STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#441 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 martie 2015 - 17:23

LOL :eusa_think:

Citeaza

Cu arme in tramvai! Controlorii RATT primesc pistoale

Conducerea RATT consideră că… trebuie să se treacă la arme, la propriu, pentru a se face ordine în mijloacele de transport în comun din Timişoara, pe unde mişună hoţi, cerşetori, scandalagii şi, o problemă reclamată recent, falşi controlori. Cei ”adevăraţi”, ai Regiei Autonome de Transport Timişoara, urmează să fie echipaţi cu uniforme şi dotaţi cu pistoale. Controlorii RATT se transformă de fapt în agenţi de intervenţie, pază şi ordine…


tion.ro
0

#442 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 03 decembrie 2015 - 08:36

Imi expira abonamentul. Mai are rost sa-l reinnoiesc? Sunt sigur ca in ultimele 3 luni nu am mai prins nici un control desi merg zilnic. Stie cineva, au fost dati afara toti controlorii si este transportul in comun gratis pentru toti, inafara de fraieri?
4

#443 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 03 decembrie 2015 - 18:57

De ar sti Ratt-ul cati banii pierde pe nevalidarea biletelor ....dar pe cine intereseaza asta? ... atat timp cat Timisorenii platesc taxe si impozite la Primarie de unde se duc la Ratt ... numai am cuvinte ... cand vad ca in alte tarii se fac controale peste controale si chiar daca iti cumperi bilet direct de la sofer ... imi vine sa urlu de suparare si de necaz ca la noi nu se poate ... mai degraba nu se vrea .... Domnul Director sta in birou si da numai cu biciu pe angajatii Ratt-ului si nu vede realitatea de afara ... ce sa ma zic. :Facepalm_emote_gif:
0

#444 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 03 decembrie 2015 - 18:58

Vezi postareaEbi, la 03 decembrie 2015 - 08:36, a spus:

Imi expira abonamentul. Mai are rost sa-l reinnoiesc? Sunt sigur ca in ultimele 3 luni nu am mai prins nici un control desi merg zilnic. Stie cineva, au fost dati afara toti controlorii si este transportul in comun gratis pentru toti, inafara de fraieri?


Mai bine iti iei o amenda odata la 3 lunii decat sa platesti abonamentul in fiecare luna.
1

#445 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 decembrie 2015 - 19:12

Eu nu as incuraja totusi astfel de practici... -_-
0

#446 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 decembrie 2015 - 19:16

Pai nu FerraryTm incurajeaza aceste practici ci conducerea RATT-ului, prin lipsa controlorilor in mtc-uri...


Iar colegul nostru a facut o propunere ironica... :Facepalm_emote_gif:
3

#447 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 03 decembrie 2015 - 19:28

Vezi postareacseh_17, la 03 decembrie 2015 - 19:12, a spus:

Eu nu as incuraja totusi astfel de practici... -_-


Daca stai si te gandesti ca de 3 luni nu sa facut deloc control pe aceea linie ? ... nu mai bine platesc odata la 3 lunii o amenda ? decat sa dau in fiecare luna banii pe abonament, si nu eu spun asta, ci oamenii ca circula cu MTC-urile, si sa sti cu lumea se desteapta repede. Si te rog cand ajungi in Tm sa ma anunti si pe mine cati CONTROLORI ai vazut sau te--au controlat pe tine. CONDUCEREA RATT-ULUI INCURAJEAZA CIRCULATIA FARA BILET.
0

#448 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 03 decembrie 2015 - 20:00

Eu sunt ferm convins, adica sunt sigur, ca RATT-ul este condus spre ruina in mod voit, si acest lucru este evident. Imi scapa doar motivul. Validatoarele de bilete sunt nefunctionale, controlorii absenti, frecventa redusa, vagoane putine, hoti multi. Acum daca ma gandesc mai bine, am vazut un controlor in troleibuz, a pus cardul de control la validator si a stat de vorba cu soferul. Cand a terminat de vorbit, s-a dat jos fara sa controleze nimic. Dar asta a fost acum vreo 7-9 luni. M-a abordat o fata, turista straina, sa ma intrebe de unde se cumpara bilet sa mearga la gara. Avea si un rucsac in spate. I-am spus ca se poate urca linistita in 1 fara bilet, ca nu exista controlori, dar sa fie atenta ca exista hoti de buzunare.(asa a si facut).
2

#449 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 03 decembrie 2015 - 20:36

Vezi postareaEbi, la 03 decembrie 2015 - 20:00, a spus:

M-a abordat o fata, turista straina, sa ma intrebe de unde se cumpara bilet sa mearga la gara. Avea si un rucsac in spate. I-am spus ca se poate urca linistita in 1 fara bilet, ca nu exista controlori, dar sa fie atenta ca exista hoti de buzunare.(asa a si facut).


Imagine postata Acum are ce povesti acasa despre aceasta tara...
ps: macar cu cei straini, lasati-o mai usor cu aceste "chesti romanesti". Macar straini sa valideze daca noi nuImagine postata.

Vezi postareaEbi, la 03 decembrie 2015 - 20:00, a spus:

...ca nu exista controlori...



Cum sa nu fie... dar ca nu-si fac treaba asta-i alta poveste (ma si mir cum de primesc salar)
Ultima data am "fost controlat" pe linia 4: Intre circumvalatiuni si piata 700, duminica dupamiaza (mirare!), un singur controlor a fost , a controlat 4 persoane, iar cand a ajuns la a cincea, aceasta isi tinea cardul in portofel, si vazand asta, controlorul a inceput sa faca morala in tramvai despre hoti, furturi si alte cele, probabil ca sa scape de verificat.
3

#450 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 04 decembrie 2015 - 00:56

As vrea sa stiu si eu ceva daca se poate de la Dl Florin.

Ce program au controlorii si cine le face prezenta ?
Cine ii verifica daca au facut treaba sau nu ?
Cati controlori sunt in total ?
Si chiar nu se poate face nimic pentru a se vedea unde si ce fac (am sa vin eu cu o ideii) ?

Multumesc !!!

P:S Se mai fac angajari ca controlor? nu de alta dar vad ca se lucra la greu (cazma, lopata, tarnacop)
0

#451 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 decembrie 2015 - 01:03

Din cate stiu sunt in doua schimburi. Verificarea se face dupa blocarile validatoarelor, asta vazandu-se in Radfleet. Nu stiu cati sunt acum, fiind multi angajati noi.
Angajari cred ca se mai fac, din moment ce nu mi-au spus sa scot anuntul de pe pagina web.
0

#452 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 04 decembrie 2015 - 08:23

Mi-am amintit o intamplare de acum vreo cativa ani, pe vremea cand mai vedeam controlori (am fost martor). Un aurolac statea pe scaun si vine controlul la el. Zice: n-am bilet. Controlul: da-te jos. -Nu vreau. Atunci se pun controlorii sa-l traga de maini, haine ca sa-l dea jos. El se tine bine de scaun, se lasa greu, oricum controlorii nu au reusit sa-l urneasca si l-au lasat in pace. Am mai fost martor la multe intamplari in trecut. Daca zici ca esti handicapat sau verisor cu cutare de la RATT sau daca esti tigan, esti scutit de bilete.
3

#453 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 decembrie 2015 - 21:34

Vezi postareaEbi, la 03 decembrie 2015 - 20:00, a spus:

Eu sunt ferm convins, adica sunt sigur, ca RATT-ul este condus spre ruina in mod voit, si acest lucru este evident. Imi scapa doar motivul. Validatoarele de bilete sunt nefunctionale, controlorii absenti, frecventa redusa, vagoane putine, hoti multi. Acum daca ma gandesc mai bine, am vazut un controlor in troleibuz, a pus cardul de control la validator si a stat de vorba cu soferul. Cand a terminat de vorbit, s-a dat jos fara sa controleze nimic.



Iata o sinteza exprimata doar in cateva propozitii a activitatii mele de cativa ani pe acest forum...

Aceeasi impresie o am si eu. Am incercat prin provocari deliberate sa obtin o negatie prin fapte insa nimic. Lucrurile merg in continuare intr-o directie ciudata...

Probabil ca voi primi "raspunsul" anul viitor daca se confirma zvonul aparut de curand conform caruia RATT-ul se va transforma in SC...
2

#454 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2016 - 20:24

Mama ce de comentarii (unele absolut idioate) a starnit anuntul RATT ca va intensifica controalele: link
S-ar parea ca lumea chiar crede ca e normal sa nu platesti. :wacko:
0

#455 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 20 martie 2016 - 00:03

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 martie 2016 - 20:24, a spus:

Mama ce de comentarii (unele absolut idioate) a starnit anuntul RATT ca va intensifica controalele: link
S-ar parea ca lumea chiar crede ca e normal sa nu platesti. :wacko:


Eu as fi si mai RAU .... As pune cate un controlor si DOI JANDARMII in fiecare MTC.
1

#456 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 20 martie 2016 - 01:25

Ar fi o treaba mai ales ca tramvaiele sint pline de hoti.
Joi in tramvaiul 1 de la Liceul 8 pina la Sinaia 3 tiganci au inconjurat o batrina si i-au bagat mina in geanta, noroc ca a inceput sa faca gura si oprea tramvaiulla Sinaia, ca la usa a II a mai erau niste tigani care supravegheau actiunea.

In alta zi tramvaiul 1 aglomerat din Libertatii pina in 700 l-au buzunarit pe un batrin.
1

#457 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2016 - 10:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 martie 2016 - 20:24, a spus:

Mama ce de comentarii (unele absolut idioate) a starnit anuntul RATT ca va intensifica controalele: link
S-ar parea ca lumea chiar crede ca e normal sa nu platesti. :wacko:


Asta e mentalitatea indusa (si) de RATT de muult timp incoace. Daca asa au fost dresati, de unde te astepti la alt comportament? Va dura mult timp sa ii aduci pe unii la "zi"; oamenii inca cred ca parcarea e gratis si ca pot parca peste tot, oamenii inca nu simt niciun deranj mergand pe pista de biciclete, iar exemplele pot continua.
0

#458 Useril este offline   Adi2016 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 26 martie 16

Postat 28 martie 2016 - 10:00

Sambata 26.03.2016 dimineata la ora 10,in tramvaiul 2 la statia Sinaia a urcat echipa de control impreuna cu politistul local s-au uitat in vagon,au ochit 2 tigani si au stat linistiti pana la statia urmatoare Maria,unde fratii nostri ciocolatii au coborat frumos si abia apoi au inceput controlul,le-am atras atentia asupra acestui fapt,au ridicat din umeri ca nu au ce sa le faca!!!!!Si legat de controale nu este in regula treaba cu echipamentul la controlori,am intalnit situatii cu tineri care asteptau ca la fotbal sa faca pasul la offsaid in caz ca urca echipa de controlori,controlul prin natura lui trebuie sa se faca in civil,peste tot in Europa se face in civil.
3

#459 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2016 - 11:26

Vezi postareaAdi2016, la 28 martie 2016 - 10:00, a spus:

...peste tot in Europa se face in civil.

Nu chiar. Sunt orase in Germania unde am vazut controlor in uniforma. Imagine atasata: 39181-1.jpg Bonn Imagine atasata: Hochbahn-Pruefkonzept.png Hamburg
La Budapesta la fel.

Vad ca si in Austria:

Imagine atasata: 435744_1_345091123-1.jpg Imagine atasata: Kontrolleure_WL_zinner-650x435.jpg Viena
1

#460 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 martie 2016 - 11:57

As spune ca e cam 50-50 in DE. In Köln avem echipe mixte.
90% dintre controale se pentrec cu echipament, si insotit de caine. Celelate 10% sunt tineri, studenti, in civil.
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi