STP Timișoara Forum: Sugestii site - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (34 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 32
  • 33
  • 34

Sugestii site - doar despre pagina web (nu si despre forum)

#661 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2018 - 22:34

Avem doua si vor ramane doua. O gramada de link-uri din forum duc specific catre ratt.ro si nu ar mai functiona daca as opri ratt.ro
Oricum, cineva care nu stie ca am fost ratt si da o cautare sau chiar scrie www.stpt.ro/forum, nu va avea nicio problema sa acceseze forumul.
Sub-paginile si sub-forumurile au link catre ratt, deci vor merge ca pana acum.
0

#662 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 09 martie 2018 - 22:43

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 martie 2018 - 22:34, a spus:

Avem doua si vor ramane doua....


Dar nu o vesnicie. O data si-o data tot va trebui sa 'dispara' domeniul vechi. Din cate stiu, google (si nu numai) redirectioneaza automat, asa ca linkurile nu vor avea probleme.
0

#663 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2018 - 23:01

Din martie sa plateste o taxa anuala de mentinere a unui domeniu, deci atat cat platim ratt.ro, acesta va fi functional. Practic e exact acelasi continut, pe exact acelasi server, doar ca un server al RCS-RDS face translatia asta.
0

#664 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 iulie 2018 - 21:17

Pentru sub-paginile statiei ITP si pentru Taxare, avem variante noi, full responsive.
1

#665 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 august 2018 - 12:43

Se poate uita cineva putin pe pagina cu petitii? :) http://stpt.ro/formular_contact.html

Eu unul as semnala urmatoarele chestiuni:
  • De ce trebuie obligatoriu bifat ceva in sectiunea "Modalitate de plata"? As face-o optionala. [Poate eu vreau sa reclam starea tehnica a unui vehicul. Sau ceva legat de sistemul Velo. Sau sa reclam vreun angajat nesimtit. Nici nu stiu daca este legal sa mi se ceara detalii care nu tin de natura sesizarii mele]
  • As adauga o intrebare legata de categoria cererii: Probleme legate de plata calatoriei, Reclamatie vizavi de personal, Reclamatie vizavi de starea tehnica a unui vehicul etc
  • DACA si doar daca omul alege categoria "Plata calatoriei", abia atunci as arata cimpurile pentru serie bilet / card + pozele aferente. Altfel, ele ocupa spatiu degeaba pe ecran.
  • As pune caseta de text SUB eticheta "Text petitie". De fapt, toate casetele de input le-as pune sub etichetele aferente, in loc sa fie in continuarea lor.
  • In momentul cind adaugi doua poze, previzualizarea lor iese din limitele de pe ecran, si face sa arata un mic scrollbar orizontal..

Ma rog, poate-s eu chitibusar, dar daca se poate, intrebati pe cineva care chiar se ocupa de web design cum ar putea fi refacuta pagina. E pacat sa ramina asa ...
0

#666 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2018 - 17:01

Pai...nu! Am hotarat ca doar cei ce calatoresc legal cu STPT pot reclama ceva, deci trebuie sa dovedesti ca ai avut bilet sau abonament. Cred ca e perfect legal sa ne dorim ca sesizarile sa vina doar de la calatorii ce platesc si nu vad cum altfel ar putea petitionarul sa dovedeasca asta. Asta e valabil si in cazul veloTm, unde vei completa seria cardului.
STPT este operator de date cu caracter personal si cu toate astea nu iti cere CNP-ul pentru o petitie, ci doar seria cardului, care -hai sa fim seriosi- nu prea are cum sa prejudicieze in vreun fel pe cineva. Un camp pentru categoria petitiei nu isi are rostul din moment ce toate petitiile ajung in acelasi loc, adica la Relatii Publice.

In rest, formularul petitiei este realizat cu o versiune trial si daca STPT hotareste sa achizitioneze software-ul, o sa vedem ce se mai poate imbunatatii.
0

#667 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 august 2018 - 19:29

Multumesc pentru raspunsul partial, dar cred ca pot gasi destule contra-exemple ... :
  • Un sofer oarecare, poate chiar venit din alt oras, doreste sa semnaleze ca a vazut nereguli in trafic comise de un sofer/vatman. De ce presupunem ca orice reclamant a fost calator la un moment dat? Restul nu merita bagati in seama, nu merita un raspuns?
  • Un fotograf de ocazie se trezeste injurat ca pozeaza un vehicul (treaba frecventa intr-o vreme). Fotograful n-are nici in clin nici in mineca cu STPT, dar ar dori sa stie ca vocea lui este auzita. Nu este calator, deci in opinia STPT n-are ce comenta?
  • Un calator ocazional, care merge cu bilete, observa din tramvai ca un panou de afisare de pe traseu functioneaza defectuos. Vrea sa reclame asta. Ajuns acasa, constata ca a aruncat biletul pe care l-a compostat azi. Este vreo legatura intre bilet si reclamatia omului? Devine ea mai putin valida daca n-are biletul?
  • Merg eu cu autobuzul, platesc prin 24Pay (chiar sunt utilizator). Observ ceva, orice, vreau sa reclam folosind browserul de pe telefon. Cardul STPT este acasa, fiindca n-am nevoie azi de el. Daca astept pina miine, uit in ce vehicul am fost sau faptul ca voiam sa reclam ceva...

Pe scurt, din perspectiva de user experience si "ce transmitem calatorului", cerului seriei biletului/cardului este o bariera artificiala. Efectul obtinut, fie din rea-vointa fie pur si simplu din greseala, este ca descurajeaza reclamatiile de la calatorii simpli, care ar putea totusi contribui.

Iar observatiile vizavi de aspectul vizual se pastreaza :)
0

#668 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2018 - 20:06

Totusi, trebuie sa fi de acord cu mine ca e necesar un oarecare control al celor ce trimit o reclamatie... Un nume si o adresa de email inventata putand duce la mii de reclamatii aiurea, fara nicio pretentie de raspuns, doar pentru a bloca sistemul. Eu unul chiar as creea o legatura cu baza de date pentru a verifica exactitatea datelor introduse (relatia nume-serie card sau serie bilet vandut).
Oricum, pentru orice alte probleme (cele descrise de tine) se poate scrie direct un email catre Relatii Publice. Practic rezultatul e acelasi (un email catre relatii.publice@ratt.ro), doar ca in cazul petitiei, email-ul e organizat in formatul tipizat generat de program.

O sa incerc sa propun achizitionarea unui software specializat (cele online nu intra in discutie) si vedem ce iese.
0

#669 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 23 aprilie 2019 - 10:56

La Planificare traseu nu se poate pune un serviciu updatat la zi? Mie mi se pare una dintre cele mai folositoare funcții pentru cineva care nu cunoaște toate liniile.
0

#670 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 aprilie 2019 - 18:16

"Planificare traseu" nu e a STPT, fiind realizata de Raoul Badarau. Nu stiu in ce stadiu se mai afla proiectul si daca i-a mai facut vreun update.
0

#671 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 24 aprilie 2019 - 09:25

Update nu s-a mai făcut de vreo 2 ani după liniile care apar.
Sunt sigur că găsim un alt proiect care e updatat. Într-o lume ideală ar putea să facă STPT o aplicație, care să fie în corelație și cu poziția GPS a MTC.

Aceasta postare a fost editata de Buraddo23: 07 septembrie 2019 - 16:20

0

#672 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 aprilie 2019 - 10:40

STPT nu are un serviciu de dezvoltare software si nici dezvoltatori. Am publicat o aplicatie realizata de Cosmin si de mine (realizata gratuit, din hobby) si ne-am luat doar injuraturi, critici, etc, de la toti "expertii in software" frustrati ce se pricep perfect la criticat si mult mai putin la altceva, asa ca probabil nu vom avea ceva de genul asta realizat de STPT.
Totusi, exista un grup de IT-isti, cuprinzandu-i pe Mihai Balint, Vlad Vesa si alti cativa, ce se pricep si lucreaza in prezent la un portal de date deschise ce va include un API care sa permita dezvoltatorilor sa realizeze mult mai lejer aplicatii de genul celor de care vorbim.
2

#673 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 septembrie 2019 - 11:23

Am simplificat formularul de petitie online, asa cum sugera dAImon mai sus. Bineinteles ca tot nu am programul cumparat, ci doar in varianta trial. (instalat pe un pc nou, ce nu-l avea pana acum instalat) :(
Am stabilit ca datele solicitate privind plata nu se foloseau la nimic, in plus fiind simplu de falsificat, deci am renuntat la ele.
1

#674 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 iunie 2021 - 18:29

Am primit si postat pe site regulamente de circulatie. Le gasiti pe toate aici:

Imagine atasata: regulamente.jpg
1

Arata acest topic


  • (34 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 32
  • 33
  • 34

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi