STP Timișoara Forum: Autobuzele electrice Karsan e-ATA 18m - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Autobuzele electrice Karsan e-ATA 18m Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 973
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 12 decembrie 2022 - 19:51

Vezi postareamile, la 12 decembrie 2022 - 15:27, a spus:

Mi-aduc aminte de Wegmann-uri sau Rathgeberg-uri (nu mai stiu exact care din ele) care cand au venit din Germania aveau tot botul vopsit in cate o culoare iar restul tramvaiului era alb. Practic se vedeau diferite culori prin oras cand le vedeai frontal. Mi-a placut acea schema.

Wegmann aveau schema asta, si imi placea si mie tare mult. Imi amintesc ca unul cu bot galben a circulat cateodata si pe linia 7, iar unul cu bot albastru era de obicei pe 1...
Rathgeber au venit vopsite integral intr-un albastru aproximativ de culoarea cerului, in schema de culori originala de la Munchen, care acolo continua asa pana in zilele noastre, mai multe generatii de tramvaie mai tarziu. Personal nu mi-a placut niciodata albastrul lor, dar gusturile sunt subiective
0

#62 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 973
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 15 decembrie 2022 - 00:01

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 12 decembrie 2022 - 01:17, a spus:

44 de autobuze sunt suficiente pentru liniile 33, 40, E1, E2, E7. Vor fi introduse articulate si pe alte rute?


Iata ca am primit un raspuns de-a dreptul surprinzator:
"Acestea vor inlocui, pe rand, actualele autobuze clasice cu motoare Diesel de pe traseele: 13, 21, 33, 40, El, E2, E3, E4, E7, E8, M22, M35, M44."
Sursa: Opinia Timisoarei (link mai jos)

Ce ma surprinde e ca 44 de autobuze ar fi destule pentru toate liniile astea. Altceva ce ma surprinde sunt linii precum 13, 21, M44 si M35. 21 e o linie scurta, doar pentru cartierul Plopi, un cartier sarac, de la periferie, si nici macar nu ajunge in zona centrala autobuzul, ci tot intr-o zona industriala, periferica. M35 si mai ales M44 circula o portiune foarte mare din traseu in exteriorul orasului. Credeam ca ideea cu autobuzele *electrice* era sa se scoata poluarea din oras. Sigur ca nu as avea ceva impotriva sa circule si in afara, dar mai intai ar trebui acoperite liniile interioare. Si 13? Nu era troleibuz? Iar a devenit autobuz? In fine, pot sa inteleg ca se doreste sporirea capacitatii sa zicem, avand in vedere ca nu avem troleibuze articulate
Stie cineva cat dureaza incarcarea autobuzelor astora si ce autonomie au? Recunosc ca nu stiu nici autobuzele vechi ce autonomie aveau, dar alea in 5 minute le umpleai la benzinarie, astea oricat de rapide ar fi statiile, 1-2 ore sigur dureaza

Link stire: https://www.opiniati...urme/14/12/2022
1

#63 Useril este offline   Andrei Andraș 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 11 iunie 22
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Brașov

Postat 15 decembrie 2022 - 01:12

La Brașov, autobuzele au o autonomie declarată de 111 km. Încărcarea rapidă, prin pantograf, se va realiza în 10-15 minute la capetele de linie, iar încărcarea lentă, realizată în garaj, va dura în jurul a 5-6 ore.
0

#64 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 973
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 15 decembrie 2022 - 02:21

111 km mi se pare foarte putin. Pai E1 are dus-intors 20km (calculati acum cu google maps). Deci doar 5 ture intregi ar face. Iar asta in conditii bune, adica temperatura de vreo 15-20 grade. Acum la -5 sau vara la 40 oare ce autonomie or mai avea? Iar autonomia asta ia in calcul un autobuz plin ochi cum se intampla de multe ori in realitate? Cred ca nu avem de ales decat sa asteptam si sa vedem de ce or fi in stare autobuzele astea

Edit: la o cautare pe net, am gasit pe site la Karsan o autonomie declarata de 400 km pentru acest autobuz. Pare mult mai decent, avand de unde sa mai scazi pe considerente de temperatura, greutate, etc

Aceasta postare a fost editata de Fantoma Tramvaiului 3: 15 decembrie 2022 - 02:23

1

#65 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 15 decembrie 2022 - 02:40

400 sau 111 la teorie.Practica e tot timpul alta!
0

#66 Useril este offline   Andrei Andraș 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 11 iunie 22
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Brașov

Postat 15 decembrie 2022 - 22:12

Și a noastră linie 5 are 17 km dus-întors. Autonomie de 400 de km au autobuzele de 12m dotate cu un alt pachet de baterii. Cele din BV și TM au autonomie de 111 km așa cum a cerut ministerul (o autonomie asemănătoare au și articulatele Solaris din Craiova). Ce ceri, aia primești. Bateriile acestor autobuze sunt făcute în așa fel încât să suporte mai multe cicluri scurte de încărcare, prin pantograf, la capetele de linie.

Aceasta postare a fost editata de Andrei Andraș: 15 decembrie 2022 - 22:13

0

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2022 - 12:17

Chiar ma intrebam cum le vor aduce, ca pe roti nu cred sa fie cazul, asa cum s-a facut cu cele diesel... :04:
Pe roti, presupunand ca au autonomia unui Spring si ca au unde sa le incarce pe drum, cred ca ar face vreo saptamana.
1

#68 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 decembrie 2022 - 12:44

Probabil ca vin insotite de un microbuz/ camion ce cara un generator de putere mare, care le va incarca pe drum prin parcari....

Sau inchiriaza de la STPT microbuzul ala care cara tot timpul un generator mare dupa el...Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 16 decembrie 2022 - 12:45

2

#69 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1388
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 decembrie 2022 - 13:07

eu le-as baga la Dumbravita la pachet cu scoaterea stalpilor aia ...
0

#70 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2022 - 13:12

Ca idee e ok, dar totusi s-au luat pentru Timisoara si nu le-a platit SMTT-ul, ca sa impanzim judetul cu ele. Parerea mea.
1

#71 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 16 decembrie 2022 - 14:43

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 decembrie 2022 - 12:17, a spus:

Chiar ma intrebam cum le vor aduce, ca pe roti nu cred sa fie cazul, asa cum s-a facut cu cele diesel... :04:
Pe roti, presupunand ca au autonomia unui Spring si ca au unde sa le incarce pe drum, cred ca ar face vreo saptamana.


Vor fii aduse pe tiruri duhh Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata ca la ele nu se fac rodajul ca la diesel Imagine postata
0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2022 - 20:36

Sa mai intreb cat de "verde" va fi operatiunea asta de transport, cata motorina se va consuma, sau mai bine sa ma abtin? :04:

Parca vad in zare o coloana de 44 de camioane grele, fumegand la greu din potentul lor motor diesel, transportand "verzile" autobuze electrice catre metropola unde vor asigura transport "verde", incarcandu-se cu curent obtinut din surse nu chiar atat de "verzi".

Textul e un pamflet si trebuie tratat ca atare. Stiu desigur ca nu le vor aduce pe toate odata.
3

#73 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 973
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 decembrie 2022 - 23:50

Pai nu operatiunea de transport trebuie sa fie verde, ci folosirea autobuzelor mai apoi in oras. Bineinteles ca poluare exista in continuare, dar e de preferat sa fie in afara oraselor
1

#74 Useril este offline   Andrei Andraș 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 11 iunie 22
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Brașov

Postat 17 decembrie 2022 - 21:48

Normal că vor fi livrate cu camionul. Unde ați văzut autobuze electrice livrate pe roțile lor?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0.jpeg

2

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2022 - 11:32

Nu am mai vazut... Glumeam si noi putin legat de tema autonomiei si a poluarii.
Acum sa nu imi spui ca pe temele astea nu se glumeste. :)
2

#76 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 20 decembrie 2022 - 11:01

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 15 decembrie 2022 - 02:21, a spus:

111 km mi se pare foarte putin.

Stai să vezi la Iași, unde au comandat Solaris cu 66 km autonomie (cel puțin așa a fost declarată)...
0

#77 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 21 decembrie 2022 - 11:23

Și totuși, se mai aude vreo informație despre autobuze? În postare se anunța că "în zilele următoare" și au trecut vreo 10 de atunci.
0

#78 Useril este offline   Andrei Andraș 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 11 iunie 22
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Brașov

Postat 25 decembrie 2022 - 16:59

SPECTR-2 a spus:

Stai să vezi la Iași, unde au comandat Solaris cu 66 km autonomie (cel puțin așa a fost declarată)...

Aia e autonomia minimă. (și e vorba de toate Solaris-urile din licitația ministerului) În teste, autobuzele au mers cel puțin dublu.

Aceasta postare a fost editata de Andrei Andraș: 25 decembrie 2022 - 16:59

0

#79 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 decembrie 2022 - 17:20

Acum 1 ora erau pe drum prin Remetea Mare 2 autobuze Karsan (incarcate pe trailere).

Craciun fericit tuturor!
1

#80 Useril este offline   MDC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 13 iunie 20

Postat 26 decembrie 2022 - 18:48

Au sosit primele 2 autobuze Karsan la depoul Dâmbovița. Atașez poza postată de primarul Dominic Fritz pe facebook

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: FB_IMG_1672073132333.jpg

4

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi