STP Timișoara Forum: ⌚ Gara de Nord - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

⌚ Gara de Nord

#501 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 06 octombrie 2022 - 18:55

Conform opiniapnl.ro se reia licitația pt Gara de Nord... :Facepalm_emote_gif:

https://www.opiniati...oape/06/10/2022
0

#502 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 08 noiembrie 2022 - 11:44

Patru firme vor să modernizeze Gara de Nord Timișoara. S-a înscris și compania care a câștigat contractul în 2020
0

#503 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 08 noiembrie 2022 - 16:54

da,daa... sigur! de data asta va fi si Soarele pe cer, regionala CFR revine in ajun de TM2023 cu o licitatie noua in forta pentru carpirea Garii de Nord doar ca Grindeanu nu-i, poate la Vara daca le iese licitatia cumva, sa modificat valoarea initiala de la 17 mil lei la 24 mil lei, cine mai crede ca nu ajunge la 30mil lei anul viitor si tot asa sport national la plimbat hartii si promisiuni
Gara de Nord si anul viitor tot asa o gasim, monument al incompetentei si al licitatiilor ratate, sau reluate, tot aia :Facepalm_emote_gif:

Aceasta postare a fost editata de corco: 08 noiembrie 2022 - 16:56

1

#504 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 noiembrie 2022 - 08:21

La cum se respecta la noi normele PSI poate ne salvează metoda germana din 1944..daca reușește sa ajungă scrum de voie de nevoie va trebui reconstruita de la zero..

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 09 noiembrie 2022 - 08:25

1

#505 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 11 februarie 2023 - 15:52

Incepe modernizarea, tot Constructim a câștigat și a 2-a licitație cum se zvonea prin târg de ceva vreme. La anul estimează ei că e gata.

https://www.tion.ro/...isoara-1680622/
1

#506 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2023 - 18:26

Este vorba mai mult de o cosmetizare acum a cladirii garii care trebuia sa aibe loc in urma cu circa 20 de ani insa am avut un constructor neserios de care abia am scapat prin proces european si cu despagubiri in favoarea constructorului.


Modernizarea adevarata va incepe ... mai incolo, odata cu modernizarea liniei de tren, cu construirea pasarelei peste linii pana in strada Nera, cu prelungirea peroanelor, etc.


Pe de alta parte vor modifica si piateta din fata garii. Iar cand vine santierul cu linia de tramvai, vrand-nevrand se vor baga si in piateta modernizata. Sau santierul pe strada Garii va veni peste vreo 15 ani cand oricum piateta va trebui din nou modernizata?
0

#507 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 11 februarie 2023 - 18:53

Deja ma enerveaza toate proiectele in care e implicat CFR-ul... Cosmetizare s-a facut si in 2013-2015, acum (din nou) doar cosmetizeaza un peron, fatada, un tunel si alte mizilicuri care dureaza "decat" 3 ani, cu 6 milioane de euro.
Noi cand o sa ne alegem cu ceva adevarat? Cladirea asta urata trebuia demolata si facuta una moderna cu tot ce trebuie. Ca in bancul ala: mai puneai 2 lei si iti luai de barbati!

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 11 februarie 2023 - 18:55

4

#508 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2023 - 21:21

Da, in 2016 a fost terminata fatada principala cu acea zugraveala in asteptarea marii "zugraveli" care nu mai venea. Ce repede a trecut timpul.
Acea cosmetizare era necesara pentru ca situatia devenise una insuportabila iar de peste tot veneau critici de tot felul.
Astfel conducerea (de atunci a) Regionalei a luat masuri pe cont propriu si au trecut la o minima cosmetizare...
Personal am fost multumit si pentru acea minima cosmetizare. Acum se trece la o alta cosmetizare mai ampla dar pana la marea modernizare mai avem de asteptat.

Din presa vremii...


Gara de Nord nu arata exceptional, dar macar s-a zugravit prima data dupa 30 de ani



In iunie se vor implini 7 ani de cand a fost terminata modernizarea garii din Arad, lucrarile desfasurandu-se intre 2012 si 2016. Rezulta ca noi vom avea gara modernizata amplu si pusa in functiune cel mai probabil prin 2030, la circa 15 ani dupa Arad.


Dar iata un alt articol din presa aradeana din 2018, deci cu o vechime de 5 ani si scris la 2 ani dupa marea modernizare. Nu stiu daca situatia s-a schimbat pana in 2023? La grupurile sanitare (de la parter) exista o schimbare pozitiva. Am fost in toamna acolo si era OK. Dar mi-e teama ca si la noi vor fi diverse probleme si dupa marea modernizare si cel mai adesea din cauza unor calatori si a mentalitatilor lor inapoiate.



Gara din Arad, la doi ani de la modernizare: dotări occidentale, mirosuri românești
0

#509 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 12 februarie 2023 - 12:32

@mileChiar ma intrebam cand a fost zugraveala ca vad ca de aia nu s-a mai mentionat nimic.
Problemele sunt aceleasi cam oriunde te uiti.

Toate proiectele facute in ultimii 15 ani sunt mai mult sau mai putin praf. Stau adesea sa ma intreb daca voi avea o tara/oras civilizat pe parcursul vietii mele. Din ceea ce vad...nu prea si nici directia nu e cea buna.

Mai dupa toate proiectele munca se incheie odata cu "finalizarea"(chiar daca si aceea e cu bube)....in loc sa folosim asta ce pe un avantaj si sa ducem munca mai departe.

Cel mai relevante sunt cele pe fonduri UE care in loc sa le lasam de izbelite sa le mentinem si sa facem cate putin an de an - sa le mentinem si chiar sa aducem imbunatatiri ulterioare. Niciunde nu sunt proiectele perfecte...dar detaliile se ma pot schimba. La noi nu prea!

Si ca fapt divers, cum a fost posibil sa ajunga praf toate?...pentru ca nu se intretine nimic corespunzator si nu va fi intretinut. Se urmaresc doar niste interese economice, cine sa faca lucrarea, nu conteaza daca e utila sau daca e cu viziune, conteaza ce pica...si de restu D-zeu cu mila.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 12 februarie 2023 - 12:52

2

#510 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 12 februarie 2023 - 22:27

Problema Romaniei - intretinerea lucrarilor de orice fel. Este super trist. Degeaba tot refacem/reparam/construim/ etc daca nu intretinem. Asta se aplica in orice domeniu, orice institutie, autoritate, etc.

Eu nu inteleg cum e posibil sa fim atat de nepasatori. Nu inteleg cum sa lucrezi intr-un loc si chiar daca nu esti angajat sa stergi praful, sa o faci totusi. Daca peretele de langa tine e nevopsit de 20 de ani, chiar e o avere sa cumperi o galeata de lavabila si sa mai stai doua ore dupa program sa rezolvi problema? Nu stiu, poate (probabil) sunt eu mai ciudat in gandire. Mie-mi place sa tratez locul de munca ca pe casa mea. Daca ma tot vaicaresc de bani, salariu, etc pot sa incerc altceva sau sa mor plangandu-ma toata viata.

Apropo. Din ce inteleg proiectul acesta nu include nici macar vopsea lavabila pentru peroane, corect? Din ce vad doar peronul 1 este inclus. Mi se pare ireal daca e asa.


Serios ca-mi vine sa fac o campanie de strangere de fonduri ca sa vopsim naibii peroanele alea infecte! Macar o lavabila, nimic special. Cred ca cu cateva zeci de mii de euro o rezolva. Chiar nu au bani pentru o lavabila? Sunt atatea solutii ieftine ca sa faci ceva mai frumos inca 3-5-10 ani pana cand vine un proiect mai mare.
4

#511 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 15 februarie 2023 - 21:18

O prezentare ceva mai detaliata a lucrarilor/spoielii:

https://clubferoviar...timisoara-nord/
2

#512 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 februarie 2023 - 23:06

Eu as taia din aripa stanga (unde este magazinul Profi) vreo 4 - 5 m, pana la urmatorul rand de stalpi de sustinere. Consider ca a fost o greseala de proiectare faptul ca acea aripa a iesit atat de mult in strada obturand-o.
Dar daca CFR-ul este proprietar pe terenul pe care se afla constructia, nu vad nici o sansa in urmatoarea 100 de ani.
Le-as recomanda sefilor de la CFR sa mearga la Cracovia sa vada acolo cum conlucreaza calea ferata poloneza cu autoritatile locale si cu alti investitori privati, in proiecte comune din care toata lumea are de castigat.
3

#513 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 16 februarie 2023 - 09:30

Sper să rezolve problema cu porumbeii din gara că e dezastru cu ei. In decembrie am fost in gara si fac mizerie și pe pereti și pe jos, ți se caca in cap cat stai să-ți iei bilete sau o apa... Sper sa puna uși rotative sau ceva de genul, sa nu mai poată lighioanele sa intre. Măcar asta sa rezolve prin renovarea/spoiala asta.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 16 februarie 2023 - 09:31

1

#514 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 februarie 2023 - 09:50

aoleu, vezi ce zici ca iti sar in cap toti iubitorii de porumbei din oras ...
3

#515 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 februarie 2023 - 10:31

Ar putea aduce dușmanul lor natural.. Pisici pui oferite spre adopție.. Si nu mai vedem urma de porumbei.. Clar e o problema de lumea trei în nicio gara europeana nu vezi asa ceva. Jenant și penibil..
1

#516 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 20 februarie 2023 - 15:03

Sunt cateva locuri in oras unde dupa parerea mea se preteaza pasaje pietonale subterane, care ar ajuta atat circulatia rutiera dar mai ales pe pietoni care pentru a traversa sau a ajunge in statiile mijloacelor de transport sunt obligati sa astepte la 2 sau chiar 3 semafoare.

Unul din aceste pasaje pietonale l-as vedea in fata garii, cu intrari/iesiri pe partea cu Gara, pe Dragalina pe ambele colturi vis a vis de Gara si in statia de autobus.

Alte doua locatii unde as vedea astfel de pasaje pietonale subterane:
- in fata Catedralei
- in fata Spitalului judetean
1

#517 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 februarie 2023 - 15:12

Citeaza

Unul din aceste pasaje pietonale l-as vedea in fata garii, cu intrari/iesiri pe partea cu Gara, pe Dragalina pe ambele colturi vis a vis de Gara si in statia de autobus.





Acesta este rezolvat deja...Imagine atasata: str garii 04.jpg
2

#518 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 20 februarie 2023 - 15:15

Proiectul de dublare a CF contine si un pasaj pietonal in fata garii?
0

#519 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 februarie 2023 - 15:23

Nici vorba. Si tunelul existent s-ar putea sa fie astupat dar in mod cert vom avea o pasarela ca la Arad. Pasarelele sunt la moda. Candva erau tunelurile pe sub linii. ...Ce este in fata garii apartine orasului iar pasajul putea fi inclus in proiectul de prelungire a liniei de tramvai pe strada Garii.
2

#520 Useril este offline   CristiPC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 26 septembrie 16

Postat 20 februarie 2023 - 17:23

@mile
Nu inteleg in ce sens spui ca e rezolvat pasajul pietonal subteran din fata garii? Schita prezentata de tine e parte din care proiect?

Aceasta postare a fost editata de CristiPC: 20 februarie 2023 - 17:28

0

Arata acest topic


  • (29 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi