STP Timișoara Forum: Brand-ul STPT - Pareri&Sugestii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Brand-ul STPT - Pareri&Sugestii Stabilirea imaginii curente a STPT-ului si imbunatatirea acesteia Evaluare topic: ***** 5 Voturi

#41 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 24 aprilie 2010 - 21:40

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 aprilie 2010 - 20:26, a spus:

Aceasta decizie (de a cere sau nu modificarea timpilor semafoarelor) o pot lua doar cei care participa din partea RATT, in comisia de circulatie.

Cred ca multi de aici de pe forum (precum si majoritatea calatorilor si vatmanilor de pe linia 9) ar fi dorit ca raspunsul anterior sa sune ceva de genul:

"Participantii din partea RATT in comisia de circulatie au cerut (in repetate) randuri sincronizarea si pentru tramvaie a semafoarelor de pe bulevardul Liviu Rebreanu"

Sau macar "Participantii din partea RATT in comisia de circulatie vor cere in sedinta din data xx:xx:xxxx sincronizarea semafoarelor...."
Iar daca a cerut deja sincronizarea si a fost refuzata sa vina cu un comunicat de presa in care sa prostesteze vehement impotriva deciziei comisiei cu justificarea ca "prin actiunea de a nu sincroniza semafoarele de pe bulevardul Liviu Rebreanu comisia favorizeaza cresterea aglomeratiei (si chiar si a poluarii) in municipiul Timisoara prin orientarea potentialilor calatori cu mijloacele de transport in comun spre masinile proprii"....

Sau si mai bine ar fi fost ca dupa aparitia pe posturile de televiziune a stirii din partea primariei conform careia "unda verde de pe bulevardul Liviu Rebreanu functioneaza foarte bine si se doreste extinderea metodei si la alte artere de circulatie" RATT-ul sa fi iesit cu o contra stire in care sa sublinieze sincronizarea proasta a semafoarelor pentru tramvaie, subliniind din nou ca actiunea primariei a dus la cresterea traficului prin defavorizarea mijloacelor de transport in comun....

Cel putin asta e parerea mea... :nu: :mellow:...si speranta ca vom primi in cel mai scurt timp un astfel de raspuns!!!!
0

#42 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 aprilie 2010 - 22:07

+1 AndPa.
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 aprilie 2010 - 22:56

Nu stiu daca s-a discutat despre asta in comisia de circulatie. Daca voi afla ceva, bineinteles ca va voi anunta.
0

#44 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 aprilie 2010 - 18:39

Vezi postareadAImon, la 24 aprilie 2010 - 22:07, a spus:

+1 AndPa.

Pt AndPa şi dAImon.
Departe de mine gândul de a lua apărarea celor din primărie. Dimpotrivă, chiar!
Totuşi, dacă analizăm mai atent situaţia din teren, constatăm că avem de-a face cu o întreagă paletă de probleme.
1. Unda verde este funcţională doar pt maşini, şi doar pt sensul AEM - Calea Şagului. E aproape imposibil de asigurat fluenţa perfectă în ambele sensuri.
2. B-dul Rebreanu este destinat cu precădere transportului auto, în lipsa centurii de sud a oraşului. Toate TIR-urile care traversează oraşul în, şi dinspre, direcţia sud, sunt obligate să 'calce' bulevardul. S-a acordat prioritate problemei mai stringente.
3. Ciculaţia tramvaielor de pe linia 9 are de suferit doar atunci când parcurg sensul către Dâmboviţa. La întoarcere, opririle la semafor sunt mai puţine şi mai scurte.
4. Graficul liniei 9 a fost regândit de aşa natură, încât să le facă posibilă vatmanilor, încadrarea în acesta. S-a mărit şi numărul trenurilor de pe linia 9. Frecvenţa este de 10 - 11 minute. Înainte vreme, era de 15 minute.
5. Toţi şoferii sunt mulţumiţi de felul în care s-a soluţionat problema. Chiar şi la orele de vârf, nu se staţionează la un semafor decât un singur ciclu.
Adevărul e, că nu poţi împăca şi capra şi varza, în acelaşi timp. Eu am renunţat la călătoria cu tramvaiul 9, deoarece am constatat că ori cu tramvaiul, ori pe jos, tot în 32 de minute ajung din "Soarelui" în Calea Şagului. Şi când mă gândesc că vine vara, cu temperaturile ei toride, şi tramvaiele saună, mă felicit pt idee. Plus, că de când am apelat la mersul pe jos, am scăpat de 10 kilograme fără a apela la vreo dietă. Şi culmea! A început să-mi placă.
0

#45 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 25 aprilie 2010 - 19:26

Vezi postareaemilut, la 25 aprilie 2010 - 18:39, a spus:

Pt AndPa şi dAImon.
Departe de mine gândul de a lua apărarea celor din primărie. Dimpotrivă, chiar!
Totuşi, dacă analizăm mai atent situaţia din teren, constatăm că avem de-a face cu o întreagă paletă de probleme.
2. B-dul Rebreanu este destinat cu precădere transportului auto, în lipsa centurii de sud a oraşului. Toate TIR-urile care traversează oraşul în, şi dinspre, direcţia sud, sunt obligate să 'calce' bulevardul. S-a acordat prioritate problemei mai stringente.
3. Ciculaţia tramvaielor de pe linia 9 are de suferit doar atunci când parcurg sensul către Dâmboviţa. La întoarcere, opririle la semafor sunt mai puţine şi mai scurte.

Pai situatia nu e chiar asa...daca e sa aleg oricare dintre statiile sagului, ranetti sau brancoveanu, punand si timpul de deplasare pana in statie, imi iese cam acelasi timp total de cand plec de acasa pana cand ajung la destinatie (precizez ca cea mai apropiata statie de mine este cea de la sagului). Mai precis, intre sagului si brancoveanu tramvaiul face in jur de 10 minute (asta daca nu cumva vatmanul trece pe rosu la intersectia cu hebe...). Aceeasi distanta o parcurg pe jos in vreo 10 - 15 minute (distanta este sub un kilometru).
Sincer, nu am constatat nici o diferenta intre durata stationarilor la semafor mergand inspre si dinspre sagului, iar in privinta numarului de semafoare, tot la atatea sta, poate cu exceptia celui de la billa pe care uneori il prinde pe rosu venind dinspre AEM.
Iar in ce priveste utilizarea lui liviu rebreanu pe post de centura este OK...tocmai de aia sincronizarea si pentru tramvai (adica sa aiba si tramvaiul verde in timp ce au si masinile verde) nu ar crea nici o problema, majoritatea traficului desfasurandu-se pe directia E - V. Singurele intersectii mai mari ar fi sagului, brancoveanu si la martirilor - spital (dar oricum de la martirilor incolo nu mai e problema). Partea care pune probleme este ca semafoarele stau pe rosu tocmai la intersectiile mici - hebe, ranetti, ulpia traiana, salcamilor, cosminului unde nu se intampla practic nimic cu traficul de pe rebreanu...E ok sa stationeze la brancoveanu sau drubeta...in rest este risipa de timp.
Frecventa tramvaiului nu ma deranjeaza, ma deranjeaza faptul ca dupa ce ma urc in el stau prea mult la semafoare... si sincer, si asta este unul dintre motivele pe care il folosesc cu precadere doar dimineata, de la lucru prefer sa vin pe jos chiar daca fac in jur de 5km (si asta este si motivul pentru care nu merita sa-mi fac abonament si circul cu bilete - sunt un calator frecvent, dar nu suficient de frecvent pe aceeasi linie).
0

#46 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 aprilie 2010 - 23:13

Vezi postareaemilut, la 25 aprilie 2010 - 18:39, a spus:

4. Graficul liniei 9 a fost regândit de aşa natură, încât să le facă posibilă vatmanilor, încadrarea în acesta. S-a mărit şi numărul trenurilor de pe linia 9. Frecvenţa este de 10 - 11 minute. Înainte vreme, era de 15 minute.



Emilut graficul pe care il are acum linia 9 este de 62 de minute de luni pana vineri si 55 de minute sambata si duminica. Ei tot au cerut ca graficul sa fie de 65 de minute, dar se pare ca cei de la RATT nu vor sa mai acorde cele 3 minute de care au nevoie. Inainte sa fie semafoarele(care sunt 13 la numar) tura liniei 9 de la Dambovita pana la AEM si retur era de 45 de minute. Deci este o diferenta de 17 minute. Numarul trenurilor de pe linia 9, nu sa marit de loc, acestea fiind tot atatea ca si pana acum(5 trenuri). Dimpotriva frecventa este total viceversa cum ai spus tu, adica 13-15 minute acum. Inainte venea in 10-11 minute.
0

#47 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 aprilie 2010 - 23:56

Daca stau sa ma gandesc bine :eusa_think:, cred ca tuturor le-ar fi mai bine fara semafoare la tramvai dar cu interzicerea de a coti la stanga - doar semafor scurt pentru cei de pe strazile laterale.

Am sa numar intr-o zi de curiozitate, din cate am vazut in trecere as zice ca nu sunt foarte multi cei care au nevoie de a face stanga pe-acolo.
0

#48 Useril este offline   Cristi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 27 noiembrie 08

Postat 26 aprilie 2010 - 09:12

Problema semafoarelor la tramvaiul 9 este ca nu are verde cind masinile au verde la mers inainte (citeva minute) si are verde doar pentru el citeva secunde. Aici e problema. Ar trebui ca si tramvaiul sa aiba verde cind au si masinile verde. Orice sofer care ar vrea sa faca stinga ar trebui sa fie atent si la tramvai daca nu e prea mult pentru el.

Vezi postareaAndPa, la 24 aprilie 2010 - 21:40, a spus:

Cred ca multi de aici de pe forum (precum si majoritatea calatorilor si vatmanilor de pe linia 9) ar fi dorit ca raspunsul anterior sa sune ceva de genul:

"Participantii din partea RATT in comisia de circulatie au cerut (in repetate) randuri sincronizarea si pentru tramvaie a semafoarelor de pe bulevardul Liviu Rebreanu"

Sau macar "Participantii din partea RATT in comisia de circulatie vor cere in sedinta din data xx:xx:xxxx sincronizarea semafoarelor...."


Exact asta astept de la RATT.

Cit despre amenajarea statiei Banatim, nu RATT-ul este responsabil? Daca este tot Primaria, as vrea sa aud si un comunicat de genul: "Participantii din partea RATT in comisia de circulatie au cerut (in repetate) randuri reamenajarea statiilor Banatim, Maria etc pentru a falicita calatorilor un mers cu mijloacele de transport in comun mai putin periculos".
0

#49 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 aprilie 2010 - 12:00

@Viktor:
Diferenta de la 55 la 62 de minute se datoreaza prelungirii traseului pana la Ciarda Rosie. Semafoarele au lungit timpul/tura cu 10 minute (de la 45 la 55). Vatmanii cer pe buna dreptate tura de 65 de minute. Tin minte ca pe vremuri, diferenta de timp/tura intre linia 4 si fosta linie 10 era exact de 10 minute (timp pentru tronsonul AEM - Ciarda Rosie si retur).

In ceea ce priveste numarul de trenuri, emilut are perfecta dreptate. Pe vremea cand timpul/tura la linia 9 era de 45 de minute, erau 3 trenuri (interval de 15 minute), cu exceptia orelor de varf (erau 2 varfuri pe linia 9, intre T1 si T2, si intre T3 si T1), astfel ca la orele de varf, intervalul devenea 7-15 minute. Dupa introducerea "undei verzi" (din pacate doar pentru masini) pe Rebreanu, tura a devenit de 55 de minute, si s-a suplimentat numarul de trenuri la 5 (interval de 11 minute), unul dintre trenuri retragandu-se in depou la ora 16(?) - intervalul devenind de 13-14 minute dupa aceasta ora. In schimb, s-au scos varfurile. Acum, la 62 de minute/tura, sunt tot 5 trenuri (deci interval de 12-13 minute).

La fel are emilut dreptate si la punctul 3. Timpul AEM-Dambovita este mai mare decat timpul Dambovita-AEM. Am circulat destul de mult cu linia 9 vara trecuta, si tin minte ca faceam 18-20 de minute de la AEM la Brancoveanu, si 12-15 minute de la Brancoveanu la AEM.

@Cristi
1. Referitor la amenajarea statiilor, intr-adevar, la Banatim peroanele mai exista, deci cel putin teoretic s-ar putea reveni la vechea forma de oprire in statii la linia 8. Modificarea s-a facut datorita faptului ca oricum tramvaiele de pe 8 opreau sa schimbe macazul (dar la fel fac si cele de pe 4 si 5 care vin dinspre Piata Traian). De fapt asta scoate in evidenta o alta problema, cea a macazelor, care au fost modernizate, dar merg mai prost decat cele vechi (s-ar putea adauga la lista cu probleme). La Maria e mult prea tarziu (poate la o viitoare reamenajare a intersectiei). Acolo s-a ales aceasta forma de amenajare pentru a face linia de tramvai cat mai dreapta. Inainte (la vechea amenajare) erau 2 "S"-uri pe linie, unul la pod, si unul la macaz, tocmai pentru a face loc peroanelor.

2 (si 6). Una dintre problemele cele mai discutate, si reala, dar care trebuie corelata cu punctul 6. Atata timp cat pretul biletelor electronice este mai mare decat cel al celor tiparite (la biletul cu 2 calatorii), calatorul ocazional (care adesea cumpara bilet de la chioscul de ziare), va prefera biletul de hartie => multi calatori cu bilete de hartie => multa inghesuiala la usa 1. Un alt aspect care favorizeaza biletele de hartie in cazul liniilor obisnuite (cu 1.6 lei/calatorie), este suma minima care trebuie incarcata pe portofelul electronic (8 lei = 5 calatorii). Un calator, in mod normal face un numar par de calatorii - deoarece, in general circula dus-intors (2, 4 - in cazul in care sunt 2 persoane sau schimba mijlocul de transport, 6 (mai rar), 8, etc). Faptul ca suma minima de incarcare este de 8 lei (5 calatorii) nu este foarte atractiv pentru calator. O varianta de convingere a populatiei de a trece pe portofel electronic ar fi fost pastrarea pretului de 3 lei/2 calatorii si la portofelul electronic, cu suma minima de incarcare 6 lei (2x2 calatorii, sau 3 calatorii expres). Probabil ar fi avut un succes mult mai mare decat cel actual, iar aglomeratia cauzata de mutarea validatorului pentru bilete la usa 1 ar fi fost mai redusa (parerea mea).

4. Solutii pentru rezolvarea problemei exista. Daca cei din primarie ar gandi cu atentie timpii semafoarelor de pe Rebreanu, cu siguranta s-ar putea gasi o solutie (fara sa necesite un mare efort financiar), astfel incat si tramvaiele sa prinda verde la unele semafoare. De exemplu, nu este necesar ca tramvaiele sa prinda verde la semafoarele din statii (nu ar avea rost, pentru ca oricum tramvaiul stationeaza), ci doar la cele dintre statii.

5. Aici totusi pot sa spun ca am vazut imbunatatiri, fata de perioada de inceput a acestui sistem (cand nesincronizarile erau mult mai frecvente). Din cate am inteles, nesincronizarea se produce in cazul in care validatoarele nu comunica cu OBC-ul, (necesitand astfel setarea manuala a liniei - cred ca de catre vatman/sofer), respectiv, in cazul in care vatmanul/soferul nu a deschis schimbul pe OBC (lucru care nu ar fi spre beneficiul lui). Oricum, in general se intampla numai la rezerve (care fac cate 1-2 ture pe diverse linii in aceeasi zi - si doar in cazul vreunui eveniment neasteptat) sau la tramvaiele/firobuzele/autobuzele care isi schimba linia in aceeasi zi (imediat dupa terminarea programului pe o anumita linie sunt trimise pe alta). In rest, din cate am observat eu, linia este corecta.

7. Acele statistici sunt utile in primul rand pentru RATT (desi nu sunt intotdeauna corecte), si mai putin pentru mine ca si calator. Care sunt cele mai aglomerate linii ne-a spus deja Dl. Florin, la fel cum a facut si in cazul in care cineva a intrebat orele de plecare ale vreunei linii dintr-o anumita statie :eusa_think: . In rest, eventual m-ar interesa cifrele exacte (pe mine - calator) din pura curiozitate.

10. In cazul anumitor linii Expres, schimbarea mi se pare OK si justificata : 26 - E4 (iese din oras, merge pana la aeroport; calatori putini, traseu lung cu statii lungi). 31 - E5 (calatori putini, este dedicat pentru mers la Metro, si acesta am putea spune ca iese din oras - desi acum tabla cu iesirea din oras e mai departe). 45 - E6 (iese din oras, dedicat Metro2 si PITT, calatori putini). Problema mai ciudata este la E7 si E8, care nu sunt chiar asa de putin incarcate si nu sunt dedicate unei anumite destinatii, ci mai degraba leaga 2 zone ale orasului, avand statii dese de-a lungul traseului, dar probabil ca din statisticile de incarcare si din lungimea traseului corespund conditiilor pentru a deveni linii expres.
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2010 - 13:44

Vezi postareaPaul85, la 26 aprilie 2010 - 12:00, a spus:

7. Acele statistici sunt utile in primul rand pentru RATT (desi nu sunt intotdeauna corecte), si mai putin pentru mine ca si calator. Care sunt cele mai aglomerate linii ne-a spus deja Dl. Florin, la fel cum a facut si in cazul in care cineva a intrebat orele de plecare ale vreunei linii dintr-o anumita statie :eusa_think: . In rest, eventual m-ar interesa cifrele exacte (pe mine - calator) din pura curiozitate.


La intalnirea cu forumistii s-au prezentat niste statistici concrete. Nu stiu insa, daca se vor publica oficial. Eu nu am permisiunea sa o fac. -_-
0

#51 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 aprilie 2010 - 15:52

In legatura cu E7, pot spune ca transformarea liniei in una expres, a "cauzat" o mai buna circulatie a linie, fie ea E7, sau E7b.
Deci eu pot pune ca pentru cei 50 bani in plus calatori au primit cateva ture in plus.
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 aprilie 2010 - 17:44

Sunt perfect de acord cu tine, chiar daca lumea va spune ca sunt subiectiv... :eusa_think:
0

#53 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 aprilie 2010 - 19:09

Nu, dar asa si este, sunt mai multe curse acum atat pentru Freidorf partea Lic. Auto, cat si pentru FZB. Mult mai bine e desfasurata aceasta linie acum decat era inainte L42 + L3.
0

#54 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 aprilie 2010 - 22:51

Vezi postareaPaul85, la 26 aprilie 2010 - 12:00, a spus:

@Viktor:
In ceea ce priveste numarul de trenuri, emilut are perfecta dreptate. Pe vremea cand timpul/tura la linia 9 era de 45 de minute, erau 3 trenuri (interval de 15 minute), cu exceptia orelor de varf (erau 2 varfuri pe linia 9, intre T1 si T2, si intre T3 si T1), astfel ca la orele de varf, intervalul devenea 7-15 minute. Dupa introducerea "undei verzi" (din pacate doar pentru masini) pe Rebreanu, tura a devenit de 55 de minute, si s-a suplimentat numarul de trenuri la 5 (interval de 11 minute), unul dintre trenuri retragandu-se in depou la ora 16(?) - intervalul devenind de 13-14 minute dupa aceasta ora. In schimb, s-au scos varfurile. Acum, la 62 de minute/tura, sunt tot 5 trenuri (deci interval de 12-13 minute).



Eu asa am auzit de la un vatman veterean pe linia 9 (este de cat sa infiintat acesta linie) si asa mi-a spus, ca erau 5 trenuri si plus 2 varfuri. In oricecaz o sa ma informez si am sa raspund exact ce si cum.
0

#55 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 aprilie 2010 - 09:38

In 2002 erau mai putine: 3 trenuri + 2 varfuri, tura fiind numai de 45 min. Acum sunt sunt tot 5 si 4 trenuri dar la 62 min. :jos:
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 aprilie 2010 - 12:29

O semitura dureaza 28 de minute pe linia 9.
0

#57 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 aprilie 2011 - 16:01

In Arad,pe strada,sunt o multime de automate pt bilete de parcare si toate pe care le-am incercat,functionau.
0

#58 Useril este offline   nykos 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 22 octombrie 09

Postat 04 iulie 2011 - 22:04

1. Ce reprezinta pentru voi in momentul de fata compania RATT?
Un monopol de stat in domeniul transportului in comun timisorean, cu toate problemele pe care le au companiile de stat in Romania.

2. Cum percepeti serviciile de transport oferite de RATT?
Utile si necesare, care insa lasa de dorit in multe privinte. Puteau fi mai proaste, dar puteau fi si mult mai bine. Apreciez in special achizitia de troleibuze si autobuze noi, cu aer conditionat, precum si montarea de panouri care indica timpii de asteptare in unele statii importante. Nu apreciez scoaterea tramvaiului 11 si inlocuirea lui cu 6, in conditiile in care frecventa tramvaielor 6 mi se pare mult mai mica decat in cazul vechii linii 11. De asemenea nu apreciez faptul ca serviciile, desi cu multe probleme, costa dublu decat cele din metropole precum Bucuresti:
- abonament general metrou Bucuresti fara reducere - 50 RON
- abonament general amarate de tramvaie si troleibuze din Timisoara - aproape 100 RON
E cu totul si cu totul anormal.

3. La ce va asteptati sa ofere/schimbe RATT-ul pe viitor in privinta serviciilor?
In primul rand, as dori sa creasca frecventa mijloacelor de transport, in special a tramvaielor pe liniile 4 si 6. Nota 10 la capitolul frecventa as acorda-o troleibuzelor 15 si 16, m-as bucura ca la tramvaie sa fie timpul de asteptare ca cel pentru troleibuze. Nu ma intereseaza atat de mult achizitia de tramvaie noi in conditii de frecventa redusa. Totusi, pe timpul verii ar fi ideal sa pot calatori in tramvaie cu aer conditionat, la fel ca autobuzele/troleibuzele. As mai dori ca biletele obisnuite, odata compostate, sa fie valabile un interval rezonabil de timp (o ora, de exemplu) pe TOATE mijloacele de transport folosite in acel interval.

4. Ce credeti ca ar trebui sa imprime/sugereze (imaginea) RATT-ul(ui)?
Calatorii prin oras intr-un mod decent, comfortabil, dar ieftin si mai putin stresant decat a folosi masina proprie.

Aceasta postare a fost editata de nykos: 04 iulie 2011 - 22:10

1

#59 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 iulie 2011 - 00:35

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 martie 2010 - 18:06, a spus:

Eu zic ca tine. Acum se practica vandalizarea validatorului (defectarea lui intentionata) pentru a te scuza ca nu ai putut valida biletul (vezi cazurile destul de raspandite, de bilete rupte intentionat in fanta pentru bilet a validatorului). Tot asa vor pati si automatele de bilete, omul avand o scuza foarte pertinenta si chiar verificabila la fata locului, daca e nevoie. Daca ai, ca firma, automate in statii sau in vehicule, nu mai poti obliga omul sa dea o fuga la chiosc daca acestea sunt defecte/vandalizate, ci va trebui sa-i accepti acestuia motivul invocat.


Iata ce-am patit sambata trecuta (25.07.2011) undeva intre ora 14 si 15. Am luat tramvaiul 9 de la statia Str Banatul (prima de la cap 2), primul vagon, prima usa. Cand sa validez biletele (doua) constat ca ceva nu functioneaza iar biletul daca-l introduceam orizontal dadea intr-un opritor (normal), dar daca il inclinam putin cu varful in sus, intra pana la jumate din lungimea lui insa validatorul oricum nu functiona (aparea un afisaj ceva cu OBC parca). Fiind in spatele vatmanului am ciocanit in geam si cand a intors capul i-am explicat prin semne ca nu pot valida. Mi-a dat impresia ca nu prea il intereseaza dar totusi dupa ce a schimbat manual (?!pana cand?!) macazul de la Aurora, a facut ceva setari probabil pe OBC si validatorul functiona. Am validat biletele mele introducandu-le pe orizontala insa doamna de dupa mine am impresia ca l-a introdus inclinat cu varful in sus si mai adanc decat necesar si i-a ramas biletul blocat in validator. S-a chinuit sa-l scoata dar n-a reusit decat sa-l rupa in doua. Si astfel toti cei care au urcat pana la Judetean (unde eu am cobarat mergand la festivalul berii dupa vreo cinci ani de absenta si nici nu ma voi mai duce curand) au calatorit gratis pentru ca validatorul era blocat. Si cine stie cat timp a ramas blocat.
Sunt sigur ca exista si persoane care intentionat blocheaza validatoarele, insa, iata, exista si situatii de genul celei descrise mai sus. Iar despre vatman, am impresia ca atunci a intrat in tura si probabil trebuia sa-si faca "prezenta" fata de validatoare, si o fi uitat acest lucru...

Iata tramvaiul cu pricina...
Imagine atasata: validator blocat 01.JPG

...si micuta coada la validare, la Profi...
Imagine atasata: validator blocat 02.JPG

...calatori care desi aveau bilete de calatorie, nu si le puteau valida...iar solutia era sa treaca la remorca... :whistle: ...poate acolo functiona validatorul...
0

#60 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2011 - 07:58

Am patit si eu sa-mi blocheze validatorul biletul si nu am putut sa scot decat jumatete din el si astfel restul calatorilio au circulat gratuit.
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi