STP Timișoara Forum: Linia 10 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 10

#21 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 ianuarie 2009 - 20:15

cred ca ai vrut sa scrii dupa 700,si stanga spre balcescu,ca dreapta spre balcescu nu ar avea unde,sau ?
0

#22 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 ianuarie 2009 - 20:28

Prietenii tai ar putea folosi doar tramvaiul 11 pana la Maria, apoi 6, 7 sau 8.
Daca tot mai inventati atatea trasee ar fi prea multe trasee cu portiuni mari comune. N-ar fi in castig RAT-ul...
Lasati 10-le cum e, doar sa circule si la amiaza ca intotdeauna 4-le e full.
0

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 ianuarie 2009 - 21:49

@Visor

Revin cu o intrebare pe care am mai pus-o si anume de ce nu se suplimenteaza linia 4 la orele de varf sau sa fie un 4 rosu sau barat decat un 10 care are 96 % traseu comun cu linia 4 (de fapt traseu suprapus cu 4) si circula doua ore pe zi. Mi se pare ridicola o asemenea linie (am citit undeva ca intr-un sat sau comuna din Republica Moldova la ambitia primarului de acolo au cumparat un firobuz, au construit reteua de alimentare si acel firobuz facea doua curse pe zi, dimineata ducea oamenii (navetistii) la gara iar seara ii aducea de la gara inapoi in sat,cam asa ii si linia 10). Si alte linii se aglomereaza in orele de varf si atunci se suplimenteaza numarul mijloacelor de transport in comun si nu se "inventeaza" alte numere de linii care sa circule pe acelasi traseu...
Iar propunerea colegului Bogdi94 ar trebui un pic studiata si nu refuzata din start...eu chiar as propune ca din Balcesu sa mearga pe linia lui 7 pana la Liviu Rebreanu si apoi pe Rebreanu pana la AEM, astfel cei din Torontalului, Mehala, Circumvalatiunii ar avea o legatura directa cu Balcescu, Girocului, Spitalul Judetean, stadionul Dan Paltinisanu, etc si invers...problema RATT-ului n-ar fi suprapunerile mai mici sau uneori mai mari de trasee, ci foarte multe gratuitati acordate de primarie de cele mai multe ori in scop electoral...
De multe ori m-am intrebat cum de Aradul care are o populatie de 170 000 de locuitori are o retea de aprox. 200 Km linie cale simpla (este foarte mult, peste 1 m / locuitor) si peste 130 de tramvaie (unii zic ca peste 150) si multe linii au traseu comun pe distante mai mari sau mai mici si nu e nici o problema, ajungi cam peste tot fara sa fii nevoit sa schimbi des linia...iar Timisoara are peste 320 000 de locuitori si de cele mai multe ori trebuie sa schimbi linia sau mergi cu linia care te avantajeaza mai mult si apoi restul pe jos daca mai ai o statie sau doua in alta directie decat sa mai validezi mai un bilet si sa astepti mai un tramvai....mai gandeste-te...pune-te si in situatia altora, nu lua numai cazul tau in vedere...

Aceasta postare a fost editata de mile: 29 ianuarie 2009 - 10:37

0

#24 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 28 ianuarie 2009 - 10:29

Nu iau in considerare cazul meu, dar daca s-ar ma inventa vre-o linie ar mai trebui tramvaie, iar vatmani ar trebui dublu numarului de tramvaie de pe traseu + 1. Daca sunt putine tramvaie, intervale mari, alta problema, ca traseul e lung...
Eu raman la propunearea mea: ca 10-le sa circule si la amiaza pe acelasi traseu. Poate cei de la organizarea liniilor nu vor sa puna 4 barat sau rosu, ultima linie barat a fost pe perioada scurta. Poate li se pare mai "estetic" insiruirea traseelor fara numel "barat".
Ca sa ajungi din Torontal in AEM prin Balcescu nu trebuie sa schimbi tramvaiul decat o data... Nu ar fi problema, nicila alte combinatii nu trebuie sa schimbi de multe ori tramvaiele...
La alte linii se suplimenteaza pe intregul traseu si nu apar confuzii.

Aceasta postare a fost editata de Visor: 28 ianuarie 2009 - 10:31

0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 ianuarie 2009 - 11:17

@Visor:La alte linii se suplimenteaza pe intregul traseu si nu apar confuzii.

N-am inteles sensul acestei propozitii.

@Visor: ...daca s-ar ma inventa vre-o linie ar mai trebui tramvaie...

Se gasesc tramvaie la mana a doua in stare foarte buna la 30 - 40 000 Euro iar banii uite-i aici:

Marfa luată cu dedicaţie stă pe stocul RATT 17:16 28.01.2009, Timişoara
Materiale în valoare de peste un milion de euro se află în stocul Regiei Autonome de Transport Timişoara, negăsindu-şi întrebuinţare. Este vorba de şine, stâlpi de susţinere, materiale elastice, mortar şi multe alte produse ale căror valoare depăşeşte suma de un milion de euro. De ce a fost achiziţionată toată această marfă? Răspunsul este evident: pentru a câştiga clientela economică şi politică a regiei.

Cazul este cu atât mai şocant cu cât nu a fost de ajuns că s-au onorat comenzile pentru materialele care erau necesare RATT-ului, dar s-a mai cumpărat şi în exces, pe motiv că sunt bani de la stat şi pot ajunge pe mâini private. Directorul actual al regiei, Ioan Goia, a declarat că va informa Consiliul Local al Municipiului Timişoara, referitor la situaţia creată, petrecută sub fosta conducere: "Sunt materiale fără mişcare, aşa le numim noi, în valoare de peste un milion de euro".

Restul articolului il gasesti pe topicul RATT in presa postat de dAImon.

Cate tramvaie SH s-ar fi putut cumpara cu un milion de euro ?
In alta ordine de idei, RATT-ul s-a infiintat ca sa deserveasca locuitorii orasului fiind sub patronajul primariei. De aceea pretentiile noastre de la Ratt trebuie sa fie tot mai mari (fara a sari totusi calul). Mi se pare rezonabil ca la interval de 4 - 5 ani sa apara cate o linie noua de tramvai sau firobuz (vorbesc numai de transport electric) chiar daca aceasta noua linie s-ar suprapune partial cu una dintre liniile vechi (ca altfel nici nu se poate).Si pentru aceasta nu trebuie neaparat mijloace de transport in comun noi, pentru ca oricum avem prea multi vandali pe cap de locuitor ca sa ne permitem lucruri noi si pe deasupra suntem si destul de saraci pentru investitii in mijloace noi...

Aceasta postare a fost editata de mile: 29 ianuarie 2009 - 11:18

0

#26 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 29 ianuarie 2009 - 13:03

Cu propozitia aia am vrut sa spun ca 4-le daca ar fi suplimentat ar trebui suplimentat doar pana la AEM, nu ca celelalte linii pe intregul traseu. Iar ca 4 barat, verde, roz, vad ca nu foloseste asa ceva regia.
Mai bine cu banii ar reconstrui infrastructura din Freidorf si Ronat decat sa cumpere SH-uri si sa infiinteze alt traseu.

Aceasta postare a fost editata de Visor: 29 ianuarie 2009 - 13:05

0

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 ianuarie 2009 - 13:28

Vezi postareaVisor, la 29 Jan 2009, 13:03, a spus:

Cu propozitia aia am vrut sa spun ca 4-le daca ar fi suplimentat ar trebui suplimentat doar pana la AEM, nu ca celelalte linii pe intregul traseu. Iar ca 4 barat, verde, roz, vad ca nu foloseste asa ceva regia.
Mai bine cu banii ar reconstrui infrastructura din Freidorf si Ronat decat sa cumpere SH-uri si sa infiinteze alt traseu.


Banii pentru reabilitarea infrastructurii de tramvaie nu-i da RATT-ul, primaria ia credite de la BERD sau BEI pe termene lungi cu dobanzi relativ mici si s-ar putea ca o parte din credite sa fie chiar nerambursabile, asa ca nu este nici o legatura intre achizitia de SH si reabilitarea infrastructurii in sensul financiar...
Iar referitor la linia 4, nici eu nu sunt adeptul pentru linii barate, rosii sau roze, insa in acest caz particular mi se pare cea mai buna solutie (am scris de doua ori de ce)...iar faptul ca nu foloseste asa ceva regia, probabil ca persoana care ar trebui sa se gandeasca la aceste aspecte relativ minore, este ocupata cu probleme mai mari....
0

#28 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 ianuarie 2009 - 14:52

Citeaza

Tramvaiul 11 devine 10, dar îşi păstrează traseul
Joi, 29 Ianuarie 2009 12:31

Din 1 februarie, se desfiinţează linia tramvaiului 10 (Calea Torontalului - Piaţa Gh. Domăşnean). Fluxul de călători va fi preluat, prin trenuri suplimentare, de linia 4, care are traseu asemănător (Calea Torontalului - Piaţa Gh. Domăşnean - Ciarda Roşie).

Ca urmare, linia 11 tramvai (Calea Torontalului - Gara de Nord) îşi modifică denumirea în linia 10, păstrându-şi, însă, nemodificat traseul. Decizia este o consecinţă a implementării proiectului de eficientizare a încasărilor şi a cheltuielilor la RATT.

SILVIU FLORESCU

Cred ca asta inchide discutia.
0

#29 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 ianuarie 2009 - 15:21

:coolspeak: :rolleyes: :uimit2: wooow ce pe neasteptate.... Sa asteptam totusi sa confire si domnul Florin.
0

#30 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 ianuarie 2009 - 15:31

S-au rezolvat doua probleme printr-o singura miscare : suprapunerea liniei 11 tramvai cu linia 11 firobuz (ca cifre) si dezactivarea liniei 10 care mergea suprapus cu linia 4 (ca traseu). Probabil s-au transmis telepatic cuiva de la RATT framantarile noastre si au luat masuri :coolspeak: ...oricum, eu nu mi-am dorit o asemenea rezolvare si mi-am explicat pozitia pe forum...
0

#31 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 29 ianuarie 2009 - 18:27

Asta da stire de ultim moment :uimit2: :coolspeak: .
Cred ca acesta decizie, este cea mai favorabila si astfel nu vor mai exista nici confuzii(cel putin pana nu apare o noua linie de tramvai :rolleyes: ).

Aceasta postare a fost editata de viktor: 29 ianuarie 2009 - 18:28

0

#32 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 ianuarie 2009 - 18:40

Vezi postareaviktor, la 29 Jan 2009, 18:27, a spus:

Asta da stire de ultim moment :uimit2: :coolspeak: .
Cred ca acesta decizie, este cea mai favorabila si astfel nu vor mai exista nici confuzii(cel putin pana nu apare o noua linie de tramvai :rolleyes: ).


Probabil ca in urmatorii 10 ani nu se va infiinta nici o linie noua de tramvai, insa avem loc la firobuze, respectiv linia 12 si linia 20 care asteapta sa fie infiintate...sa speram...
0

#33 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 29 ianuarie 2009 - 18:58

Tramvaiul 11 devine 10

Regia Autonoma de Transport Timisoara anunţa ca incepand de duminica, 1 februarie, actuala linie a tramvaiului 10, care circula pe traseul Calea Torontalului – Piaţa Gheorghe Domasnean, se desfiinţeaza. Fluxul de calatori va fi preluat, cu tramvaie suplimentare, de linia 4, care are traseul Calea Torontalului – Piaţa Gheorghe Domasnean – Ciarda Rosie.

Totodata, linia 11 de tramvaie, care circula intre Calea Torontalului si Gara de Nord, isi va modifica denumirea in linia 10, pastrandu-si insa traseul nemodificat. RATT precizeaza ca decizia vine ca o consecinţa a implementarii unui proiect de eficientizare a incasarilor si cheltuielilor in transportul in comun din Timisoara, care prevede si existenţa numerelor de linii distincte pentru fiecare traseu. Este de amintit, in acest context, ca la ora actuala in Timisoara exista doua linii de transport 11, una de tramvaie si una de troleibuze, fapt care nu va mai fi valabil incepand din februarie. Abonamentele eliberate pe linia 11 de tramvaie raman valabile pe linia 10, de duminica incolo.

sursa agenda.ro

Se pare ca este adevarat :coolspeak: .
0

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 ianuarie 2009 - 21:21

Vezi postareaviktor, la 29 Jan 2009, 18:58, a spus:

Tramvaiul 11 devine 10
care prevede si existenţa numerelor de linii distincte pentru fiecare traseu. Este de amintit, in acest context, ca la ora actuala in Timisoara exista doua linii de transport 11, una de tramvaie si una de troleibuze, fapt care nu va mai fi valabil incepand din februarie.

sursa agenda.ro

Se pare ca este adevarat :coolspeak: .


Buun. Si daca se infiinteaza o noua linie de tramvai? Sau cu asta apun visele noastre ,despre infiintarea unei noi linii?
0

#35 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 ianuarie 2009 - 21:41

Deci, asta inseamna iarasi, schimbarea hartilor, a panourilor din statii plus ca (virgula) calatorilor o sa le trebuiasca ceva timp pana o sa se obisnuiasca cu noua linie 10. :coolspeak: Totusi, e o idee buna...
0

#36 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2009 - 03:41

Vezi postareacseh_17, la 29 Jan 2009, 21:21, a spus:

Buun. Si daca se infiinteaza o noua linie de tramvai? Sau cu asta apun visele noastre ,despre infiintarea unei noi linii?

Teoretic vorbind, ar putea fi denumita 12, avand in vedere ca firobusul cu acelasi numar a fost desfiintat. Dar n-ar fi ergonomic, mai ales legat de faptul ca se intercaleaza un numar de tramvai intre numere de firobus..


Oricum, modificarea va fi acceptata rapid de oameni, sper. Linia 10 era in moarte clinica oricum, iar calatorii de pe 11 se pot obisnui cu acest "downgrade". La fel de repede cum ne-am dezobisnuit de linia 12 ...
0

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2009 - 12:40

Vezi postareacseh_17, la 29 Jan 2009, 21:21, a spus:

Buun. Si daca se infiinteaza o noua linie de tramvai? Sau cu asta apun visele noastre ,despre infiintarea unei noi linii?


Am impresia ca numarul liniilor de tramvai este batut in cuie pentru probabil vreo zece ani, respectiv de 10 linii de tramvai active, si probabil se are in vedere infiintarea si a inca doua linii de firobuz (12 si 20) si atunci vor fi si 10 linii de firobuz, si cu asta basta mult timp de aici incolo...poate o fi bine si asa...eu, unul, imi doresc mai mult decat atat dar nu neaparat peste noapte....oricum masura luata acum a facut ceva "curatenie si ordine" din punctul meu de vedere si apreciez acest lucru...
Iar despre obisnuinta calatorilor, nici nu-mi fac probleme, se vor obisnui in maxim o saptamana cu conditia sa fi citit ziarele sau sa fi urmarit posturile de radio-tv locale(multi le urmaresc numai pe cele centrale din pacate), ...iar cei care calatoreau cu linia 10, nu stiu daca vreunul din ei lasa sa treaca un 4 ca sa astepte musai un 10, asa ca vor lua ce vine, adica 4...

Aceasta postare a fost editata de mile: 30 ianuarie 2009 - 12:41

0

#38 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 31 ianuarie 2009 - 19:11

Fratilor, tot ati vrut voi linia 20 firobuze. Iat-o! :up:
Destinatia: Nicaieri.... :rad_masa: :rad_masa:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  12.JPG (53.14K)
    Number of downloads: 344
  • Fisier atasat  23.JPG (61.5K)
    Number of downloads: 395
  • Fisier atasat  35.JPG (74.32K)
    Number of downloads: 341

0

#39 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 31 ianuarie 2009 - 19:21

Se pare ca cineva ne-a citit gandurile si ne-a indeplinit dorinta. :rad_masa: :rad_masa:
Dar faza tare este ca si troleibuzul are numarul 03020 :up: .

Aceasta postare a fost editata de viktor: 31 ianuarie 2009 - 19:23

0

#40 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 31 ianuarie 2009 - 19:55

Intentionat a pus soferul azi aia. Se plictisesc oamenii cand sunt rezerve. :up:
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi