STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 iunie 2011 - 19:38

Vezi postareaRaoul94, la 10 iunie 2011 - 13:41, a spus:

Revin asa , cu un update .

Intamplarea face ca astazi sa astept tramvaiul .

Dupa cum scrie pe Grafic , Express 2 - Statia Sp. Judetean > A.E.M > 07:59

Dupa cum s-a venit astazi , Express 2 - Statia Sp. Judetean > A.E.M > 07:52

Sa Vi cu 7 minute mai devreme ???

Emilut , ti-am inteles punctul de vedere , dar totusi 7 MINUTE mai devreme ? :)

După cum am mai spus, traseul fiind destul de lung, atât întârzierile cât şi avansurile se acumulează. La un traseu mai scurt (13, 33, 15, 16, 19) abaterile nu pot fi atât de mari. Totuşi, 7 minute e cam mult. Mai ales dacă ţinem cont de ora la care s-a întâmplat chestiunea. Între 7:30 şi 8:00 traficul este infernal.
Astăzi, mergeam pe jos spre casă. Ajuns în staţia de la str. Cluj, (sensul spre AEM) m-am oprit curios să văd ce scrie pe tabel. E2 urma să vină la ora 13:41. M-am uitat la ceas: 13:40. M-am uitat în lungul drumului spre "studenţi" şi SURPRIZĂ! Chiar venea autobuzul. La marele fix. Am urcat în el, iar după câţiva metri parcurşi, şoferul a primit un mesaj pe OBC de la dispecerul central: - Aveţi 7 minute întârziere. Rugăm recuperaţi. Atât el, cât şi eu, am consultat graficul pe care îl au asupra lor şoferii. Sosirea la AEM era la 13:50, iar la intrarea pe B-dul Sudului ceasul arăta 13:47. Adică, era perfect încadrat în grafic.
Nu ştiu cine a scris acele tabele, dar nu cred că s-a orientat suficient. Când lucram pe E1, întotdeauna ajungeam la gara de nord (dinspre Calea Şagului) cu minim 4 sau 5 minute mai devreme, oricât de încet aş fi circulat. Dacă aş fi plecat din gară la ora trecută pe tabel, nu aş fi reuşit să ajung la Selgros la timp.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 10 iunie 2011 - 19:43

0

#82 Useril este offline   andreeaandreea 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 08 iunie 11

Postat 17 iunie 2011 - 09:15

buna ,vreau si eu programul pentru expres 2 din statia cluj spre mall ,multumesc frumos :plang:
0

#83 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 iunie 2011 - 09:45

Graficele le gasesti pe pagina web: click aici

Atentie insa! De luni se trece la programul de vacanta.
0

#84 Useril este offline   Laura-Alexa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Arhitectura

Postat 20 iunie 2011 - 20:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 iunie 2011 - 09:45, a spus:


Atentie insa! De luni se trece la programul de vacanta.


Se schimba graficele si la liniile expres pe perioada vacantei?
0

#85 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 20 iunie 2011 - 20:12

Vezi postareaLaura-Alexa, la 20 iunie 2011 - 20:06, a spus:

Se schimba graficele si la liniile expres pe perioada vacantei?


da se schimba, anumite curse nu vor mai merge. Daca verifici pe site www.ratt.ro vei vedea incercuita in casuta galbena cursele care nu vor cirula la traseele expres, pentru fiecare linie, pe graficele de circulatie afisate.
0

#86 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 05 iulie 2011 - 13:39

S-ar putea face o mica modificare traseului E2 dinspre Lipovei spre AEM, astfel incat la intersectia cu Amurgului sa faca dreapta spre Aradului, si sa opreasca in statia de la PECO, unde opreste 17 si acum temporar si E1, imediat cum intra pe Aradului?
Eu cred ca nu e mare smecherie, pt ca oricum statii intre Amurgului si Consiliul Europei nu mai sunt, iar devierea e infima, deci nu ar deavantaja pe nimeni. In schimb avantajele ar fi de luat in seama.

Later Edit: O rectificare. Am vrut sa spun sa mearga inainte la acea intersectie, pentru ca vine dinspre Dedeman si din ce stiu eu nu opreste in statia aceea de langa cimitir, unde opreste 40-ul si nici in cea unde opreste 14-le.

Aceasta postare a fost editata de lloner: 05 iulie 2011 - 13:48

0

#87 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 iulie 2011 - 14:42

Astfel de sesizări se adresează direct conducerii RATT sub forma unor petiţii semnate de un număr consistent de doritori. Nu cunosc nici cuantumul lor, şi nici modalitatea prin care se poate efectua. O scurtă vizită la sediul regiei vă poate edifica asupra acestora. Forumul este destinat doar unor schimburi de opinii.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 05 iulie 2011 - 14:42

0

#88 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 iulie 2011 - 14:45

Vezi postareaBogdanTm, la 20 iunie 2011 - 20:12, a spus:

da se schimba, anumite curse nu vor mai merge. Daca verifici pe site www.ratt.ro vei vedea incercuita in casuta galbena cursele care nu vor cirula la traseele expres, pentru fiecare linie, pe graficele de circulatie afisate.

Programul de mers al liniei E2 nu suferă niciun fel de modificare. Cel puţin, până în prezent.
0

#89 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 05 iulie 2011 - 14:47

Vezi postareaemilut, la 05 iulie 2011 - 14:42, a spus:

Astfel de sesizări se adresează direct conducerii RATT sub forma unor petiţii semnate de un număr consistent de doritori. Nu cunosc nici cuantumul lor, şi nici modalitatea prin care se poate efectua. O scurtă vizită la sediul regiei vă poate edifica asupra acestora. Forumul este destinat doar unor schimburi de opinii.


Desi am formulat intr-un anume fel postarea mea totusi, schimb de opinii vreau si eu. Sa-i zicem dezbatere publica. M-ar interesa daca se considera a fi o idee buna, sau nu, sau alte idei, etc. Poate sunt singurul care cred ca ar fi o miscare buna, poate nu, etc.
0

#90 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 05 iulie 2011 - 18:52

Vezi postareaemilut, la 05 iulie 2011 - 14:42, a spus:

Astfel de sesizări se adresează direct conducerii RATT sub forma unor petiţii semnate de un număr consistent de doritori. Nu cunosc nici cuantumul lor, şi nici modalitatea prin care se poate efectua. O scurtă vizită la sediul regiei vă poate edifica asupra acestora. Forumul este destinat doar unor schimburi de opinii.


Acum am vazut mai bine ce ai scris. Daca e asa, as vrea sa vad si eu lista cu semnaturi pt desfiintarea statiei lui 33 de la pod in sagului si prelungirea rutei, sau pt schimbarea rutei lui 6 pana in torontal, sau lista cu semnaturi pentru desfiintarea liniei 10, sau liniei 3, sau a transformarii multor linii obisnuite in expres, etc. Ma gandesc ca nu exista asemenea liste. Poate ma insel.
Intrebarea mea e de ce la schimbarile astea s-a putut, iar la ce am zis eu mai sus nu? De ce trebuie lista de semnaturi? De ce nu poate veni o asemenea schimbare de la sine? Se discuta la RATT acolo, daca e ok se accepta si e foarte bine, daca nu e la fel de bine. Asta chiar e o modificare care nu afecteaza pe absolut nimeni, in schimb poate ajuta. Dar asta e doar parerea mea.
0

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2011 - 19:04

Multe modificari sunt facute la decizia primariei, sa nu crezi ca toate deciziile sunt luate conform unor "liste" cu semnaturi. :)
0

#92 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 05 iulie 2011 - 19:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 iulie 2011 - 19:04, a spus:

Multe modificari sunt facute la decizia primariei, sa nu crezi ca toate deciziile sunt luate conform unor "liste" cu semnaturi. :)


Pai exact asta zic si eu. Eram ironic in postarea precedenta. Nu toate deciziile sunt luate conform unei liste de semnaturi. De aia zic, de ce nu se poate discuta chestia asta "as-it-is", fara lista de semnaturi!? Au mai fost idei ale utilizatorilor luate in seama si chiar puse in practica. Asta tocmai de pe vremea cand site-ul primariei timisoara avea un forum.
0

#93 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2011 - 19:16

Sa sti ca si unele propuneri de pe acest forum s-au materializat, nu numai cele de pe forumul primariei. Nu a spus nimeni ca propunerea ta nici nu va fi, cel putin, citita.
emilut spunea doar ca ceva concret s-ar putea rezolva prin formula descrisa de el.
0

#94 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 05 iulie 2011 - 19:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 iulie 2011 - 19:16, a spus:

Sa sti ca si unele propuneri de pe acest forum s-au materializat, nu numai cele de pe forumul primariei. Nu a spus nimeni ca propunerea ta nici nu va fi, cel putin, citita.
emilut spunea doar ca ceva concret s-ar putea rezolva prin formula descrisa de el.


Mersi. Asta voiam sa "aud". Din postarea colegului de forum emilut, tot respectul, am inteles altceva.
Iar forumul primariei din pacate, desi era extrem de util, nu mai exista de mult. De vreo 3-4 ani. Si stiti de ce? Pentru ca multa lume a intrat acolo si si-a spus nemultumirile, au criticat "conducerea" orasului, au spus lucruri care doar in cercuri "private" (asta insemnand pe banca din fata blocului sau in gradina din spate, etc) se mai spun acum. Asta a deranjat, forumul si-a incetat existenta brusc. Tot ce a ramas e asta: http://www.primariatm.ro/mesaje.php, care a aparut in urma unei idei de pe forum, ca si altele lucruri materializate, chiar si la RATT. Unele dintre ele by "yours truly". Inclusiv asta din link. Dar asta e deja alta discutie.
0

#95 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2011 - 19:34

Bun, adevarul e ca nici nu prea aveau moderatori competenti. Posta unul o injuratura si peste doua-trei zile inca o citeai acolo. :)
0

#96 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 05 iulie 2011 - 19:38

Pai lucrau ca bugetarii si moderatorii aia :) N-am nimic cu bugetarii, cu marea lor majoritate de fapt, dar stim cu totii foarte bine ca multi dintre ei sunt... in plus, ca sa nu zic mai multe. Dar pentru asta ori deschidem alt topic ori terminam aici, pt ca n-are legatura cu expresul 2, care totusi, ar trebui sa aiba statie si pe aradului la peco de care ziceam mai sus :)
0

#97 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 iulie 2011 - 16:22

Vezi postarealloner, la 05 iulie 2011 - 18:52, a spus:

Acum am vazut mai bine ce ai scris. Daca e asa, as vrea sa vad si eu lista cu semnaturi pt desfiintarea statiei lui 33 de la pod in sagului si prelungirea rutei, sau pt schimbarea rutei lui 6 pana in torontal, sau lista cu semnaturi pentru desfiintarea liniei 10, sau liniei 3, sau a transformarii multor linii obisnuite in expres, etc. Ma gandesc ca nu exista asemenea liste. Poate ma insel.
Intrebarea mea e de ce la schimbarile astea s-a putut, iar la ce am zis eu mai sus nu? De ce trebuie lista de semnaturi? De ce nu poate veni o asemenea schimbare de la sine? Se discuta la RATT acolo, daca e ok se accepta si e foarte bine, daca nu e la fel de bine. Asta chiar e o modificare care nu afecteaza pe absolut nimeni, in schimb poate ajuta. Dar asta e doar parerea mea.

Să nu facem totuşi, confuzia între iniţiativele primăriei, şi cele ale cetăţenilor. Poate nu m-am updatat suficient, dar ştiam că orice cerere pt modificarea unui traseu, trebuie susţinută prin argumente viabile şi prin semnături care să justifice oportunitatea măsurii. Pe undeva ideea dumitale îmi pare bună şi realistă. Rămâne de studiat impactul pe care l-ar putea avea asupra actualelor grafice de circulaţie, precum şi a gradului de încărcare a unităţilor.
Pe de altă parte, fragmentarea hărţii transportului în comun face parte din strategia RATT. Nu rostesc vorbe-n vânt, cel mai bun exemplu fiind desfiinţarea liniei tramvaiului 6 (fost 11), cea care asigura legătura dintre Circumvalaţiunii şi Gară.
0

#98 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 06 iulie 2011 - 16:37

Inteleg. Pe de alta parte, cred ca primaria isi poate asuma aceasta initiativa ca fiind a primariei. Nu cer sa se specifice nicaieri ca a fost ideea mea, sau chestii de genul asta. Cum ziceam mai sus, daca alte trasee pot fi schimbate fara semnaturi, ca fiind initiate de primarie, ar putea si aceasta sa fie la fel. Argumente cred ca am adus cateva in favoarea ideii, iar oportunitatea cred ca nu o contesta nimeni. Nu ma pricep foarte bine la transport in comun dar cred ca graficul actual de circulatie nu s-ar modifica foarte mult. Cred ca va fi un semafor in plus si bineinteles statia aceea. Acel semafor insa s-ar putea sa nu fie decisiv, pentru ca din ce stiu nu sta foarte mult pe rosu, in schimb celalalt de pe traseul actual sta, deoarece verdele pentru pietoni e foarte lung, cel mai lung care l-am vazut cel putin in Timisoara. La gradul de incarcare nu ma bag, cred ca cei de la RATT stiu mai bine care e cererea acolo in zona si care ar fi impactul masurii.

L.E.: Am masurat si niste distante pe google maps, prin aplicarea masurii ruta s-ar mari cu aproximativ 100 de metri.
0

#99 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2011 - 20:26

Bineinteles ca ideea ar fi buna, insa dupa ultimele "evenimente" am impresia ca RATT-ul doreste sa minimizeze costurile prin maximizarea calatoriilor ce trebuiesc validate pentru a calatori dintr-o anumite zona intr-alta.

Cel mai elocvent exemplu in acest sens este faptul ca de la Cluj/Balcescu nu ai cu ce sa ajungi in Libertatii (excluzand ocolul orasului cu linia 5). Linia 6 mi se parea "vitala" pentru orasul nostru, chiar daca era relativ goala (lumea urca si cobora, nimeni nu statea foarte mult timp, de aceea impresia ca linia nu era folosita).
Un alt exemplu este, asa cum a zis si emilut, desfiintarea liniei 10/11. S-a pierdut astfel o legatura importanta intre Torontal/Circumvalatiunii si Gara/Sinaia. Si cand ne gandim ca in urma cu ceva ani (in jur de 10, daca nu ma insel) se infiinta aceasta linie, tocmai pentru a face legatura intre zonele mai sus mentionate.
Sa nu uitam si de initiativa de a scurta traseul liniei 4, singurul motiv pentru care nu s-a pastrat noul traseu fiind valul de nemultumiri iscat de aceasta modificare.

Asadar, inainte sa te gandesti sa modifici traseul Expresului 2 pentru a veni in ajutor mai multor oameni, gandeste-te cum ar putea schimba RATT-ul traseul acestuia pentru a "incuraja" cat mai multi oameni sa foloseasca doua sau mai multe MTC-uri pentru a ajunge undeva :) .
0

#100 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 07 iulie 2011 - 08:34

Nu stiu daca am inteles eu bine, dar eu nu as incuraja o asemenea masura, de a incuraja cat mai multi oameni sa foloseasca doua sau mai multe MTC-uri pentru a ajunge undeva atat timp cat pentru fiecare MTC trebuie validat un bilet nou, chiar daca mergi o statie. Sa zicem ca pentru abonamente nu se aplica. Insa daca biletul ar fi valid pentru a anumita perioada de timp, 30 sau 45 de minute sa zicem (pt ca uneori iti ia si 45 minute sa ajungi undeva), indiferent cate MTC-uri folosesti, atunci se schimba treaba.
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi