STP Timișoara Forum: Parcul Poporului (Parcul Coronini) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parcul Poporului (Parcul Coronini) (finalizat) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 31 mai 2011 - 21:31

Ca si plan de amenajare, arata frumos. Ca si calitate a executiei..nota ZERO. Oricat de "freak" ar suna, eu cred ca solutia pentru ca sa fie lucrurile facute cum trebuie este cea care se prefigureaza acum pentru Grecia..administrare a statului prin guvernatori, functionari si administratie din afara tarii. Cum poti clasifica decat ca si rea vointa faptul ca se prefera sa nu se foloseasca fondurile europene, daca nu se poate fura din ele?? :plang: :)
0

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 iunie 2011 - 13:52

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Sursa pozelor: Opinia Timisoarei
0

#23 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 15 iunie 2011 - 18:51

Astăzi lucrau la gard.


0

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 iunie 2011 - 16:29

Trebuie cat de curand sa trec prin acest parc. Arata tare frumos cel putin in poze. Mi-e teama insa de ... cei care se plictisesc ... si-si fac de lucru, distrugand ...

Aceasta postare a fost editata de mile: 16 iunie 2011 - 17:01

0

#25 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 iunie 2011 - 16:38

Merita vizitat, l-am strabatut de cateva ori si arata si in realitate la fel de frumos ca si in fotografii. Iarba si gazonul arata impecabil, aleile sunt refacute frumos...pacat doar ca nu au pastrat acele masute unde se juca sah.. :plang:
0

#26 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 iunie 2011 - 17:48

Vezi postareaBogdanTm, la 31 mai 2011 - 21:31, a spus:

Oricat de "freak" ar suna, eu cred ca solutia pentru ca sa fie lucrurile facute cum trebuie este cea care se prefigureaza acum pentru Grecia..administrare a statului prin guvernatori, functionari si administratie din afara tarii.


Acu cativa ani in urma am propus (in gluma) ca Romania sa devina colonie elvetiana. Sunt inca convins ca ar fi mai bine. Problema e doar ca nici elvetienii, nici francezii, nemtii, englezii, austriecii etc. nu ne-ar lua nici pe gratis. Va trebui sa gasim alte solutii.Imagine postata
0

#27 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iunie 2011 - 18:00

Ţin să vă reamintesc că în 1918 mai-mai se băteau românii cu ungurii pe stradă. Asta pentru că maghiarii, profitând de slăbiciunea accentuată a imperiului austriac îşi impuseseră proprii oameni în proporţii mari în administraţie şi justiţie (spre 80% pe alocuri).

Nu mai bine ne vedem de treabă noi între noi? Orice stăpân străin vine, umple sacii cu bani şi apoi pleacă. Decât să muncim sub bici pentru alţii mai bine impunem un cod moral funcţional şi muncim noi pentru noi.

Cine-şi caută stăpân găseşte oricând o lesă :plang:
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 iunie 2011 - 19:14

Vezi postareadAImon, la 16 iunie 2011 - 18:00, a spus:

Ţin să vă reamintesc că în 1918 mai-mai se băteau românii cu ungurii pe stradă. Asta pentru că maghiarii, profitând de slăbiciunea accentuată a imperiului austriac îşi impuseseră proprii oameni în proporţii mari în administraţie şi justiţie (spre 80% pe alocuri).

Nu mai bine ne vedem de treabă noi între noi? Orice stăpân străin vine, umple sacii cu bani şi apoi pleacă. Decât să muncim sub bici pentru alţii mai bine impunem un cod moral funcţional şi muncim noi pentru noi.

Cine-şi caută stăpân găseşte oricând o lesă :04:


Nu prea as fi de acord cu cele postate mai sus. Tin (si eu) sa va reamintesc ca majoritatea lucrurilor legate de oras, cu care astazi ne mandrim, au fost realizate in timpul "asupririi" noastre de catre vechiul Imperiu. Chiar pe acest forum avem numeroase exemple cu care ne "falim" noi banatenii, timisorenii in speta.
Mereu m-am intrebat cum de s-a nimerit ca Timisoara (Temesvar) sa fie primul oras european cu strazile iluminate electric (in 1884), oras situat la marginea Imperiului, si nu a fost Budapesta sau Viena?... Cineva mi-a spus (raspuns) odata ca acest lucru se datoreaza faptului ca "imperiul facea experiente pe noi, timisorenii". Nu pot crede acest lucru. Mai degraba era vorba de o "descentralizare", o libertate in luarea unor hotarari la nivel local si nu de bagare a betelor in roti cum s-a intamplat de prea multe ori dupa 1918...
Prezenta multinationalelor in Timisoara (Banat, Romania) nu este de fapt o stapanire moderna, acestea au venit (au venit stapanii), isi umplu zilnic sacii cu banii, zilnic ii cara afara si noua ne ramane ce mai cade printr-e gaurile (mai mici sau mai mari ale) sacilor. Partea proasta-i ca se intampla cu largul concurs al politicienilor nostri, care ne-au vandut mana de lucru cu doi bani (vezi noul cod al muncii) si ne spun ca am putea sa ne si bucuram ca (mai) stau multinationalele pe la noi, ca daca le suparam, s-ar putea sa si plece.
Urmariti-i pe (politicienii) maghiari, ori unde s-ar afla, la FMI, la Banca Mondiala, la Parlamentul UE, la bancile europene, in Comisia Europeana (guvernul UE), etc., lucreaza pentru tara lor, poporul lor, fac lobby peste tot unde pot, ca un tot unitar, ca o singura voce,... nu se cearta intre ei ca chiorii cand este vorba de interesul national...De ce nu se pot intelege PDL-ul cu PSD-ul asupra regionalizarii tarii (lucru absolut necesar pentru dezvoltare), ci se cearta (romanii) intre ei in loc sa scoata UDMR-ul din ecuatie, iar UDMR-ul, partid serios, castiga teren...
Noi suntem reprezentati in Parlamentul European de EBA, de Jiji, de CVT, de Adrian Severin care facea si el lobby ... pentru ... BANI, dar nu pentru tara,... :plang: ....

Se poate lectura si Wikipedia: http://ro.wikipedia..../Timi%C8%99oara

Aceasta postare a fost editata de mile: 16 iunie 2011 - 19:24

0

#29 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iunie 2011 - 21:10

E foarte frumos parcul, pacat ca azi cand am mai dat o raita mi-au sarit in ochi lucruri care "prevestesc" degradarea timpurie a parcului: un ins isi facea nevoile linistit in fata unui copac, langa intrarea principala, o scandura de la bancile recent refacute a fost rupta in doua iar iarba in unele locuri a crescut deja foarte mult, iar in altele inca se vede pamantul...sper doar ca aceste lucruri sa fie doar o intamplare, iar parcul sa tina cat mai mult (desi fara comunitari m-as mira sa prinda iarna in aceeasi configuratie...).
0

#30 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 iunie 2011 - 22:40

Problema toaletelor publice in oras, este una care tinde sa se acutizeze...solutia aleasa de onor primarie, mi se pare a fi una total neinspirata...acele "toi toi" (sau cum s-or fi numind), pentru care se plateste o suma deloc neglijabila din bugetul local sunt JALNICE. Nu ma feresc sa o spun ca doar prin simplu lor aspect, acele asa zis "toalete ecologice" sunt focare de infectie...pentru ca nu sunt igienizate, si efectiv ai riscul de a face hepatita doar atingand acele usi jegoase, ca sa nu mai pomenesc de "miasmele" si ceea ce gasesti in ele..asa ca desi este un gest total necivilizat si dezgustator, folosirea "spatiului verde" pentru astfel de "accidente" devine o optiune viabila, desi nedorita..
0

#31 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iunie 2011 - 23:18

Vezi postareamile, la 16 iunie 2011 - 19:14, a spus:



Nu cad în fund de încântare că ni s-au construit clădiri. Şi porcului pus la îngrăşat pentru tăiere îi construieşti cocină. Şi muncitorii la fabrică primesc transport dacă e nevoie să ajungă repede. Tot exploatare se numeşte :04:

Singurul criteriu este dacă putem avea coloană vertebrală. Adăugarea unui strat de conducere politică străină nu aduce nimic în plus dacă oamenii sunt laşi şi hoţi şi trădători. Doar adaugi un strat nou de stăpâni în faţa cărora să aibă loc trădări şi transferuri de putere şi jocuri de culise şi tot tacâmul.

Cultura şi clădirile şi toate lucrurile bune vin odată cu existenţa oamenilor bogaţi şi unei clase de mijloc; a fost clasa de mijloc austro-ungară, nu se mai întoarce. Se poate face complet fără a plânge după alţii, nu suntem neajutoraţi. Parcă ăsta era şi sloganul liberal, "Prin noi înşine" - şi chiar se descurcau acceptabil dacă n-ar fi venit un război mondial. BNR are rezervele la un maxim istoric, căpşunarii în continuare pompează bani în ţară. Dar trebuie şi noi să mişcăm juma' de deget acolo.

Trebuie să avem noi, NOI cetăţenii cojones şi să punem mâna să protestăm. Să protestăm dacă statul nu ţine balanţa corect, dacă statul vinde munţii pentru a extrage aur (RMGC), dacă administraţia locală autorizează fabrici să funcţioneze chiar dacă poluează ca porcii (Continental). Administraţia se supune oamenilor, politicienii se supun oamenilor. Dacă nu se supun avem noi, NOI datoria să-i facem să se supună. Cu cocktailuri molotov în mână dacă e cazul. Spaniolii, francezii, grecii .. ei protestează pentru mult mai puţin. Noi visăm să ne rezolve altcineva problemele. Să vină cineva să ne supună şi conducă dar care cumva să se şi supună dorinţelor noastre. Vise umede.

În fine, mă opresc aici cu politica :plang:
0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 iunie 2011 - 07:29

Nu pot sa nu fiu de acord cu tine cu cele scrise deasupra, ai perfecta dreptate. Si eu vad asa lucrurile, numai ca ele nu se intampla si in realitate (deloc) asa ci tocmai invers. Parca asta ar fi destinul si nimic nu se poate schimba. Iata dupa 20 de ani, lucrurile nu merg intr-o directie buna, parca ar avea cineva grija sa mearga rau.
Am vazut cu totii ca la cate un spectacol al unei trupe straine (cred ca si la AC/DC) la Bucuresti, se aduna si 40, 50 000 de oameni, iar la o actiune sindicala se aduna maxim, maxim 10 000 de oameni la o populatie de 2 milioane. De necrezut. Unde or fi ceilalti? Pai unii dintre ei sunt ocupati cu TV, urmarind Acces direct, Happy hour, Drept la tinta, la talk show-uri, etc...iar altii sunt chiar la munca...
Am avut si eu sperante si asteptari (mari) cu ceva timp in urma (20 de ani) dar ... degeaba ...
Fiecare persoana, in functie de gradul de deceptionare si de pregatire profesionala, o cam "taie" din loc ... din pacate ... pentru societate ...
Deci, nu avem pareri opuse, ci doar eu am mai multa "experienta" doar pentru ca sunt mai in varsta (am trait, auzit si vazut mai multe) si nu de altceva ...
Si daca as fi bogat, tot n-as fi fericit (aici, in Romania) cu atata saracie in jur ...
dAImon, iti cer o singura favoare, sa ma anunti si pe mine cand te vei satura de toate astea si vei pleca dincolo ... chiar si pentru un an, doi,... viata iti trece indiferent unde ai trai si atunci macar sa fie placuta, si nu neaparat (sau deloc) in bogatie ... Esti o persoana inteligenta, si atunci ai doua variante, ori te vei implica (politic dar nu cred), ori vei pleca dincolo ... mai devreme sau mai tarziu ...
Inchei si eu pe tema asta cu acelasi :plang: ...

Aceasta postare a fost editata de mile: 17 iunie 2011 - 07:30

0

#33 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 17 iunie 2011 - 10:47

Vezi postareaBogdanTm, la 16 iunie 2011 - 22:40, a spus:

Problema toaletelor publice in oras, este una care tinde sa se acutizeze...solutia aleasa de onor primarie, mi se pare a fi una total neinspirata...acele "toi toi" (sau cum s-or fi numind), pentru care se plateste o suma deloc neglijabila din bugetul local sunt JALNICE.


Toitoi, Dixie sau cum dracu le-o mai fi zicand de fapt sunt bude mobile de santier si nicidecum toalete publice. Presupun ca e iarasi un "family business" la mijloc, deoarece exista firme care ti-ar zidi gratuit toalete adevarate cu conditia sa poata afisa reclame in exterior.
0

#34 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 iunie 2011 - 00:30

Vezi postareaWegmann, la 17 iunie 2011 - 10:47, a spus:

Toitoi, Dixie sau cum dracu le-o mai fi zicand de fapt sunt bude mobile de santier si nicidecum toalete publice. Presupun ca e iarasi un "family business" la mijloc, deoarece exista firme care ti-ar zidi gratuit toalete adevarate cu conditia sa poata afisa reclame in exterior.


Ai intuit corect. Toaletele "traditionale" au fost fie desfintate, fie reabilitate decent dar tinute inchise cu lacat (concret toaleta din parcul central a fost reabilitata din fondurile primariei, dar tinuta inchisa 2 ani de zile cu lacat, acum de 1 an functioneaza), toaleta din piata unirii era inchisa ( nu stiu daca a fost reabilitata..cred ca s-a astutpat cu ciment si desfiintata) cea din piata traian e inconjurata de panouri de carton si inchisa, cea din piata dacia a fost inchisa si desfiintata, cea din iosefin (linga intersectia cu iuliu maniu) a stat ani de zile inchisa (nu stiu starea ei actuala) si in continuare la fiecare parc "reabilitat" nu s-a prevazut si o toaleta in zona...deci solutia ramine.."copacul".. Ce sa mai zic de Gara de Nord..unde gasim aceleasi infecte cabine de plastic "de santier" ..si atunci ne miram cu totii ca in momentul in care traversezi podul de la gara te izbeste miasma pestilentiala care se revarsa de sub pod...din cate stiu nici piata Badea Cartan nu are o asemena facilitate igienica..ca doar e Bega aproape... :D :lol:
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 iunie 2011 - 10:20

Da, am trecut duminica prin Parcul Poporului si mi-a placut ceea ce am vazut. Nu stiu daca ati remarcat multitudinea de soiuri de arbori (vechi) care inainte nu se puteau vedea din cauza "padurii". Totusi am de facut doua trei observatii. Calitatea (semintelor) gazonului lasa de dorit in multe locuri, pe de o parte in zone umbroase era nevoie de gazon de umbra iar pe de alta parte avem suprafete intinse cu PIR in loc de iarba. Imi fac griji si pentru calitatea caramizilor folosite la recenta renovare. Ar trebui toate schimbate cu altele de calitate pe cheltuiala constructorului pentru a nu avea surprize ulterior...
0

#36 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 31 iulie 2011 - 21:59

În 29 iulie, pe ploaie, băieții lucrau:

0

#37 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 iulie 2011 - 23:57

Gardul a iesit fain, numai ca in secolul XXI nu vad utilitatea unui gard la un parc...

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 31 iulie 2011 - 23:58

0

#38 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 august 2011 - 22:40

E mai intim asa.
0

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 august 2011 - 19:37

Face parte din mostenire (patrimoniu - vorbim de un parc istoric) si ma bucur ca dupa 100 de ani s-a facut si partea lipsa. Ma intreb daca vor fi puse si caramizile lipsa care fiind de proasta calitate au inghetat, sfaramandu-se...si apoi luate de acolo...

Aceasta postare a fost editata de mile: 02 august 2011 - 19:38

0

#40 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2011 - 21:46

O poza din parc facuta astazi , cu impecabilul gazon si frumoasa fantana cu un mic gust de toamna :D

Imagine atasata: parc.jpg

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 16 septembrie 2011 - 21:46

0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi