STP Timișoara Forum: ISHO - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 195
  • 196
  • 197
  • 198
  • 199
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ISHO Business, Rezidential&Hotel (Faza1-ongoing, Faza2-in proiect) Evaluare topic: ***** 13 Voturi

#3921 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 10 septembrie 2021 - 12:00

Vezi postareaccos_77, la 10 septembrie 2021 - 11:22, a spus:

Doar ca majoritatea "gradinitelor" sunt de fapt cluburi de copii si nu sunt acreditate. De aia se plang.
Acum au ocazia sa se acrediteze ca sa scape de impozit. Per total eu zic ca asta e un lucru bun. Daca ai un spatiu comercial pe persoana fizica sau companie impozitul trebuie sa fie acelasi daca utilizarea spatiului e aceiasi.

Cel mai probabil asa este, dar in realitate remarca "acum au ocazia sa se acrediteze ca sa scape de impozit" va fi o utopie pentru majoritatea lor. Etape acreditare
Se vor acredita cu aceeasi viteza cu care s-au construit unitati noi de invatamant (crese/scoli/licee) odata cu extinderea orasului in ultimii zeci de ani (o usoara ironie) :)
0

#3922 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 septembrie 2021 - 13:50

Intram si noi in rand cu lumea civilizata... Ia uitati-va prin alte parti cat este impozitul, si dupa mai vorbim... O sa se planga doar afacerile care abia abia supravietuiesc de pe o zi pe alta, si cei care nu sunt in regula. Din partea mea: pa si drum bun la ambele categorii!
0

#3923 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 10 septembrie 2021 - 16:11

Eu ma bucur ca se maresc impozitele, ar trebui oricum si la persoanele fizice. Nu ii voi deplange pe proprietarii cazarmei U sau a abatorului ca trebuie sa plateasca impozite mai mari (is plin de astfel de locuri in paragina in oras). Sincer pentru imobile de genul asta tinute sa se degradeze in mijlocul orasului ar trebui marit impozitul exponential, ca nu si-ar mai permite nimeni sa tina degeaba o astfel de cladire daca ar avea impozit 10% din valoarea imobilului.
3

#3924 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 10 septembrie 2021 - 16:25

Da, impozitele sunt jos fata de alte locuri civilizate, dar pretentii avem de alte locuri :) Mi se pare firesc sa se alinieze si pe persoane fizice si pe juridice, cu conditia sa vedem si acele schimbari in bine dupa colectare.
3

#3925 Useril este offline   Paul2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21 martie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Desgin interior, Tenis, Sala, Calatorii, Natura, etc

Postat 12 septembrie 2021 - 21:31

Cred ca s-a discutat prea mult pe tema impozitelor pe acest topic si discutia nu are neaparat legatura cu Isho.
0

#3926 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 614
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 12 septembrie 2021 - 21:49

Nu știu cât sunt impozitele la Oradea dar au tăblițe stradale prin care locatarii sunt notificați de ziua săptămânii și orele când trebuie să mute mașinile pt curățenia stradală.
0

#3927 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 14 septembrie 2021 - 09:57

S-au predat apartamentele in A? Am vazut un apartament la etajul 10 scos la inchiriere. E posibil sa fie din D, dar cei 700 EUR ceruti ma fac sa cred ca e in A (3 camere, 70m2).
0

#3928 Useril este offline   Seba76 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 246
  • Inregistrat: 11 noiembrie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 septembrie 2021 - 11:18

S-au predat o parte din A.
M-am uitat si eu la anuntul cu apart respectiv de care zice Shhhh,este in Parkisde D…

Aceasta postare a fost editata de Seba76: 14 septembrie 2021 - 11:43

0

#3929 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 15 septembrie 2021 - 14:06

E in D, dar disponibil din 1 dec.
Până atunci îl mobileaza si probabil <investitorul> a crezut că va fi coada la închirierea unui apartament care nu e decomandat si are 70 mp cu tot cu balcon, cred.
1

#3930 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2440
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 16 septembrie 2021 - 19:19

Cum arată cel mai nou bulevard din Timişoara, realizat din banii unui investitor privat. Se va putea circula după ce primăria va accepta donaţia. FOTO
0

#3931 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 septembrie 2021 - 21:20

Dar cum!? Investitorul privat nu a luat modelul primariei de pe Budai Deleanu!? Trebuia sa lase doar o banda pe sens pentru masini si una pe sens sa o transforme in pista velo...
Acum serios: chiar nu se sesizeaza nimeni de cretinatatea de pe B. Deleanu?
1

#3932 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 septembrie 2021 - 23:06

Pe B. Deleanu era linistit spatiu pentru doua benzi pe sens si pista de biciclete. E drept, disparea parcarea cu totul, dar capacitatea strazii era mai importanta decat parcarea, ca si asa la ore de varf se circula bara la bara. La Isho in schimb se va reconfigura intersectia unde da in Take Ionescu astfel incat sa poti face si stanga, sau sa circuli drept inainte taind bulevardul? Altfel nu imi pare prea utila strada

Aceasta postare a fost editata de Fantoma Tramvaiului 3: 16 septembrie 2021 - 23:06

1

#3933 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 17 septembrie 2021 - 13:05

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 septembrie 2021 - 21:20, a spus:

Dar cum!? Investitorul privat nu a luat modelul primariei de pe Budai Deleanu!? Trebuia sa lase doar o banda pe sens pentru masini si una pe sens sa o transforme in pista velo...
Acum serios: chiar nu se sesizeaza nimeni de cretinatatea de pe B. Deleanu?



Eu vad cretinatate de exemplu ca in 2021 sa faci o strada fara pista de biciclete. In opinia mea singura varianta acceptabila este ca spatiul total disponibil sa fie impartit la 3 astfel incat trotuarele sa ocupe 1/3 pt pietoni, pistele de biciclete sa ocupe 1/3 si masinile sa ocupe 1/3.

Aceasta postare a fost editata de razvansg: 29 septembrie 2021 - 10:55

1

#3934 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2021 - 20:50

In opinia ta nu ar trebui ca aceasta dimensionare sa fie in functie de volumul traficului pe tipuri, adica pietonal, velo, moto? Se pot face studii serioase, pe teren, adica daca vezi ca sunt 2 pietoni si trei ciclisti pe ora, la sute de vehicule dimensionezi corespunzator pistele dedicate fiecarei categorii. Pe B.Deleanu circul zilnic si de la noua marcare am vazut doar doi ciclisti, ambii circuland exact pe sens invers, cu toate ca sensul e marcat si obligatoriu, pe pista. In schimb, circulatia auto este mult ingreunata, mai ales in intersectii unde nu exista benzi de preselectie. Acolo unde acestea exista, nu se respecta semnificatia marcajului. :(
0

#3935 Useril este offline   Dorin55 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 443
  • Inregistrat: 09 mai 19

Postat 17 septembrie 2021 - 23:09

Momentan nu știm bulevardul de la Isho cum va arata și pe partea spre blocurile U, poate vor exista și piste. Oricum ar fi, un proiect donat la cheie ,trebuie primit cu bratele deschise. Nu știu dacă aveți idee cât costa și un metru pentru astfel de drum. Cu o donație de genul acesta, ai desigur unele avantaje, dar efortul e destul de semnificativ.

Ce e subliniat chiar și în articol e faptul ca primăria nu e în stare nici măcar sa urgenteze trecerea de pe isho pe primărie, ce sa mai vorbim de accesarea de fonduri, licitație etc pentru poduri (proiect tehnic donat) . Vrajeala cu avizul lipsa e încă de pe vremea lui Robu. Sunt sigur ca nu vor fi în stare sa facă aceste poduri nici în următorii 2 ani chit ca proiectele au fost donate de isho cu mult timp în urma.

Aceasta postare a fost editata de Dorin55: 17 septembrie 2021 - 23:11

0

#3936 Useril este offline   razvansg 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 24 septembrie 18

Postat 20 septembrie 2021 - 15:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 septembrie 2021 - 20:50, a spus:

In opinia ta nu ar trebui ca aceasta dimensionare sa fie in functie de volumul traficului pe tipuri, adica pietonal, velo, moto? Se pot face studii serioase, pe teren, adica daca vezi ca sunt 2 pietoni si trei ciclisti pe ora, la sute de vehicule dimensionezi corespunzator pistele dedicate fiecarei categorii. Pe B.Deleanu circul zilnic si de la noua marcare am vazut doar doi ciclisti, ambii circuland exact pe sens invers, cu toate ca sensul e marcat si obligatoriu, pe pista. In schimb, circulatia auto este mult ingreunata, mai ales in intersectii unde nu exista benzi de preselectie. Acolo unde acestea exista, nu se respecta semnificatia marcajului. :(



In opinia mea dimensionarea trebuie facuta in functie de volumul de trafic pe care ti-l doresti nu pe care il ai. Normal ca acum vezi 3 biciclisti pe ora pe Deleanu, daca nu exista piste in tot orasul cu care sa comunice cea de pe Deleanu. Altfel risti sa tragi aceaasi concluzie gresita cum ca masinile electrice sunt un esec pt ca ai vazut doar 2 intr-o ora prin oras. Construieste-le infrastructura si ei vor veni: ciclistii, pietonii, electricele etc.
4

#3937 Useril este offline   Actual 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 28 iunie 18

Postat 21 septembrie 2021 - 11:20

exista pista de biciclete in complexul ISHO ! doar ca nu este paralela sau in extinderea bulevardului ce separa patea de birouri de cea rezidentiala, pista leaga Take Ionescu de Meletie Draghici pe mamul Begai : traverseaza prin "gaura" din cladirea de birouri , continue in curtea interioara din spatele birourilor ( pe langa cladirea mica unde a fost centru de vaccinare), apoi traverseaza pe langa trecerea de pietoni bulevardul facut de ISHO si continua printre U2 si RA pana la Meletie, este marcata si cu culoare mai inchisa, din pacate exista o bucata de cam 30 m intrerupta ( dupa ce traverseaza bulevardul pana "apare" din nou intre cele doua blocuri ( U1 si RA) - o sa fie mai mult ca sigur finalizata.
0

#3938 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 septembrie 2021 - 11:41

Vezi postarearazvansg, la 20 septembrie 2021 - 15:09, a spus:

Construieste-le infrastructura si ei vor veni: ciclistii, pietonii, electricele etc.

Am inteles! Deci daca latesti trotuarele, vor aparea ca prin minune si pietoni care sa le umple. Asta am lamurit-o.
Am mai ramas totusi cu o dilema: ce :censored: e portiunea delimitata de linii continue pe ambele parti si sensuri de pe Deleanu, cele aflate intre piste si benzile auto? Daca stie cineva, sa ma lamureasca si pe mine.

Imagine atasata: 9270467stradabudaideleanusprebanatul.jpg

P.S. Pe Deleanu avem transport public, ingreunat si el de pistele goale pentru ciclisti. Cu astia ce stau in autobuze, prinse in coloana, cum facem, in redirectionam spre velotm si trotm?
De ce nu s-a marcat fosta prima banda cu BUS si gata (daca tot i-a scos pe cei parcati acolo)?
1

#3939 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 22 septembrie 2021 - 14:21

probabil se vor monta stâlpi

#3940 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 22 septembrie 2021 - 20:37

Vezi postarearazvansg, la 17 septembrie 2021 - 13:05, a spus:

Eu vad cretinatate de exemplu ca in 2021 sa faci o strada fara pista de biciclete. In opinia mea singura varianta acceptabila este ca spatiu total disponibil sa fie impartit la 3 astfel incat trotuarele sa ocupe 1/3 pt pietoni, pistele de biciclete sa ocupe 1/3 si masinile sa ocupe 1/3.


Aha, deci in opinia ta ar trebui sa fie trotuare cat e soseaua auto, de 6 m latime? La fel si pistele de biciclete? Bravos
-2

Arata acest topic


  • (223 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 195
  • 196
  • 197
  • 198
  • 199
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi