STP Timișoara Forum: Schimbari de trasee - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Schimbari de trasee

#1 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 februarie 2010 - 15:02

Mărţişorul aduce modificări pe traseele RATT

Reprezentanţii Regiei Autonome de Transport Timişoara anunţă că traseul liniei 5 tramvaie se va modifica începând cu data de 1 martie 2010. Nu este singura noutate pentru timişorenii care circulă cu mijloacele de transport în comun: din aceeaşi dată va fi reînfiinţată şi linia 3 autobuze.


Astfel, din 1 martie 2010, linia 5 tramvaie va avea următorul traseu: Ronaţ – Balta Verde – Piaţa Timişoara 700 – Prefectură – Piaţa Traian – Banatim – Sala Olimpia – Piaţa Bălcescu – Piaţa Maria – Piaţa Timişoara 700 – Balta Verde – Ronaţ.

De asemenea, începând cu aceeaşi dată, RATT anunţă ca va reînfiinţa linia 3 autobuze, care va avea următorul traseu: Piaţa Petofi – strada Ardealului – bulevardul Dâmboviţa – strada Ioan Budai Deleanu – bulevardul Iuliu Maniu – strada Pop de Băseşti – strada Gării – Gara de Nord – bulevardul General I. Dagalina – bulevardul 16 Decembrie 1989 – strada Ioan Budai Deleanu – bulevardul Dâmboviţa – strada Ardealului – Piaţa Petofi.
sursa: tion.ro

Noi trasee, noi comentarii din partea calatorilor... Si, din nou, vor trebui inlocuite toate tablitele cu orare si chiar hartile din statii ar trebui modificate (teoretic). :blush:
0

#2 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 15:29

Nu pricep de ce isi schimba 5-ul ruta,dar in fine. In Balcescu o sa treaca in ordine 5,6,7,8. <_<
Si am o intrebare legata de linia 3 autobuze. Nu am priceput pe unde vine asta:

Citeaza

strada Gării – Gara de Nord – bulevardul General I. Dagalina – bulevardul 16 Decembrie 1989 – strada Ioan Budai Deleanu – bulevardul Dâmboviţa –


Dupa ce opreste la Gara de Nord,pe unde o sa o ia? Va merge in fata pana aproape de statia Jiul si va face dreapta si o ia pe splaiul ala,Titulescu parca, sau cum? :blush:
0

#3 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 15:44

Mi se pare că există o staţie în faţă la Elba care ar putea fi folosită, astfel respectându-se traseul anunţat (de pe Gării să vireze dreapta pe Dragalina).

Tramvaiul 5 schimbă ruta pentru că pe la Gara Est/UMT nu prea sunt călători, şi ajung liniile 1 şi 2 pentru deservirea zonei, cred. Eu unul de câte ori am călătorit pe-acolo găseam tramvaiul mai mult gol, foarte mic gradul de încărcare. Întrebarea mea ar fi de unde vor fi puse trenuri în plus pentru a păstra timpii actuali, pentru că traseul nou pare a fi mai lung ..
0

#4 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 17:28

Probabil se va scoate un tren de pe 6, cum s-a mai spus aici pe forum.
Sau mai rau, se va desfiinta linia 6 (traseul viitor al lui 5 il va acoperi in intregime). :blush:
0

#5 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 18:06

Vezi postareadAImon, la 26 Feb 2010, 15:44, a spus:

Tramvaiul 5 schimbă ruta pentru că pe la Gara Est/UMT nu prea sunt călători, şi ajung liniile 1 şi 2 pentru deservirea zonei, cred.


Pai e capat de linie e normal sa fie mai putina lume, oricum nu tot timpul e la fel, azi de exemplu a fost plin tramvaiul din Libertatii ,unde mam urcat eu, si pana la Printul Turcesc. Mie groaza sa ma gandesc ce o sa se intample dimineata acuma, unde inghesui oamenii care vin cu 21 din Plopi, in tramvaiul care deja e plin, daca 5 nu o sa mai circule pe acolo? :blush:
0

#6 Useril este offline   gabriela1234 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26 februarie 10

Postat 26 februarie 2010 - 18:36

Vezi postarealorand, la 26 Feb 2010, 17:28, a spus:

Probabil se va scoate un tren de pe 6, cum s-a mai spus aici pe forum.
Sau mai rau, se va desfiinta linia 6 (traseul viitor al lui 5 il va acoperi in intregime). :blush:


Domnilor de la RATT, schimbarea traseului Liniei 5 chiar nu isi are justificarea. Ati circulat dimineata si in jurul orei 15 sa vedeti cam care e situatia? V-ati gandit ca este singurul traseu din zona Ronat, circumvalatiunii care face legatura cu piata Badea Cartan?
Nu foarte demult ati schimbat linia trolebuzului 11. Acesta era o varianta de legatura cu Piata Badea Cartan din Ronat. V-ati gandit ca prin traseul de pana acum al tramvaiului 5 se facea legatura si cu Casa de Pensii? v/ati gandit ca din piata 700 va merge spre Badea Cartan doar tramvaiul 2? Tramvaiul 4 si 5 vor avea o portiune de traseu comuna, plus ca sunt si celelalte multe alternative.
Ma intreb daca tramvaiul 5 va avea statie din 700, probabil ca nu. Asa ca oameni buni descurcati-va cum puteti ca oricum Ronatul nu conteaza.
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 februarie 2010 - 18:47

De ce sa nu aiba statie in 700? :blush: Din moment ce cinci-ul va aduce pana in piata Traian, nu cred ca e o problema sa ajungeti in Badea Cartan sau la casa de pensii. E clar ca niciodata nu vor fi legaturi directe cu principalele obiective din oras. (poate cineva doreste o legatura directa Ronat-AEM, altcineva doreste Ronat-Calea Sagului, etc)
0

#8 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 26 februarie 2010 - 18:52

Cred ca gabriela se referea ca nu are statie cand vine de la catedrala, spre ronat.
Si, da, este o statie in fata la Elba, unde in trecut a mai oprit autobuzul 3(aceasta idee este foarte buna).
0

#9 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 18:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 Feb 2010, 18:47, a spus:

De ce sa nu aiba statie in 700?


Cred ca gabriela1234 se referea la statia din Piata 700 in sensul de mers Catedrala > Str. Brediceanu.
0

#10 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 18:57

Vezi postareadAImon, la 26 Feb 2010, 15:44, a spus:

Întrebarea mea ar fi de unde vor fi puse trenuri în plus pentru a păstra timpii actuali, pentru că traseul nou pare a fi mai lung ..


Cred ca noul traseu al liniei 5 e mai lung numai la prima vedere. Lucrul acesta se poate verifica foarte usor.
In privinta numarului de statii, noul traseu pare chiar mai scurt decat cel vechi. Sa nu uitam sa tinem cont la aceasta comparatie si de faptul ca pe vechiul traseu tramvaiul trebuia sa faca si retur de la Pta Traian la Pta 700, ceea ce acum nu mai e cazul.

Il rugam pe Dl. Florin sa ne spuna care sunt timpii prevazuti in grafice pentru urmatoarele doua trasee:

1. Pta Traian > Pta Badea Cartan > UMT > Pta Traian > Pta 700 (17 statii)
si
2. Pta Traian > Banatim > Pta Balcescu > Pta Maria > Pta 700 (10 statii)

Multumim.
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 februarie 2010 - 18:58

Poate se activeaza statia de pe Nemoianu, inainte de curba aceea la 90°. (o sa ma interesez luni)
0

#12 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 26 februarie 2010 - 18:59

Acolo chiar ar trebui statie...
http://agenda.ro/news/news/28163/tramvaiul...himba-ruta.html
0

#13 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 19:04

In articolul indicat de alecs se mentioneaza si motivul acestei schimbari a traseului tramvaiului 5:

„Am constatat ca pe fostul traseu traficul de calatori era scazut, astfel incat pastrarea acestei rute nu se justifica. Urmand de-acum, partial, traseul liniei 6, vom putea elibera astfel unul sau doua tramvaie, ceea ce inseamna o economie in plus” a explicat Ioan Goia, directorul general al RATT recenta masura.

Sursa: www.agenda.ro
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 februarie 2010 - 19:16

Vezi postareagarcon, la 26 Feb 2010, 18:57, a spus:

Il rugam pe Dl. Florin sa ne spuna care sunt timpii prevazuti in grafice pentru urmatoarele doua trasee:

1. Pta Traian > Pta Badea Cartan > UMT > Pta Traian > Pta 700 (17 statii) 30 minute
si
2. Pta Traian > Banatim > Pta Balcescu > Pta Maria > Pta 700 (10 statii) 18 minute

0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 februarie 2010 - 19:19

Nu stiu de ce am eu impresia ca 6 cu timpul "nu se va mai justifica" si va fi si el scos. Acesta este primul pas.
Se vor scoate 2 trenuri de pe 6. Cate unul de pe sens, ceea ce inseamna cate unul ramas pe sens.
0

#16 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 19:24

Personal, nu cred ca e o masura foarte buna schimbarea traseului tramvaiului 5. Spun aceasta din urmatoarele motive:

1. Traseul este de multi ani stabilit, iar orice schimbare va determina imposibilitatea sau cel putin retinerea calatorilor de a mai folosi acel mijloc de transport. (pentru unii, el nu mai este util, iar altii nu vor sti noul traseu sau nu il vor accepta).

2. Bucla de intoarcere este mult prea larga, astfel traseul devine asimetric, el nemaideservind comunitatea decat fie intr-un sens de mers, fie in altul. Astfel, eficienta de legatura devine indoielnica, intrucat traseul comun dus-intors se va limita la statia Calea Circumvalatiunii (asta, daca nu se va crea o statie la Piata 700, la coltul strazilor Nemoianu si Brediceanu). Astfel, este greu de explicat, practic, aceasta linie "unde va duce", sau cu ce punct din centru sau din alt cartier urmeaza a lega zona Ronat dus-intors.

3. Inainte de a se realiza in aceasta maniera o economie (in sens indirect, caci economia propriu-zisa ar fi prin reducerea unui tren sau chiar doua de pe linia 6), cred ca se puteau gasi alte variante, mai apropiate de interesul calatorilor, precum:

- intercalarea mersului tramvaielor 4 si 5 astfel, incat sa nu calatoreasca unul in urma celuilalt, cum se intampla adesea. (Astfel, s-ar fi obtinut o utilizare mai eficienta a liniei 5, daca nu s-ar fi inghesuit toti calatorii in tramvaiul 4 aflat la cativa metri mai in fata.)

- reducerea efectiva a trenurilor, dar cu afisarea si respectarea unor orare de mers realiste. (Nu cred ca ar fi o problema ca, de pilda, duminica seara, tramvaiul 5 sa plece din Ronat la intervale de 30 de minute, anume la fix si la jumate, cu conditia ca sa stie calatorul exact la ce ora sa se indrepte spre statie.)

- masuri pentru reducerea folosirii frauduloase (fara bilet) a liniei, mai ales in cartierele marginase (in ambele extremitati ale traseului).


In toate situatiile, cred ca ar trebui create posibilitatile de transbordare pe baza aceluiasi bilet in intervalul unui interval orar. Asta ar reduce timpii de asteptare a "tramvaiului potrivit". De ex.: daca pot merge de la Gara de Nord la Sala Olimpia cu 1 / 10 si 6 (cu transbordare in Piata Maria) cu acelasi bilet cu care as merge direct cu tramvaiul 8, aceasta ar genera timpi de asteptare mai mici, astfel ar spori atractivitatea transportului in comun, ceea ce ar duce la cresterea numarului de calatori. Toate acestea, in conditiile in care oricum nu este justificat sa platesc dublul costului biletului in exemplul de mai sus, caci cheltuiala RATT cu mine drept calator este identica.





Multumim pentru indicarea duratei celor doua trsee de catre dl. Florin. Prezumtia mea se adevereste, noul traseu e mai scurt.

Vezi postareacseh_17, la 26 Feb 2010, 19:19, a spus:

Nu stiu de ce am eu impresia ca 6 cu timpul "nu se va mai justifica" si va fi si el scos. Acesta este primul pas.
Se vor scoate 2 trenuri de pe 6. Cate unul de pe sens, ceea ce inseamna cate unul ramas pe sens.


Sa se scoata la acest moment cate un tren de 6 de pe ambele sensuri de mers, nu mi se pare normal, intrucat linia 5 va deservi partial traseul liniei 6 numai intr-un sens. Chiar dimpotriva, de ce sa reduci un tren si pe sensul Pta Traian > Pta 700, cand acolo acum nu va mai circula nici linia 5 ?

Ca principiu: daca s-ar adopta modelul sugerat de mine mai sus, cu posibilitatile de pastrare a valabilitatii biletului dupa transbordare, intr-adevar, linia 6 poate ca nu si-ar mai gasi rostul.
0

#17 Useril este offline   gabriela1234 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26 februarie 10

Postat 26 februarie 2010 - 20:04

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 Feb 2010, 18:47, a spus:

De ce sa nu aiba statie in 700? :blush: Din moment ce cinci-ul va aduce pana in piata Traian, nu cred ca e o problema sa ajungeti in Badea Cartan sau la casa de pensii. E clar ca niciodata nu vor fi legaturi directe cu principalele obiective din oras. (poate cineva doreste o legatura directa Ronat-AEM, altcineva doreste Ronat-Calea Sagului, etc)



Dar este normal ca o zona din Timisoara sa nu aibe acces direct spre Badea Cartan? Intai ati modificat traseul trolebuzului 11, acum tramvaiul 5. Oare chiar nici unul din cele 2 mijloace de transport nu ar trebui sa faca legatura directa cu partea aceea a orasului?
0

#18 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 20:26

Of of of..., totusi cine i-a decizile astea de "mutilare" efectiva a traseelor de tramvai?

Si ce ne mai laudam noi ca lungim trasee si ca dublam tronsoane de cale si ca luam tramvaie noi anul trecut, oare dupa "criza" asta o sa fie bine, ce dor mie de 2007 cand totul era asa de bine.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 28 februarie 2010 - 00:56

0

#19 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 februarie 2010 - 20:36

Din pacate cat de curand va urma si linia 10 care se pare ca va avea capatul de linie in Dambovita.
0

#20 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 20:58

Vezi postareaGygyman6, la 26 Feb 2010, 20:26, a spus:

oare dupa "criza" asta o sa fie bine, ce for mie de 2007 cand totul era asa de bine.


"Criza" - la nivelul previziunilor bugetare ale municipiului Timisoara - e o glumita. Sau un balon de sapun. Sau povesti de adormit copii. Cel putin prin prisma dimensiunilor infircosatoare care ni se prezinta. Judecand la rece cifrele, se observa ca bugetul previzionat pentru acest an este cu cca. 10% mai mic decat cel de anul trecut, respectiv cu numai cca. 3,8% mai putin fata de cat s-a cheltuit efectiv anul trecut. Detalii financiare vezi aici.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi