STP Timișoara Forum: Numerotarea liniilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Numerotarea liniilor Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 09 ianuarie 2009 - 23:14

Pai tu ii spui 11. Dar ce 11 [tu imi spui numai un numar iar eu ce sa pricep din asta;Pai normal mi se pare sa specifici ce 11 (tramvai/autobuz/troleibuz)]asa mi sar parea normal.
0

#22 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2009 - 23:23

Daca in urma cu treizeci-patruzeci de ani liniile de firobuzele erau numerotate cu 1, 2, 3, etc, si se suprapuneau cu tramvaiele, s-au luat masuri si s-au schimbat cu 11, 12, 13, etc,... ar fi cazul ca si acum sa se rezolve aceasta problema, suprapunerea liniei 11 tramvai cu 11 firobuz,...si era OK daca se lua aceasta masura chiar acum, inainte de introducerea noului sistem de ticketing, dar din nou cineva doarme la RATT, pentru ca in momentul in care va aparea si linia 12 de tramvai, precis se vor lua atunci masuri, insa lumea va fi si mai nedumirita iar costurile pentru aceasta operatiune vor fi mai mari dar cui ii pasa, sunt bani publici...si nu conteaza...
0

#23 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 10 ianuarie 2009 - 00:19

Cred ca domnu Florin ar trebui sa adauge un chestionar la acest topic cu o intrebare de genul: "vreti sa se schimbe numarul troleului 11? "
0

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 ianuarie 2009 - 00:41

Vezi postareaGeorge1000, la 10 Jan 2009, 00:19, a spus:

Cred ca domnu Florin ar trebui sa adauge un chestionar la acest topic cu o intrebare de genul: "vreti sa se schimbe numarul troleului 11? "


Degeaba vrem noi, ca altii hotarasc...oricum, mai devreme sau mai tarziu se vor schimba, dar nu inteleg de ce trebuie sa treaca nu stiu cat timp....pana la aceasta schimbare cand se vede clar ca este necesara...
0

#25 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 10 ianuarie 2009 - 03:44

Este o problema generala in tara noastra. are de-a face cu diferenta dintre oamenii care cred ca stiu totul si cei care stiu.

Din p.d. vedere personal, de ce sa nu se adauge un numar in fata liniilor (e.g. linia 1 tramvai devine linia 101, troleibuzul 11 devine 311, autobuzul 16 devine 216 si doar express 1 ramane E1)?! Asa ai 100 de permutatii per mijloc de transport si oamenii vor intelege.

cseh_17 a spus:

Exact! De ce sa vrem intotdeauna sa semanam cu altii? Sa fim noi "unici"!

nu este vorba de unicat. exista 100 de solutii bune (nu perfecte, dar bune) si diferite pentru orice problema, important este sa gasesti solutia potrivita si corecta pentru situatia ta. Nu ma intelege gresit, nu este un comentariu personal, doar ca, lafel cum noi am fost primii din europa cu iluminatie electrica, putem fi si primii care spun "gata cu politica si birocratia, avem probleme, hai sa le rezolvam, in cel mai bun mod posibil!".
0

#26 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 10 ianuarie 2009 - 09:57

Ideea cu adaugtul unui numar in fata este buna, dar ce te faci cu tramvaiul 11 care ar deveni 1011 ? Eu as propune simplu la fel ca tine doar ca la tramvai sa se puna 1 in fata nu 10 , la troleu 2 si la autobuz 3, Astfel tramvaiul 1 devine 11 tramvaiul 2 devine 12, tramvaiul 11 devine tramvaiul 111 tramvaiul 12 devine 112.
troleele de la 20 la 29 devin de la 220 la 229 iar autobuzele vor fi de la 330 la 345
Si in legatura cu ce spune Malaxa, cred ca dca acum 150 de ani, cei care ne conduceau au fi avut aceleasi mentalitati pe care le au cei de astazi, curentul electric ar fi ramas un vis frumos pentru noi .

Aceasta postare a fost editata de George1000: 10 ianuarie 2009 - 10:00

0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29687
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2009 - 10:49

Din punctul meu de vedere (nu scriu asta ca sa fiu contra :( ), numerotarea de acum e ok. Nu poti confunda un troleibuz cu un tramvai, deci, daca cineva iti da indicatia: "luati troleibuzul 11" treba e clara n-ai cum sa mergi la tramvai. (nu cred ca cineva poate fi atat de lenes incat sa nu mai adauge cuvantul tramvai sau troleibuz, cand da indicatii unui strain).
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 ianuarie 2009 - 20:43

Vezi postareaGeorge1000, la 10 Jan 2009, 09:57, a spus:

Ideea cu adaugtul unui numar in fata este buna, dar ce te faci cu tramvaiul 11 care ar deveni 1011 ? Eu as propune simplu la fel ca tine doar ca la tramvai sa se puna 1 in fata nu 10 , la troleu 2 si la autobuz 3, Astfel tramvaiul 1 devine 11 tramvaiul 2 devine 12, tramvaiul 11 devine tramvaiul 111 tramvaiul 12 devine 112.
troleele de la 20 la 29 devin de la 220 la 229 iar autobuzele vor fi de la 330 la 345
Si in legatura cu ce spune Malaxa, cred ca dca acum 150 de ani, cei care ne conduceau au fi avut aceleasi mentalitati pe care le au cei de astazi, curentul electric ar fi ramas un vis frumos pentru noi .

Nu cred ca e cea mai fericita idee. Am avea tramvaie de la 11 la 19+ 111 .... <_< Asta cum vine?
0

#29 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 12 ianuarie 2009 - 08:56

Vezi postareaGeorge1000, la 10 Jan 2009, 09:57, a spus:

Ideea cu adaugtul unui numar in fata este buna, dar ce te faci cu tramvaiul 11 care ar deveni 1011 ? Eu as propune simplu la fel ca tine doar ca la tramvai sa se puna 1 in fata nu 10 , la troleu 2 si la autobuz 3, Astfel tramvaiul 1 devine 11 tramvaiul 2 devine 12, tramvaiul 11 devine tramvaiul 111 tramvaiul 12 devine 112.

Pardon, ma refeream ca tramvaiul 1 sa devina 101, iar 11 -> 111. Adica adaugi 100 la nr. actual pt. tramvaie etc.

Cat despre numerotarea curenta, nici eu nu vad probleme cu ea, dar din moment ce unii gandesc altfel, m-am gandit la o solutie.
0

#30 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 12 ianuarie 2009 - 10:11

Cel mai simplu si mai comot pentru toti ar trebui operata modificarea la traseul troleului 11 care ar deveni 11 Barat. Si cu asta se incheie povestea. Numerotarea pentru toate celelalte ramane la fel. Ii e lene RATT-ului sa ceara de la primarie aprobarea sa traga o bara peste cifra 11 la traseul troleului? Si nici nu ar necesita costuri. Poate o cutie mica de vopsea. Deci nu tb schimbate placutele. Sau doar sa adauge in computeruluio troleibuzului litera B dupa cifra 11. In acest context costurile ar fi 0.
0

#31 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 12 ianuarie 2009 - 15:41

Nu trebuie schimbat nimic. Mai bine ramane asa. Pana acum nu sa plans nimeni ca ar fi incurcat troleibuzu cu tramvaiul 11.
Si oricum acesta decizie apartine Ratt-ului daca doreste sa modifice sau nu numarul celor doua mijloace de transport.
0

#32 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 ianuarie 2009 - 16:01

Vezi postareaGeorge1000, la 12 Jan 2009, 10:11, a spus:

Cel mai simplu si mai comot pentru toti ar trebui operata modificarea la traseul troleului 11 care ar deveni 11 Barat. Si cu asta se incheie povestea. Numerotarea pentru toate celelalte ramane la fel. Ii e lene RATT-ului sa ceara de la primarie aprobarea sa traga o bara peste cifra 11 la traseul troleului? Si nici nu ar necesita costuri. Poate o cutie mica de vopsea. Deci nu tb schimbate placutele. Sau doar sa adauge in computeruluio troleibuzului litera B dupa cifra 11. In acest context costurile ar fi 0.

Si de ce chiar troleului ,care e asa de mai mult timp decat tramvaiul.Si apoi chiar nu vad nici un sens!
0

#33 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 ianuarie 2009 - 03:30

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 Jan 2009, 10:49, a spus:

(nu cred ca cineva poate fi atat de lenes incat sa nu mai adauge cuvantul tramvai sau troleibuz, cand da indicatii unui strain).


Si-a pus cineva problema cum i se explica unui strain nevorbitor de romana distinctia dintre troleibuzul 11 si tramvaiul 11? (Mai ales daca cel ce indruma poate nu e nici el tocmai as in limba engleza sau o alta limba de circulatie internationala).

Pe de alta parte, pe hartile cu traseele RATT - care si asa au un design parca mai "intortocheat" decat "suratele" lor din tari vest-europene - ar fi benefic sa nu se lase loc la interpretari gresite ori confuzie.

Legat de ce s-a spus pana aici pe acest topic, parerea mea este ca, in principiu, toata lumea are dreptate: pe de o parte ar fi benefica evitarea suprapunerilor, pe de alta parte, o minima atentie e suficienta sa te ajute sa nu faci greseli in alegerea mijlocului de transport dorit. Cred insa totusi ca nu trebuie sa prevaleze opinia potrivit careia calatorul trebuie sa fie cel vigilent / atent sa nu incurce troleibuzul cu tramvaiul. Ca orice serviciu pe o piata, si transportul in comun ar trebui sa beneficieze de un marketing care sa fie pe intelesul oricarui calator / potential calator / potential beneficiar platitor al acelui serviciu, deci si pe intelesul celui mai putin instruit, mai putin vigilent sau mai putin cunoscator al limbii sau al obiceiurilor locului etc. Nu in ultimul rand, "piata" evolueaza - astfel si traseele si numerele lor -, iar obiectivul claritatii ar trebui adaptat acestor transformari si privit pe termen mediu si lung, si nicidecum prin prisma modelelor existente in trecut (in conditii de transport oricum total diferite).
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29687
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 ianuarie 2009 - 08:08

Turistul se adapteaza pe cat posibil tarii sau orasului in care merge (se informeaza, invata cateva cuvinte, etc). Eu asa am facut si asa voi face in continuare, nu am incercat sa schimb obiceiurile (sau sa scriu pe forumul unor firme de transport ca doresc sa-si schimbe numerotatia dupa exemplul din Timisoara :coolspeak: ) localnicilor.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 ianuarie 2009 - 11:34

Acum vreo doua-trei luni in urma avea treaba fiul meu in "zona" Simion Barnutiu si ma intreaba ce varianta de transport in comun sa aplice, noi locuind in Freidorf. I-am recomandat trei-ul pana la gara si de la gara 11-le, la care el ma intreaba " 11-le nu merge in Circumvalatiunii ?".O clipa m-am blocat dupa care mi-am dat seama de confuzia creeata si am venit cu precizarea ca este vorba de firobuz, eu in prima faza uitand de tramvaiul 11.
In alta ordine de idei, ma intreb (retoric) si va intreb de ce in 73 - 74 (acum 35 de ani !!!) s-a schimbat numerotatia liniilor de firobuze din 1, 2, 3, si 4 in 11, 12, 13 si 14 ? Pentru ca au inceput sa se creeze confuzii tot mai des. Daca atunci nu se luau aceste masuri de schimbare, mai tarziu cand au aparut liniile 15, 16, 17, 18 si 19, confuzia ar fi fost imensa in sensul ca ori de cate ori pomeneai o linie, trebuia neaparat sa specifici cai vorba de tramvai sau firobuz....probabil ca si acum cand vom avea (peste 5 - 10 ani) linia 12, ...13 de tramvai sau 20, ...21, 22 de firobuz
va veni cineva destept (de la Primarie sau RATT) si va zice "Domnilor, avand in vedere ca se creeaza confuzii dese legate de liniile de transport in comun, am gasit solutia pentru eliminarea acestor confuzii si anume renumerotam liniile de firobuz pentru ca asa nu se mai poate !"......
0

#36 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 14 ianuarie 2009 - 15:30

Unul din motive ar fi: "De ce sa ne obosim acum pt o linie, mai tarziu cand or fi mai multe". Insa mai tarziu si costurile ar fi mai mari. "Insa ce ne pasa noua. Sunt bani publici, hai sa-i aruncam pe fereastra"

Cam asa gandesc cei din primarie.

Atunci abia astept sa apara un troleibuz cu nr de autobuz si sa aiba cateva statii comune cu autobuzul cu acelasi numar, si lumea cand va vedea numarul, "hai buluc in el" ca oile fara sa se mai uite daca are sau nu captatori. :coolspeak:

Aceasta postare a fost editata de George1000: 14 ianuarie 2009 - 15:33

0

#37 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2009 - 00:54

Ce costuri ar fi mai mari? Retipărirea plăcuţelor cu numere? A hărţilor care oricum devin perimate după un timp?

Da, deocamdată discuţia asta este o furtună într-un pahar cu apă, şi atât. Pentru a avea probleme cu numere de linie noi, ar trebui să se întâmple unul din astea două chestii: fie să se extindă Timişoara natural, datorită creşterii demografice, fie să se forţeze crearea Zonei Metropolitane prin legarea localităţilor de pe o rază de 10-15 km. Transport electric nu văd introdus prea curând în zonele limitrofe, iar la autobuze este loc de mers în sus cu numerotaţia; and nothing else matters.
0

#38 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3085
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2009 - 17:43

Eu nu cred, ca o sa fie probleme cu numerotarea liniilor si 2 linii sa aiba numar comun. De obicei lumea are tendinta, daca esti din oras sa-ti zica numai numarul liniei daca intrebi, iar strainilor si vehicolul si linia. Eu zic ca totul tine de cum intreaba un turist sau un locuitor.
0

#39 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 30 ianuarie 2009 - 15:28

Citeaza

Regia Autonoma de Transport Timisoara anunţa ca incepand de duminica, 1 februarie, actuala linie a tramvaiului 10, care circula pe traseul Calea Torontalului – Piaţa Gheorghe Domasnean, se desfiinţeaza. Fluxul de calatori va fi preluat, cu tramvaie suplimentare, de linia 4, care are traseul Calea Torontalului – Piaţa Gheorghe Domasnean – Ciarda Rosie.
Totodata, linia 11 de tramvaie, care circula intre Calea Torontalului si Gara de Nord, isi va modifica denumirea in linia 10, pastrandu-si insa traseul nemodificat. RATT precizeaza ca decizia vine ca o consecinţa a implementarii unui proiect de eficientizare a incasarilor si cheltuielilor in transportul in comun din Timisoara, care prevede si existenţa numerelor de linii distincte pentru fiecare traseu. Este de amintit, in acest context, ca la ora actuala in Timisoara exista doua linii de transport 11, una de tramvaie si una de troleibuze, fapt care nu va mai fi valabil incepand din februarie. Abonamentele eliberate pe linia 11 de tramvaie raman valabile pe linia 10, de duminica incolo.


Agenda, Joi, 29 01 2009, 17:46

Aceasta postare a fost editata de Wegmann: 30 ianuarie 2009 - 15:31

0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2009 - 16:00

Iata ca conducerea RATT s-a gandit pana la urma si a luat o decizie corecta si logica. Citez :

"Este de amintit, in acest context, ca la ora actuala in Timisoara exista doua linii de transport 11, una de tramvaie si una de troleibuze, fapt care nu va mai fi valabil incepand din februarie".

Citatul este din comunicatul de presa dat publicitatii de RATT. Imi pare rau de disparitia linie 11 (specific) tramvai, dar daca nu s-a putut mai mult, e bine si atat si aici ma refer la transferul liniilor de firobuz de la 61 in sus....dar probabil ca peste 10 ani se va petrece si acest lucru...
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi