STP Timișoara Forum: Fluidizarea accesului in vehicule - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Fluidizarea accesului in vehicule

#1 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

  Postat 08 ianuarie 2010 - 19:33

Pentru a evita aglomerarea calatorilor la usa din fata a vehiculului, RATT recomanda utilizarea usilor de acces dupa schema de mai jos:

Imagine postata

Deci: usa 1 pentru cei cu bilete iar usile 2 si 3 pentru cei care au carduri (abonamente, gratuitati, portofel electronic).
0

#2 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2010 - 19:36

N-ar merge si un fis in vehicule? Cateva macar.
0

#3 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 08 ianuarie 2010 - 19:42

Tot degeaba, pentru ca ei nu isi dau seama de chestia asta.
Oricum eu m-am lamurit cu o chestie, si anume ca e foarte rau cand validatorul e in fata, pentu ca toti se inghesuie acolo, iar soferul/vatmanul asteapta pana valideaza fiecare, ca sa poata urca toti. Acest lucru duce la o pierdere de timp inutila. Dupa parerea mea, la mijloc era cel mai bine.

@Cseh_17 Scuze, dar nu ma pot abine. Zimi si mie ce e acela "fiş"?
0

#4 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 ianuarie 2010 - 20:36

Vezi postareaViktor, la 8 Jan 2010, 19:42, a spus:

Tot degeaba, pentru ca ei nu isi dau seama de cehestia asta.
Oricum eu m-am lamurit cu o chestie, si anume ca e foarte rau cand validatorul e in fata, pentu ca toti se inghesuie acolo, iar soferul/vatmanul asteapta pana valideaza fiecare, ca sa poata urca toti. Acest lucru duce la o pierdere de timp inutila. Dupa parerea mea, la mijloc era cel mai bine.

@Cseh_17 Scuze, dar nu ma pot abine. Zimi si mie ce e acela "fiş"?

Pt Viktor. Felicitări!!!!! Nici eu nu o puteam spune mai bine. Se formează cozi ca la carne, pe vremea răposatului, la uşa 1. Care uşă, se deschide doar cu o jumătate de canat. Stăm în staţii câte 2-3 minute, până ce toţi posesorii de bilete reuşesc să urce. Başca că pe aceeaşi uşă urcă şi călătorii care ţin să respecte regula urcării, chit că posedă carduri, pe care le pot valida şi la uşile 2 şi 3. Beneficiem astfel de avantajul de a avea câte 20 de călători care se înghesuie în spaţiul dintre parbriz şi primele scaune. Cei care şi-au imaginat că astfel vor impune civilitatea în rândurile călătorilor români, trebuiau să le asigure acestora condiţii de transport similare celor din vest. Adică, maximum 40-50 de călători/unitate de transport. Nu 120-150, ca la noi.
PS. Am observat o chestie! Oridecâte ori un lucru merge bine, e musai să apară cineva care să-l strice. Să fie de vină Murphy?
0

#5 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 ianuarie 2010 - 12:27

La mijloc e evident mai bine. Așa, pe lângă coada „de intrare” în vehicul, se formează pe culoar încă o coadă de du-te-vino, pe două rânduri, de către cei care vin din spate să composteze biletul, ca apoi să se întoarcă la locurile lor. În plus, sunt mai mereu persoane care merg doar o stație și așteaptă deci lângă intrare.
0

#6 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 09 ianuarie 2010 - 12:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 8 Jan 2010, 20:33, a spus:

Pentru a evita aglomerarea calatorilor la usa din fata a vehiculului, RATT recomanda utilizarea usilor de acces dupa schema de mai jos:

Imagine postata

Deci: usa 1 pentru cei cu bilete iar usile 2 si 3 pentru cei care au carduri (abonamente, gratuitati, portofel electronic).

Dar in cazul asta, ar trebui date jos "afisele" cu "coborie si urcare".
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:09

Probabil se va face si asta. Eu am primit "misiunea" sa scriu pe forum si pe pagina web.
0

#8 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 ianuarie 2010 - 00:02

Si eu sustin amplasarea lor la mijloc. Totusi, de ce masura aceasta brusca de mutare a validatoarelor cu bilet in fata? Care a fost explicatia? Inafara de cea cu "urcatul se face doar prin usa din fata", care mi se pare civilizata, insa nu cred ca va functiona prea curand la noi...
0

#9 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 ianuarie 2010 - 09:50

Sa va spun si eu parerea mea!

Este o prostie imensa! Atata vreme cat urcarea in fata se face pe o singura usa, si inca traim vremuri cand cei cu bilete sunt in numar mai mare decat cei cu carduri, timpul de asteptare in statii creste in medie chiar cu 45 de sec /statie. De ce? Pentru ca la noi soferii si vatmanii sunt mai sensibili, si mai cu fite...

1. La nemti, unguri, si alte tari, soferiisunt mai caliti la meseria asta. Ei nu ingheata , de frig, si nu mor de cald ,sau stiu si eu ce alte minuni au ai nostri. De ce ? Doar ei stiu.

2. Tot la nemti, si unguri, si multe alte tari, vatmanii nu au alergie pe calatori, si nu le suporta moaca, si stiu si eu ce alte minuni au ai nostri, ca nuas vedea ce alt motiv ar avea sa se baricadeze.

Asa ca din punctele 1 si 2 rezulta ca la noi urcare se poate face doar pe o singura usa, la toate vehiculele. (mai putin una) Este la troleibuze UN SINGUR sofer, care intotdeauna deschide ambele usi in fata. Atat! Deci prin urmare nu vad nicio logica in acest sistem momentan. :coolpics:
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2010 - 10:30

Vezi postareacseh_17, la 10 Jan 2010, 09:50, a spus:

inca traim vremuri cand cei cu bilete sunt in numar mai mare decat cei cu carduri


Ce scri aici e total gresit! Daca urmaresti graficele validarilor (am din ce in ce mai mult senzatia ca le-am pus degeaba :( ), postate de mine la discutia despre linia 33, o sa observi ca doar 200 de validari dintr-un total maxim de 700 (in jurul orei 8 e maximul validarilor), sunt bilete, iar restul de 500 sunt carduri. <_< Deci aproximativ 30% au bilete si 70% folosesc carduri.
0

#11 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 ianuarie 2010 - 11:17

Numai ca iarasi vorbim diferit...

Dvs, vorbiti de statistici, de linia 33, cea mai circulata, unde circula cei mai multi zilnic, deci procentajul de persoana care au card este CLAr mai mare.

Dar eu zic ceea ce vad, zi-de-zi , circulad pe muulte alte linii. Ia sa ne uitam la o linie EXPRES,si am sa vedem care este realitate...
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2010 - 12:21

M-am uitat pe E1. E la fel ca pe 33. Sa nu uitam ca cei care iau aceste hotarari au la dispozitie toate statisticile posibile si nu cred ca au luat hotararile astea doar pentru a-i stresa si aglomera pe calatori intr-un anume sector al vehiculului. Acum sa fim seriosi! Credeti ca cineva ia intentionat masurile astea, pentru ca treaba sa mearga mai prost? Credeti ca cineva si -a spus: "Mama ce lejer circula astia! Ia sa-i facem pe toti sa se inghesuie la usa din fata" <_<
0

#13 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 ianuarie 2010 - 14:25

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 Jan 2010, 12:21, a spus:

Acum sa fim seriosi! Credeti ca cineva ia intentionat masurile astea, pentru ca treaba sa mearga mai prost? Credeti ca cineva si -a spus: "Mama ce lejer circula astia! Ia sa-i facem pe toti sa se inghesuie la usa din fata" :(

A crezut cineva vreodata ca JFK ca fi asasinat? A crezut cineva ca Poli va bate Dinamo dupa 20 de ani? <_<
Sau a mai crezut cineva ca Schumacher se va reintoarce vreodata in F1?

Nu dar s-au intamplat...
:lol: :lol:
0

#14 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 ianuarie 2010 - 15:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 Jan 2010, 12:21, a spus:

M-am uitat pe E1. E la fel ca pe 33. Sa nu uitam ca cei care iau aceste hotarari au la dispozitie toate statisticile posibile si nu cred ca au luat hotararile astea doar pentru a-i stresa si aglomera pe calatori intr-un anume sector al vehiculului. Acum sa fim seriosi! Credeti ca cineva ia intentionat masurile astea, pentru ca treaba sa mearga mai prost? Credeti ca cineva si -a spus: "Mama ce lejer circula astia! Ia sa-i facem pe toti sa se inghesuie la usa din fata" <_<


Dar atunci de ce s-au mutat, totusi? :( Care e legatura dintre statisticile validarilor cu card/bilete si amplasarea validatorului cu bilete in fata?
0

#15 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 ianuarie 2010 - 17:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 Jan 2010, 12:21, a spus:

M-am uitat pe E1. E la fel ca pe 33. Sa nu uitam ca cei care iau aceste hotarari au la dispozitie toate statisticile posibile si nu cred ca au luat hotararile astea doar pentru a-i stresa si aglomera pe calatori intr-un anume sector al vehiculului. Acum sa fim seriosi! Credeti ca cineva ia intentionat masurile astea, pentru ca treaba sa mearga mai prost? Credeti ca cineva si -a spus: "Mama ce lejer circula astia! Ia sa-i facem pe toti sa se inghesuie la usa din fata" :(


Eu sunt convins ca nu a vrut cineva sa fie rau, dar inseamna ca rationamentul (oricare ar fi fost el) este incomplet. Probabil nu s-a luat in calcul ca imprimarea biletului dureaza cam 2 secunde, si deci ca se vor forma cozi, nervi, imbranceli, tot tacamul.

Cseh si care ati mai vazut cozi .. niste filmari pentru domnii din birouri nu aveti? Sa demonstram ca filmul bate statistica <_<
0

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2010 - 17:21

Nu e vorba de o legatura intre mutare si numarul de validari. cseh_17 sustinea ca pe usa deschisa pe jumatate urca mai multi calatori (cei cu bilete) decat pe restul usilor. I-am spus ca nu e adevarat, cei cu bilete fiind mai putini decat cei cu carduri. Concluzia: cei cu carduri au la dispozitie doua usi duble, sau cei cu bilete au la dispozitie "portofelul electronic", portofel care poate fi validat la oricare validator.:(

Vezi postareadAImon, la 10 Jan 2010, 17:20, a spus:

Probabil nu s-a luat in calcul ca imprimarea biletului dureaza cam 2 secunde, si deci ca se vor forma cozi, nervi, imbranceli, tot tacamul.


Ramanand la exemplul de pe linia 33 (cel documentat): avem la ora de varf intre 200 si 300 de validari bilete/ora, in toate cele 8 vehicule, deci un numar de 30-40 validari pe ora/vehicul. <_< Intr-o ora vehiculul face 4 semi-ture.
0

#17 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 12 ianuarie 2010 - 23:15

Validatorul pentru bilete nu era plasat la mijloc? Eu parcă acolo l-am văzut.

Zicea cineva că în oraşele din afara patriei sunt mai puţini călători. Or fi în anumite vehicule, dar acolo peste 90% din călători folosesc diverse abonamente, care nu trebuie validate, astfel că nu se crează îmbulzeală la vatman/şofer (care vinde şi bilete şi chiar abonamente de o zi în anumite situaţii).
0

#18 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 ianuarie 2010 - 15:00

Vezi postareaDr2005, la 12 Jan 2010, 23:15, a spus:

Validatorul pentru bilete nu era plasat la mijloc? Eu parcă acolo l-am văzut.

Era inainte la mijloc, dar l-au tot mutat, l-au tot sucit pana a ajuns in fata. Mare greseala!
0

#19 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 ianuarie 2010 - 16:30

Si ,daca nu se face nimic, in privinta constientizarii populatiei, o sa stam in statii muult si bine...
0

#20 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 ianuarie 2010 - 16:42

Vezi postareacseh_17, la 13 Jan 2010, 16:30, a spus:

Si ,daca nu se face nimic, in privinta constientizarii populatiei, o sa stam in statii muult si bine...


Pai se face, n-ai vazut? Din 5 tramvaie cu care am fost, doar doua aveau un singur anunt lipit, si ala mazgalit aproape tot. Cel putin cel care l-a mazgalit l-a vazut sigur :)
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi