STP Timișoara Forum: Drum de legatura (DX) intre A1 si Aeroportul Traian Vuia Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Drum de legatura (DX) intre A1 si Aeroportul Traian Vuia Timisoara

#1 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 februarie 2023 - 20:17

Se pare ca incep sa se miste lucrurile pentru acest drum de legatura a Aeroportului cu A1 pe langa Remetea.



Unda verde pentru un nou drum expres, de 7 km, care va lega Aeroportul Timisoara de Autostrada Vestului






PS Daca cumva a fost deschis un topic pentru acest drum, spuneti-mi. Eu nu l-am gasit.
0

#2 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 10 februarie 2023 - 21:39

Dacă Cjt îl gestionează să nu aibă soarta predecesorului său, adică centura Remetea
0

#3 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 februarie 2023 - 22:14

Este vorba despre acelasi proiect...
0

#4 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 10 februarie 2023 - 23:03

Nu, nu este același proiect Imagine atasata: IMG-20230210-WA0000.jpg
0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2023 - 09:26

Poti face, te rog, o schita simpla a traseului acestui nou DX sa ma lamuresc si eu. Poate mi-a scapat cate ceva...


M-am ratacit printre atatea proiecte ale lui Nica. Nici el nu-si prezinta proiectele coerent dar nici "presa" nu e in stare sa le descalceasca...
0

#6 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 11 februarie 2023 - 10:12

Centura Remetea plecă din sens și se leagă în linia dreaptă a DN iar noul drum se vrea descarcat direct din autostradă,dar încă nu se știe unde se va lega... Imagine atasata: Screenshot_20230211_100557.jpg
1

#7 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1379
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 12 februarie 2023 - 19:30

nu stiu cum accepta CNAIR inca un nod de autostrada la 500 de metri de urmatorul. este super periculos, nu se face nicunde asa ceva
0

#8 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 12 februarie 2023 - 20:34

Nu e asa de nemaiauzit si nici deosebit de periculos - uita-te de exemplu in Viena la autostrada care trece pe la marginea orasului
0

#9 Useril este offline   ccody 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 22 februarie 15

Postat 12 februarie 2023 - 20:40

Loc pentru inca un nod exista. In general distanta intre doua noduri nu trebuie sa fie mai mica de 2km (unii spun chiar 10x viteza pt care este proiectat drumul)...deci cred ca se accepta si 1.3 _ 1.5 km. In cel mai rau caz o sa ocoleasca zona de protectie a pistei, printr-o curba mai larga.
0

#10 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 14 februarie 2023 - 00:06

Distanta nu e foarte mare inclusiv pe autostrada de la Sibiu, iesirea Sibiu Centru (cea cu intersectia trompeta) e la distanta mica de iesirea la drumul spre Agnita. Dar acum masurand pe Google Maps, pai doar intre iesirea actuala de pe autostrada la Remetea si pasajul cu drumul spre Ianova sunt 700 metri. Daca se face nodul cam in locul in care incepe curbura autostrazii inseamna 2 km intre cele doua noduri. Eu zic ca e mai mult decat decent
0

#11 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 14 februarie 2023 - 08:32

Posibilitatea este mai mult decat redusa sa se faca in acei 2 km de la nodul Remetea, inainte de acea curbura A1 se va departa si se va construi in linie dreapta breteaua pentru legatura cu A9 care va supratraversa DN6 si linia ferata intr-un pasaj prelungit care sa cuprinda pe ambele.
Este mult mai oportuna solutia de descarcare in nodul de pe pasajul care trece peste A1 drumul comunal DC37 intre Giarmata si Ianova imediat dupa spatiul de servicii.
Traseul poate fi usor estimat intr-o continuare inspre linia ferata de unde pe un aliniament paralel cu aceasta sa coboare inspre Aeroport. Sunt reglementari de protectie si drumul nu se poate apropria foarte mult de pista sau zona de protectie pentru aterizare -decolare.
Drumul ar ajunge mai apoi in partea de Est a Aeroportului de unde se va lega direct de reteaua existenta sau nou construita.
Proiectul extinderii liniei de tren pana Aeroport cu constructia unei Auotogari ar trebui sa se coreleze cu acest drum nou pentru o si mai buna accesibilitate si legatura in acel nod.
1

#12 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 martie 2023 - 17:56

https://www.opiniati...roda/09/03/2023

Deci drumul va da fix in sensul giratoriu de la urcarea pe autostrada. Eu nu vad sensul ala sa reziste fara modificari. As pune o intersectie trifoi. Iar racordul la autostrada ar trebui facut la doua benzi pe sens pe toata lungimea lui
0

#13 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 09 martie 2023 - 18:35

După articol acest drum va fi centura pentru Ghiroda și Remetea. Cum o sa fie centura pentru Ghiroda? Ca tot trebuie sa mergi pe Lugojului pana la centura ca sa intri pe noul drum. Oricum faptul ca ai drum cu 2 benzi/sens de la Centura Timișoara și pana la giratoriu cu autostrada e ok, dar de la centura Timișoara ai doar o banda.
0

#14 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 martie 2023 - 18:46

Pai ce sa inteleg, se aplica totusi prima varianta care la un moment dat nu se putea aplica? Nu se mai face alt nod pe autostrada? Ca parca asa era vorba. Eu nu mai inteleg nimic...am intrat in ceata!...Imagine postata
1

#15 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 10 martie 2023 - 02:11

https://www.opiniati...pres/09/03/2023

Intre timp au sters articolul acela si a aparut acesta. Acum nici eu nu mai inteleg nimic :(
0

#16 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 martie 2023 - 08:31

Un lucru este totusi clar. Avem de-a face cu niste prosti, ori in presa, ori la nivelul autoritatilor judetene. Altfel nu-mi explic ceea ce s-a intamplat.

Dar oare nimeni de la nivelul autoritatilor nu poate face o harta (care se realizeaza in 3 - 4 minute) si s-o dea presei?

Pe de alta parte ma intreb cum vor lega autostrada dinspre Belgrad la A1? Vor face alt nod mai incolo de nodul Remetea? 3 noduri pe o lungime de 1 - 2 km?
3

#17 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 10 martie 2023 - 09:48

Ca si informatie primara acest drum va decongestiona Dumbravita respectiv va fi afectata si o bucata din Centura Nord.

Citeaza

Ne bucurăm că reușim în acest mod să diversificăm accesul și să înlăturăm presiunea rutieră de la Dumbrăvița. În proiect este inclusă și o porțiune din Centura Timișoarei, pentru facilitarea accesului atât la varianta ocolitoare cât și în localitățile periurbane apropiate.


Vad posibil un nod rutier in actualul Giratoriu de pe DNCT la Giarmat Vii apoi o prelungire cu descarcare intr-un nod nou la Aeroport in partea de Est, apoi o continuare intre linia ferata si pista de aterizare cu continuare inspre Nord si racordarea la A1 undeva in zona spatiului de servicii.

Aceasta postare a fost editata de corco: 10 martie 2023 - 09:51

0

#18 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1379
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 martie 2023 - 17:00

din ce cred eu, este mai degraba consens pe o intentie - sa nu ne grabim , nu s-a anuntat ce si unde va fi ... probabil inca se cumpara terenurile de catre cine trebuie
0

#19 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5984
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 11 martie 2023 - 06:57

Placa asta cu cumpăratul terenului de către cine trebuie nu reprezintă neapărat o mare afacere în asemenea situații.

Proprietarii de terenuri sunt despăgubiți pe baza unor grile cu valori minimale, rezultate în urma unor proceduri specifice de evaluare.
Grila este publică, adică în momentul în care este demarată procedură de expropriere pentru un anumit obiectiv de acest gen, oricine poate vedea cine este expropriat și cu ce valoare va fi despăgubit.

De exemplu, pe culoarul Centurii de Sud eu am fost despăgubit cu 2.5 EUR/mp, în timp ce în acea zonă au fost realizate tranzacții între persoane fizice la valori de 15 - 30 EUR/mp. Na, ia-te la trântă cu statul...

Suplimentar, mai poți rămâne și cu suprafețe de teren "cioturi", cu care nu mai poți face nimic, nici să le cultivi, nici să le tranzacționezi. Deci, în loc să dea norocul peste tine, ghinion!
3

#20 Useril este offline   Ivan 37 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 05 noiembrie 21
  • Sexul:masculin

Postat 11 martie 2023 - 11:40

Terenurile se achiziționează strategic pentru viitoare investiții logistice,avind în vedere că va fi un drum pentru trafic greu... Cunosc caz la viitorul nod A9 de la Albina unde un investitor local a achiziționat zeci de hectare.La fel pe viitorea legătură Urseni - Giroc deja au apărut hale industriale.
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi