STP Timișoara Forum: Complexul multifuncţional al CJT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Complexul multifuncţional al CJT în locul Comisariatului Militar din centru (fara finantare) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 martie 2011 - 10:43

Vezi postareaChagall, la 26 martie 2011 - 16:07, a spus:

Pentru mine personal imi este mult mai de folos aceasta parcare largita cu plata decat un Complexul multifuncţional. :rolleyes:


Este o risipa sa folosesti o astfel de suprafata ultracentrala doar pentru o parcare. Suprafata parcarii se poate dubla, pe doua nivele in subteran iar la nivelul solului se poate construi acel Centru multifunctional al CJT-ului cu mai multe etaje, si iata ca am impuscat doi iepuri dintr-un foc.
S-ar putea impusca si trei iepuri dintr-un foc si anume realizarea unei parcari subterane pe doua nivele, dintr-o bucata (adica si sub strada Sf. Ioan) si in fata hotelului Timisoara (vorbesc de aripa noua ?!) unde momentan avem o parcare la nivelul solului iar in locul acestei parcari se poate amenaja un ... parc cu banci, cu o fantana arteziana (nu de mari dimensiuni) sau un monument, etc....Astfel am avea foarte multe locuri de parcare la 50 m de Opera,... :( :blink: ...
0

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 martie 2011 - 10:46

Parcarea hotelului Timisoara este al Cristestilor. Parc nu cred va vor amenaja vreodata acolo, poate in cel mai fericit caz o alta cladire cu parcare subterana.
Sunt deacrod cu tot ce ati scris mai sus, dar decat sa vad un santier timp de 10 ani care nu se mai termina odata, mai bine sa ramana asa cum e acum.
0

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 martie 2011 - 11:08

S-ar putea ca terenul pe care este parcarea sa nu fie a lor ci doar sa le fie dat in folosinta, dar se poate face o lucrare in parteneriat public-privat din care toti sa aibe de castigat, respectiv Cristestii, CJT-ul si timisorenii. Ma gandesc ca asa s-ar desfasura lucrurile intr-o tara condusa de oameni normali. In ceea ce priveste durata lucrarilor, aici ar fi intr-adevar un mare semn de intrebare....dar poate ca intrand in "afacere" si un partener privat, lucrurile s-ar misca ceva mai alert...
0

#24 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 martie 2011 - 11:13

Vezi postareamile, la 27 martie 2011 - 11:08, a spus:

[...] ...dar poate ca intrand in "afacere" si un partener privat, lucrurile s-ar misca ceva mai alert...

Parca parcarea de langa finante se realizeaza prin parteneriat public-privat.
Lucrurile stau atat de roz acolo incat "partenerul public" n-are practic nici un cuvant in fata "partenerului privat" de a grabi finalizarea lucrarilor.
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 martie 2011 - 11:45

NU, acolo-i beneficiar ADP-ul,...

Aceasta postare a fost editata de mile: 27 martie 2011 - 12:08

0

#26 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 martie 2011 - 12:01

Atunci e si mai complicat. :(
0

#27 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 martie 2011 - 12:24

Locuri de parcare sus-jos...

Ati fost vreodata in parcarea SUBterana a unuia dintre Business center-urile din 700? Am avut ocazia sa o vat saptamana trecuta, si am cam ramas surprins. Poze nu prea am putut face, se uitatu cam strab la mine. DIn cate am inteles angajatii au carduri (asta e sigur stiu de la taicamiu) insa cred ca oricine poate parca contra unui cost bine stabilit... O sa ma interesez. Insa ceea ce vezi acolo este deja un pas imens in fata! Eu am ramas placut surprins.
0

#28 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 martie 2011 - 13:03

Din pacate parcarea respectiva e cu circuit inchis. Poate MHN poate sa ne dea mai multe detalii.
0

#29 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 martie 2011 - 13:41

Vezi postareamile, la 27 martie 2011 - 10:43, a spus:

Este o risipa sa folosesti o astfel de suprafata ultracentrala doar pentru o parcare. Suprafata parcarii se poate dubla, pe doua nivele in subteran iar la nivelul solului se poate construi acel Centru multifunctional al CJT-ului cu mai multe etaje, si iata ca am impuscat doi iepuri dintr-un foc.
S-ar putea impusca si trei iepuri dintr-un foc si anume realizarea unei parcari subterane pe doua nivele, dintr-o bucata (adica si sub strada Sf. Ioan) si in fata hotelului Timisoara (vorbesc de aripa noua ?!) unde momentan avem o parcare la nivelul solului iar in locul acestei parcari se poate amenaja un ... parc cu banci, cu o fantana arteziana (nu de mari dimensiuni) sau un monument, etc....Astfel am avea foarte multe locuri de parcare la 50 m de Opera,... :coolpics: :naughty1: ...


Problema este ca timp de 1-2 ani o sa dispara acele locuri de parcare. Sint multe persoane cu serviciul in centru care au abonament la acea parcare. Parcarea de la Iprotim nu e suficient de cunoscuta/promovata.

Si parcarea de la Hotel Timisoara o devina santier cindva pt tranformarea intr-o noua cladire, parca spatiu de congrese (si evident o parcare subterana). Daca o sa faca santierele simultan, o sa fie "minunat". La repezeala am gasit pdf-ul:

Fisier atasat  03_reglem_urbanist_marasesti_1_3.pdf (511.5K)
Number of downloads: 931

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 27 martie 2011 - 13:44

0

#30 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5997
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 martie 2011 - 22:45

Vezi postareaChagall, la 27 martie 2011 - 13:03, a spus:

Din pacate parcarea respectiva e cu circuit inchis. Poate MHN poate sa ne dea mai multe detalii.


Am impresia ca o poate folosi oricine plateste 80 de euro/loc pe luna.
0

#31 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 martie 2011 - 09:22

Un pic cam scump pentru muritorul de rand.
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29764
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2011 - 09:22

Da, ai dreptate, doar ca daca la suprafata va fi cladirea CJT, e clar ca in parcarea subterana nu va mai avea acces altcineva decat cei dinn cladirea respectiva. Deci, pentru majoritatea cetatenilor e mai de folos o simpla parcare (subterana, supraterana sau si-si) decat Centrul multifunctional.
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 martie 2011 - 11:53

Vezi postareaChagall, la 28 martie 2011 - 09:22, a spus:

Un pic cam scump pentru muritorul de rand.



Pentru ca oferta este redusa. Cand creste oferta, scade pretul. Cel putin asa spune teoria. Intrebam undeva daca stie cineva daca parcarea subterana de la City Business Center va fi dintr-o bucata pe sub toate cele cinci cladiri sau fiecare corp de cladire are propria parcare cu intrarea si iesirea ei? Intreb asta pentru ca in a doua varianta s-ar pierde foarte mult teren (si spatiu) inutil.


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 martie 2011 - 09:22, a spus:

Da, ai dreptate, doar ca daca la suprafata va fi cladirea CJT, e clar ca in parcarea subterana nu va mai avea acces altcineva decat cei dinn cladirea respectiva. Deci, pentru majoritatea cetatenilor e mai de folos o simpla parcare (subterana, supraterana sau si-si) decat Centrul multifunctional.



Daca va fi asa atunci este o prostie. Numarul locurilor de parcare ar trebui sa fie mult mai mare decat cel al angajatilor care vor veni cu masina la lucru. Angajatii vor avea acces cu cardul iar ceilalti cu plata la ora sau abonament lunar. De aceea am si propus realizarea unei parcari imense subterane impreuna cu Cristestii (Hotel Timisoara) si unde la fel, angajatii hotelului ar avea acces pe baza de card, iar restul precum am scris mai sus. Lucrarea se poate executa in doua etape cu conditia ca proiectul parcarii sa fie unitar...Numai astfel se pot descongestiona strazile si stradutele ultracentrale, unele dintre ele devenind pietonale iar pe celelalte, traficul s-ar desfasura mult mai lejer...Simplu...Lipseste vointa si imaginatia...si seriozitatea...
0

#34 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 28 martie 2011 - 20:56

Recunosc ca nu-s arhitect si ca nici nu prea ma pricep. Insa ar fi imposibil sa sapi o cavitate sub parcul central? Mineri someri am avea cacalau in tara.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 martie 2011 - 10:18

N-ar fi imposibil, dar ma gandesc ca nu s-ar mai putea planta pomi de talie mare (radacinile n-ar avea unde se duce), deci n-am avea umbra, iar o alta chestie ar fi ca parcul central era candva cimitir (probabil ca nu pe toata suprafata) si atunci ar trebui mutate osemintele, ...etc...
O alta problema ar fi taierea pomilor existenti, cand se stie ca pentru a taia un pom iti trebuie 1000 de aprobari, chiar daca te angajezi ca vei planta doi in locul unuia taiat...
0

#36 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 29 martie 2011 - 10:33

Adevarat, insa decat sa te apuci sa sapi in orasul vechi...Cu totii stim ca TM a fost o mlastina si multe fundamente vechi sunt busteni infipti in pamant.
0

#37 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2313
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 martie 2011 - 14:22

Vezi postareamile, la 29 martie 2011 - 10:18, a spus:

N-ar fi imposibil, dar ma gandesc ca nu s-ar mai putea planta pomi de talie mare (radacinile n-ar avea unde se duce), deci n-am avea umbra, iar o alta chestie ar fi ca parcul central era candva cimitir (probabil ca nu pe toata suprafata) si atunci ar trebui mutate osemintele, ...etc...
O alta problema ar fi taierea pomilor existenti, cand se stie ca pentru a taia un pom iti trebuie 1000 de aprobari, chiar daca te angajezi ca vei planta doi in locul unuia taiat...


In plus, dupa "traditia" noastra s-ar aproba urgent taierea parcului, constructia parcarilor...si replantarea ramine..pentru generatiile viitoare . <_<
0

#38 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 martie 2011 - 17:22

Dupamasa am trecut ca pieton pe linga parcarea CJT. Parcarea este totusi inchisa (de bariere) iar cele citeva masini parcate in curte sint probabil ale celor cu abonament.

Vezi postareamile, la 29 martie 2011 - 10:18, a spus:

N-ar fi imposibil, dar ma gandesc ca nu s-ar mai putea planta pomi de talie mare (radacinile n-ar avea unde se duce), deci n-am avea umbra, iar o alta chestie ar fi ca parcul central era candva cimitir (probabil ca nu pe toata suprafata) si atunci ar trebui mutate osemintele, ...etc...
O alta problema ar fi taierea pomilor existenti, cand se stie ca pentru a taia un pom iti trebuie 1000 de aprobari, chiar daca te angajezi ca vei planta doi in locul unuia taiat...


S-ar putea face parcare doar sub aleile late si sub platoul de la monument.
0

#39 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5997
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 martie 2011 - 17:39

Vezi postareamile, la 28 martie 2011 - 11:53, a spus:

Pentru ca oferta este redusa. Cand creste oferta, scade pretul. Cel putin asa spune teoria. Intrebam undeva daca stie cineva daca parcarea subterana de la City Business Center va fi dintr-o bucata pe sub toate cele cinci cladiri sau fiecare corp de cladire are propria parcare cu intrarea si iesirea ei? Intreb asta pentru ca in a doua varianta s-ar pierde foarte mult teren (si spatiu) inutil.


Daca va fi asa atunci este o prostie. Numarul locurilor de parcare ar trebui sa fie mult mai mare decat cel al angajatilor care vor veni cu masina la lucru. Angajatii vor avea acces cu cardul iar ceilalti cu plata la ora sau abonament lunar. De aceea am si propus realizarea unei parcari imense subterane impreuna cu Cristestii (Hotel Timisoara) si unde la fel, angajatii hotelului ar avea acces pe baza de card, iar restul precum am scris mai sus. Lucrarea se poate executa in doua etape cu conditia ca proiectul parcarii sa fie unitar...Numai astfel se pot descongestiona strazile si stradutele ultracentrale, unele dintre ele devenind pietonale iar pe celelalte, traficul s-ar desfasura mult mai lejer...Simplu...Lipseste vointa si imaginatia...si seriozitatea...


Parcarile de sub cladirile B si C sunt unite, utilizatorii ce parcheaza sub cladirea C folosind rampa de acces de la cladirea B.
Intre A si B nu stiu.
0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 martie 2011 - 09:05

Probabil corpul A va fi unit cu corpurile D si E !? -_- ...
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi