STP Timișoara Forum: Calea Sagului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Sagului modernizarea strazii (in proiectare)

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2009 - 20:49

Da si eu am vazut, dar tot nu erau mai multi de trei :coolspeak:
Chiar am imprumutat odata o scara de la ei pentru a lucra ceva la chioscul nostru din statie.
0

#22 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 noiembrie 2009 - 18:36

Vor fi gata macar doua benzi pe Podul de la Sagului pana la Craciun?

Primaria se arata nemultumita de modul in care decurg lucrarile la Pasajul din Calea sagului.
Reprezentantii municipalitatii asteapta ca firma care se ocupa de consolidare, Societatea de Drumuri Municipale, sa-si tina promisiunea si sa termine doua benzi aflate in lucru, pana la sarbatori. Ritmul in care se munceste la aceasta lucrare este aspru criticat de toti soferii care au drum prin zona si nu numai.

„Nici eu nu sunt multumit de modul in care decurg lucrarile la Pasajul din Calea sagului. Exista un termen de finalizare pana in iunie anul viitor. Speram, asa cum a promis constructorul, ca pana la sfarsitul acestui an sa se poata circula pe patru benzi pe pod. Acum se toarna beton pe doua benzi, se egalizeaza si, daca timpul ne va permite, vom turna asfaltul. Am inteles ca vor urma temperaturi ridicate in urmatoarea perioada, dar depinde daca va ploua sau nu. Temperatura pentru asfaltare trebuie sa fie de minim zece grade Celsius”, ne-a spus Culita Chis, directorul Directiei de Drumuri si Transporturi din Primaria Timisoara. Acesta a mai precizat ca vom circula pe patru benzi de sarbatori si in perioada de iarna, iar din primavara drumarii vor reveni pe celelalte doua benzi, cu ridicarea grinzilor si apoi podul va fi finalizat.
agenda.ro

Am trecut astazi pe acolo, si pe cele 2 benzi in reparatie este turnat un strat de beton, proaspat, in unele locuri acoperit cu folie, si putin mai jos este o groapa imensa.Ar mai trebui astupata gaura aceea, facut trotuarul(nu l-am vazut) si turnat asfaltul+pus borduri...
Daca se straduiesc termina pana la sfarsitul anului, doar cele 2 benzi...
0

#23 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 noiembrie 2009 - 17:21

Nu stiu ce sa zic... Vreo 3 luni au tot spart betonul pe pod, acuma o saptamana am vazut ca au astupat ce au spart, si au turnat un strat de beton... Mai ramane asfaltul...
0

#24 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 10 noiembrie 2009 - 21:03

Mai ii un gropan mare, sunt cateva borduri scoase.Si cred ca au facut astfel de gropi pe bucati, acolo unde sunt imbinarile...
0

#25 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 noiembrie 2009 - 13:59

Stadiul lucrarilor, pozele sunt de ieri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Misc_072.jpg
  • Imagine atasata: Misc_073.jpg
  • Imagine atasata: Misc_074.jpg
  • Imagine atasata: Misc_076.jpg
  • Imagine atasata: Misc_077.jpg
  • Imagine atasata: Misc_081.jpg
  • Imagine atasata: Misc_082.jpg

0

#26 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 noiembrie 2009 - 15:15

Lucrarile la piloni au terminat?
0

#27 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 noiembrie 2009 - 15:19

Vezi postareaChagall, la 25 Nov 2009, 16:15, a spus:

Lucrarile la piloni au terminat?

Am trecut ieri pe sub pod si erau cativa oameni sub pod, faceau ceva la piloni, dar nu am vazut ce <_<
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 noiembrie 2009 - 16:24

Insfarsit ,decand au inceput lucrarile vad si eu mai mult de 3 muncitopri pe santier... <_<
0

#29 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 noiembrie 2009 - 16:26

Daca vor mai umbla la piloni, acel covor de beton proaspat turnat va crapa.
0

#30 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 30 noiembrie 2009 - 17:39

Muncitorii pregatesc podul din Calea Sagului pentru asfaltare

Luni, 30 11 2009

O echipa de angajati de la Societatea de Drumuri Municipale lucra astazi la consolidarea Pasajului din Calea Sagului.

„Se lucreaza la hidroizolatie. De saptamana viitoare incepem sa turnam asfalt si apoi in doua saptamani cele doua benzi care sunt acum blocate vor fi deschise circulatiei”, ne-a declarat Valentin Martinov, director tehnic la Societatea de Drumuri Municipale.

Seful Directiei de Drumuri si Transporturi din Primaria Timisoara, Culita Chis, spune ca aceasta etapa a lucrarii este foarte importanta intrucat opreste infiltratiile de apa care pot afecta structura de rezistenta a podului.

Intentia Primariei este ca pana la sarbatorile de iarna toate cele patru benzi de pe pasaj sa fie deschise circulatiei, iar din primavara lucrarile sa fie reluate si celelalte doua benzi sa intre in reabilitare.

Imagine postata
Imagine postata

Sursa: http://www.agenda.ro/news/news/25386/munci...-asfaltare.html
0

#31 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 noiembrie 2009 - 22:24

Pana cand termina lucrarile la partea pe care se circula, partea unde se lucra acum va fi ca la inceput :D
0

#32 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 10 decembrie 2009 - 20:31

Primăria speră să redeschidă circulaţia pe patru benzi, de Crăciun, la pasajul din Calea Şagului

Reprezentanţii Primăriei Timişoara spun că vor încerca să redeschidă circulaţia pe toate cele patru benzi la pasajul din Calea Şagului, înainte de sărbători. În altă ordine de idei, Comisia de circulaţia a hotărât, joi, demontarea calmatoarelor de trafic de pe marile artere din oraş.


În ceea ce priveşte reabilitarea pasajului din Calea Şagului, a cărui traversare este un chin pentru şoferi, şeful Direcţiei de Drumuri şi Transporturi a municipalităţii, Culiţă Chiş, a precizat că ar putea fi redeschisă circulaţia pe toate cele patru benzi înainte de sărbători, dar până la finalizarea lucrării mai este cale lungă: „Sperăm să putem turna asfaltul pe două benzi, dar să redeschidem circulaţia pe toate benzile la pod înainte de sărbători, când se creează aglomeraţie în zonă. În prezent, circulaţia este restricţionată pe două benzi. Depindem de vreme, sperăm să nu plouă, pentru a putea turna asfaltul. Lucrarea trebuie finalizată în iunie 2010”, a declarat Chiş. De consolidarea pasajului din Calea Şagului se ocupă societatea Drumuri Municipale.

Tot legat de trafic, Comisia de circulaţie de la nivelul primăriei a hotărât, joi, demontarea limitatoarelor de viteză de pe principalele artere din municipiu, pentru ca acestea să nu fie distruse când vor veni zăpada şi îngheţul şi se se va interveni cu utilajele pentru curăţarea drumurilor. Demontarea calmatoarelor de trafic a început deja, acestea urmând să fie amplasate de nou la primăvară, a mai precizat Culiţă Chiş.

Sursa:tion.ro
0

#33 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 15 decembrie 2009 - 19:00

Prima data cand aud ca au terminat si ei ceva la termen :coolspeak:
Numa nu stiu cat de bine sunt facute...


Atentie, soferi! Au fost deschise 2 benzi pe Podul de la Sagului.


Inca un pas spre izbanda! Cele doua benzi proaspat refacute pe Podul de pe Sagului au fost deschise circulatiei. Este vorba de benzile de pe sensul de intrare in Timisoara.

Acum, soferii pot merge pe acolo, intrucat s-a incheiat turnarea asfaltului, s-au facut lucrarile de hidroizolatie si consolidare sub pasaj, in acea parte. De asemenea, a fost finalizat trotuarul de pe marginea cu pricina.

Multi conducatori auto inca nu s-au prins ca pot sa mearga pe cele doua benzi si au continuat sa circule pe vechiul traseu. Acesta din urma va fi inchis si vor demara lucrarile de refacere si pe partea dreapta cum iesi din Timisoara. Reparatiile se vor relua in primavara, spun reprezentantii primariei care precizeaza ca termenul de finalizare a lucrarilor pe podul de pe Sagului este luna iunie.
agenda.ro

Aceasta postare a fost editata de alecs: 15 decembrie 2009 - 19:01

0

#34 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 martie 2010 - 16:08

Lucrarile la Pasajul din Calea Sagului se reiau dupa Paste

Marti, 16 03 2010

Lucrarile de consolidare a pasajului peste calea ferata din Calea Sagului vor fi reluate dupa sarbatorile pascale. Desi vremea le-ar permite drumarilor sa se apuce ceva mai repede de treaba, reprezentantii municipalitatii prefera sa nu incurce traficul in zona, mai ales ca multi timisoreni se vor indrepta spre centrele comerciale aflate la iesirea din oras pentru a-si face cumparaturile.

Traficul este unul foarte ridicat peste pod deoarece asigura legatura cu Serbia prin Vama Moravita, dar si spre Resita. Consiliul Local a aprobat recent un buget de 8,3 milioane de lei pentru continuarea lucrarilor la pasaj.

Dupa sarbatori, soferii vor circula din nou pe un singur sens. Banda de pe pod care asigura intrarea in Timisoara a fost finalizata inca de anul trecut si acum urmeaza sa fie reparat si sensul de iesire din oras. „In scurt timp, de indata ce se vor inregistra 10 grade Celsius, vom putea incepe asfaltarile la cald. La pasajul din Calea sagului am decis sa demaram lucrarile imediat dupa Pasti. Nu vrem sa bulversam traficul in perioada pregatirilor pentru sarbatori, mai ales ca multa lume merge la magazinele din zona”, ne-a declarat Culita Chis, seful Directiei de Drumuri din cadrul Primariei.

Sursa: Agenda
0

#35 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 martie 2010 - 18:34

Asta de parca am auzit o si acu exact un an.
0

#36 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2500
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 17 august 2010 - 17:22

Stiti cand vor termina pasajul ?
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 august 2010 - 21:22

Azi pe la ora 16 era un tip cu o camera de luat vederi si ii filma pe cei din "fantastica" echipa, echipa de 3-4 oameni, care lucreaza la pasaj.
0

#38 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 august 2010 - 21:46

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 august 2010 - 21:22, a spus:

Azi pe la ora 16 era un tip cu o camera de luat vederi si ii filma pe cei din "fantastica" echipa, echipa de 3-4 oameni, care lucreaza la pasaj.

Explicatia ar fi asta: http://www.agenda.ro...timisoarei.html
0

#39 Useril este offline   mircea_tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 01 septembrie 10

Postat 24 octombrie 2010 - 16:14

24.10.2010

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sagului1.jpg
  • Imagine atasata: sagului2.jpg
  • Imagine atasata: sagului3.jpg
  • Imagine atasata: sagului4.jpg
  • Imagine atasata: sagului5.jpg

0

#40 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 octombrie 2010 - 11:24

Nu stiu daca nu a fost ceva control, sau vine zilele astea, sambata au lucrat de dimineata pana seara incontinuu.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi