STP Timișoara Forum: Strazile de altadata - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Strazile de altadata din anii 70-90

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 august 2011 - 13:27

Corect VINA MEA! :coolpics:
0

#42 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 august 2011 - 13:30

Vezi postareacseh_17, la 10 august 2011 - 13:27, a spus:

Corect VINA MEA! :coolpics:

Vizavi de discutia noastra la ultima intalnire despre Opera Romana cu sigla RSR sau PCR, nu pui niste poze aici? Eu n-am gasit niciuna cu sigla pe opera pana acum.
0

#43 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 august 2011 - 13:36

Vezi postareamile, la 10 august 2011 - 10:24, a spus:

Iata doua cladiri din zona Garii de Nord care ma enerveaza de cand le stiu (eu). Ambele apartin CFR-ului din cate stiu eu.
Cea din dreapta pentru faptul ca iasa pana la bordura neexistant loc (aproape de loc) pentru trotuar, pietonii riscand sa fie loviti de masini iar trotuarul respectiv fiind unul important asigurand accesul catre gara pentru cei care vin din Circumvalatiunii si nu numai. Aceasta cladire urma sa fie demolata in 1990, ea fiind parasita deja la acea vreme. Insa a venit "revolutia" si a scapat de la pieire, fiind chiar refacuta ulterior...

Iar cea din stanga trebuia demolata prin 1968 - 1970 in urma sistematizarii zonei, respectiv cand s-a construit blocul de 8 etaje de langa ea (din spatele ei). Dar fiind si ea a CFR-ului, Conducerea centrala fiind la Capitala, a scapat mai mereu, in 1989 starea ei fiind intr-o avansata degradare, mai mult o parasire. Dar si pe ea a "salvat-o" revolutia, stand si astazi in picioare, fiind putin "igienizata" dupa '90, obturand privelistea locatarilor din blocul din spatele ei timp de peste 40 de ani. Va dati seama ce inseamna sa stai in acel bloc si in loc sa vezi intersectia din fata garii sau gara (daca s-ar mai tunde cumva si pomii din fata ei), vezi de 40 de ani acea cladire care trebuia sa fie demolata acum 42 - 43 de ani. De necrezut!...

Atasament gara TM Nord 03.JPG


Atasament gara TM Nord 01.JPGAtasament gara TM Nord 02.JPG

Si cine stie cat timp va mai trece pana sa fie demolata. Din cate stiu, ea nu este folosita de dinainte de 1989. Probabil ca CFR-ul asteapta o rascumparare de la Primarie...


Acum multi ani am citit in Renasterea un articol referitor la cladirea din fata blocului. Din cite imi aduc aminte spuneau ca nu pot obtine autorizatie de demolare pt ca cladirea nu exista in acte, nu este intabulata, a fost radiata din CF acum zeci de ani inainte de a o demola.



Vezi postareadAImon, la 10 august 2011 - 13:02, a spus:

...
Nu există informaţii despre funcţia clădirii de pe Gării 27? Măcar să ştim la ce a folosit ..


Cea care ingusteaza trotuarul parca era dormitor pt mecanicii de locomotiva iar cea de peste drum, din cite imi aduc aminte, era ceva cabinet medical al CFR-ului. Cum nu am sanse sa gasesc pozele pe care le-am facut acum ceva ani, o sa incerc sa ajung pe acolo sa fac niste poze la firma.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 10 august 2011 - 13:42

0

#44 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 august 2011 - 15:36

Cea care îngustează trotuarul conţine birouri pentru şefi, am întrebat acum. Nu se ştie când a fost construită, oricum de multă vreme. Dormitoarele pentru mecanici sunt înspre pasarelă, în zona depoului de locomotive :)

Clădirea veche de vis-a-vis n-am aflat ce rol a avut, însă un lucru ciudat: iarna iese fum pe coş, semn că ar locui cineva şi ar face focul. Mai săpăm .. :eusa_think:
0

#45 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 august 2011 - 16:27

Vezi postareadAImon, la 10 august 2011 - 15:36, a spus:

Cea care îngustează trotuarul conţine birouri pentru şefi, am întrebat acum. Nu se ştie când a fost construită, oricum de multă vreme. Dormitoarele pentru mecanici sunt înspre pasarelă, în zona depoului de locomotive :)

Clădirea veche de vis-a-vis n-am aflat ce rol a avut, însă un lucru ciudat: iarna iese fum pe coş, semn că ar locui cineva şi ar face focul. Mai săpăm .. :eusa_think:


Am tras o fuga cu bicicleta si am facut poze:

Imagine atasata: Regionala CFR 10 august 2011.JPG

Si cladirea aparent abandonata:

Imagine atasata: Examinari Pshihologice CFR 1 - 10 august 2011.JPG Imagine atasata: Examinari Pshihologice CFR 2 - 10 august 2011.JPG

Conform programului de pe usa, cladirea este inca folosita ca laborator de examinari psihologice.


Ca tot am fost in zona, am pozat si tunelul care a fost inchis in anii '90. Facea legatura intre Bd. Republicii si str. Nera.

Imagine atasata: Tunel Republicii - Nera 1 - 10 august 2011.JPG Imagine atasata: Tunel Republicii - Nera 2 - 10 august 2011.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 10 august 2011 - 16:49

0

#46 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 august 2011 - 17:08

Acel tunel a fost deschis cel putin pina in 1998..cand l-am strabatut eu. O experienta total sinistra..mai ales datorita faptului ca nu avea canalizare..si nici iluminat interior..si datorita liniilor portiunea centrala era mai jos decat capetele..adica ajungeai la jumatatea distantei si nu mai vedeai "luminita de la capatul tunelului" In schimb era plin de noroi..de excremente..si...chiar nu ar fi incurajat pe nimeni sa il strabata.. :eusa_think:
0

#47 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 august 2011 - 17:30

Unde se afla acest tunel?
0

#48 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 august 2011 - 17:33

Vezi postareaChagall, la 10 august 2011 - 17:30, a spus:

Unde se afla acest tunel?


Este pe partea cu Gara de Nord..cand vii de la facultatea de constructii ..chiar dupa viaduct..pe partea dreapta cum mergi spre gara. e chiar inainte de zebra..vis a vis de cladirea cu schele in renovare. acum vezi doar acel intrand..si portile de fier sudate..
0

#49 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 10 august 2011 - 17:55

Am vazut trecand prin el un sarb cu tot cu Zastava. :eusa_think: Ok, acu 20 de ani. Pacat ca l-au inchis. Ajungea sa-l curete si sa puna niste neoane.
0

#50 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 august 2011 - 19:34

Eu sunt de parere ca aceasta cladire daca ar fi renovata ar arata mult mai bine decat blocul din spate. Dar pacat de pozitionarea nefericita.

Imagine atasata: Examinari Pshihologice CFR 1 - 10 august 2011.JPG

Mersi Doppler pentru poze. :eusa_think:
0

#51 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 august 2011 - 20:46

Vezi postareaBogdanTm, la 10 august 2011 - 17:33, a spus:

Este pe partea cu Gara de Nord..cand vii de la facultatea de constructii ..chiar dupa viaduct..pe partea dreapta cum mergi spre gara. e chiar inainte de zebra..vis a vis de cladirea cu schele in renovare. acum vezi doar acel intrand..si portile de fier sudate..



Acum 5 ani tin minte exact ca pe partea cu stadionul CFR era deschis... Il vazusem.
0

#52 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 august 2011 - 20:53

Vezi postareacseh_17, la 10 august 2011 - 20:46, a spus:

Acum 5 ani tin minte exact ca pe partea cu stadionul CFR era deschis... Il vazusem.


E foarte posibil sa fi fost inca deschis..oricum dupa ce am trecut (intr-un moment de teribilism) prin el..nu mi-am dorit sa mai repet experienta...Nici nu ii inteleg asa de bine rostul mai ales ca este relativ aproape de pasajul Jiul..e mai "safe" sa treci pe sub viaduct..decat sa incerci "senzatii extreme" prin acel pasaj...
0

#53 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 august 2011 - 23:15

Vezi postareaWegmann, la 10 august 2011 - 17:55, a spus:

Am vazut trecand prin el un sarb cu tot cu Zastava. :D Ok, acu 20 de ani.


Si nu putea sa dea vina pe gps... :eusa_think:


Vezi postareaBogdanTm, la 10 august 2011 - 20:53, a spus:

E foarte posibil sa fi fost inca deschis..oricum dupa ce am trecut (intr-un moment de teribilism) prin el..nu mi-am dorit sa mai repet experienta...Nici nu ii inteleg asa de bine rostul mai ales ca este relativ aproape de pasajul Jiul..e mai "safe" sa treci pe sub viaduct..decat sa incerci "senzatii extreme" prin acel pasaj...


Acum se foloseste "scurtatura cea mai scurta" si mai "sigura" (din alt punct de vedere), direct peste sinele de tren, gardul triajului este spart linga str. Hasdeu colt cu Nera. Probabil spartura a aparut doar dupa 1990.


Vezi postareaChagall, la 10 august 2011 - 19:34, a spus:

Eu sunt de parere ca aceasta cladire daca ar fi renovata ar arata mult mai bine decat blocul din spate. Dar pacat de pozitionarea nefericita.

Atasament Examinari Pshihologice CFR 1 - 10 august 2011.JPG

Mersi Doppler pentru poze. :)


Pt putin...

Pina la urma cu toata pozitionarea "feng shui" situatia nu e asa grava ca la hotelul Angellis de vis-a-vis de Dedeman, hotel situat la 6 metri de un bloc de locuinte. O sa gasesc cindva poze din vremurile fericite ale acelor locatari, cind aveau in fata un parc auto.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 10 august 2011 - 23:28

0

#54 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 august 2011 - 00:57

Vezi postareaDoppler, la 10 august 2011 - 13:36, a spus:

Acum multi ani am citit in Renasterea un articol referitor la cladirea din fata blocului. Din cite imi aduc aminte spuneau ca nu pot obtine autorizatie de demolare pt ca cladirea nu exista in acte, nu este intabulata, a fost radiata din CF acum zeci de ani inainte de a o demola.


Atunci e simplu, inchidem ochii si o demolam fara autorizatie, caci ea nici nu mai exista...


Cea care ingusteaza trotuarul parca era dormitor pt mecanicii de locomotiva iar cea de peste drum, din cite imi aduc aminte, era ceva cabinet medical al CFR-ului. Cum nu am sanse sa gasesc pozele pe care le-am facut acum ceva ani, o sa incerc sa ajung pe acolo sa fac niste poze la firma.


Nu stiu daca dormeau si mecanicii acolo (probabil ca da) dar in mod sigur dormeau nasii (controlorii de bilete) domiciliati in alte localitati (aflati in tranzit) iar cei autohtoni aveau vestiarul acolo. Asta inainte de 1989 iar in anul 1989 era chiar parasita urmand a fi demolata. A scapat ca prin urechile acului. Acum daca s-au facut birouri in ea, i-au dat greutate...va ramane mult si bine acolo...din pacate. Cine circula (mai) des pe acel trotuar de 25 de cm, stie despre ce vorbesc. Mergi cu un picior pe bordura si cu celalalt pe carosabil. De rasul lumii...





Vezi postareadAImon, la 10 august 2011 - 15:36, a spus:

Clădirea veche de vis-a-vis n-am aflat ce rol a avut, însă un lucru ciudat: iarna iese fum pe coş, semn că ar locui cineva şi ar face focul. Mai săpăm .. :eusa_think:


Cred ca de la boschetari ... vine fumul...


Vezi postareaDoppler, la 10 august 2011 - 16:27, a spus:

Conform programului de pe usa, cladirea este inca folosita ca laborator de examinari psihologice.


Corect. Asa a fost. Dar de foarte mult timp (vreo 20 de ani) examinarile psihologice legate de siguranta circulatiei, in speta si cea feroviara se fac la Policlinica CFR care se afla in dreptul statiei de tramvai, pe partea cu Elba. Ne poate lamuri un vechi mecanic de locomotiva cu memorie buna sau poate chiar Dr2005 ne poate ajuta.



Vezi postareaBogdanTm, la 10 august 2011 - 17:33, a spus:

Este pe partea cu Gara de Nord..cand vii de la facultatea de constructii ..chiar dupa viaduct..pe partea dreapta cum mergi spre gara. e chiar inainte de zebra..vis a vis de cladirea cu schele in renovare. acum vezi doar acel intrand..si portile de fier sudate..


Cred ca este chiar in dreptul acelei zebre, respectiv, scopul acelei zebre a fost sa deserveasca "tunelul". Iar tunelul a fost destul de tranzitat pe vremuri. A avut si instalatie de iluminat dar si atunci "smecherii" aveau grija sa nu functioneza prea mult timp spargand lampile. S-au intamplat si talharii, victimele fiind prinse intr-o ambuscada, ca intr-o cursa. Erai deposedat de ceasul de pe mana (era o valoare in vremea aceea), de bani, de o haina de piele (daca aveai pe tine), incasai niste pumni si erai lasat in "pace". Asta se intampla pe intuneric, respectiv seara sau noaptea, in timpul zilei nu...

Aceasta postare a fost editata de mile: 11 august 2011 - 00:59

0

#55 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 august 2011 - 10:12

Vezi postareaChagall, la 10 august 2011 - 13:30, a spus:

Vizavi de discutia noastra la ultima intalnire despre Opera Romana cu sigla RSR sau PCR, nu pui niste poze aici? Eu n-am gasit niciuna cu sigla pe opera pana acum.


Si libraria Eminescu avea stema PCR pe vremuri. Fosta fatada a fost vizibila pt citeva zile in anul 2004 cind au amenajat BRD-ul. Probabil era si stema RSR pe cealalta parte dar din pacate cind au schimbat fatada la librarie nu am avut norocul sa fiu in zona.

Imagine atasata: Libraria Eminescu 1 - 18 septembrie 2004.JPG Imagine atasata: Libraria Eminescu 2 - 18 septembrie 2004.JPG Imagine atasata: Libraria Eminescu 3 - 18 septembrie 2004.JPG Imagine atasata: Libraria Eminescu 4 - 18 septembrie 2004.JPG

Later Edit: Cred ca trebuia sa postez in topicul Reabilitarea cladirilor istorice din Timisoara unde sint si alte poze de cladiri cu stema RSR si PCR... :eusa_think:

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 11 august 2011 - 10:21

0

#56 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 august 2011 - 01:07

Va supun atentiei o alta (posibil) fosta strada care a fost inchisa probabil tot in regimul comunist. Este vorba de locatia ILSA, care, desigur ca nu mai exista (fabrica). Inainte de "revolutie" se numea Industria Lanii iar dupa revolutie la cele doua initiale s-a adaugat SA de la Societate pe Actiuni. Se produceau stofe de calitate superioara.
Daca ne uitam pe imagini, vom vedea ca cladirile vechi (cel putin din perioada interbelica) sunt asezate oblic (la vreo 40 de grade) fata de Take Ionescu, ceea ce ma duce cu gandul ca pe acolo era o strada candva, cladirile vechi fiind construite la strada initial. Ulterior, fabrica s-a extins considerabil, lucrul care se putea intampla doar in perioada mai sus amintita, strada fiind inchisa si inglobata in curtea fabricii. Cred ca nici un intreprinzator nu-si construieste in diagonala pe terenul detinut o cladire pentru productie decat in cazuri rare si cine stie pentru ce necesitate. Ar fi o risipa de teren in conditii normale.
Se mai poate observa ca ILSA avea si o cantina (destul de mare si cautata), un bloc cu zece etaje pentru muncitori care n-aveau locuinte dar aveau pile (blocul fiind asezat mai mult cu bucatariile catre Bega), si avea si un bazin de inot si o echipa de polo care in unele perioade juca in prima divizie si era destul de tare (aveam si campionat de polo in tara la acea vreme insa pe plan european sau international sau intercluburi nu eram chiar printre cei mai buni cum erau de exemplu sarbii, respectiv iugoslavii). N-am reusit cu certitudine sa localizez bazinul, nici n-am fost vreodata la un meci de polo. Oricum, finantarea unei echipe de polo presupune cheltuieli mari, atat ca si consum de apa cat si incalzitul apei. Avea si Oradea o echipa puternica de polo, acolo apa din bazin se incalzea indirect probabil cu apa termala din subteran, procedeu mult mai ieftin.

Dar iata si niste imagini...

LE M-am uitat din nou la poze si rectific oarecum cele spuse despre bloc. Cei care locuiau (locuiesc) pe coltul dinspre Bega, o vad si din bucatarie (catre Neptun), si din camere (catre Cartan). Cei din coltul opus n-o vad deloc, respectiv vad Take Ionescu...si mai raman cei din colturile ramase care vad atat Bega cat si Take Ionescu. Poate va intrebati de ce tot o dau cu "vazutu". Pai este important ce priveliste ai zi de zi cand te uiti pe geam...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ilsa 01.JPG
  • Imagine atasata: ilsa 02.JPG
  • Imagine atasata: ilsa 03.JPG
  • Imagine atasata: ilsa 04.JPG
  • Imagine atasata: ilsa 05.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 12 august 2011 - 09:16

1

#57 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 august 2011 - 08:14

Foarte interesante aceste informatii. :eusa_think:
0

#58 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 august 2011 - 15:09

Si totusi cabinetul de examinari psihologice inca functioneaza:

Imagine atasata: Examinari Pshihologice CFR 3 - 16 august 2011.JPG


Fabrica Elba a inclus o strada care pe vremuri era deschisa circulatiei:

Imagine atasata: Str. Elba 01 - 16 august 2011.JPG Imagine atasata: Str. Elba 02 - 16 august 2011.JPG Imagine atasata: Str. Elba 03 - 16 august 2011.JPG

Intr-o duminica o sa incerc sa fac niste poze prin portile de intrare.
0

#59 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 august 2011 - 16:18

Apropo de ce spunea domnul Mile despre ILSA, am adaugat pozele mele din 2009 intr-un album accesibil aici:
http://daimon.gapo.r...QS4MLPT22YY5GQ/

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 16 august 2011 - 18:39

0

#60 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 16 august 2011 - 18:08

Vezi postareaDoppler, la 16 august 2011 - 15:09, a spus:


Fabrica Elba a inclus o strada care pe vremuri era deschisa circulatiei:


In viitor va fi din nou. Fabrica se muta de acolo in acest timp.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi