STP Timișoara Forum: Nelamuriri in legatura cu validatoarele si validarea in sine - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Nelamuriri in legatura cu validatoarele si validarea in sine

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2010 - 23:21

Da, bilet mai scump se poate folosi fara probleme pe o linie mai ieftina, dar validat corespunzator in vehiculul de pe linia inferioara ca tarif.
0

#22 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2010 - 10:32

OK, si acum vine o intrebare stupida, din curiozitate :) : daca urc intr-un expres si am doar bilete normale, pot valida 2 bilete normale ca sa "compenseze"? :D
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 decembrie 2010 - 11:26

Eu zic ca da. Probabil controlorul nu va avea nimic de comentat (daca esti singur :) )
0

#24 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 decembrie 2010 - 11:28

Am aplicat metoda asta înainte de portofelul electronic. Nu am prins niciodată control să confirm rezultatul :)
0

#25 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 decembrie 2010 - 02:55

Parerea mea (nu am facut asemenea experimente, ci e doar o presupunere): Cred ca depinde in mare masura de dispozitia controlorului. Daca vrea sa fie rau, spune ca nu-l intereseaza ca ai validat 2 bilete, ca el n-are de unde sa stie ca n-ai mai fost cu cineva care intre timp a coborat, etc. Daca vrea sa fie intelegator, te lasa asa.
0

#26 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 decembrie 2010 - 07:29

Nu e problema lui cu cine ai fi putut să fi fost, lucrurile se judecă pe situaţia din momentul controlului. Ai un titlu de călătorie care valorează mai mult decât un titlu de călătorie obişnuit? La revedere.

Când eram mic copil şi primeam bilete ca să merg sâmbăta la Palatul Copiilor făceau ceva similar: stătem lângă compostor şi perforam bilet doar dacă urca un controlor. Şi dacă mă vedeau tot n-ar fi putut spune nimic, deţineam un titlu de călătorie valid (asta plus că-i cam greu să dai amendă unuia fără buletin). O singură dată am fost prins pentru că priveam distrat pe fereastră, şi atunci m-a pus nenea să anulez două călătorii şi mi-a dat drumul.

La fel cum dacă urci în 33 şi validezi în Sinaia abonamentul de pe E7 ... controlorul singur fără martori nu poate declara că erai deja în autobuz, iar de la Sinaia încolo fiind linie comună ai un titlu de călătorie valid superior ca rang, deci e ok.

Aceste lucruri nu s-ar fi întâmplat în 1994 să zicem, acum am ajuns ca popor la o gândire juridică suficient de matură încât să reuşim chiar des să ne strecurăm prin chichiţele legii. Tocmai de asta scopul unui control nu trebuie să fie punitiv ci preventiv; la Cluj am prins control duminica la ora 16, poate c-a fost o excepţie dar cine crezi că ar risca? Prin contrast, cât de tentant este să călătoreşti la noi fără bilet dacă nu prea ai bani şi este ora 21?

Dar sunt offtopic deja :04:
0

#27 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 decembrie 2010 - 08:22

O observaţie. La noi, la români, treaba cu prevenţia e frecţie la piciorul de lemn. Românul se crede infailibil. Până nu se frige, e convins că LUI nu i se poate întâmpla nimic rău. Sunt necesare măsuri punitive, dintre cele mai drastice, altfel tot eşafodajul se prăbuşeşte. Să luăm prin paralelism atitudinea şoferului care parchează fără să-şi încreţească fruntea, chiar sub semnul PARCAREA INTERZISĂ. Faza cu şoferiţa care a blocat pt două ore uşa unei bănci a făcut înconjurul lumii. Din păcate, frauduloşii nu mai pot fi fotografiaţi fără ca ei să-şi dea acordul. Panourile gen "AŞA NU!" sau "NU PROCEDAŢI CA EI" au fost foarte eficiente la vremea lor.
Chiar citeam în "monitorul" de ieri, că posesorii de carduri (de abonament, de elevi, de pensionari), care nu şi le validează, vor avea de suportat aceleşi consecinţe ca şi evazioniştii. Tare sunt curios dacă măsura se va şi aplica.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 decembrie 2010 - 08:29

0

#28 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 decembrie 2010 - 03:19

( going further offtopic ... :beer2: )

Unul din principiile de bază ale capitalismului este şi acela că profitul final este mai bine să-l obţii însumând câştiguri mici la fiecare produs, dar vânzând tuturor. Adaptat, degeaba sunt taxele mari dacă nu se colectează şi amenzile mari dacă nu se dau.

Eu unul am convingerea asta că o armată de controlori (50-70 de oameni) trimişi zilnic pe traseu TOŢI de dimineaţa până seara ar face mult mai mult bine decât nişte amenzi ŞI mai mari. Eu am o amendă neplătită la RATT în valoare de 200 de lei, teoretic asta e 20% din salariu; practic mi se fâlfâie de somaţia primăriei, dacă vor banii trebuie să depună un mic efort şi să mă caute la ITM, altfel n-am bunuri pe numele meu. Dacă ar creşte amenzile mi s-ar fâlfâi la fel de tare, în schimb cu îndesirea controalelor şi riscul să încasez 5 amenzi în 10 zile ... :newhere:

O amendă de circulaţie în Szeged este de 50 de euro, în Timişoara cu tot cu ridicarea maşinii se ajunge spre 200. Dar la noi ţi se fâlfâie ştiind că şansele să primeşti aşa ceva sunt minuscule, în schimb la ei ... uneori nu durează 10 minute până la ridicare. Regula capitalistă: nu scapă nimeni.
0

#29 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 25 decembrie 2010 - 21:35

Dalmon, ai uitat ca asta e site-ul regiei si sunt angajati ai regiei pe acest forum? De ce te arunci in gura lupului? Domnul Florin de exemplu iti cunoaste numele real? Daca da, te-ai fript.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 25 decembrie 2010 - 21:36

0

#30 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 decembrie 2010 - 21:49

Vezi postareaGeorge1000, la 25 decembrie 2010 - 21:35, a spus:

Dalmon, ai uitat ca asta e site-ul regiei si sunt angajati ai regiei pe acest forum? De ce te arunci in gura lupului? Domnul Florin de exemplu iti cunoaste numele real? Daca da, te-ai fript.

So Fript ? Crezi ca pe Florin il intereseaza ? Sau crezi ca se baga in tampenii dinastea ?

:left: Keep It Real

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 25 decembrie 2010 - 21:50

0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 decembrie 2010 - 23:23

Sumele din amenzi merg catre primarie, nu revin RATT-ului. :left:
0

#32 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 decembrie 2010 - 00:46

Pai atunci asa se explica nepasarea regiei in mobilizarea controlorilor si eficientizarea actiunii acestora :left:
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 decembrie 2010 - 00:58

Glumesti? Interesul regiei este sa aiba calatori fraudulosi cati mai putini.
0

#34 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 decembrie 2010 - 12:21

Da, dar NDY se referea si la faptul daca banii amenzilor ar intra direct in bugetul RATT, atunci RATT ar fi dispus de control eficient, chiar controlul controlorilor, nu din "an in Paste", sau la sfarsitul lunii cum merg de obicei, pentru a avea incasari. :left: Imi cer scuze, dar munca zilnica, 8 ore, nu vad la ei...
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 decembrie 2010 - 12:57

Dupa reducerile de personal au ramas foarte putini controlori.
0

#36 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 decembrie 2010 - 13:25

Asta asa e. Si trebuie sa faca fata intregului oras. Politie singura am vazut ca nu controleaza. Daca inainte de reducerea personalului, amenzile mergeau la regie, ajuta situatia acesteia cu mult. Dar asta e. Gata cu off-topic.:left:
0

#37 Useril este offline   InTheAir 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 29 decembrie 10

Postat 02 ianuarie 2011 - 18:47

Buna, am si eu o intrebare.. poate s-a mai discutat.

Validarea multipla se poate face si de pe abomanent? Sau OBLIGATORIU prima de pe abonament si urmatoarea din portofelul electronic ?

Multumesc si Un An Nou Fericit tuturor!
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 ianuarie 2011 - 19:07

Abonamentul, avand un pret fix, e clar ca nu poate acoperi calatoria decat pentru detinatorul acestuia. Deci, validarea multipla se face doar platind din "portofelul electronic".
0

#39 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 02 ianuarie 2011 - 20:49

O intrebare. Din cate stiu se poate pe acelasi card sa fie prezent atat un abonament cat si un portoffel electronic. Cum setezi trecerea de pe abonament pe portofel electronic ca sa poti valida un bilet sau sa validezi multiplu?
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 ianuarie 2011 - 21:19

Pai, daca ai abonament pe linia respectiva (validatorul stie pe ce linie este) se valideaza pur si simplu calatoria, daca ai si portofel electronic si ceri o validare multipla, se iau automat bani din acest cont. Daca nu ai abonament pe linia respectiva, iti sunt luati automat bani din "portofel".
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi