STP Timișoara Forum: Gratuitati oferite de primaria TM - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Gratuitati oferite de primaria TM Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 19 decembrie 2010 - 00:11

Vezi postareacseh_17, la 18 decembrie 2010 - 21:04, a spus:

Din alocatia de 42 de lei ,daca ar trebui sa pletim si abonamentul general de 50 de lei, ar fii de rasul lumii...


Pai de chirie si cheltuieli la bloc ai din alocatie? :) Se presupune ca elevii sunt intretinuti. De acord ca sa aibe gratuitate, dar nu in vacante.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 decembrie 2010 - 21:39, a spus:

Cel mai ok ar fi un interval orar in care sa poata circula gratuit, interval care sa nu se suprapuna cu orele de varf.


Asta da (8 - 13, 18 - 00), dar numai pensionarii care au o pensie sub xxx lei.
0

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 decembrie 2010 - 01:50

Vezi postareadingo, la 18 decembrie 2010 - 11:43, a spus:

Eu consider ca s-ar fi putut gasi si alte cai de reducere a cheltuielilor bugetare fara a mai fi nevoie de taierile de pensii si salarii dar nu mai intru in detalii ca nu-si au locul aici.


Care sunt acelea?...Unde ai vazut tu pensii si salarii bugetare mai mari decat salariile din sectorul privat decat in Romania?... numeste-mi o tara din Europa occidentala, una singura in care este la fel...Din acest motiv s-au taiat si pensiile si salariile bugetare, pentru ca dea lungul timpului ele s-au tot marit ajungand mai mari decat cele din sectorul privat, care sector alimenteaza de fapt bugetul de stat,... iar dAImon spunea ceva foarte corect mai sus, ca suntem prea putini care muncim pe bune in tara asta, care creeam plus valoare, adica cei din sectorul privat.... In cifre, sunt aprox. 2 800 000 de angajati in sectorul privat la care se adauga cele vreo 3 milioane care lucreaza afara si trimit bani acasa la familii, care intretin o tara de aprox. 18 - 19 milioane de suflete ....in rest sunt milioane de asistati...multi dintre ei puturosi si lenesi. Aceasta este imaginea reala a Romaniei, ca ne place sau nu...Si mai sunt si politicienii de la toate nivelurile care fura cat pot ei cand prind ocazia favorabila sau cand si-o creeaza....
0

#23 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 decembrie 2010 - 02:12

in primul rand vreau sa va spun ca nu sunt angajat in sistemul bugetar, asadar nu am simpatii si nu vreau sa le iau apararea. Dar cind spuneti la modul general "salariile din mediul bugetar" si "salariile din mediul privat" discutia este foarte lunga. Sistemul bugetar include si salariul demnitarilor statului..si te asigur ca in orice stat din europa occidentala (si nu numai) salariul presedintelui republicii sau al primului ministru ajunge la o sumna considerabila...asa cum sistemul privat cuprinde si managerii de top al unor companii multinationale.....care de asemenea nu isi fac treaba fiind platiti cu salariul minim pe economie..ca sa nu mai pomenim ca in mediul privat salariul este confidential...deci...e greu de facut o comparatie (by the way , cat salariu are Andreea Esca ? :) )
0

#24 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 19 decembrie 2010 - 04:22

Eu cred ca aceasta discutie nu are ce cauta pe acest forum (Ma refer aici strict la dilema bugetari vs. privati). Parerea mea personala. Sunt moderator pe un un forum unde permanent se "discuta" problema. Sincer, imi ajunge circul de acolo. Nu-l incepeti si aici!

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 19 decembrie 2010 - 04:38

0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 decembrie 2010 - 10:44

Am mutat in acest topic nou intreaga discutie despre gratuitati. Scrieti despre acest subiect doar in acest topic.
0

#26 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 decembrie 2010 - 12:46

imi pare extrem de rau daca prin afirmatiile mele am jignit pe cineva sau am inceput un "circ". doresc sa spun un singur lucru : atita timp cat aceste subventii se acorda de catre Primarie, nu au dreptul moral in primul rand sa sustina ca nu sunt fonduri de acordat regiei de transport pentru piese si mentenanta vehiculelor. din acest moment ma retrag din discutie.
0

#27 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 19 decembrie 2010 - 12:54

Dar nu trebuie sa te retragi, de aceea dl. Florin a creat acest topic, mutand discutia aici, sa vorbim liber despre acest subiect. Doar sa nu deviem la salarii, bugetari si altele.:)
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 decembrie 2010 - 18:24

Corect. De asta am deschis un topic separat.
0

#29 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 decembrie 2010 - 21:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 decembrie 2010 - 21:16, a spus:

Nu am primit explicatii pe marginea protocolului si nu cred sa se mai introduca categori noi pe langa cele din protocol.


Multumesc pentru raspuns.
E totusi trist ca acesta este interesul acordat acestei categorii de "cetateni". Nu ma mai mir ca tara asta este unde este. Bine ca angajatii a "n" fundatii de caritate au gratuitate (eu unul nu vad un motiv logic pentru asta).
0

#30 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 aprilie 2011 - 04:55

Liberalii cer transport gratuit pentru liceenii din Timisoara

Elevii de gimnaziu circulă gratuit, studenţii merg şi ei gratis cu tramvaiul, troleibuzul sau autobuzul, de ce n-ar beneficia şi liceenii din Timişoara de acelaşi tratament? Considerând situaţia actuală drept „nefirească”, aleşii locali PNL au depus deja un proiect de hotărâre de consiliu local prin care cer să fie acordată gratuitate şi liceenilor pe transportul în comun.
Considerat deja drept unul din cele mai sociale transporturi locale din ţară, cu gratuităţi acordate celor mai diverse categorii sociale, de la copiii de şcoală generală la pensionari, transportul asigurat de RATT tinde să devină tot mai puţin profitabil pentru municipalitate.
O iniţiativă a PNL Timiş urmăreşte ca abonamentele de transport RATT ale elevilor de liceu din Timişoara, al căror preţ este compensat în momentul de faţă în proporţie de 50%, să devină complet gratuite.
„În Timişoara, elevii de şcoală generală şi studenţii circulă gratuit, liceeni însă nu. E o situaţie nefirească, astfel încât PNL a luat iniţiativa unei hotărâri de consiliu local care să asigure gratuitate şi elevilor de liceu”, a anunţat liderul PNL Timiş, Nicolae Robu.
Liberalii consideră că această măsură n-ar face decât să alinieze Timişoara la practicile internaţionale, unde copiii circulă gratuit pe mijloacele de transport în comun.
Reprezentanţii RATT agreează iniţiativa, cel puţin în opinia directorului adjunct al instituţiei Ionuţ Nasleu, ce-i drept, membru PNL.
„E o propunere foarte bună. Am avut multe solicitări din partea părinţilor acestor copii, care nu înţeleg de ce, în postura lor de plătitori de taxe şi impozite, trebuie să suporte jumătate din costul abonamentului, în condiţiile în care elevii de gimnaziu şi studenţii circulă gratuit. Nu cred că ar fi un efort bugetar foarte mare, ţinând cont că numărul copiilor din clasele IX-XII din Timişoara nu cred că depăşeşte cifra de 2000”, este de părere Nasleu, directorul adjunct RATT.

sursa Tion.ro


Inca o data avem parte de fenomenul "capra raioasa si cu coada pe sus". Dupa ce ca NU AVEM BANI pentru a intretine actualul sistem in functiune...impartim cu DARNICIE ELECTORALA gratuitati. Unii oameni chiar nu vor sa inteleaga ca NU ESTE DE UNDE SA PLATESTI PLIMBAREA GRATIS. Pacat pentru toti entuziastii si oamenii care se straduiesc sa mentina functional un sistem de care cei carora ar trebui SA LE PESE ISI BAT JOC.

P.S. Tovarasul Orza ne-a anuntat foarte festiv ca in cazul in care echipa de fotbal Politehnica Timisoara va castiga campionatul va primi 2 milioane de euro de la bugetul local. Sunt CONVINS ca este de o importanta vitala pentru toti cetatenii municipiului castigarea acestui campionat...altfel nu am cheltui atat de multi bani pe asta nu? bine-nteles..fireste...vorba tovarasului Nastase B)

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 16 aprilie 2011 - 04:59

0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 aprilie 2011 - 09:39

Daca acesti elevi ar valida si dupa aceea primaria ar rambursa costul acestor calatorii catre RATT nu ar fi nicio problema (vorbesc din punctul de vedere al RATT, nu ca cetatean sau contribuabil). Din pacate cei ce valideaza sunt din ce in ce mai putini. B)
0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 aprilie 2011 - 11:10

Daca eliminam copii, elevii de gimnaziu, studentii, blatistii, boschetarii, aurolacii, pensionarii si acum si liceenii care au (vor avea) gratuitati, mai ramane o singura categorie care plateste calatoriile la Ratt, "muncitorii" (a se citi FRAIERII) cu varste cuprinse intre 25 si 55 de ani care "duc in spinare" intregul sistem. Propun sa se acorde gratuitati si la aceasta din urma categorie, ca doar asta una a ramas fara...
Liberalii astia nu traiesc in Timisoara si n-au auzit (vazut) ca, cu cat creste numarul gratuitatilor, cu atat scade numarul angajatilor la Ratt, in concluzie, cand vom avea toti gratuitati, nu vom mai avea RATT, nu vom mai avea cu ce circula. Chiar sunt orbi?!...
Vine campania electorala si trebuie vezi Doamne sa se afirme cu un populism...
Domnul Nasleu a venit sa contribuie cumva la falimentul Ratt-ului sau din contra?!...Nu-i inteleg pozitia... B) ...
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 aprilie 2011 - 11:33

Nu cred ca cineva de la RATT s-a gandit sa transporte pe cineva gratuit. Cand vorbim de "gratuit" ne gandim la rambursarea costului calatoriilor de catre primarie. E clar ca nu RATT ofera aceste gratuitati. Teoretic treaba ar trebui sa fie cam asa:
beneficiarul gratuitatii valideaza -> RATT trimite rapoartele acestor validari primariei -> primaria ramburseaza sumele echivalente titlurilor de calatorie catre RATT.
Ca in realitate treaba e mai complicata, asta e cu totul altceva... B)
0

#34 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 aprilie 2011 - 12:07

Cunosc cum functioneaza sistemul de gratuitati insa in final tot "FRAIERII" (platitorii directi) platesc si gratuitatile (indirect). Deci "fraierii" platesc de doua ori !!!, direct si indirect, deci este totusi o PROBLEMA.
Daca PNL-ul (sau absolut oricare dintre partide cu idei populiste) ar veni si ar zice ca de astazi platim noi (partidul) din fondurile adunate din cotizatiile membrilor nostri (si numai din cotizatii!) abonamentele liceenilor (sau ale cui vor ei) atunci jos PALARIA si bravo lor, dar nu, ei vin cu ideea de gratuitate dar sa plateasca altii aceasta gratuitate, respectiv cei care isi platesc si in mod direct calatoria precum am scris si mai sus, adica "fraierimea" care in fond nu este aparata de nimeni, la fel cum nu sunt aparati nici oamenii muscati de caini maidanezi, in schimb legea-i apara pe acestia din urma (pe caini)...
Totul mi se pare anapoda !...
0

#35 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 aprilie 2011 - 21:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 aprilie 2011 - 09:39, a spus:

Daca acesti elevi ar valida si dupa aceea primaria ar rambursa costul acestor calatorii catre RATT nu ar fi nicio problema (vorbesc din punctul de vedere al RATT, nu ca cetatean sau contribuabil). Din pacate cei ce valideaza sunt din ce in ce mai putini. :)


Aici deja e vina RATT-ului. Daca s-ar introduce controlori din greu, toti ar valida. Si din acesti bani (din validari), s-ar plati cu usurinta si acei controlorii "in plus". Solutia e atat de simpla, chiar nu o vede nimeni din conducere? Circul zilnic de minim 2 ori cu tramvaiul si saptamanal de 3-4 ori cu troleibuzul, si n-am mai prins un control de mai mult de 3 luni. Iar acel control a fost ceva in genul: intra controloarea, verifica "pe furis" 3 abonamente, da jos doi studenti si atat. Jumatate de tramvai nici nu a bagat de seama ca se afla un controlor in vagon.

Vezi postareamile, la 16 aprilie 2011 - 12:07, a spus:

Cunosc cum functioneaza sistemul de gratuitati insa in final tot "FRAIERII" (platitorii directi) platesc si gratuitatile (indirect). Deci "fraierii" platesc de doua ori !!!, direct si indirect, deci este totusi o PROBLEMA.
Daca PNL-ul (sau absolut oricare dintre partide cu idei populiste) ar veni si ar zice ca de astazi platim noi (partidul) din fondurile adunate din cotizatiile membrilor nostri (si numai din cotizatii!) abonamentele liceenilor (sau ale cui vor ei) atunci jos PALARIA si bravo lor, dar nu, ei vin cu ideea de gratuitate dar sa plateasca altii aceasta gratuitate, respectiv cei care isi platesc si in mod direct calatoria precum am scris si mai sus, adica "fraierimea" care in fond nu este aparata de nimeni, la fel cum nu sunt aparati nici oamenii muscati de caini maidanezi, in schimb legea-i apara pe acestia din urma (pe caini)...
Totul mi se pare anapoda !...


Nu o puteam spune mai bine! :ok:
0

#36 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 aprilie 2011 - 23:14

Aici vorbim de abonamente, nu? Abonamentele oricum au un preţ fix (indiferent de numărul de validări), deci se poate foarte simplu calcula câţi elevi beneficiază de ele, după numărul de abonamente încărcate. După aia operatorul care emite abonamentele trimite listele la cine trebuie să deconteze cei minim 50% (adică la Ministerul Educaţiei), eventual la instituţia de învăţământ, la primărie sau la cine asigură ceilalţi 50%.

Desigur, cei care aruncă în stânga şi în dreapta tot felul de idei conform căreia RATT (sau alt operator) asigură din propriul buget toate reducerile ori nu ştiu ce vorbesc, ori sunt puşi de diverse partide să spună ce spun, în concluzie mănâncă kkt cu polonicul!

Pentru decontul abonamentelor era oricum o HG de prin '96.
Ca fapt divers, în Bucureşti elevii (de generală şi liceu) au doar 50% reducere... până în 1997 şcolile decontau restul de 50% (deci plăteau şi la sfârşitul lunii mergeau la secretariat, cam cum se face acum la universităţi), după aia s-a renunţat. Că veni vorba de liceu, s-a cam ales praful de cei din jurul Bucureştiului, care nu mai au RATB (care avea abonamente) şi cheltuie câte 5 - 12 RON/zi la dubă de persoană (faţă de 3 - 5 RON/zi sau 65 RON/lună la RATB), aşa că mulţi s-au lăsat de liceu şi vor îngroşa rândurile celor care n-au nicio calificare (din simplul fapt că nici pentru muncă nu îşi vor permite să plătească atât pentru un drum de maxim 25km).
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2011 - 08:26

Vezi postareaNDY, la 17 aprilie 2011 - 21:32, a spus:

Aici deja e vina RATT-ului. Daca s-ar introduce controlori din greu, toti ar valida.


Daca arunci o privire pe planul de eficientizare a regiei (pagina primariei) o sa vezi ca nu mai avem controlori de bilete. Toata activitatea aceasta a preluat-o politia comunitara:

Citeaza

Aceasta desfiinţare efectivă a posturilor se impune deoarece activitatea de control bilete şi abonamente s-a externalizat către poliţia comunitară, în totalitate, R.A.T.T. asigurând doar asistenţa tehnică în utilizarea echipamentelor de verificare a cardurilor şi biletelor ca urmare a implementării sistemului de ticheting la regie


Deci....nu e vina RATT.
0

#38 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 aprilie 2011 - 19:22

Nici cei 20 de controlori nu mai sunt?
Atunci, vina cui este in masura sa delege persoanele care ne controleaza noua biletele... :)
0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2011 - 19:35

20? Nuuuu... nici vorba.
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 aprilie 2011 - 08:53

Bun si atunci cine sunt acei domni si doamne care nu sunt in uniforma si au ecuson de RATT, si circula impreuna cu localii...

Asta a fost saptamana trecuta. Eu sincer pana acuma local cu card sa blocheze validatoarele, si sa faca control fara vreao anumita persoana in civil nu am vazut...
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi