STP Timișoara Forum: Infrastructura pentru vehicule electrice (EVI) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura pentru vehicule electrice (EVI) Despre punctele de incarcare a vehiculelor electrice

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 martie 2021 - 21:55

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 08 ianuarie 2021 - 21:08, a spus:

...nu m-ar mira sa vad o statie de genul asta langa Hotel Continental, cam unde e marcat pe harta voastra.

Intuitia nu m-a inselat. Mai ramane sa vedem daca m-am inselat in privinta accesului restrictionat si cred ca si cu asta voi avea dreptate, accesul in parcare facandu-se cu bariere.
0

#22 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 29 martie 2021 - 22:40

Dacă am Tesla pot folosi charger ul doar dacă plătesc 1h de parcare?
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 martie 2021 - 23:00

Nu stiu, asta ma intreb si eu, doar ca idee...
0

#24 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 30 martie 2021 - 08:10

Din ce am văzut la alte stații prin Europa, pentru Tesla nu se plătește parcare. Da, accesul va fi restricționat cu barieră, dar parcarea va fi gratuită pentru Tesla.

#25 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 aprilie 2021 - 23:47

E mai logic sa nu fie la un mall, incarcarea nu dureaza mult si la Iulius Town statia ar ramine blocata pina cind soferul se intoarce de la cascat gura pe la magazine.

Citeaza

Dacă prima stație Tesla Supercharger va fi deschisă la Timișoara, în primul trimestru, în cel de-al doilea, Tesla are în plan să deschidă staţii de încărcare şi în Sibiu, Piteşti şi Bucureşti. Inițial, compania condusă de Elon Musk avea planuri de a construi stații în Craiova, Bucureşti şi Brăila. În Ungaria, Tesla are deja şapte stații funcţionale.

tion

Citeaza

Prima stație de încărcare pentru mașini electrice din rețeaua Tesla Supercharger este în construcție la Timișoara și va fi inaugurată în luna aprilie. Stația este amplasată în centrul orașului pe bulevardul Revoluției din 1989, nr.5, în fața hotelului Continental și va dispune de șase puncte de încărcare.
În București, a fost deschis de curând și un showroom independent Tesla, numit Teslounge, unde clienții pot escoperi unele dintre cele mai populare mașini electrice din lume la showroom-ul din București situat pe Șoseaua Fabrica de Glucoză. Principalul obiect de activitate al Teslounge Bucharest este reprezentat de serviciile de finanțare și nu de comerțul cu automobile.
auto expert

1

#26 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2440
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 07 aprilie 2021 - 12:11

Enel X România instalează 25 de staţii de reîncărcare pentru vehicule electrice în centrele comerciale din 12 oraşe

Citeaza

Enel X România instalează prin intermediul unui parteneriat cu un investitor imobiliar, 25 de staţii de reîncărcare pentru automobilele electrice în 12 oraşe

Staţiile de reîncărcare rapidă sunt instalate în centre comerciale din portofoliul NEPI Rockcastle din Bucureşti, Sibiu, Deva, Râmnicu Vâlcea, Târgu-Mureş, Drobeta-Turnu Severin, Timişoara, Buzău, Galaţi, Brăila, Târgu-Jiu şi Satu Mare.

Parteneriatul dintre Enel X şi NEPI Rockcastle presupune instalarea a 11 staţii JuicePump şi a altor 14 de tip JuicePole. Fiecare dintre acestea permite reîncărcarea simultană a două vehicule electrice. Cu acestea, numărul punctelor de reîncărcare instalate de Enel X în România depăşeşte 120.

Staţiile de reîncărcare JuicePump vor permite reîncărcarea a două vehicule electrice în acelaşi timp cu o putere de 50 kW DC respectiv 22 kW AC. În curent continuu, încărcarea până la 80% din nivelul bateriei durează aproximativ 25 de minute, în funcţie de modelul şi specificaţiile maşinii. Cele de tip JuicePole vor avea o putere disponibilă de 2 x 22 kW AC, fiecare dintre staţii permite reîncărcarea simultană a două vehicule electrice şi încărcarea a până la 40% din nivelul bateriei în 30 de minute, în funcţie de modelul şi specificaţiile maşinii.

1

#27 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 aprilie 2021 - 15:28

Statia de incarcare Tesla Continental Timisoara

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_20210416-162552_Gallery.jpg
  • Imagine atasata: Screenshot_20210416-162514_Gallery.jpg

5

#28 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 aprilie 2021 - 20:27

Imagine postata Am intrebat azi pe unu ce o venit la o statie de incarcat daca plateste parcarea, si o zis ca DA, si ca nu stie de vreo reducere de 'masina electrica' a tarifului.
0

#29 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 20 aprilie 2021 - 09:09

Dar ai voie sa ceri bani pentru parcare daca mergi doar sa incarci? Este legal??
0

#30 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 20 aprilie 2021 - 11:54

Eu am întrebat și mi s-a spus că prima oră e gratuită dacă încarci la Supercharger.

#31 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 aprilie 2021 - 14:56

Așa mi-a spus și mie portarul de la barieră: că prima oră este gratuită pentru cei care merg la Supercharger.
Dar la recepție au zis că toată lumea plătește.
În fine, vor clarifica ei între ei.
0

#32 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 27 aprilie 2021 - 21:27

Noaptea:

Imagine atasata: vox,prez,sud-27.apr.2021-020.jpg Imagine atasata: vox,prez,sud-27.apr.2021-021.jpg

5

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 aprilie 2021 - 22:05

Nu vreau sa fiu rautacios, dar parca ocupa locul cam degeaba. Avem vreodata 6 Tesla in Timisoara in acelasi timp? Eu macar am reusit sa pozez una pusa la incarcat in Opatija, dar e adevarat ca probabil era singura pe o raza de 200 km...
-2

#34 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 27 aprilie 2021 - 22:16

Deocamdată poate, în viitor sigur! Din februarie 2021 și alte mărci pot incarca la Supercharger
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 aprilie 2021 - 09:40

Nu ma pricep practic deloc, doar din citite si din ce vad in clipuri, dar nu sunt stechere diferite? Poti incarca o Dacia Spring :D sau un Zoe, id3, etc, la chargerul Tesla?

Imagine atasata: plug-connector-charging-electric-vehicle-connectors-vector-illustration-car-station-different-socket-types-102891941.jpg
0

#36 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 28 aprilie 2021 - 13:13

In Europa este standardizat oarecum, arata asemanator cu figura 4. In Europa fiecare producator facea ce mufa dorea si iti trebuiau adaptoare, aste e motivul pentru care daca iei o Tesla din SUA nu o poti folosi in Europa...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ss.png

Aceasta postare a fost editata de Bogdi94: 28 aprilie 2021 - 13:17

3

#37 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 aprilie 2021 - 14:10


2

#38 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 aprilie 2021 - 04:52

Conduc vehicul (exclusiv) electric din Aprilie 2018, deci iată câteva "considerații" din partea mea:
  • conform statisticilor prezentate de către drpciv.ro, la data de 31 Martie 2021, în România erau înmatriculate 6.568 de vehicule (exclusiv) electrice, față de 6.052 la data de 31 Dec 2020
  • tot de la respectiva sursă, aflăm că la 31 Dec 2020, în România erau înmatriculate 319 vehicule marca Tesla
  • acolo mai scrie că la 31 Dec 2020, în Timiș (deci cu numere de TM) erau înmatriculate 171 de vehicule (exclusiv) electrice, dintre care 15 marca Tesla
  • prin Timișoara eu văd destul de multe vehicule cu numere de București, adică achiziționate în leasing (de cele mai multe ori) de tip operațional, acele vehicule fiind trecute în statistici ca aparținând de persoane juridice cu sediul în București
  • personal, cred că acum circulă prin Timiș între 30 și 40 de vehicule marca Tesla, cu diferite numere de înmatriculare (inclusiv din alte țări), dar ne pot confirma Tesla drivers/fans (în caz că există pe forum)
  • la Supercharger-ul de la H. Continental TM doar vehiculele marca Tesla pot încărca (și gratuit), însă celelalte mărci de vehicule electrice pot face asta contra cost la un alt echipament din parcarea lor, deocamdată cu plata la recepția hotelului


Legat de infrastructura de încărcare, în Europa există în acest moment două tipuri de interfețe de conectare între încărcător și vehiculul electric:
  • Pentru încărcare AC, adică mai lentă, există conectorul denumit Type 2 sau Mennekes
  • Pentru încărcare DC, adică mai rapidă, există conectorul denumit CCS2 sau Combo2

Însă deoarece mărcile de vehicule asiatice (în special cele japoneze) sunt foarte răspândite în Europa, cele mai multe echipamente de încărcare de tip DC, au disponibil și conectorul denumit CHAdeMO.

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-2599-016985700 1619665134.txt

Multe tipuri de vehicule electrice au prevăzut 1 singur tip de conector, adică CCS2, prin care pot încărca atât de la echipamente ce livrează DC, cât și de la echipamente AC. Alte tipuri de vehicule, au prevăzute 2 tipuri de conectoare, de exemplu: Type 2 și CHAdeMO.
Nu știu ce fel de conector au echipamentele din Supercharger-ul de la H. Continental, fiindcă nu l-am vizitat încă, dar ar trebui să fie CCS2, deși pe platforma PlugShare este menționat că ar fi cel din poza de mai sus de la categoria "All Markets except EU".

PS:
Am făcut update la postul inițial: 48 de locații de încărcare în zona Timișoarei, două dintre ele având câte 6 stații de încărcare.
5

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 aprilie 2021 - 09:38

Vezi postareaTesla, la 28 aprilie 2021 - 21:39, a spus:

... reformulez întrebarea mai pe înțelesul tău, ai merge pe o rută pe care nu ar fi benzinării?

Asta cu "mai pe intelesul tau" a sunat putin ofensator, dar ca sa iti raspund: bineinteles! Bag niste canistre cu benzina in portbagaj si ii dau bataie, ceea ce la o masina electrica nu ai cum sa faci. :D (cu 3 canistre de 20 de litri fac vreo 900 km lejer)
Nu, masina electrica nu mi-as lua. Daca voiam, luam anul trecut cand am ales o motorizare de ultima generatie, dar benzina, cu GPF. Puteam alege o hibrida eventual, dar nu mi-a placut combinatia cu motoare termice invechite, de cilindree relativ mare dar putere si cuplu mici. (exemplu: 1800 cmc, 120 CP si 150 Nm)
Pe moment, autonomia e foarte mica, chiar la modele cu baterii >75 kW, (viteza pe autostrada 130km/h) si timpul de incarcare mare fata de o alimentare la pompa, pretul vehiculului e foarte mare chiar tinand cont de banii primiti de la stat, unele modele ce se vor inovative ca design, nu fac decat sa arate groaznic, daca stai la bloc nu ai unde incarca "acasa", ci doar in locatii publice, etc
0

#40 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2440
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 28 iulie 2021 - 09:49

ZF Investiţi în România! Claudiu Suma, CEO, LEKTRI.CO: Cred că toată lumea care investeşte în electromobilitate pierde bani deocamdată. E un pariu de viitor, sper să devină rentabil cândva peste doi ani.Timişorenii pregătesc lansarea celei de-a treia staţii de încărcare pe care au dezvoltat-o cu forţe proprii.
1

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi