STP Timișoara Forum: Bulevardul Sudului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bulevardul Sudului constructor desemnat PORR - segmentul dintre Lidia si Rebreanu

#401 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 iulie 2021 - 15:12

Ca fost votant (2012. 2016 și 2020) al domnului Robu, inițiatorul acestui proiect, îmi permit să fiu puțin avocatul diavolului (=domnul Fritz).

Provocat de articol am intrat pe OT. În toate citatele bolduite și cu ghilimele, atribuite actualului primar, nu am regăsit deloc afirmațiile "nu e treaba mea" și "nu am știut".
Afirmația din OT aparține autoarei, cu trimitere/referire la un articol din 9 decembrie (https://www.opiniati...tate/09/12/2020) scris la câteva saptămâni (5-6) de la investirea în funcție.

Am mai navigat puțin prin presa locală să văd...poate-poate exact așa s-a exprimat primarul.
https://debanat.ro/2...oto_338098.html
https://www.ziuadeve...linia-continua/
https://www.tion.ro/...ne-asa-1463479/
https://www.pressale...-din-timisoara/
https://www.banatula...oti-sa-intorci/

Rolul presei este să analizeze și să critice declarații, evenimente, decizii, fapte, etc. Dar să răstalmăcești în halul ăsta o postare de pe FB...parcă e prea mult. De fapt îi atribuie primarului cuvinte pe care nu le-a rostit. Ar trebui să fie (măcar puțin) jenant și pentru autoare.

Pentru mine (și familia extinsă) acest forum reprezintă cea mai bună sursă de informare cu dovezi, dezbateri, păreri și soluții propuse.
Adică vor-nu-vor la ceas de seară le cam fac rezumatul zilei de pe forum. :)

LE: Am modificat textul inițial.

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 12 iulie 2021 - 16:26

8

#402 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 12 iulie 2021 - 15:27

Ok, sa zicem ca a stiut, si ca cei de la OT au umflat articolul ca sa fie citit. De ce nu a facut aceste schimbari si modificari din timp? Chiar a fost nevoie sa se termine santierul ca sa ne dam seama ca nu e cum ar trebui sa fie? O sa spargem lucrarea proaspata ca sa modificam eu stiu ce se putea face din timp? Pai da...
Se vorbea de eventualitatea unui semafor, sa vedeti ce urme lasa dupa ce sapa intr-un asfalt ca-n palma. Oricat de bine stii sa peticesti tot nu e ca turnat din utilajul Vogele...

(si ca tot vorbeai de 'avocatul diavolului', desii astfel de lucruri nu se zic, sunt un votant al schimbarii, asta doar asa ca sa stiti ca nu caut nod in papura actualei administratii, vreau doar un oras al lucrului bine facut)
2

#403 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 iulie 2021 - 15:31

Îmi cer scuze pentru exprimare. Nu m-am gândit deloc la căutat nod în papură. Eu nu prea mai citesc OT și în contextul acela am folosit cuvântul "provocat".
1

#404 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iulie 2021 - 17:36

Vezi postareadan.s, la 12 iulie 2021 - 12:19, a spus:

...nu o zis nimic de panouri de afisaj electronic...

Deoarece nu s-a gandit nimeni ca merg cu curent. Trebuia prevazut in proiect alimentare subterana pentru acestea si bransament desigur.

Daca tot spunea Sorin de refugii: cu ceva ani in urma, au prezentat d-lui Robu niste desene realizate de mine, acesta fiind foarte incantat, proiectul ajungand chiar la faza de caiet de sarcini finalizat, doar ca habar nu am ce s-a intamplat de proiectul a ramas la faza aceea, construindu-se in schimb ceva pe genunchi, cu forte propri (ce propuneam eu nu putea fi realizat in cadrul RATT la vremea aceea (si nici acum)), din teava de otel vopsita in negru, ce precis ca le-ati vazut prin oras.

Imagine postata

Imagine postata

Materialele utilizate ar fi fost: otel inoxidabil, sticla securit de 10 mm, lemn de stejar. Urmau sa aiba bransament electric si fibra optica.
Desigur, se puteau realiza si fara partea de informatizare, doar ca simple refugii, conectate doar la iluminatul stradal. Sigur, nu e ceva SF, nemaivazut, revolutionar, dar ar fi aratat decent fata de glumele ce le avem acum prin oras.
5

#405 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 iulie 2021 - 19:28

Vezi postareadan.s, la 12 iulie 2021 - 15:27, a spus:

Ok, sa zicem ca a stiut, si ca cei de la OT au umflat articolul ca sa fie citit. De ce nu a facut aceste schimbari si modificari din timp? Chiar a fost nevoie sa se termine santierul ca sa ne dam seama ca nu e cum ar trebui sa fie? O sa spargem lucrarea proaspata ca sa modificam eu stiu ce se putea face din timp? Pai da...
Se vorbea de eventualitatea unui semafor, sa vedeti ce urme lasa dupa ce sapa intr-un asfalt ca-n palma. Oricat de bine stii sa peticesti tot nu e ca turnat din utilajul Vogele...

(si ca tot vorbeai de 'avocatul diavolului', desii astfel de lucruri nu se zic, sunt un votant al schimbarii, asta doar asa ca sa stiti ca nu caut nod in papura actualei administratii, vreau doar un oras al lucrului bine facut)



Imi pare rau sa te dezamagesc, dar calitatea asfaltului este deplorabila. Am fost personal cu masina si tot drumul este in valuri de la intrarea pe BV Sudului pana in capat, iar cireasa de pe tort sunt baltile care erau pe asfalt si nu se scurgea apa cum trebuie catre canalizare. Aceste lucruri le semnalizeaza si lumea pe facebook-ul primarului, deci nu sunt singurul.

Comentariu facebook: Domnul Primar , încercați să veniți și după o ploaie , apa băltește ,nu este făcută panta de scurgere către canalizare ,se poate vedea la numerele 2 ,4 ,6 ,8,9
1

#406 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 iulie 2021 - 11:06

Vezi postareadan.s, la 12 iulie 2021 - 13:36, a spus:

Auziti aici, articol pe opinia timisoarei:


O fi, nu o fi treaba lui sa viziteze santiere, dar fraza ca 'nu a stiut' pe mine ma irita! Imagine postata
Adica nu e ca si cum toti am tacut si nimeni nu a zis nimic decat in ultimul miment... Forumul a venit saptamanal de la inceputul santierului cu poze, pareri, observatii, dar si eventuale solutii, totul voluntar din partea membrilor care isi sacrifica cateva ore pe saptamana sa aduca in fata noastra, a cetatenilor, purul adevar si complet transparent. Nici macar bunul simt sa se intereseze nu la avut...Imagine postata Imagine postata




Orice ar fi zis primarul, si oricat de rabufnit ai fii, dupa parerea mea, nu este treaba unuia care a preluat un proiect terminat 70% sa modifice ceva, ce a fost facut prost de la bun inceput. Acuma hai sa fim seriosi... In ce an traim? Orice orasel din vestul europei are refugii in statii, la noi in 2021 nu se monteaza asa ceva din cauza unui dobitoc care a aprobat o astfel de mizerie de proiect. Sa fim seriosi!
0

#407 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 14 iulie 2021 - 12:34

Zicea sperietoarea multora de pe aici, nea' Robu, ca motivul pentru care nu au fost prevazute refugii/stații este ca, exista un proiect la nivelul stpt de achiziție/schimbare de refugii în tot orașul, și s-ar fi implementat atunci.

Din punct de vedere achiziții, mi se pare firesc, cumperi en-gros ca sa ai un preț mai bun/bucată.

Lucrarea a iesit perfect pentru nivelul nostru, ca oraș. Iarba uscată imediat după montare, asfalt valurit, apa balteste.
E un proiect făcut in era nouă, dar dacă toate deficientele astea (nu am fost personal sa le văd) se adeveresc, asta este dovadă clară a capacității lor de implementare. Ma refer la administrație.

Asfaltul și iarba au fost puse acum, nu pe vremea lui Robu, asa ca se putea face o lucrare calumea. La fel și marcajele, care am înțeles ca au fost agreate în comisia de circulație, acum.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 15 iulie 2021 - 11:19
Motiv editare: Filtrare continut cu tenta politica

-2

#408 Useril este offline   alin.crt 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 18 martie 21

Postat 14 iulie 2021 - 12:42

Vad ca toata lumea vorbeste de iarba uscata de pe Bv. Sudului. A fost facut sistem de irigatie pentru gazon?
Daca doar s-au pus rulouri de gazon fara sistem de irigatie, practic s-au ars banii aiurea.
0

#409 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 14 iulie 2021 - 12:43

"nu este treaba unuia care a preluat un proiect terminat 70% sa modifice ceva, ce a fost facut prost de la bun inceput. Acuma hai sa fim seriosi...
[/quote]

Chiar, hai sa fim serioși pana la capăt.
Dacă le-a luat 6 luni sa termine 70% din lucrări (cele mai grele, inclusiv subteran) vechii administrații, de ce le-a mai luat încă 8 luni ăstora noi sa îl ducă pana la capăt?

Răspunsul este evident pentru oricine are 2 neuroni funcționali în dotare!


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#410 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iulie 2021 - 12:45

Vezi postareaCataM, la 14 iulie 2021 - 12:34, a spus:

Zicea sperietoarea multora de pe aici, nea' Robu, ca motivul pentru care nu au fost prevazute refugii/stații este ca, exista un proiect la nivelul stpt de achiziție/schimbare de refugii în tot orașul, și s-ar fi implementat atunci.

Probabil cel prezentat de mine mai sus si care a ramas in coada de peste (are patru ani deja de cand sta la sertar sau in cosul de gunoi). Nu stiu daca din motive politice sau financiare.
1

#411 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 14 iulie 2021 - 14:32

Un "epic fail" al administrației precedente, continuat de ăștia care sunt acum la butoane.

Penibil.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-1

#412 Useril este offline   Harletz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 16 august 20

Postat 15 iulie 2021 - 10:03

Porr Construct executa lucrarea nu administratia publica indiferent daca vorbim de cea precedenta sau asta actuala. Cat despre stadiul lucrarilor, Porr a executat lucrari in functie de platile lunare venite de la administratia publica, care, pentru acest santier si nu numai, nu a mai avut bugetat dupa iarna lui 2020 nimic (Evident pentru cine are 2 neuroni ca vorbim de proiecte heirupiste electorale). Prin urmare, lucrarile au fost sistate pana la efectuarea platilor restante si deci diferenta de timp. Si cu Robu primar acum, eram in acelasi punct, diferenta era probabil in faptul ca Robu ar fi facut receptia si ramaneam cu porcaria asta de bulevard inutil.

Acum problema este ca fapta este deja comisa, spatile verzi au fost distruse, copacii vechi de 30+ de ani taiati si trebuie sa te descurci cumva sa faci dintr-un rahat zbici.
2

#413 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 15 iulie 2021 - 10:21

Toate proiectele sunt făcute la fel, mai ales cele bugetate multianual. De aia voia Robu sa termine pana la final de an.
Dar n-ai cu cine...

Dacă cineva are impresia ca se demarează o lucrare doar în momentul în care are toți bani pregătiți și puși deoparte, nu are nici măcar cei 2 neuroni. Am fi rămas la stadiul de căruțe trase de cai dacă ar fi făcut toți cum face mapețul ăsta de acum.

Bugetul pentru 2021 a fost apanajul noii administrații, nu a a fost făcut pana la jumătatea anului trecut. Plus ca bugetul național a fost întârziat foarte mult în acest an. Și tot ei sunt la guvernare, penele și usere adică.

E vorba de prioritizarea plăților către prestatori, iar administrația actuala a considerat ca nu e o prioritate acest șantier...ma rog, cam pe toate le-a oprit.

Asa ca...eu unul ma bucur ca a iesit așa.
E greu sa gestionezi asemenea șantiere, nu e ca și cum ai posta platitudini pe Facebook ca să-i prostești pe prosti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
-1

#414 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 iulie 2021 - 11:21

Rog renuntarea la comparatii intre vechea si noua administratie, mai ales la cele cu tenta politica, asta pentru a nu fi nevoit sa sterg postari.
7

#415 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 iulie 2021 - 15:04

Inainte, in timpul santierului si acum. Aruncati cu leviere dupa mine dar parca era mai prietenoasa strada inainte. Progresul cere sacrificii.



5

#416 Userul este online   Pumbaa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10 februarie 20

Postat 29 iulie 2021 - 15:16

De acord, era mai prietenoasa inainte. Era binevenita reabilitarea dar pastrata in mare parte vechea structura doar cu reconfigurarea/largirea capetelor pt ca un nr cat mai mare de masini sa poata trece la orele de varf. In rest, nu e trafic care sa justifice 4 benzi. Astfel de strazi nu prea isi au locul in zonele rezidentiale.
6

#417 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 659
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 27 august 2021 - 16:44

Săptămâna aceasta s-a lucrat de zor la reapariția lângă BRD a fostei ,,fântâni,, cu apa.
Un lucru bun, era păcat că nu a dispărut, dar oare mai este sursa din foraj sau din rețeaua publică ?
1

Arata acest topic


  • (21 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi