STP Timișoara Forum: Deszăpezirea și combaterea poleiului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (22 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Deszăpezirea și combaterea poleiului

Poll: Dezapezire sezonul 2020 - 2021

Sunteti multumiti de interventile din perioada 17-18.ian?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 februarie 2012 - 18:19

Ce ziceti de plugul asta? -_-

Imagine atasata: plug_tractor_be9a79af10.jpg

Citeaza

Un tractor trăgea după el, legat cu o aţă, un plug improvizat din trei bucăţi de lemn. Mai lipsea o răţuşcă de plastic legată de tractor

Sursa: EVZ
0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2012 - 18:54

Unimog undercover.
0

#43 Useril este offline   nad 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 05 martie 08

Postat 06 februarie 2012 - 21:21

-_- :rad_masa: :rad_masa:
0

#44 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 februarie 2012 - 10:29

Am fost la intrunirea Comandamentului pentru deszapezire de ieri seara, ocazie cu care ii multumesc domnului Orza pentru invitatie. De asemenea multumesc colaboratorilor dansului (inclusiv primarului) pentru amabilitatea de care au dat dovada.
Impresii (plusuri si minusuri), intr-un alt mesaj.
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2012 - 19:20

Super! Asteptam.
Sper ca nu v-au scos la lopata la terminarea sedintei. :)

L.E. Azi dimineata am vazut niste "utilaje" noi in Cartan: detinutii si gardienii lor.
0

#46 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 februarie 2012 - 19:22

Cu bune ar fi fost acum casutele cu vin fiert din centru...
0

#47 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 februarie 2012 - 19:49

Cam asa arata o trecere de pietoni pe o artera principala (intersectia Str. Cluj cu Bvd. Eroilor/V. Babes) azi dimineata.

Imagine postata
0

#48 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2012 - 20:15

Strazile/bulevardele principale erau cat de cat ok, dar ca sa ajung azi cu masina pana la mini-hotelul RATT a trebuit sa parcurg un traseu destul de off road pe strazile cu sens unic din zona. La un moment dat chiar ma gandeam cu groaza la faptul ca nu am nici sacul cu nisip si nici o lopata la mine. Oras de "5 stele"... verzi si cazatoare pe deasupra. :)
Probabil noul ministru al transporturilor, vazand situatia, va lua masurile ce se impun: lanturi obligatorii pentru toate vehiculele.
0

#49 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5985
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 08 februarie 2012 - 07:22

Vezi postareaMHN, la 07 februarie 2012 - 10:29, a spus:

Am fost la intrunirea Comandamentului pentru deszapezire de ieri seara, ocazie cu care ii multumesc domnului Orza pentru invitatie. De asemenea multumesc colaboratorilor dansului (inclusiv primarului) pentru amabilitatea de care au dat dovada.
Impresii (plusuri si minusuri), intr-un alt mesaj.


:)

Sinteza din sedinta Comandamentului pentru deszapezirea Municipiului Timisoara

Citeaza

Data: Luni - 6 Februarie 2012, Ora 22:00
Durata: aprox 1.5 h
Participanti (aprox 20-30 de persoane):
- Primarul G. Ciuhandu (conducatorul discutiilor)
- Viceprimarul A. Orza (poate si S. Grindeanu insa nu mi-am dat seama)
- responsabili ai directiilor si comisiilor tehnice din primarie
- prestatorii de servicii de deszapezire
- subcontractantii acestora
- altii (care nu se incadreaza in niciuna din categoriile de mai sus)

Desfasurare:
Incep cu o explicatie primita personal de la d-l primar la finalul discutiilor (in urma intrebarilor din timpul sedintei).
Deci, am aflat ca exista 3 etape mari in cadrul actiunii de deszapezire:
- Etapa I, care vizeaza deszapezirea si curatirea bulevardelor de penetrare, a intersectiilor importante si a cailor de acces principale din institutiile publice, in special cele de prim ajutor
- Etapa a II-a, ce vizeaza deblocarea celorlalte bulevarde si strazilor secundare importante
- Etapa a III-a, celelalte strazi secundare + strazile din cartiere
Conform planului, luni seara (cand a avut loc aceasta sedinta), ne aflam la inceputul etapei a II-a.

Revenind la sedinta propriu-zisa, a avut loc o trecere in revista a actiunilor tuturor prestatorilor, fiecare director de societate (dintre cele contractate de primarie pentru deszapezire) raportand ce anume a realizat in ziua curenta si ce planuri are pentru noaptea si ziua ce urmeaza.

Apoi, s-a discutat concret despre anumite segmente importante de drumuri pe care inca sunt probleme cu deszapezirea, pe baza informatiilor constatate de chiar de catre primar, viceprimar dar si de catre alti resposabili din primarie (dupa cum am vazut), prestatorii direct implicati fiind nevoiti sa estimeze cand vor fi curatate respectivele portiuni.

Mi-a atras atentia mustrarea adusa de primar unui prestator (nu am retinut denumirea) ce nu a reusit eliberarea de zapada a parcarilor din anumite zone ale orasului, in special de pe b-dul C. Brancoveanu: primarul constatand personal ca respectivul prestator nu a putut face fata, ii cerea acestuia gasirea de solutii concrete pentru rezolvarea situatiei.

Spre final, viceprimarul A. Orza a tinut neaparat sa fie realizat un rezumat al tuturor actiunilor care vor avea loc in oras pe timpul noptii. Astfel, fiecare prestator a luat din nou cuvantul si a enumerat pe scurt numarul de efective, de utilaje si zonele in care urmau sa actioneze acestea.

In final, am cerut cuvantul si am pus cateva intrebari catre primar, la care prestatorii au raspuns vadit incomodati:
1. Cat timp vor actiona utilajele (in special lamele) in timpul nopti de luni?
Raspuns: in continuu, pana dimineata
2. Cand se vor curata de zapada strazile importante pe care inca mai este multa zapada?
Raspuns: de exemplu?
Eu: de exemplu Aries, Cluj, Calea Girocului si Calea Aradului?
Rapuns: marti si zilele ce urmeaza
3. De ce nu se poate lasa lama mai jos la utilaje?
Raspuns: lama este lasata la minim posibil, adica la 3-4 cm de asfalt
Eu: nu este la minim
Raspuns: ba da
...Ping-pong.
4. De ce pe anumite strazi sunt prezente valuri/sleauri?
Foarte evidente inca erau luni pe str Aries, pe banda dinspre spitalul Judetean spre centru, mijloacele de transport Ratt fiind nevoite sa "danseze".
Raspuns: pentru ca acolo s-a intervenit pana la acea ora doar pe cele trei benzi pe sensul dinspre centru spre spitalul Judetean.

Precizari:
i. Aceste intrebari au fost adresate primarului iar raspunsurile au venit de la prestatori.
ii. Nu am intrebat nimic despre penalizari si nu am discutat despre intervalele de temperatura la care actioneaza sarea. Explicatii in "plusuri si minusuri".


Dupa terminarea sedintei, am avut doua discutii fata in fata:
A. Cu primarul, care
- mi-a multumit pentru participare, pentru implicare, pentru interes si m-a invitat (pe mine si pe toti forumistii interesati) sa realizam o sinteza cu probleme si propuneri pe care sa le prezentam dansului sau reprezentantilor primariei.
- m-a invitat (daca am timp si dispozitie) sa ma deplasez cu responsabilii primariei pe traseu in respectiva seara (sau oricare alta) pentru a vedea la fata locului cum se actioneaza pentru deszapezire
- a tinut sa multumeasca tuturor timisorenilor pentru mobilizarea constatata, nivelul de curatire al trotoarelor din fata proprietatilor din Timisoara fiind net superior fata de alte orase din tara.
B. Cu vicele A. Orza (caruia inca o data ii multumesc pentru invitatie) si cu alti responsabili din primarie,
- caruia i-am inmanat o scurta sinteza a unor prevederi din documentul “Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice”, Indicativ AND 525-2011, vizibil pe site-ul mt.ro, care dupa parerea mea, ar trebui sa stea la baza contractului de prestari servicii pentru deszapezire
- care mi-a multumit pentru participare si mi-a explicat modul in care se ocupa de supervizarea actiunilor
- care m-a mai tinut in frig, in curtea primariei, inca 10 minute sa-mi explice detalii si sa ma intrebe daca doresc sa merg pe traseu.

Plusuri si minusuri:
EDIT.

0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2012 - 09:30

La etapa a treia (celelalte strazi secundare + strazile din cartiere) nu se va trece niciodata. Nu am mai vazut nici ieri nici azi niciun fel de utilaj de deszapezire prin oras, strazile secundare fiind in continuare aproape impracticabile.
Ce am vazut totusi, au fost detinutii care curatau statiile de autobuz, cu lopetile, fara ca vre-un utilaj sa fie prezent.
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2012 - 11:40

Astia de la Bucuresti macar au recunoscut ca nu au niciun fel de utilaje si nu vor lua masuri pe strazile adiacente:

Citeaza

Cristian Poteras a declarat, tot la TVR Info, ca firmele care se ocupa de deszapezire nu au utilajele necesare pentru stradutele mici si aleile din spatele blocurilor: "Am cerut si ajutorul altor firme, dar nu au posibilitati decat daca isi cumpara utilaje, dar iarna asta lucram cu ce avem; iarna asta nu au reusit sa gaseasca momentul optim pentru acea combinatie intre clorura si sare; odata ce s-a format podul de gheata, este imposibil sa mai ai rezultate bune; trebuie pana la urma sa cerem sprijinul cetatenilor".


Prin " stradutele mici si aleile din spatele blocurilor" se intelege de fapt "toate strazile secundare"
Sursa: revirestapresei.hotnews.ro

Situatia asta e valabila in toata tara. Nu au niciun fel de utilaje si mizeaza pe neputinta cetatenilor de a face ceva impotriva lor. Sunt absolut sigur ca nici pentru iernile viitoare nu vor achizitiona utilajele necesare.
0

#52 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 februarie 2012 - 15:41

Vezi postareaMHN, la 08 februarie 2012 - 07:22, a spus:

Sinteza din sedinta Comandamentului pentru deszapezirea Municipiului Timisoara

Felicitari pentru implicare si pentru relatiile pe care ai reusit sa ti le faci la "nivel inalt" in CL. :)

P.S. Asteptam cu interes si concluziile tale de dupa sedinta.
0

#53 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 februarie 2012 - 15:43

Acum se circula bine pe strazile principale. Nu inteleg intirzierea de actiune. As accepta eventuale explicatii ca de exemplu asa am facut economie 100,000 euro. Pe strazile secundare, daca se intirzie actiunea, zapada se va topi partial ziua iar noaptea va ingheta, crescind pericolul de accidente.


Citeaza

- Etapa a III-a, celelalte strazi secundare + strazile din cartiere


Chiar ma gindeam daca un contribuabil la bugetul local ca RDS nu ar trebui sa fie favorizat in operatiunile de deszapezire din oras. Dupa putin timp vad Passatul primariei TM01PMT mergind cu podeaua pe zapada la sediul TV Analog (sediul nou, de pe Bogdanestilor, deasupra RDS-ului). Nu trec 20-30 de minute si apare un incarcator frontal urias care a curatat zapada. Se pare ca pt etapa III ai nevoie de pile... Sau a fost o coincidenta?

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 08 februarie 2012 - 15:48

0

#54 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1512
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 08 februarie 2012 - 15:48

Aseara au fost cei de la drumuri la mine in zona si au luat din zapada adunata, dar doar in spate de la garaje atat... nush exact daca o mai luat ceva din cartier dar ma duc sa investighez ca se tot plimba tractorul lor aseara tot prin zona pe la ora 23:30
0

#55 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 februarie 2012 - 20:32

Vezi postareaChagall, la 07 februarie 2012 - 19:49, a spus:

Cam asa arata o trecere de pietoni pe o artera principala (intersectia Str. Cluj cu Bvd. Eroilor/V. Babes) azi dimineata.

Imagine postata

Azi dimineata din nou, aceeasi intersectie, acelasi peisaj. :(

Imagine postata
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2012 - 21:51

E clar ca "etapa a treia" e doar pe facturi, in realitate asteptandu-se topirea de la sine a zapezii. (probabil peste doua saptamani, daca avem noroc)
0

#57 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 08 februarie 2012 - 21:56

Ziceau ca traseele ratt trebuie dezapezite dar capatul lui E1 pod Calea Sagului probabil ca nu mai e important un singur loc e dezapezit acolo:statia.Rusine Pmt Rusine Ratt :(
0

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29689
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2012 - 22:00

Vezi postareamarione, la 08 februarie 2012 - 21:56, a spus:

Rusine Ratt :nervos:

:) De ce RATT? :( Suntem cumva pe lista firmelor care incaseaza bani pentru deszapezire? Crezi ca nu ne-ar conveni sa circulam pe trasee deszapezite?
0

#59 Useril este offline   marione 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 12 octombrie 11

Postat 08 februarie 2012 - 22:07

Angajati Ratt dadeau zapada la o parte acum 2 zile la capatul lui 2 in Dambovitacu lopeti cu excavator,pe Lipovei am vazut masina ratt cu angajati care dadeau la lopata adevarat erau vreo 2dar munceau
0

#60 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 februarie 2012 - 22:21

Am vazut si eu luni pe la pranz, pe linia 7 (prima statie dupa Balcescu), cum un tramvai Timis a oprit in statie, au coborat 3 angajati RATT cu lopetile, si au dezapezit refugiul in cateva minute. Intre timp in spate astepta rabdator un tramvai 7. Dupa ce au terminat, oamenii s-au urcat inapoi in Timis si au mers mai departe, probabil la urmatoarea statie inzapezita.

Bravo RATT, pentru initiativa si implicare, chiar daca pentru asta in mod normal sunt platiti altii.
0

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi