STP Timișoara Forum: Linia 15 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Linia 15 Evaluare topic: -----

#141 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 20 noiembrie 2021 - 11:54

Extinderea liniei de troleibuz pana in Giroc se poate face doar dupa realizarea unui pasaj peste CF Timisoara-Buzias. In prima faza se poate extinde pana la capatul E3.
0

#142 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2021 - 12:03

Exact asa stau lucrurile iar un pasaj peste cf nu se va face nici peste 15 ani de zile...

Solutia ar fi in viitoarele autobuze electrice ale stpt...
0

#143 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 20 noiembrie 2021 - 13:57

Linia CF este neelectrificata, deci se poate face traversarea retelei de troleibuz fara probleme.
0

#144 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2021 - 15:45

Cand inca mai foloseam autobuzul (cel de la Giroceana), soferii spuneau ca autobuzele de Giroc nu pot merge mai mult in oras (de exemplu pana la Posta mare, sau Mall), pentru ca nu le dau voie cei de la comisia de circulatie, ca fiind diferenta de partid nu s-a ajuns la o intelegere si isi baga bete in roate. La fel, explicatia cu politicul am auzito cand a inceput E3 si 15 sa intoarca la giroartoriul de la intrare in Giroc, cel de la Profi si benzinarie. Cica nu aveau voie sa stationeze acolo masinile pentru ca "nu e voie". Cei drept nu stiu cata dreptate ar fi legat de asta, eu mai prind firobuze stand acolo, dar le fel vad ca stationeaza si la Lidl impreuna cu E3. Adevarul cred ca este undeva la mijloc, pentru ca problemele de natura tehnica sunt putine, drum exista, ca nu are cablaurile pentru firobuz nu cred ca face imposibila prelungiarea sau crearea unei linii de autobuz. Sa preieie orasul transportul public si de acolo ar fi cel mai ok, pentru ca ar fi centralizat totul, si nu ar mai fi atatea transbordari pentru cine foloseste. Dar ca si un mic secret, care nu cred ca mai este secret, de la Giroc pana in centru se ajunge cel mai repede cu trenul si daca ai noroc e si gratis :naughty1:
1

#145 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2021 - 21:39

Vezi postareaVisor, la 20 noiembrie 2021 - 13:57, a spus:

Linia CF este neelectrificata, deci se poate face traversarea retelei de troleibuz fara probleme.



Aproape ca sunt convins ca CFR-ul nu ar accepta sa treaca fire de ... firobuz peste liniile/sinele sale.

Am avut exemple in oras cand treceau firele de firobuz peste linii de tren insa era vorba de linii uzinale. Un exemplu la indemana pe Gh Lazar intre Fructus si Begapam...
2

#146 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2021 - 09:32

De unde venea acea linie uzinala? direct de la gara sau se desprindea din liniile actuale ce trec pe acolo?
0

#147 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 21 noiembrie 2021 - 11:21

Cea spre fructus si begapam se desprinde direct din liniile principale imediat după pasajul de la pta 700. Intra in curtea fostei fabrici 6 martie si de acolo ieșea spre begapam si fructus
1

#148 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 21 noiembrie 2021 - 15:55

Vezi postareamile, la 20 noiembrie 2021 - 21:39, a spus:

Aproape ca sunt convins ca CFR-ul nu ar accepta sa treaca fire de ... firobuz peste liniile/sinele sale.


Se poate face finali la reteaua de troleibuz, de-o parte si de alta a traversarii liniei CF, pentru a traversa linia de tren troleibuzul pe Diesel, iar dupa trecere, pe retea sa fie montate palniile pentru repunerea automata a troleelor pe fire. Sistemul asta e folost in alte tari la traversarea liniilor de tren electrificate.
1

#149 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 21 noiembrie 2021 - 17:16

Intre statia Solventul si Gelu, lini a de troleibuz traverseaza CF industriala.
0

#150 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2021 - 20:15

Da, asa este!...




@Visor
Da, varianta asta se poate aplica. Trecerea peste linii sa se faca pe diesel.
0

#151 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2021 - 10:52

Daca pentru Ghiroda au trebuit doua substatii de redresare noi/suplimentare, in mod sigur va trebui asa ceva si aici si asta nu e gratis, deci probabil nu se va intampla.
0

#152 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 22 noiembrie 2021 - 19:54

http://instructiicfr...ulament-de.html

nu cred ca CFR ar da aviz pentru o linie de troleibuz.
0

#153 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 august 2022 - 22:38

Iata ca s-au hotarat sa dea drumul firobuzelor pe Prezan.
Ele vor circula in bucla precum am banuit si anume linia 15 vine din centru pe Martirilor si pleaca pe Sudului inapoi spre centru iar linia 16 va circula invers, vine din centru pe Sudului si se duce inapoi prin Martirilor..



https://www.opiniati...lete/23/08/2022
0

#154 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 24 august 2022 - 07:51

o aberatie mai mare nu puteau face, in plus era bun si pt oamenii ce stateau la limita cu Girocul ca veneau cu 15-le o gramada
1

#155 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 august 2022 - 09:54

"Aberatia" este ok doar ca pentru acele persoane de care pomenesti tu ar trebui introdusa Linia 19 care sa mearga pana la calea ferata in prima faza iar cand vin firobuzele cu acumulatori, sa mearga pana la capatul Girocului.

Cel putin o parte din stalpii electrici nou-montati la modernizare sunt buni pentru retea aeriana de firobuze.

Mai exista pe acolo si E3.
0

#156 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 24 august 2022 - 22:48

Ar putea de fapt E3 sa devina linie de troleibuz, oricum in afara de portiunea aia pe Girocului exista fire pe traseu, sa intoarca in Piata Iuliu Maniu, iar in locul liniei 3 se poate mari frecventa pe E7. Si eventual redenumita in 19, ca nu are sens sa fie expres
1

#157 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 26 august 2022 - 08:50

Vezi postareamile, la 24 august 2022 - 09:54, a spus:

"Aberatia" este ok doar ca pentru acele persoane de care pomenesti tu ar trebui introdusa Linia 19 care sa mearga pana la calea ferata in prima faza iar cand vin firobuzele cu acumulatori, sa mearga pana la capatul Girocului.

Cel putin o parte din stalpii electrici nou-montati la modernizare sunt buni pentru retea aeriana de firobuze.

Mai exista pe acolo si E3.

si nu trebuiau sa gandeasca chestia asta inainte....aia ce cu greu s-au dezobisnuit de masina din zona aia acum isi vor relua obiceiul....teoretic stpt-ul ar trebui sa stie cati oameni urcau in statia aia(ma indoiesc ca cineva a verificat)
0

#158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2022 - 11:54

Pana la sfarsitul zilei ar trebui sa primesc si sa avem pe site traseele liniilor 15 si 16 si intervalele de circulatie. Imi spunea colegul de la planificare circulatie ca vor avea traseul si capetele in genul liniilor 1 si 2 la Meteo.
0

#159 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 august 2022 - 12:46

Citeaza

Imi spunea colegul de la planificare circulatie ca vor avea traseul si capetele in genul liniilor 1 si 2 la Meteo.



Informatia asta este postata mai sus respectiv in comunicatul din presa.


Insa nu inteleg supararea lui iulik01 legat de aceasta schimbare.
Cei care stau pe Martirilor catre Muzicescu vor folosi ca si pana acum firobuzul, doar ca vor pleca cu 16-le catre centru si se vor intoarce cu 15-le.

Banuiesc ca obonamentul se va da pe ambele linii cu tariful uneia.
0

#160 Useril este offline   qew00 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 02 ianuarie 22

Postat 26 august 2022 - 13:17

Vezi postareamile, la 26 august 2022 - 12:46, a spus:




Insa nu inteleg supararea lui iulik01 legat de aceasta schimbare.
Cei care stau pe Martirilor catre Muzicescu vor folosi ca si pana acum firobuzul, doar ca vor pleca cu 16-le catre centru si se vor intoarce cu 15-le.

Banuiesc ca obonamentul se va da pe ambele linii cu tariful uneia.


Cum adica nu intelegi?

Hai sa o luam pe pasi.

1. Statia Posta Mare este un important hub, corect?
2. Chiar si vechiul traseu 16 via ex 19 facea un ocol mare si adauga timp.
3. Acum nu doar cei din Soarelui vor avea problema asta, ci si cei din Girocului, fiindca 16-ele cu care vor merge spre Posta Mare, va face ocol prin Centru. Sa iei 15-ele in sens invers via Soarelui iar faci ocol. Deci practic transportul in comun spre Posta Mare a devenit mai ineficient ca inainte. Doar ca transportul dinspre Posta Mare spre Soarelui a devenit mai eficient.

Dai cu o mana, scoti cu alta.
Mie efectiv mi se par decizii dpdv al mobilitatii urbane(am si eu master in asa ceva, cred ca pot sa imi dau cu parerea) luate foarte prost si fara viziune. Adica, se adapteaza transportul in comun la proiectul de strada, si nu la nevoile cetateanului. Mi se pare absolut revoltator ca trebuie adaptat transportul in comun la infrastructura noua, si nu infrastructura noua la nevoile de transport in comun.

O solutie interesanta pentru transport o dau eu:
- 15 si 16 - sa circule cum s-a propus acum, doar ca 16-ele sa mearga Michelangelo si direct spre Posta Mare. Intervale de succedare: - din 5 in 5 minute la ore de varf, in rest la 10 minute. Calculam cate troleibuze sunt necesare si facem planul pentru o achizitie.
E3 il transformam in troleibuz - 19 traseu: Girocului - MIchelangelo - Mihai Viteaza - catedrala - regina maria - Baritiu. Interval - 10 minute minute la ora de varf. Calculam cate troleibuze sunt necesare, si cate ne mai trebuie sa achizitionam + alte investitii necesare: adaptare retea, adaugare retea, statii, substatii de tensiune necesare.

+ vedem unde putem face benzi de transport in comun, cu trafic intens si sa se respecte, astfel incat transportul in comun sa fie mult mai rapid si rentabil decat masina.

Apropo, nu aud de nicio o metoda de a integra transportul din Giroc cu Timisoara.

Nu cred ca am povestit lucruri iesite din comun aici. Doar ca trebuie muncit si gandit.
1

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi