecut neobservata de RCS-RDS care nu mai avea ochi si urechi pentru noutati (TV) locale respectiv in cazul de fata regionale. In schimb UPC care a tot pierdut din clienti (cel putin in acea perioada) a fost pe faza si a introdus TVT 89 la foarte scurt timp de la inceperea emisiei.
Nu vreau sa spun ca TVT 89 ar fi un program extraordinar (l-am mai urmarit pe NET) dar cred ca este cel mai bun program dintre cele locale, surclasand TEN care emite in eter din aprilie 1994 si ANALOG TV care "emite" pe cablu cam tot de pe atunci, amandoua nefacand progrese remarcabile in cei 17 - 18 ani de functionare.
Daca pana in 1989 aveam un program TV national de doua ore pe zi, acum cand avem trei programe locale (asa bune - rele cum sunt ele), unii suntem vaduviti de ele intentionat sau...neintentionat. Nu este corect sa se intample asa.

Am inceput sa scriu acum cateva ore aceasta postare (pe la 16:30) iar acum la 20:50 o continui. Intre timp am cules informatii, am vorbit si cu cei de la RCS-RDS, au fost amabili si mi-au trimis lista cu programele ce ar trebui sa le receptionez, lista care se confirma 98 %. Din 73 de programe de pe lista, nu receptionez doar doua si anume N 24 si ....TVT 89. Primul are frecventa de 48,25 iar al doilea 55,25 MHz, urmatorul program (Sport.ro) avand 112,25 MHZ. Deobicei nu se folosesc canalele cu frecvente atat de "joase". Au inregistrat sesizarea si ....acum astept sa vedem ce-o sa iasa...Sper intr-o solutie favorabila....

PS Va multumesc tuturor care mi-ati sarit in ajutor... ;) ...

Aceasta postare a fost editata de mile: 05 mai 2011 - 20:12

0

#15 Useril este offline   caddy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 08 decembrie 10

Postat 05 mai 2011 - 20:43

si eu sunt pe RDS&RCS si nu prind ,nici analog:|
0

#16 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 mai 2011 - 20:46

AnalogTv nu-i detinut de UPC?
0

#17 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 mai 2011 - 21:17

Eu am televiziune digitala de la UPC, si nu prind Analog!
0

#18 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 mai 2011 - 22:02

Si daca tot suntem pe topicul TVT89 , Mile sa ne ti la curent cu ce fac cei de la RDS in legatura cu TVT89 .

Am participat la un proiect mai interesant la scoala impreuna cu alte 4 tari ( Belgia , Italia , Turcia , Portugalia ) si se pare ca cei de la TVT89 au fost singurii prezenti , fapt ce m-a uimit .

Puteti vedea si un video pe aceasta tema .

IT-ul in scoli

Acum nu stiu daca ei au venit de buna voie sau au fost chemati de catre scoala , dar daca au fost chemati oare de ce TVT89 ?

Eu chiar nu urmaresc postul , dar cum zicea Mile mai sus , se pare ca sunt mult peste celalalte televiziuni regionale .

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 05 mai 2011 - 22:29

0

#19 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 mai 2011 - 22:21

Vezi postareamile, la 05 mai 2011 - 20:04, a spus:

Revin cu niste explicatii ca sa fie lucrurile oarecum mai clare. Din '92 - 93 pana in 2004 am fost abonat la Analog CATV care ulterior a fost cumparat de UPC. Parerea mea despre aceasta firma (atat Analog cat si mai tarziu UPC) este proasta, chiar daca in ultimii ani lucrurile poate s-au mai imbunatatit. Vreau sa spun ca in acea perioada ANALOG CATV nu prea era receptiv la noutati, la programe TV noi aparute pe piata si asta pentru ca detineau un oarecare monopol pe piata timisoreana, concurenta fiind faramitata si reprezentata de HI-FI Quadral, Memorii, TVS Oradea si altele si mai marunte dar, in schimb aceasta concurenta faramitata era receptiva la noutati. In 2004 mutandu-ma cu domiciliu in Freidorf, am trecut la TVS Oradea, furnizorul CATV din zona. Peste un an furnizorul meu a fost cumparat de RCS-RDS, care avea un renume bun atunci. Am zis OK, n-o fi rau. Cand colo am constatat in timp, ca RCS-RDS a crescut atat de mare incat a devenit imun la criticile si reclamatiile aduse de abonati, a inceput sa li se falfaie.
In acest context, aparitia TVT 89 in toamna lui 2008 a trecut neobservata de RCS-RDS care nu mai avea ochi si urechi pentru noutati (TV) locale respectiv in cazul de fata regionale. In schimb UPC care a tot pierdut din clienti (cel putin in acea perioada) a fost pe faza si a introdus TVT 89 la foarte scurt timp de la inceperea emisiei.
Nu vreau sa spun ca TVT 89 ar fi un program extraordinar (l-am mai urmarit pe NET) dar cred ca este cel mai bun program dintre cele locale, surclasand TEN care emite in eter din aprilie 1994 si ANALOG TV care "emite" pe cablu cam tot de pe atunci, amandoua nefacand progrese remarcabile in cei 17 - 18 ani de functionare.
Daca pana in 1989 aveam un program TV national de doua ore pe zi, acum cand avem trei programe locale (asa bune - rele cum sunt ele), unii suntem vaduviti de ele intentionat sau...neintentionat. Nu este corect sa se intample asa.

Am inceput sa scriu acum cateva ore aceasta postare (pe la 16:30) iar acum la 20:50 o continui. Intre timp am cules informatii, am vorbit si cu cei de la RCS-RDS, au fost amabili si mi-au trimis lista cu programele ce ar trebui sa le receptionez, lista care se confirma 98 %. Din 73 de programe de pe lista, nu receptionez doar doua si anume N 24 si ....TVT 89. Primul are frecventa de 48,25 iar al doilea 55,25 MHz, urmatorul program (Sport.ro) avand 112,25 MHZ. Deobicei nu se folosesc canalele cu frecvente atat de "joase". Au inregistrat sesizarea si ....acum astept sa vedem ce-o sa iasa...Sper intr-o solutie favorabila....

PS Va multumesc tuturor care mi-ati sarit in ajutor... :respekt: ...

De aproximativ 2 ani, am trecut şi eu la RCS-RDS, şi pot să vă spun că recepţionez atât TVT '89, cât şi Analog TV şi Europa Nova.
0

#20 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 mai 2011 - 16:59

Eu am fost de cand ma stiu :respekt: la UPC, cu o pauza de vreun an in care am trecut temporar la RCS-RDS, perioada de timp care mi-a ajuns pentru a ma lamuri de serviciile acestora.
Dupa cum se poate intelege, am revenit la UPC, deoarece am apreciat calitatea retelei si a serviciilor celor din urma ca fiind mai buna.

Vezi postareaChagall, la 05 mai 2011 - 20:46, a spus:

AnalogTv nu-i detinut de UPC?

Zvonurile spun ca fostii proprietari ai postului TV (familia care detinea o parte din reteaua de cablu Analog) ar fi vandut/renuntat la calitatea de actionari, iar noul proprietar ar fi RCS-RDS.

Vezi postareacseh_17, la 05 mai 2011 - 21:17, a spus:

Eu am televiziune digitala de la UPC, si nu prind Analog!

Dintre posturile care emit in zona noastra de interes, in grila digitala a UPC-ului este inclus doar TVT'89.
In grila analogica sunt incluse altele din Timisoara (Analog TV, Europa Nova si Alfa Omega), respectiv din Arad (West TV).

Aceasta postare a fost editata de MHN: 06 mai 2011 - 17:06

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi