STP Timișoara Forum: Header grafice si table statie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Header grafice si table statie Discutii despre designul tablelor din statii si a graficelor.

#61 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 26 august 2014 - 20:51

Florin cum se face ca numai la 33 e noul header. De ce la Tramvaie http://ratt.ro/interv_tram.pdf si la Troleibuze http://ratt.ro/interv_trole.pdf nu apare noul header, de ce se lauda numai 33-ul cu el.
0

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2014 - 20:57

Nu e doar 33, e si 40. :D Pe astea le-am modificat ieri si de aceea au noul header.
0

#63 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 26 august 2014 - 21:09

Bun dar de ce numai principalele urbane Autobuze cu multe curse profita de aceste headeruri de ce nu profita si celelalte pdf-uri de pe site si ele trebuie modernizate la timp mai ales daca se propun schimbari de orar la 8 barat sau la celelalte linii.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 26 august 2014 - 21:18

0

#64 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2014 - 21:15

Astea au doar o pagina si headerul e pus de mine. In cazul graficelor, e vorba de multe pagini si de asta se ocupa colegii de la grafice. Or sa inceapa curand sa puna headerele noi, dupa alegerea unei variante finale pentru noile tabele, mai user friendly. Sper ca am fost explicit.
2

#65 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 27 august 2014 - 08:37

Bun, fiindca topicul inca mai apare la ultimele noutati desi s-a invechit noutatea propun ca un Moderator sa mute acest topic deschis de mine, in pagina Informare calatori in statie si in vehicule. Findca noi vorbim aici despre headere si despre o solutie de atasare a lor in orarele de pe pagina web.

Aceasta postare a fost editata de Robert201: 27 august 2014 - 08:39

0

#66 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 27 august 2014 - 22:10

Am facut un nou fisier doc pentru Expres 2 cu noul header atasat in fiecare statie din fisier. Am postat aici prima lucrare neterminata pe aproape reusita. Maine voi continua la ea.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  e2-a.docx (1.22MB)
    Number of downloads: 309

0

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2014 - 00:09

Eu apreciez, dar de asta se vor ocupa colegii de la grafice. Noul header trebuie inclus in fisierele (excel) ce le au ei, astfel la modificarea graficelor headerul va aparea automat, nu mai trebuie cineva sa-l introduca manual, asa cum ai facut tu acum.
1

#68 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 28 august 2014 - 09:21

Bine, acum le-am facut in format excel cu noul header in liniile 2 si 17 de Luni - Vineri si de Sambata - Duminca.
Valabile: 28.08.2014.

Fisiere atasate


0

#69 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 august 2014 - 00:40

Stiu ca apar si eu tarziu pe topic, dar analizati imaginea de mai jos. Probabil asa ceva lipseste in fiecare statie/vehicul (nu bagati in seama datele probabil eronate de la orar).

Imagine atasata: 40ex.jpg

Pe mine ma uimeste cum un design atat de simplu poate arata atat de modern. Fisiere de genu le pot genera automat (mai multe detalii nu dau acum).
5

#70 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 august 2014 - 09:38

Da, arata bine. Totul e sa poata fi generate simplu. In locul dreptunghiului cu linia, merge sa punem bulina pe care as vrea sa o impunem ca standard (standard ca forma si culoare)?

Imagine atasata: 40.png
1

#71 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 august 2014 - 11:13

Fisierele sunt generate de catre modulul Publisher din Transit Director (a.k.a Transport Urban) - exista optiunea print sau salvare in format PDF. Bine-nteles ca daca as vorbi cu cei de la conceptapps putem modifica "patratul" - sti ca am mai vorbit despre asta, dar nu s-a ajuns niciunde.
0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 august 2014 - 12:02

O sa le arat colegilor de la grafice, sa vad ce parere au.
0

#73 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 31 august 2014 - 12:25

Dar cu Radfleet nu se poate obtine asa ceva? Nu cred ca RATT sa mai cumpere alt soft...
Dar acea aplicatie chiar ofera simplist, curat si totul intr-o singura pagina, lizibil si intelegator pentru orice calator! Iar munca angajatilor RATT este foarte redusa ca efort si timp cu Transit Director.
0

#74 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 august 2014 - 16:33

Sunt mult mai multe chestii de genul care pot ajuta o regie de transport (vezi link). Dar degeaba incerci sa te lupti cu morile de vant :rolleyes:

Daca chiar se dovedeste utila acea chestie cu statiile, cred ca putem discuta ca RATT sa primeasca acces doar la asta - doar ca toate datele trebuie intretinute... si cum la RATT e moda cu minim 3 schimbari de linii/luna (in ultima vreme)... cineva are ce munci.
0

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 septembrie 2014 - 11:17

Fiindca saptamana viitoare voi discuta cu colegii de la grafice despre design-ul acestora, o sa le propun si o varianta inspirata din ce mi-a artat Raoul, dar totusi personalizata, ca sa nu spuna cineva ca am copiat o varianta existenta :)
Cam asa va arata (exemplul pentru statia lui E1, gara de nord):

Imagine postata
0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 septembrie 2014 - 11:26

OK. O mica sugestie, "furata" de la vecini!

Ar fi ideal ca in statia Gara de Nord, spre exemplu sa fie afisate doar statiile care urmeaza, si nu tot traseul. E mai practic asa.
1

#77 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 septembrie 2014 - 11:43

Asta ar complica enorm lucrurile si in mod sigur nu va ajunge sa fie pusa in aplicare niciodata (la noi) Practic, ar trebui un header personalizat nu doar pe sens si pe linie (cum e acum), ci si pe fiecare statie in parte. M-am gandit la o bulina care sa semnifice statia in care e graficul, dar si asta complica lucrurile, colegii nefolosind editoare grafice la elaborarea graficelor.
0

#78 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 21 septembrie 2014 - 12:21

Arata super :coolspeak: . Bravo Florin :clap: :clap2: , vei castiga cu siguranta :hooray: .
0

#79 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 septembrie 2014 - 22:40

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 21 septembrie 2014 - 11:43, a spus:

Asta ar complica enorm lucrurile si in mod sigur nu va ajunge sa fie pusa in aplicare niciodata (la noi)... colegii nefolosind editoare grafice la elaborarea graficelor.


:Facepalm_emote_gif: Oamenii aceia traiesc cu noi in secolul XXI?

Si mi s-a sarit in cap, cand spuneam ca cei care clocesc pe posturile lor cu capul in epoca ceausista, ar trebuii sa lase locul la generatie noua, capabila de a schimba ceva.

Ma rog, una peste alta, eu deja ma bucur, ca vom capata ceva ca si exemplul de sus. E un PAS! :respekt:
3

#80 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 septembrie 2014 - 23:09

Nu asta e problema. E destul de mult de lucru si probabil nu e timp de pierdut cu partea grafica. De aceea incerc ca ce fac sa poata si sa ajunga in statii, fara a complica lucrurile prea mult. O sa incerc sa "redesenez" si tabelul in sine. Nu stiu insa cat de complicat va fi pentru ei sa includa in el datele lor. Vom vedea...
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi