STP Timișoara Forum: Daily facts - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (33 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Daily facts Tramvaie, linii, defectiuni, etc. Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 septembrie 2010 - 21:31

Topic deschis ca raspuns al sondajului initiat de cseh_17.

Se vor discuta: pe ce linie a circulat tramvaiul X, ce remorca a primit/pierdut tramvaiul Y, ce tramvaie sunt reparate/retrase si asa mai departe. Mai pe scurt, tot ce e off-topic pentru celalalte topicuri din acest forum :jos:

Pentru o statistica mai exacta a perioadei cat rezista un tramvai nelovit in Timisoara, cititi topicul: Cat rezista un tramvai in Timisoara fara sa fie lovit?

Pentru mai multe detalii, cititi sectiunea Istoria noastra

De asemenea, pentru poze din depoul Dambovita (hala de reparatii, cea de RK si curte), vizitati topicul: Poze din depoul Dambovita

Aceasta postare a fost editata de NDY: 25 septembrie 2010 - 19:23

0

#2 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 23 septembrie 2010 - 21:40

Deci fii atent NDY, mi-am pus obrazul pentru tine. Acum ai o responsabilitate in plus sa te si ocupi de acest topic.
Spor la treaba. :jos:
0

#3 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 septembrie 2010 - 13:39

@viktor: am adaugat si acel link

@chagall: nu inteleg de ce ma "amenintati" toti. Nu eu am fost cel care a insistat atat incat sa se deschida acest topic. Eu v-am spus ca preferam cum era inainte si ca aici va fi o adunatura de postari care vor viza prea multe subiecte. Insa daca asa s-a hotarat, l-am deschis. Sper ca se va mai intelege ceva din topicul acesta cand se vor aduna cateva pagini de reply-uri.

In fine, nu stiu de ce atat stres pentru un topic. Va posta fiecare ce va crede de cuviinta (in limitele topicului) si totul va fi ok :jos:

Si ca sa incep, astazi le-am vazut pe 3550 si 3523 pe linia 8 si pe 3527 pe linia 4. Celalalte doua nu stiu pe ce linii au fost. Presupun ca 2 (3525) si 9 (3540). Insa sunteti siguri ca 3527 apartine de linia 9? Daca da, de ce circula atat pe 4? Nu este vatmanul lui original sau?
0

#4 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 24 septembrie 2010 - 13:43

Vezi postareaNDY, la 24 septembrie 2010 - 13:39, a spus:

Insa sunteti siguri ca 3527 apartine de linia 9? Daca da, de ce circula atat pe 4? Nu este vatmanul lui original sau?


Am sa ma interesez si am sa scriu aici.
0

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 septembrie 2010 - 21:03

3527 a fost azi T4 pe linia 4 si s-a retras la ora 10. (conform planificarii)
0

#6 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 septembrie 2010 - 21:06

@viktor: Ok, asteptam :jos:
@d-l Florin: si a mai iesit pe traseu dupa ora 10?

Ne puteti spune de exemplu maine pe ce linii vor circula cele 5 din ultimul lot?:)
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 septembrie 2010 - 22:48

Vezi postareaNDY, la 24 septembrie 2010 - 21:06, a spus:

@viktor: Ok, asteptam :jos:
@d-l Florin: si a mai iesit pe traseu dupa ora 10? Nu

Ne puteti spune de exemplu maine pe ce linii vor circula cele 5 din ultimul lot?:)

Nu pot. Planificarea se face noaptea si devreme dimineata. Totodata, planificarea o vad pe linii nu pe vehicule, deci trebuie sa accesez fiecare linie in parte pentru a cauta un vehicul planificat


Cand nu se vad vehiculele planificate se afiseaza doar graficul:

Imagine atasata: untitled.jpg Linia 4 (exemplu)
0

#8 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 septembrie 2010 - 23:07

OK, multumesc pentru raspuns :) Ciudat insa ca 3527 n-a mai iesit pe traseu dupa ce a circulat doar vreo 5 ore... :jos:
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 septembrie 2010 - 23:53

Asta a fost planificarea. Trenul respectiv se retrage.
0

#10 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 septembrie 2010 - 18:29

Vezi postareaNDY, la 24 septembrie 2010 - 23:07, a spus:

OK, multumesc pentru raspuns :) Ciudat insa ca 3527 n-a mai iesit pe traseu dupa ce a circulat doar vreo 5 ore... :jos:

Nu a mai iesit pt. ca nu a avut de ce.
La ora aia erau toate liniile cu vagoanele lor , asa cum au fost planificate inainte sa iasa din depou.
Si s-a retras la ora 10 pt. ca a fost tren de varf, care circula numai cateva ore.
0

#11 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 septembrie 2010 - 19:22

A, nu, ma gandeam doar ca un tramvai care e "proaspat" a fost retras, iar altele care de abia se tarasc au circulat toata ziua :)
0

#12 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 septembrie 2010 - 19:31

Vezi postareaNDY, la 25 septembrie 2010 - 19:22, a spus:

A, nu, ma gandeam doar ca un tramvai care e "proaspat" a fost retras, iar altele care de abia se tarasc au circulat toata ziua :)

A, si vroiai ca unul din ala ce abia se taraste sa se intalneasca cumva cu asta ce se retrage si sa faca schimb vatmanii de vagoane sau ? :)
0

#13 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 25 septembrie 2010 - 20:21

Probabil NDY se referea si la faptul ca acel vagon "proaspat" putea sa circule si schimbul 2. (daca exista la trenul 4)
0

#14 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 septembrie 2010 - 21:40

Nu fi absurd :) Asa cum zicea si Visor, de ce nu a fost programat 3527 in acea zi pentru un tren mai lung, iar cele care abia se "tarasc" sa fie in locul lui pe trenul cel scurt?
0

#15 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 septembrie 2010 - 23:04

Tu crezi ca pentru cel care face planificarile conteaza ca vagonul x primeste varful y sau trenul z ?
0

#16 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 septembrie 2010 - 13:09

Corect, sefii de coloana intai planifica soferii/vatmanii ciclograma pentru toata luna pentru a le face norma de ore la toti, apoi li se atribuie vehiculele, pe care soferii le "poseda". Cel putin asa am vazut mai demult. Dar desigur aproape zilnic se schimba planificarile, din cauza absentelor, concediilor medicale etc.
Deci vatmanul care are vagonul lui un Wegmann, pentru a-si face orele, este dat prin rotatie sa circule pe toate trenurile, de aceea se nimereste ca acela sa fie pe tren scurt, cand un coleg al sau cu Hansa vechi sa faca tren lung.
Daca ar fi sa fie planificari stricte, adica in functie de vehicul numai: Wegmann pe trenuri lungi, iar Hanse s.a. vechi pe trenuri scurte, nu le-ar conveni nici vatmanilor sa schimbe vagoanele zilnic, si nici noua de altfel, ca unul de pe Hansa "maniac" sa treaca sa strice un Wegmann bun.:)
0

#17 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 septembrie 2010 - 17:56

Visor, exista destui maniaci si pe Wegmann-uri :)
Da, stiu ca nu se are in vedere acest lucru, insa ar fi o practica buna daca vrem ca tramvaiele sa ne tina mai mult; cele deja folosite de ani de zile pot beneficia de ore mai putine, iar cele mai noi, ca Wegmann-urile, sa circule mai mult, ca inca sunt in "putere" (unele). Rathgeber-urile ar putea circula in orice conditii, nu isi arata varsta aproape deloc :)
0

#18 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 septembrie 2010 - 21:25

Vezi postareaVisor, la 25 septembrie 2010 - 20:21, a spus:

Probabil NDY se referea si la faptul ca acel vagon "proaspat" putea sa circule si schimbul 2. (daca exista la trenul 4)

1. NDY se referea la varful (1 sau 2) dintr-o zi lucratoare care circula 2-3 ore.
Ce vezi tu in captura lui Florin e planificarea pt o zi nelucratoare, unde apare trenul 4, care circula de la 8:30 pana la aprox 19:00, cu un singur schimb.

2. Ciclogramele (asignarea trenurilor la vatmani) se planifica si se aduc la cunostiinta vatmanilor la inceput de luna pt. toata luna ce incepe. Asignarea vehiculelor la trenuri se planifica in fiecare zi, inainte sa iasa din depou / noaptea.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 26 septembrie 2010 - 21:27

0

#19 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 septembrie 2010 - 21:28

Cu alte cuvinte, la inceput de luna, un vatman stie ce tren va avea in ziua X, insa nu va sti si numarul de parc al tramvaiul, nu?
0

#20 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 septembrie 2010 - 11:26

Corect, acest fapt se intampla din cauza parcului vechi, tramvaiele defectandu-se des, pe neasteptate. La troleibuze altfel sta treaba, astfel ca stii ca vei lucra cu "masina" ta.:) Dar si acolo sunt cateva exceptii, numarate pe-o mana:
- daca troleibuzul tau este planificat sa fie dus la Iveco, la revizie - ziua aceea lucri pe altul;
- daca esti sch. II si colegul tau nu a venit dimineata si a iesit altul cu masina sa, ti-e mai comod sa-l schimbi afara si sa lucri cu troleibuzul lui, decat sa mai mergi dupa al tau in depou;
- trebuie dus la alimentat;

Altfel sta treaba cand ai un parc circulant disponibil zilnic. La tramvaie stiu ca e bataie de cap sa planifici. Trbuia sa stii in ce stare e fiecare vehicul, vatmani disponibili, foarte greu ii mai planifici exacty vatmanii cu tramvaiele lor, asa am auzit.
0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi