STP Timișoara Forum: Harta Strazi Neasfaltate si Pietruite - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Harta Strazi Neasfaltate si Pietruite O harta cu strazile neasfaltate si pietruite

#1 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 11 decembrie 2014 - 12:25

Am deschis acest topic pentru ca m-am decis sa realizez o harta folosind Google Maps care sa aibe date cat de actualizate posibil cu situatia strazilor de pamant si strazi pietruite (cu piatra cubica) din Timisoara si imprejurimi.

Am folosit 3 "straturi" cu3 coduri de culori (Albastru pentru strazile pietruite si Rosu pentru strazile de pamant si Verde pentru Gropi si Denivelari serioase). Am facut harta editabila de catre oricine are linkul din acest topic.

Pentru Strazi de pamant si pietruite folosesc segmente, iar pentru gropi si denivelari folosesc puncte. Cine e interesat sa mai adauge strazi de pamant si/sau pietruite il incurajez sa o faca, singura dorinta a mea ar fi sa respecte codul de culori si categoria in care traseaza segmentul sau pune punctul. Ca exemplu se poate urmari cum am denumit eu o strada pietruita - doar numele strazii fara alte prefixe. O alta rugaminte ar fi sa notati doar ceea ce ati vazut cu ochii vostrii, nu din auzite. De asemenea nu doresc pe aceasta harta, cel putin momentan, zonele de santier. Acolo e o alta treaba si ar incarca harta probabil prea mult.

https://www.google.c...h8.kQMJgq0N_Je0

Pentru orice nelamuriri va stau la dispozitie. Multumesc
4

#2 Useril este offline   vdaiana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 26 aprilie 14

Postat 11 decembrie 2014 - 13:19

Imi place ideea. :coolspeak:

Ma distrez de faptul ca str. Tiblesului a ajuns sa treaca prin cimitir :P
In cazul asta clar as vrea sa fie cel putin pietruita.
0

#3 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 11 decembrie 2014 - 13:29

:) Banuiesc ca portiunea din str. Tiblesului care trece prin cimitir e folosita exclusiv pentru cei care au treaba in cimitir :) Mai ales ca sunt si porti de acces.
Asadar, nu are sens sa trec asa ceva pe harta asta.
0

#4 Useril este offline   vdaiana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 26 aprilie 14

Postat 11 decembrie 2014 - 13:32

Eeee nu asta am zis. :P
harta e putin gresita in sensul ca strada tiblesului se termina la colt cu torac, nu continua in cimitir.
iar aleaa este folosita drept legatura intre tiblesului si alte strazi din zona cu statia de tramvai.
0

#5 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 11 decembrie 2014 - 13:34

Asta asa e, dar aia e problema celor care contribuie la harta Google :) Daca ai cont, poti sa o schimbi chiar tu pe http://mapmaker.google.com
1

#6 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2014 - 14:29

Interesanta idea pentru topic.

Am pus si eu un punct cu probleme, dar apare cu rosu si nu cu verde, nu imi dau seama de cum se seteaza culorile. Oricum prin postari vom observa progresele si modificarile de pe harta si de la fata locului. Poate uni vor reusi sa posteze si cateva la acedte locatii.
1

#7 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 11 decembrie 2014 - 14:50

Multumesc pentru postare. Pentru a seta culoarea, apasa pe butonul din dreapta denumirii punctului/liniei adaugate. Am schimbat eu culoarea la punctul tau adaugat.
0

#8 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 11 decembrie 2014 - 18:49

Cineva a adaugat str. Remus + o portiune din str. Sfanta Razalia ca fiind neasfaltate. Eu stiu ca sunt asfaltate ambele strazi. Stiu ca in zona se lucreaza la ceva, dar dupa cum am specificat in prima postare, as dori ca sa nu trecem in harta asta santierele.
0

#9 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 974
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 11 decembrie 2014 - 20:29

Ai uitat de denivelarile de pe Rebreanu langa McDonalds. :beer2:
2

#10 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 12 decembrie 2014 - 10:11

Multumesc :) Am adaugat-o, aia de acolo e chiar serioasa. Am mai adaugat o denivelare la int 16 Decembrie cu Gheorghe Doja tot pentru liniile de tramvai.
Str. Remus am trecut-o ca pietruita.
0

#11 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 12 decembrie 2014 - 14:11

Am mai adaugat ca strada de pamant, si Str. Soarelui. Nu cred ca s-a asfaltat de cand nu am mai fost eu pe acolo (acum cateva luni).

Imagine atasata: soarelui.jpg

0

#12 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 decembrie 2014 - 12:55

Majoritatea intersectilor cu tramvaie sunt denivelate si cu gropi. Exemple sigure: intersectia de la piata Badea Cartan, Mures cu Drubeta, Maresal Averescu (Lidia) cu Drubeta, Podeanu cu Stan Vidrighin unde si linile de tramvai misca asa tare inct cres ca nu sunt prinse de fundatie.

Aleea Ghirodei este o mare denivelare pe toata lungimea ei si plina de gropi (cica ar trebui sa circule trolebuz pe acolo in lunile urmatoare si ar fi absurd sa ramana asa)

Capatul strazi Lorena (de langa Padurea Verde) portiunea care face o legatura rapida celor care de pe Lugojului vor sa ajunga spre Lipovei (si invers) este plina de gropi si denivelari serioase. De altfel si pe restul strazi sunt destule gropi si denivelari.

Sunt probleme pe multe alte strazi, doar ca am punctat portiunile cu trafic mare (si de care stiu sigur)
1

#13 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 decembrie 2014 - 13:21

Nu uitati strada Cerna, ("alternativa lui Robu") care chiar e o strada de pamant in urma lucrarilor care s-au incheiat, dar din pacate, nimeni nu are de gand sa refaca zona la starea initiala.
E un noroi si o mizerie cum nici in sate nu am vazut.
1

#14 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2014 - 17:59

Denivelarile de pe Rebreanu langa McDonalds nu mai sunt. A fost reasfaltata portiunea si se poate trece chiar foarte lin pe acolo :)
2

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 decembrie 2014 - 18:04

Daca s-au reasfaltat si incrucisarile cu liniile de tramvai, s-a rezolvat o problema veche aproape ca istoria.
0

#16 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 decembrie 2014 - 09:48

Vezi postareacstm, la 21 decembrie 2014 - 17:59, a spus:

Denivelarile de pe Rebreanu langa McDonalds nu mai sunt. A fost reasfaltata portiunea si se poate trece chiar foarte lin pe acolo :)




Pe FB-ul lui Robu exista un coleg care insista mult pe "reparatia" acestei intersectii. Inclin sa cred ca (si) insistenta lui a contribuit la reparatia intersectiei...


Si cred ca acel coleg de pe FB activeaza si pe acest forum insa imi scapa momentan user-name-ul lui...
-1

#17 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2014 - 10:23

Mai exista o strada cu piatra cubica, Ludwig van Beethoven, portiunea de langa Liceul Carmen Sylva. O poate desena cineva?
1

#18 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 22 decembrie 2014 - 10:51

Multumesc Pelbartus. Am adaugat aceea portiune de strada cu piartra cubica pe harta. Pentru moment harta e blocata pentru editare. la cateva ore dupa ce o facusem publica la editare cineva a sters cateva strazi puse si a mutat alte cateva in locuri aiurea. Pana ma gandesc la o alternativa de a lasa si pe altii de a edita harta, o sa o las blocata si am sa adaug noutati pe harta in functie de feedback-ul vostru din teren :)
0

#19 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2014 - 11:55

;)

Si Virgil Madgearu are piatra cubica, pe portiunea Mihai Viteazul - Filaret Barbu.
1

#20 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2014 - 12:27

Mile asta e bine, pana la urma contributia orcariua (oricat de mica sau mare ar fi) este un progres. Pana la urma noi, pe acest forum, tocmai asta urmarim. Poate ar fi bine ca cineva de pe forum sa devin consilier pe infrastructura al primarului (orice ar fi primar) :)

Twist3r poate cel mai bine ar fi ca doar tu sa modifici harta si restul doar sa posteze observatile.
De altfel strada Doctor Ioan Muresan pe portiunea Drubeta-Salcamilor este pietruita, iar restul strazi este plina de gropi si denivelari. La plin de cratere pe toata Aleea Martir Isvan Andrei si nu inteleg acea curba absurda si inutile din drept cu strada Intrarea Arenei.
1

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi