STP Timișoara Forum: Office Zone - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Office Zone clădiri de birouri Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   alinuxsh 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 14 octombrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 august 2018 - 12:04

Vezi postarearalf, la 03 august 2018 - 11:42, a spus:

Si la Timisoara vor urma ISHO 3 , UBC0 dupa cum spunea si alinuxsh . Mai este si extinderea Romcapital care momentan stagneaza pana la rezolvarea problemelor legate de autorizatie. Probabil va urma si Bega Business Center 2 daca lucrurile merg ok cu cei de la Nokia. Si in functie de gradul de inchiriere e posibil sa se intre in etapa 2 de Openville, unde mai sunt cateva cladiri.
Dar mai mult decat atat competitia nu face decat sa dezvolte mai mult ambele orase. Discutia cu care e mai tare dintre CJ si TM tine doar de gusturile fiecaruia.

Articolul actual din wallstreet cred ca se refera la spatii clasa A, asta fiind si un minus al articolului, ca nu spune exact despre ce e vorba.

Incercam sa tin discutia in parameteri :) cu argumente si a nu o dam pe subiectivisme. As fi curios si subiectivsul asta pe ce se bazeaza? As zice ca CJ are o masina de marketing teribila, interesanta, dar groteasca pe alocuri fara sa aduca argumente pre multe. Chiar merg destul de des ls CJ si mi se pare ca sunt capitole la care stau mai bine, iar la unele la care se lauda. Si da e concurenta, intotdeauna a fost si e benefica. Insa la capitoul offices de clasa A, acum nu exista nimic cum e ISHO si OpenVille in CJ, de aici si rezultatele de acum cu suprafetele de birourile de clasa A.






0

#22 Useril este offline   alinuxsh 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 14 octombrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 august 2018 - 12:05

Vezi postareaalex_19, la 03 august 2018 - 09:57, a spus:

https://www.skyscrap...1878514&page=12

Aici există un tabel cu ce in construcție si ce e planificat precum si cu spațiul de office existent. Cei de la CJ au trecut mult mai multe zone de office decât apar în topurile online. Aici e puțin discutabil, ce și cât este luat în calcul pentru că și în TM sunt încă multe cladiri office care nu sunt luate în calcul de topuri. Nu știu exact care sunt criteriile firmelor de real-estate care fac aceste calcule și topuri.

Spre exemplu nu știu dacă sediul nou BT (20.000mp) sau Bosch Office (32.000mp) din CJ vor fi luate în calcul sau nu. Probabil nu, nefiind spații speculative ci construcții la comandă. Până la urmă tot office e, la fel cum este si Conti din calea Buziașului

Ok, multumesc.
0

#23 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 03 august 2018 - 12:34

Oameni buni, nu cumva e vorba de spatii de birouri livrate deja anul acesta, fara ce e in constructie?
0

#24 Useril este offline   ralf 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 21 decembrie 17

Postat 03 august 2018 - 14:00

Vezi postareath3lurker, la 03 august 2018 - 12:34, a spus:

Oameni buni, nu cumva e vorba de spatii de birouri livrate deja anul acesta, fara ce e in constructie?

E vorba de ce este existent si functional in momentul de fata, nu si de proiecte viitoare. Eu am adaugat ca exista pentru perioada urmatoare perspective de marire spatiilor de office din tm daca se concretizeaza tot ce este la stadiul de proiect sau in executie acum.
0

#25 Useril este offline   ralf 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 21 decembrie 17

Postat 03 august 2018 - 14:02

Vezi postareaalinuxsh, la 03 august 2018 - 12:04, a spus:

Articolul actual din wallstreet cred ca se refera la spatii clasa A, asta fiind si un minus al articolului, ca nu spune exact despre ce e vorba.

Incercam sa tin discutia in parameteri :) cu argumente si a nu o dam pe subiectivisme. As fi curios si subiectivsul asta pe ce se bazeaza? As zice ca CJ are o masina de marketing teribila, interesanta, dar groteasca pe alocuri fara sa aduca argumente pre multe. Chiar merg destul de des ls CJ si mi se pare ca sunt capitole la care stau mai bine, iar la unele la care se lauda. Si da e concurenta, intotdeauna a fost si e benefica. Insa la capitoul offices de clasa A, acum nu exista nimic cum e ISHO si OpenVille in CJ, de aici si rezultatele de acum cu suprafetele de birourile de clasa A.

Daca este sa ne raportam strict la partea de office (isho si openville ambele sun proiecte mixte) in cj exista The Office dezvoltat tot de Sandor si care este referinta din oras in momentul de fata. ISHO este defapt un concept asemanator cu The Office.
0

#26 Useril este offline   alinuxsh 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 14 octombrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 august 2018 - 14:40

Da asa e, dar scara/marimea la care e ISHO e alta. alAsta ziceam.

Sent from my Pixel using Tapatalk
0

#27 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 03 august 2018 - 21:45

Vezi postareaalex_19, la 02 august 2018 - 21:58, a spus:

Ceea ce nu înțelegi tu se pare este că până în acest trimestru când s-au pus î calcul 3 inaugurări UBC2, Isho I si Vox Timisoara și Bega Bussines Park avea cu 70.000 mp mai puține birouri și cu 40.000 de mii mai puțin decât Clujul. Deci până acum Clujul era înaintea noastră și la acest capitol. Să vedem ce se prefigurează pe mai departe, momentan ne desparte cam o cladire (în mp) față de ei.

În general atitudinea generală este alta.


Prietene, ai ratat în totalitate sensul mesajului meu. Mai citește-l încă o dată și ia vezi, poate de data asta reușești să înțelegi tu!


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#28 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 august 2018 - 22:20

Am înțeles foarte bine! Doar ca am ales să văd ceva mai mult decât spunea mesajul tău. Da, sunt de acord că există propagandă pro-cluj, intreprinsă foarte probabil și cu ajutorul servicilor. Cei de la Cluj sunt buni și la asta. Doar e Boc acolo, nepotul tatălui serviciilor moderne.
Dar NU totul e propangandă. La asta am răspuns cu argumente legate de tema articolului.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 03 august 2018 - 22:22

1

#29 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 august 2018 - 22:41

De UNTOLD aude mare parte a lumii civilizate gratie si live urilor de pe facebook. Postarile conducerii urbei noastre cu 12 goluri marcate de EL Insusi si cu vaporasele care si dupa 2 ani merg saracile doar in probe tehnice cu aprobari speciale pe perioada zilelor orasului...sunt bune de facut imprimeuri pe " tricoaiele" impartite electoral la set cu caldarile...
Clar e propaganda de promovare..dar unii au si cu ce...pe bune...si culmea majoritatea prefera Untold decat concert Andra Alex Velea si Jazz tm....Festivalul de jazz de la Garana la care s a decis sa nu mai fie sprijimit cu fonduri de catre primaria Timisoara...aduna artisti si public international mult mai select automat si expunere pozitiva..

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 03 august 2018 - 22:41

0

#30 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2020 - 20:30

Citeaza

În Timișoara, stocul modern de spații de birouri era la finalul celui de-al treilea trimestru din 2019, estimat la circa 250.000 de metri pătrați, alți peste 110.000 de metri pătrați fiind planificați pentru finalul anului 2019 și cursul lui 2020, conform raportului Romania Office Destinations. Populația din Timișoara a depășit 700.000 de locuitori, în timp de rata șomajului este sub pragul de 1%, coborând la 0,7%. Cu șapte universități publice și private, Timișoara livrează anual un număr de peste 41.000 de absolvenți.


https://www.profit.r...omania-19234757


Citeaza

Producătorul britanic de procesoare grafice Imagination Technologies, furnizor pentru Apple, a deschis un centru de design în România, unde va dezvolta tehnologii pentru inteligența artificială (AI) și vizualizare computerizată.
Situat în Timișoara, noul centru este condus de Horea Pop și va avea o echipă inițială de aproximativ 20 de ingineri IT. Compania și-a fixat “ținte agresive” în vederea creșterii numărului de angajați în următorii ani. Subsidiara din România se va concentra inițial pe proiectarea de software și activități de testare, planurile pentru viitor incluzând extinderea activităților în domenii precum arhitectura sistemului și design.


https://www.profit.r...omania-19229431

https://www.imgtec.c...tre-in-romania/
0

#31 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 20 ianuarie 2020 - 21:30

700000 de locuitori avea întreg județul Timiș în anii '90.
Nu cred în cifrele astea...niciun recensământ oficial nu estimează asemenea valori.



Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#32 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2020 - 21:35

Da. Și la Timiș și la Cluj-Napoca populațiile sunt exagerate. Rău de tot!
0

#33 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 21 ianuarie 2020 - 00:06

Oficial vreo 300-320 mii cam așa a fluctuat cred, cei cu buletin
Mai pui studenți - aia din alte orase- plus chiriași plus Giroc-Dumbravita- Ghiroda
Dar să nu numărăm de 2 ori: unii cu buletin de Tm s-au mutat lângă Tm si au chiriași in ap.
Sunt multi plecați afara care au chiriași sau au ap.gol
În oraș nr.de imobile a crescut cu vreo 10 la suta vs 1989 dar nr de locatari /ap e mult mai mic.
Per total Tm + strict z.limitrofa (dar nu Recaș etc) se trece de 400 , dar mult sub 500
Din ăștia muulti sunt pensionari ( am citit undeva ca de ex Buc.si alte orașe mari au o populație mai îmbătrânită decât pare dacă te plimbi în centru, dacă mergi în cartiere deja sesizezi altceva)
700 mii? Poate niciodată.
Greu oricum: după 1989 in 30 ani imigranții din Tm abia au înlocuit decedatii/emigrantii.
Populația s-a dublat însă între anii 70 si revoluție.
Cf.wikip.
1966 - 175 mii
1992 - 334 mii
2011 - 320 mii!!

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 21 ianuarie 2020 - 00:12

3

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 ianuarie 2020 - 00:10

Sunt 400k oficial, si cel putin inca 100k cei care nu au buletin de TM. (vorbind strict de TM, fara sate). Insa 700k, nici vorba!
2

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 ianuarie 2020 - 08:33

"Oficial" inseamna recensamantul din 2011 conform caruia in Timisoara erau inregistrate 320 000 persoane...
Au mai venit altii dar multi au plecat sau murit. Asa ca cresterea nu poate fi una spectaculoasa...Plus sporul natural scazut...
0

#36 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 21 ianuarie 2020 - 08:47

Si e primul articol in care apare ca Timisoara are suprafata de birouri mai mare ca a Clujului :D
2

#37 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 ianuarie 2020 - 09:21

nu cred ca sunt 400K oficial, mai degraba vreo 350K
400K poate zona metropolitana incluzand Giroc, Dumbravita etc - aceste localitati periurbane au pana in 10K fiecare.
chiar daca vine lume din alte zone ale tarii sunt si de la noi oameni care pleaca din tara ...
0

#38 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1381
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 21 ianuarie 2020 - 10:37

Au mai mult de 10000 fiecare, Mosnita raporta zilele astea ca sunt undeva la 11800 buletine(aici sunt toate satele apartinatoare: Mosnita Noua, Veche, Urseni, Albina, Rudicica), plus ca sunt multi care nu si-au facut buletin de Mosnita, Dumbravita avea peste 11000 in 2018, acum sunt sigur are spre 20000. Si aici vorbim de comune in care nu prea se fac blocuri, sau cel putin nu mai mari de p+2 din ce stiu eu, la Giroc sunt lejer 20000 la cate blocuri sunt acolo, ca permit p+4, cred ca si mai inalte de atat in unele zone.
0

#39 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 ianuarie 2020 - 11:53

Da, dar ideea ca la estimare e riscul sa se numere de 2 ori: adica in timisoara sunt mai multi dar de fapt stau la Chisoda. Sau de fapt la Chisoda sunt mult mai multi dar au buletine pe Timisoara.
Si la Floresti (Cluj) oficial sunt vreo 25K si poate sunt 40K
0

#40 Useril este offline   octav1an 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 21 ianuarie 2020 - 11:59

Oamenii evident au incurcat judetele (Timis si Cluj) cu orasele (Timisoara si Cluj-Napoca). Populatia aia e pentru judete si probabil e OK asa. insse confirma 705113 pentru Timis.
4

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi