STP Timișoara Forum: Linia Expres 7 barat - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia Expres 7 barat

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2011 - 19:51

Bun, banuiesc ca daca scoate Autotim-ul cursele lor, vor fi modificari pe linia E7/
0

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 octombrie 2011 - 11:09

Vezi postareacseh_17, la 03 octombrie 2011 - 20:24, a spus:

Deocamdata pe la Timioara Vest, avem un singur tren... nici nu ii mai stiu destinatia!




Gresit. Avem o singura destinatie finala dar avem 5 perechi de trenuri....


http://www.regiotran...=7&relatie_id=4


Totusi mi se pare mult sa faca 10 - 11 minute din TM-Nord pana in TM-Vest, distanta fiind de 5 km. Inseamna ca merge cu 28-30 km/h.
Pe de alta parte, inseamna ca (inca) exista o oarecare rentabilitate pe aceasta linie.
Daca s-ar modifica niste ore de plecare/sosire, ar putea fi folosit de pe acum pentru PIF, pentru ca actualul mers al acestor trenuri este exact "pe langa" programul de lucru al firmelor...
Dupa mine, daca ar veni unii in intampinarea celorlalti si invers, s-a putea gasi solutii reciproc avantajoase, inclusiv si pentru potentialii angajati de pe la satele dinspre Cruceni,...Peciu Nou, Parta, Sanmihaiu Roman, Utvin...
In toata aceasta ecuatie lipseste DB sau OBB, precum am mai scris si la topicul dedicat Aeroportului...
0

#23 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 09 octombrie 2011 - 13:10

Vezi postareamile, la 09 octombrie 2011 - 11:09, a spus:

Totusi mi se pare mult sa faca 10 - 11 minute din TM-Nord pana in TM-Vest, distanta fiind de 5 km. Inseamna ca merge cu 28-30 km/h.

Chiar dacă viteza de vârf atinge 40 sau 50 de km/h, trebuie luaţi în calcul şi timpii necesari proceselor de demaraj şi de frânare.
0

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 octombrie 2011 - 13:15

Vezi postareaemilut, la 09 octombrie 2011 - 13:10, a spus:

Chiar dacă viteza de vârf atinge 40 sau 50 de km/h, trebuie luaţi în calcul şi timpii necesari proceselor de demaraj şi de frânare.


Da, asa-i, mi-a scapat acest aspect, insa ma gandesc ca trenurile urbane din noua generatie (nu chiar ultima) au demaraj respectiv franarea mai eficiente... :) ...
0

#25 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 octombrie 2011 - 20:19

Probabil sunt restrictii de viteza in zona orasului. Daca-mi amintesc bine toate trenurile merg incet pana ce trec de Gara Sud sau Est.
0

#26 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 11 octombrie 2011 - 18:50

Restrictiile pot aparea si de la linia slabita...
Un alt motiv pentru o viteza mai scazuta sunt si indicatiile date de semnale.
De exemplu intre Timisoara Nord si Timisoara Est ai 2 sectoare de bloc iar semnalul de trecere are si rol de prevestitor, si anume iti ofera indicatiile semnalului de intrare.
Sa presupunem ca IDM-ul statiei TM. Est inca nu ti-a facut parcursul de intrare in statie (fie ca-i de oprire sau trecere), asta inseamna ca semnalul de intrare ordona oprirea, implicit semnalul dinaintea lui si anume cel de trecere cu rol de prevestitor iti va da o indicatie permisiva DAR codul de galben iti spune ca urmatorul semnal este pe oprire si deja trebuie sa iei masuri de reducere a vitezei.
Intre timp IDM-ul iti face parcursul si in timp ce te aproprii, semnalul isi schimba indicatia si poti reveni la viteza stabilita...dar de asemenea asta depinde si pe ce linie treci sau garezi...directa sau abatuta...daca-i directa poti veni cu viteza stabilita pana la oprire sau trecere, daca-i abatuta deja esti restrictionat cu viteza maxima admisa peste schimbatoarele de cale...
Sunt destui factori ce pot influenta timpul de parcurgere a unei distante...
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 octombrie 2011 - 18:58

Un raspuns profi :(
0

#28 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 11 octombrie 2011 - 19:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 octombrie 2011 - 18:58, a spus:

Un raspuns profi :(

Mersi! :blink:
Oricand cu cea mai mare placere in limita cunostintelor!
0

#29 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 octombrie 2011 - 00:36

Am auzit astazi prin targ ca in cateva zile expira contractul intre ELBA si Autotim si s-a incheiat un alt contract intre ELBA si Ravitex. Ravitexul va opera pe doua trasee pentru PIF ELBA, unul in nordul orasului iar celalalt in sudul orasului. In cateva zile vom afla daca aceasta informatie se confirma sau nu. Astazi la ora 14 inca se adunau angajatii pentru PIF la poarta 1 ELBA de la gara.
Pe de alta parte sunt curios ce trafic de calatori este pe E 7/.
0

#30 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 octombrie 2011 - 14:46

Treficul de calatori este dentic cu E7 simplu.. Intrebarea este pe portiunea de traseu necomun care este nuamrul de calatori?
Oricum cu aceasta jonglerie, 33 a fost detronat de la postura de autobuz cu cea mai buna frcventa! La statia Banatul E7(E7/) circula la frecventa de 5-7 minute masurati! 33 la Catedrala (deci capat) are frecventa de 6-8 minute. Si daca luam in considerare si lungimea traseelor... :)
0

#31 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 12 octombrie 2011 - 16:53

Astăzi prima confuzie (văzută de mine) pe E7barat: în stația Piața I.Maniu urcă mai mulți călători, în stația Piața Mocioni autobusul oprește în stație(între timp E7 trece pe lângă), coboară câțiva călători, printre care și eu, iar restul așteptau ca Expresul să își continue drumul până la "Poștă". Șoferul văzând că nu coboară toți, se ridică și le explică că este E7barat.
P.S. la validator scria linia E7 iar pe afișajul frontal era trecut E7/.
0

#32 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 12 octombrie 2011 - 19:44

Vezi postareaAndy, la 12 octombrie 2011 - 16:53, a spus:

Astăzi prima confuzie (văzută de mine) pe E7barat: în stația Piața I.Maniu urcă mai mulți călători, în stația Piața Mocioni autobusul oprește în stație(între timp E7 trece pe lângă), coboară câțiva călători, printre care și eu, iar restul așteptau ca Expresul să își continue drumul până la "Poștă". Șoferul văzând că nu coboară toți, se ridică și le explică că este E7barat.
P.S. la validator scria linia E7 iar pe afișajul frontal era trecut E7/.

Confuzile pot aparea tot timpul. Daca nu se uita nimeni pe afisaj..asta e..isi asuma conseintele...
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 octombrie 2011 - 21:39

Problema cu validatoarele apare presupun pentru ca nu s-a facut un update pentru a adauga linia noua. Sunt curios daca abonamentele eliberate pentru E7 sunt valabile si pentru E7b (&reciproc), iar daca exista abonament separat pentru E7b cum il trateaza validatorul: trebuie folosita tasta R mereu?
0

#34 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 ianuarie 2012 - 12:43

Sincer, ma si mir ca inca avem E7b in conditiile in care ELBA si-a "rezolvat" transportul angajatilor. Sunt (iarasi) curios cati calatori merg cu E7b de la pasaj pana la capatul de la Elba...
Iata cum arata noua Elba...frumos, dupa parerea mea...

Fisier atasat  pif elba 01.JPG (72.55K)
Number of downloads: 54Fisier atasat  pif elba 02.JPG (44.62K)
Number of downloads: 61


...si bucla de intoarcere a lui E7b...

Fisier atasat  pif elba 03.JPG (67.5K)
Number of downloads: 72



Dar as reveni putin asupra unei linii de tren (linia in sine exista) care ar putea deservi o buna parte din PIF...

Am reluat postarea mea din 3 octombrie 2011 pentru reimprospatarea memoriei...

Vezi postareamile, la 03 octombrie 2011 - 20:18, a spus:

Dar ... eu le-as propune celor de la ELBA varianta cu trenul.
ELBA din PIF se afla la 100 de metri de gara TIMISOARA VEST si in aceste conditii s-ar putea folosi un Regio trans cu doua vagoane cu plecare de la peroanele Resita din Gara de Nord cu destinatia TIMISOARA VEST iar aici s-ar putea face chiar si un peron pe partea opusa garii insa pe partea Elbei si a PIF-ului....
Deasemenea, ar putea veni acest tren chiar din TIMISOARA EST cu oprire si in TM Nord. Probabil ca sunt destui angajati care locuiesc in Fabric sau Lipovei...
Si astfel am avea si primul TREN URBAN. Al doilea ar putea fi TM Nord - Aeroport.

Iata si exemplificarea...

Atasament tren Elba 02.JPGAtasament tren Elba 01.JPG


Deocamdata la Elba din Freidorf lucreaza vreo 150 de persoane (din cate stiu eu), pe trei ture. Deocamdata nu sunt asa de multe (persoane) insa pana undeva la iarna viitoare (2012-2013) se va muta toata fabrica si atunci numarul angajatilor va bate catre 1000. Deci solutia peste un an de zile nu poate fi Ratt-ul, respectiv E7/. Deasemenea, ma gandesc ca si celelalte fabrici din PIF ar putea fi interesate de transportul angajatilor din mediul urban cu acest tren.
Numai ca ne/le cam lipseste curajul sa luam/ia taurul de coarne.



Iata se poate observa distanta foarte mica dintre Gara Timisoara Vest si coltul din spate al Elbei...

Fisier atasat  Timisoara - Vest 01.JPG (85.33K)
Number of downloads: 88Fisier atasat  Timisoara - Vest 02.JPG (90.55K)
Number of downloads: 77

Se poate creea un peron nou chiar in spatele Elbei pe traseul liniilor vechi, dezafectate...care duceau la Fabrica de Zahar si la cea de Ulei...
Eu unul chiar cred intr-un asemenea proiect, poate doar ca e este prematur pentru mentalitatea noastra actuala si contextul economic prezent...
0

#35 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 ianuarie 2012 - 13:26

Acum două zile, rezervă fiind, am stat la taclale cu unul dintre directorii regiei. Nu doar eu, eram mai mulţi şoferi prezenţi. Domnul director a ţinut să ne informeze că urmează a fi scoase din traseu 3 autobuze, şi ne-a întrebat (de formă, pt că hotărârea era deja luată) despre care linii credem că ar putea funcţiona cu o unitate în minus. Noi i-am propus: E7 barat, E5 şi vârful de la E3+3. Domnia sa a refuzat hotărât, şi a decis ca liniile 33, 40 şi E7 să fie văduvite de aportul a câte unui autobuz. Nici nu a vrut să audă de aglomeraţie, de faptul că la orele de vârf rămân călătorii prin staţii. De asemenea, a fost insensibil la propunerea unor şoferi, aceea de a face control benevol, în timpul liber. Nu se poate!
Concluziile le trageţi singuri.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 26 ianuarie 2012 - 13:27

0

#36 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 ianuarie 2012 - 21:16

Transmiteţi-i careva să se ducă dracului, de la mine personal.

Am avut şi eu ocazia săptămâna trecută să merg pe 33 în jurul orei 12. Cu intervale de succedare de 8-10 minute, la Catedrală sunt suficienţi călători cât să umple binişor un "G", iar la Sinaia să se umple până la refuz, iar dacă mai sunt elevi şi la Brâncoveanu, e jale. Se goleşte pe jumătate la Rebreanu, desigur, dar până acolo e mai rău ca sardinele-n conservă. Mi-e milă de cei care trebuie să facă traseul ăsta zilnic sau regulat.

Aş înţelege dacă n-ar exista camere video în autobuze, dar având aceste înregistrări se poate corela statistica validărilor cu realitatea din traseu. Pariez că nici măcar la aceste înregistrări nu s-a uitat nimeni, darmite să vorim despre verificări "în teren".
0

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 ianuarie 2012 - 01:01

Vezi postareaemilut, la 26 ianuarie 2012 - 13:26, a spus:

Acum două zile, rezervă fiind, am stat la taclale cu unul dintre directorii regiei. Nu doar eu, eram mai mulţi şoferi prezenţi. Domnul director a ţinut să ne informeze că urmează a fi scoase din traseu 3 autobuze, şi ne-a întrebat (de formă, pt că hotărârea era deja luată) despre care linii credem că ar putea funcţiona cu o unitate în minus. Noi i-am propus: E7 barat, E5 şi vârful de la E3+3. Domnia sa a refuzat hotărât, şi a decis ca liniile 33, 40 şi E7 să fie văduvite de aportul a câte unui autobuz. Nici nu a vrut să audă de aglomeraţie, de faptul că la orele de vârf rămân călătorii prin staţii. De asemenea, a fost insensibil la propunerea unor şoferi, aceea de a face control benevol, în timpul liber. Nu se poate!
Concluziile le trageţi singuri.



Este trist ceea ce spui. Am impresia ca se lucreaza si mai abitir decat credeam (si banuiam) la distrugerea Ratt-ului si ce a mai ramas din el (ea, regia).
Conform unei logici simple, ce se poate intampla daca se reduce numarul de autobuze pe liniile 33 si 40 chiar si cu o unitate?...Va creste discomfortul (a se citi aglomeratia) si astfel vor scadea incasarile (in timp) iar criza se va adanci tot mai mult in curtea regiei, regie care nu se poate mandri deloc ca sta foarte bine d.p.d.v. economico-financiar...
Trist...
0

#38 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 07 iunie 2012 - 10:45

Topic inchis. Linia nu mai exista.
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi