STP Timișoara Forum: Nume de strazi, poduri si pasaje - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nume de strazi, poduri si pasaje Nume noi, redenumiri, nepotriviri

#21 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 decembrie 2015 - 00:03

Nu stiu, dar parca cele legate de parcuri, sunt oarecum logice, si sunt deacrod cu ele... Odata ceva facut cu cap! Where's the catch? :eusa_think:
0

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 decembrie 2015 - 21:07

Vezi postareaAndy, la 03 decembrie 2015 - 22:30, a spus:

Asta mai lipsea, sa se mute o strada dintr-o zona in alta a orasului. Strada cu denumirea Jecza Peter, din zona Torontalului – Aeroport Utilitar, tronsonul 1, sa-si schimbe denumirea in strada Szeged, oras infratit cu Timisoara. Strada cu denumirea Maximilian Fremaut, din zona Calea Martirilor 1989 – str. Mures tronsonul 2, situata intre strada Mures si Calea Martirilor 1989, sa-si schimbe denumirea in strada Peter Jecza.



Am (mai) avut parte de asemenea mutari de strazi in urma cu circa 10 - 15 ani. Am scris despre ele de cate ori mi s-a ivit ocazia...

Si eu consider ca este o tampenie sa muti numele strazilor dintr-o parte in alta a orasului si astfel sa pui oamenii pe drumuri cu rezolvarea actelor si asta doar pentru ca unele persoane din birourile primariei trebuie sa-si justifice veniturile lunare...

Iar in urma acestor schimbari de nume sau de atribuiri de nume noi, nici macar primarul nu le foloseste in mod corespunzator. Si atunci cum putem crede ca lumea in general le va retine. Evident ca cei direct implicati vor sti dupa un timp noul nume al strazii lor...
0

#23 Useril este offline   djulwes 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 17 februarie 09

Postat 04 februarie 2016 - 17:24

Am si eu o intrebare, in legatura cu denumirile podurilor:
Podul Tineretii se numeste mai nou podul Andrei Saguna? (google maps asa il stie)
Daca e asa atunci avem podul Andrei Saguna pe Bd. Mihai Viteazu si podul M. Viteazu pe str. Andrei Saguna.
Mai lipseste atunci ca podul din Badea Cartan sa se redenumeasca Maria, sa avem si podul Traian spre Piata Maria si podul Maria spre Piata Traian
4

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 februarie 2016 - 10:35

Da, asa este! Am scris si eu despre aceste anomalii in urma cu ceva vreme...
0

#25 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 februarie 2016 - 19:17

Si strada Soarelui nu este in cartierul Soarelui: Rockrider

In discutii cu o doamna am aflat de o ambulanta care a sunat la ea la interfon, fara ca ea sa o cheme. Confuzia a aparut din neglijenta primariei de a boteza adresa Liceului Ioan Slavici Bogdanestilor nr. 32A iar blocul de linga are adresa Bogdanestilor 32 cu 2 scari, A si B. In curtea liceului este un bloc/camin ale carei apartamente sint incurcate cu cele de la scara A a blocului de la nr. 32. :Facepalm_emote_gif:
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2016 - 20:13

Cautand un punct de colectare unde sa ducem niste vechi monitoare ale RATT (DEEE), am mai gasit o anomalie: Retim se lauda ca are un punct de colectare pe strada Energiei si ca 'omu sa nu fie in ceata, precizeaza ca asta e undeva in Calea Sagului, cand de fapt Google zice ca e undeva in spatele cimitirului din Buziasului. :Facepalm_emote_gif:

Imagine atasata: retim.jpg

Am preferat sa mergem pana la punctul de colectare de langa UMT (Avram Imbroane), decat sa bantuim aiurea, cu toate ca din Dambovita ne-ar fi fost mai aproape Calea Sagului. E atat de simplu sa inserezi o harta Google in site, dar se pare ca nu toti au aflat de asta.
2

#27 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 februarie 2016 - 20:16

Eu am depus monitoare si televizoare vechi in containerul de colectare din curtea Dedeman 1. Dedeman este partener cu RoRec (sau cum se numeste).
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2016 - 20:19

Noi aveam un Sprinter (modelul mare) :D destul de plin si ziceam sa le ducem undeva unde sa si aiba capacitatea sa le preia pe toate.
0

#29 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 februarie 2016 - 11:14

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 februarie 2016 - 20:13, a spus:

Cautand un punct de colectare unde sa ducem niste vechi monitoare ale RATT (DEEE), am mai gasit o anomalie: Retim se lauda ca are un punct de colectare pe strada Energiei si ca 'omu sa nu fie in ceata, precizeaza ca asta e undeva in Calea Sagului, cand de fapt Google zice ca e undeva in spatele cimitirului din Buziasului. :Facepalm_emote_gif:




Pai pentru omul cu "completatul" este tot una Buziasului cu Sagului, este paralel sau total neatent in ceea ce face...


Din aceste motive am atras mereu atentia aici pe forum celor de la RATT care se ocupa cu denumirile statiilor ca fac adesea gafe, mai mici sau mai mari...De multe ori nicin-am fost inteles iar gafele au ramas...Deci avem si in propria curte destule "anomalii".... :04:


Sa nu se inteleaga ca-i apar pe cei de la RETIM...Chiar voi incerca sa-i contactez pentru a remedia gafa...Nu stiu daca voi si reusi...
1

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2016 - 11:45

Eu chiar stiam ca ar fi un centru undeva prin zona Calea Sagului, dar nu stiu exact unde. Cred ca mai de graba au gresit numele strazii si nu zona. :intrebare:
0

#31 Useril este offline   rockrider 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 06 februarie 2016 - 11:50

Citeaza

Punctul de lucru al centrului de colectare este în Timișoara, str.Calea Sagului, nr. 147 G (fosta Energiei ) Sector Neutralizare/Recuperare

1

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2016 - 11:59

Deci tampenia e in alta parte, adica la cei care au "mutat" o strada din Calea Sagului in Buziasului. :Facepalm_emote_gif:
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 februarie 2016 - 12:03

Si atunci cu adresa asta cum ramane? O fi problema la primarie?


Imagine atasata: energiei 3 01.jpg



Sau exista posibilitatea ca str Energiei din Sagului sa fie pe teritoriul administrativ al Chisodei...si atunci avem acelasi nume de strada pe doua teritorii administrative diferite. Situatii similare avem si in relatia cu Dumbravita, Giroc, Ghiroda...
Si nici nu stiu cum se vor rezolva cand aceste comune periurbane se vor contopi cu Timisoara?...
1

#34 Useril este offline   rockrider 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 06 februarie 2016 - 12:31

Imagine atasata: kuncz.jpg


Pe str. Energiei nr. 3 se gaseste o alta casa construita fara A.C. din zona Kuncz. E vorba de cladirea din fundal. Cei de la Google nu au indraznit sa inainteze pe strada respectiva astfel incat sa avem imagini si cu street view.
2

#35 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 mai 2016 - 16:32

Se schimbă nume de poduri și străzi! Traian îi ia locul lui Decebal!

Piața Michelangelo în locul Pieței LdV !!!
5

#36 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 mai 2016 - 15:47

Deci, ca sa intram in "legalitate", schimbam (din nou) denumirea pietei schimbate in urma cu cativa ani de de aceeasi comisie a primariei...Noroc ca nu locuieste nimeni in Piata LdV, viitoare Michelangelo, ca sa-si schimbe actele...
2

#37 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 iulie 2019 - 15:02

O fi fost prea multe personalitati din aceeasi familie dar denumirea unor strazi care difera prin prenume poate sa duca la confuzii. Imagine postata
Imagine atasata: Strazi - 2019.07.03 - 01.jpg Imagine atasata: Strazi - 2019.07.03 - 02.jpg Imagine atasata: Strazi - 2019.07.03 - 03.jpgImagine atasata: Strazi - 2019.07.03 - 04.jpg Imagine atasata: Strazi - 2019.07.03 - 05.jpg Imagine atasata: Strazi - 2019.07.03 - 06.jpg

Am mai ramas 8 Mocioni pe lista. Imagine postata
wiki

Cind eram copil se vorbea de piata Kuttel iar la Balcescu i se spunea neoficial Lahovari.
2

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iulie 2019 - 16:27

Inainte de revolutie ii spuneam "Sinaia", dupa numele restaurantului/terasei din locatia respectiva. :D
0

#39 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 iulie 2019 - 21:07

Tot ca amintiri, cand eu eram copil, multe persoane numeam straduta 9 mai, cea care face legatura intre Piata Libertatii si piata Sfantu Gheorghe ca fiind strada Mercy..dupa numele fostului guvernator al cetatii. Iar libraria "scolarul"aflata pe acea straduta era numita mereu "Moravetz" dupa numele unui magazin privat aflat in acea locatie in anii interbelici...
1

#40 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 iulie 2019 - 15:27

Dar nimic nu poate sa depaseasca denumirea statiilor vaporetto: Imagine postata
Imagine atasata: Statii Vaporetto - 2019.07.07 - 01.jpg Imagine atasata: Statii Vaporetto - 2019.07.07 - 02.jpg Imagine atasata: Statii Vaporetto - 2019.07.07 - 03.jpg


2

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi