STP Timișoara Forum: Poze din Muzeul Transportului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (15 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Poze din Muzeul Transportului "Corneliu Miklosi" Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 noiembrie 2008 - 17:38

343 e vagon de serviciu (VS) si nu cred ca a fost "pictat" in curte. Acea linie (pe care e 343) nu e blocata cu "exponate" ea fiind folosita pentru accesul la hala a vagoanelor de serviciu.
0

#22 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 09 noiembrie 2008 - 20:14

stiu ca intr-un timp statea si noaptea pe linia de rezerva de la gara,probabil acolo a fost mazgalit
0

#23 Useril este offline   Motreanu Sorin 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 01 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Baia de Cris / Timisoara
  • Interese:Infrastructura cai ferate<br />Material rulant feroviar (locomotive diesel)

Postat 17 noiembrie 2008 - 03:04

Am privit pozele cu masiniile reconditionate pentru muzeu,tin sa felicit sincer pe toti cei implicati si mai ales pe cei care au luat aceasta decizie superba de a crea un muzeu!Despre acesta initiativa nu se pot spune multe intrucat e de ajuns a se lua si automat iti faci o impresie cat 1000000000 de cuvinte bune despre cei care s-au gandit la acest aspect si l-au facut posibil !

Totusi insa as avea cateva mici obiectii,invartite in jurul ideii de originalitate si atentie pentru detalii.
Elemente specifice tipului/versiunii:
Am vazut de exemplu un troleibuz Rocar cu parbriz de Berliet.Ca o parere,fara a critica intrucat nu-mi propun acest lucru as spune ca reconditionarea trebuie sa pastreze absolut toate detaliile si elementele pe care vehicolul respectiv le-a avut din fabricatie,fara modificari sau lipsuri.
Se putea pune un parbriz tipic care,raportat la designul troleibuzului dadea mai bine decat cel de Berliet.

Accesorii:
Legat de Rocarul cu parbriz nespecific se poate vedea ca este fara emblema firmei constructoare si placuta indicatoare a tipului.La fel,RC.-ul articulat avea aceste placute dar acoperite de vopsea.
Mijloacele de transport in comun au o viata scurta in general si datorita rulajului sunt rapid inlocuite.Astfel observam ca apar versiuni noi,tipuri noi si in perminenta parcul este sau trebuie inprospatat.Un muzeu isi propune sa puna stavila in calea uitarii,sa ofere o imagine in timp asupra uneia dintre cele mai vitale activitati si anume transportul.De aceea consider ca trebuiesc respectate toate detaliile care individualizeaza tipul sau versiuniile unei marci,in primul rand placutele si emblema producatorului.

Coroziune,vopsire:
De exemplu faptul ca au fost acoperite de vopsea galbena si acele embleme ale troleibuzului articulat arata ca s-a vopsit grosier si de asemnea ca posibilitatea ca in 2-3 ani sa apara probleme cu coroziunea este mare.De asemnea ma intreb daca s-a acordat atentia cuvenita starii tablei din interior care datorita condensului sau infiltratiilor de apa poate prezenta mari deterioarari.Este un lucru de care nu trebuie sa se uite,mai ales in cazul masiniilor autohtone fabricate in anii 80-90 cand calitatea tablei de Galati a scazut,cu acordarea unei atentii sporite zonei plafonului,stiut fiind faptul ca mai ales troleibuzele autohtone aveu probleme cu acoprisul care se faceau simtite la fiecare ploaie.

Scheme de vopsire:
Cu toate ca sunt un fan al schemelor de vopsire folosite si in cazul troleibuzelor la care ma refeream mai sus parerea mea ar fi ca preferabila ar fi fost pastrarea schemei de vopsire a producatorului.Dar aici nu sunt atat de categoric intrucat schimbarea acesteia nu cred ca afecteaza in vreun fel valoarea exponatului.

Ce as zice eu ca ar trebui sa se regaseasca intr-un muzeu:
Dupa cum am spus mai sus transportul in comun este o specialitate in care utiajele folosite ca sa ma exprim asa au o durata de viata scurta.Astfel generatiile si tipurile se schimba repde iar muzeul ar trebui sa gazduiasca,pe langa ceea ce este perfect original si bine reconditionat principalele tipuri care au circulat.Am vazut ca s-a adus un Berliet,proabil se va reconditiona si un Saurer (sper ca am retinut bine) sau alte exemplare care pentru transportul in comun din oras nu au fost atat de reprezentative.
Oricum un muzeu necesita costuri ridicate pentru intretinerea peste ani a acestor masini si tocmai de aceea ar trebui adus doar ceea ce a domninat reamurile transportului timisoarean,fie ca vorbim de tramvaie,troleibuze sau autobuze.Asadar..un DAC,un Rocar,Un Roman Diesel ( 111 si 112 mai ales),un Tv,Timis,Ikarus sunt deocamdata cele necesare.Berlietul si Saurerul au cu sigurante muzee in tarile civilizate din care provin.A nu se intelege ca sunt impotriva lor dar va fi mai greu de mentinut un parc mare decat unul redus la ceea ce este necesar,rar la noi si peste hotare (care muzeu din lume mai are DAC-uri sau Timis 2?)
Mai ales acum cand industria romneasca este in declin ar fi pacat sa nu mentinem dovezile acesteia.Sa nu ne amintim de vremurile in care circulam cu tramvaie si troleibuze produse de noi insine.Poate atunci tanjeam la tot ce e strain dar acum..la cat de rara este "mana romanului" si "Made in Romnia" mai ca a ajuns sa-mi fie dor sa urc intr-un Timis 2 sau Rocar Montana si chair sa uit de inconvenientele lor.

Iata deci o parere..si eu ca un hobby ma ocup de reconditionarea unei dacii 1300 din '73 si cu toate ca inainte doram sa-i monteaz accesorii specifice modelului 1301 (daciile negre pentru cine cunoste) sau 1300 Lux am considerat ca cea mai fericita solutie este tot conservarea modelului initial,asa simplu si "primitiv" cum a fost el produs ( a mea fiind standard insemna: fara avarii,fara lampi de marsalier,fara dezaburilre luneta,fara servo la frana...fara multe).
Din mica mea exeperienta cu aceasta dacie spun ca lupta cu rugina este foarte grea si ne tratata cu atentie si multa multa rabdare are efecte neplacute si practic roade incet-incet pe din interior ceea ce pare frumos vopsit pe din afara! Eu reconditionez o dacie dar ma gandesc ca problema este si mai delicata in cazul unor masini mari si complicate,cu un grad de uzura avnasat adesea si de aceea sper ca se va acorda atentia necesara fiecareui detaliu in procesul de resturare.Fiecare detaliu,tehnic,de procedura sau estetic are rolul sau si conteaza adaugand plus sau minus valoare obiectului reconditionat.
Sper ca parerea mea sa nu supere,este ceea ce cred eu despre acesta initiativa pe care o vad excelenta si multumesc inca o data celor care s-au gnadit sa o puna in paractica!
Cu multa stima!
0

#24 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 27 noiembrie 2008 - 00:04

Vezi postareaVali, la Nov 7 2008, 23:05, a spus:

Stie cineva pentru ce acest vagon a fost folosit? Ca dupa cum arata o fost folosit pentru polizat sina :angry: .

Dupa cate imi amintesc, proiectarea si executia acelei remorci a inceput prin 1993 - 1994. Rolul ar fi fost eliminarea prin polizare a uzurii ondulatorii a caii de rulare a tramvaielor. Nu a fost finalizat.
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 noiembrie 2008 - 12:08

Exista sanse sa vedem in muzeu un TV 2E, un TV 20E, un roMAN 112E ?...
0

#26 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 27 noiembrie 2008 - 22:40

De ce nu te duci sa vezi cu ochi tai? <_< te duci sus la relati cu publicul spui ce doresti si o sa te duci cu un reprezentant de la ei si mergi jos la tramvaie iti explica pozezi daca vrei si gata, ca la bucuresti daca vrei sa pozezi in depourile RATB trebe sa duci o cerere la directiune si pana se aproba dureaza 2,3 zile, in schimb in Timisoara merge mai repede pentru ca is oameni de treaba la RATT <_< <_<
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 noiembrie 2008 - 23:03

Vezi postareamile, la Nov 27 2008, 12:08, a spus:

Exista sanse sa vedem in muzeu un TV 2E, un TV 20E, un roMAN 112E ?...


TV-uri nu cred sa mai fie (deci nu prea e nimic de reconditionat)
0

#28 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 28 noiembrie 2008 - 00:16

TV 20 U mai e unul la Iaşi, dar în varianta autocar (deci cu uşi manuale) şi cu motor Saviem... e defect de vreun an, mi-e să nu îl taie.

Troleibuze TV sau DAC ROMANIA 112 E (RoMAN 112) nu mai ai de unde săiei. Decât să iei un autobuz Roman 112 să-l transformi. Dar şi autobuzele Roman 112 funcţionale le numeri pe degetele de la o mână.
0

#29 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 noiembrie 2008 - 10:48

Mi se pare cel putin stupid ca din generatia ROMAN 112 roMAN 112E n-a ramas nimic restaurat sau de restaurat...desi, cum am mai scris aici mi s-au parut si cu un design frumos si o lucrare executata ingrijit...
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2009 - 13:12

Ultimul intrat in muzeu in decembrie:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 010809125214.jpg

0

#31 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1509
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 08 ianuarie 2009 - 13:31

OO ma bucur ca unu a fost restaurat la culoarea lui de origine alb cu albastru :D
0

#32 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 08 ianuarie 2009 - 13:57

Dar de ce a fost vopsit in albastru cu alb?

Aceasta postare a fost editata de viktor: 08 ianuarie 2009 - 13:57

0

#33 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2009 - 20:07

In muzeu vehiculele sunt pastrate in stare de functiune nu?
0

#34 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 08 ianuarie 2009 - 20:09

Vezi postareaviktor, la 8 Jan 2009, 13:57, a spus:

Dar de ce a fost vopsit in albastru cu alb?


Pentru ca asa fost din fabrica? Pentru ca asa a circulat, in schema asta?
Doar n-ai vrea alb-violet in muzeu...
0

#35 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 08 ianuarie 2009 - 20:17

Nu! Doamne fereste(dar nu e o ideie chiar asa de rea :blink: chiar ma intreb cum ar fi arat oare :lol: :lol:) ma gandeam ca va fi vopsit in alb-galben.
0

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2009 - 20:37

Asta e un lucru ciudat ca autobuzele au fost ocolite de revopsirile in alb-galben si alb- violet.
0

#37 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 08 ianuarie 2009 - 22:16

toate mijloacele de transport,din muzeu cel putin,ar fi trebuit sa aibe o singura culoare,nuanta.ori ca este autobuz,trloeibuz sau tramvai :blink:


parerea mea
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2009 - 23:19

Nu, corect e sa fie vopsite in culoarea originala. (asa cum au circulat la vremea lor.) Cum ar arata tramvaiul tras de cai vopsit alb-violet? :blink:
0

#39 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 ianuarie 2009 - 08:02

am rescrie istoria si am spune ca inca inainte de 1921 stiam care vor fi culorile echipei Poli :blink: , iar Chagall ar adauga o linie la semnatura "1869: Primul oras unde se aleg culorile cu zeci de ani inainte de infiintarea echipei" :blink:
0

#40 Useril este offline   alby 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 22 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 ianuarie 2009 - 12:13

Dar arfi interesant ca toate transporturile sa aiba propria culoare de pe vremea lor.Deoarece asa sta bine cum a fost a tunci alb galben sau alte culori.
0

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi