STP Timișoara Forum: Intrebare: Salariu marit 10%? - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Intrebare: Salariu marit 10%?

#21 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 ianuarie 2016 - 19:36

Observ aici pe forum cum in mod securistic,se discuta de muult timp despre probleme care tin de vezi doamne imbunatatiri etc,cum circula tramvaiele daca o fac soferi bine etc! DAR ADEVARU DESPRE CARE NU SE DISCUTA ESTE STAREA PROASTA SI PRECARA A ANGAJATILOR CARE NU AU NICI UNDE SA FACA PIPI...NU AU UNDE SA MANCE ....ETC! PANA SA DESCHID EU AICI UN TOPIC DESPRE ASTA......DOAR LINISTE A FOST! TIN SA ANUNT URMATOARELE! LIDERU DE SINDICAT DE LA NOI ESTE SCLAVUL SEFILOR DE LA BIROURI,NOI NU AM DISCUTAT NIMIC CU EL,PENTRU CA STIM CINE II! PANA LA SFARSITUL LUNI ,NU SPUN ZIUA ,CETATENI OR SA AIBE O SURPRIZA-MAI PUTIN PLACUTA! CARE SE VA INTINDE SI PE ZILE POATE ....PANA VOR GASI DOMNI DIN CONDUCERE SOLUTIA LA PAUZA DE MASA,VREAU SA FAC SI EU SI COLEGI MEI PIPI SAU LIPSA MARE CAND AVEM NEVOIE...VREM SI NOI SA FIM PLATITI DECENT,VREM SI NOI SA PUTEM FUMA BAREM CATEVA TIGARI IN TIMPUL SERVICULUI,SI MULTE ALTELE! SUNTEM SATUI DE GOIA SI SLEAFTA LUI DE LIMBISTI....POATE O SA RECURGEM SI LA PANCARTE...SE DISCUTA ZILELE ASTEA! O SEARA FRUMOASA!
3

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 ianuarie 2016 - 21:41

Te asigur ca s-a discutat la greu, doar ca nu ai citit topicul respectiv. Au scris deja despre asta Emilut sau Rico (acum e plecat de la RATT), soferi pe autobuz. Daca crezi ca se discuta securistic, poti sa deschizi un blog personal unde sa scri ce doresti. Forumul are deja ani buni de activitate si vrem sa-l avem functional si in continuare, asta insemnand sa nu-l transformam in gazeta de lupta sindicala.
Daca nu ai inteles punctul meu de vedere, poti sa ma faci securist, cenzor, om al conducerii sau cum vrei tu, dar asta nu va schimba nimic :(
4

#23 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 ianuarie 2016 - 22:39

In primul rand ma uimeste comparatia cu modul "securistic" de discutie...din care am putea
intelege ce anume? ca cei care intra pe forum suntem securisti? Ca d=l Florin si toti cei
care scriem si exprimam o parere "servim patria"? E mai mult decat firesc sa discutam ca
intre pasionati despre aspecte si probleme pe care le vedem sau de care ne pasa legate de
transportul in comun.. Lupta sindicala e un drept al oricarui angajat dar forumul e chiar
ultimul loc in care are sens sa o poarte...daca cei angajati vor sa isi ceara drepturile
cel mai bine se adreseaza sub orice forma inclusiv greva sau petitii conducerii sau primariei..

In al doilea rand nu prea pricep cum sta treaba cu "promisiuni" de "surprize"..sincer chestia
asta suna chiar "securistic"...ca sa nu zicem amenintari voalate...dar in fine..de regula
cea mai mare surpriza o au tocmai cei care vor sa o faca altora...sunt convins ca boschetarii
hotii de buzunare si restul "faunei" care din pacate sunt tolerati in mtc..vor fi ff dezamagiti..
..ca urmare a "surprizei".

Inca o data va inteleg nemultumirea dar trebuie si voi ca si angajati sa pricepeti ca nu noi
ca si pasionati putem sa va ajutam in demersul vostru. Cum ar fi daca pe forumul pasionatilor
de masini s-ar discuta despre cate minute are voie la wc angajatul ce asambleaza sa zicem
BMW? sau cate tigari poate fuma intr-o zi secretara de la Rolls Royce?

Oricum multumim pentru "avertismentul securistic"...am fost avertizati...si succes cu "taica
parinte" si "domn profesor universitar doctor inginer fost senator si geniu in viata"...
2

#24 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 ianuarie 2016 - 15:34

Tin sa anunt ca astazi multi colegi au avut o duminica proasta! Sa primit urmatoarea veste!RATT nu va mai da nici bonurile de masa....nu are bani! De rasul lumi,deja oameni sunt la pamant,salarizarea ajunge acus la sub minim pe economie! Probabil zilele astea sistam serviciul si intram in conflict de munca conform contractului de munca! In contract scrie bonuri de masa......! O zi frumoasa!
4

#25 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 ianuarie 2016 - 17:47

Pai, haideti fratilor odata cu greva aia! Maine, poimaine, poate...
Sa fie greva, sa vedem ce se intampla! :regulamentul:
0

#26 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 10 ianuarie 2016 - 21:07

Asta o sa decidem zilele astea! O sa fie cu siguranta doar ca nu stiu ziua! Nu eu iau hotararea asta! Oricum este tragic ce se intampla!

Aceasta postare a fost editata de moha1900: 10 ianuarie 2016 - 21:08

0

#27 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 19 ianuarie 2016 - 22:45

De vineri vreau sa anunt ca nici un mijloc de transport numai va circula in Timisoara pe termen nedeterminat http://www.tion.ro/g...conturi/1609029

Daca nu se ajunge la un punct comun o sa ne depunem toti demisia in masa!

Toate taierile sunt parte din contract! Am uitat sa specific! Multumesc si o seara frumoasa!
6

#28 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 februarie 2016 - 13:25

Ce se mai aude cu greva, s-a ajuns la o intelegere?
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 februarie 2016 - 18:51

Daca s-a ajuns la vreo intelegere, noi nu am aflat de ea. :(
0

#30 Useril este offline   DanyM 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06 ianuarie 15

Postat 06 februarie 2016 - 09:13

Ca si calatori, înțelegem ca sunt conditii de munca defavorizate, si va e greu sa va faceti treaba in conditii normale. Si am intelege de asemenea daca nu mai iesiti pe traseu in forma de protest pentru a primii conditii optime de munca pt anul 2016. Ceea ce nu intelegem, de ce nu faceti greva in loc sa veniti frustrați la serviciu, sa conduceti ca "Dorel", viteze mari chiar si in curba, apoi frana brusca, atentie la usi aproape 0, recalcitranți la orice întrebare... Nu generalizez, exista si exceptii, dar 70% din soferi asta fac, respect pt cei care se urca la volan si isi fac treaba cum trebuie. Cu ce suntem noi de vina ca si calatori ca angajatorul nu va ofera conditii ? Ieșiți in stradă daca nu se rezolva amiabil, dar nu va mai razbunati pe noi, zi de zi, zi de zi...

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk
2

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2016 - 11:34

Situatia descrisa de tine e derivata din ce discutam aici. Soferii noi vin si pleaca, conditiile nefacandu-i sa vrea sa ramana si stiind ca e ceva temporar, nici nu tin sa respecte la maxim toate regulile.
Desigur, asta afecteaza si imaginea celor care isi fac bine treaba.
4

#32 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 februarie 2016 - 11:59

Vezi postareaDanyM, la 06 februarie 2016 - 09:13, a spus:

Cu ce suntem noi de vina ca si calatori ca angajatorul nu va ofera conditii ? Ieșiți in stradă daca nu se rezolva amiabil, dar nu va mai razbunati pe noi, zi de zi, zi de zi...


Pai pentru ca simtul civic e cam 0% de aia avem si "noi" o parte de vina. Sincer daca urc in orice mtc la orice ora din zi sau din noapte este garantat ca voi gasi probabil doar 1-2 persoane din acel mtc care sa gandeasca mai cinic si sa zica "da eu il inteleg pe cel care conduce de ce face ceea ce face si se comporta cum se comporta". E un cerc vicios oricum, la fel cum "noi" spunem de "ei" ca majoritatea sunt "moldoveni care habar nu au cum sa conduca" asa e si in tabara lor, asta pentru ca majoritatea ,indiferent de tabara, nu vor sta sa studieze fiecare individ in parte. Si mai exista o idee de spus pentru care exista o incordare, nimeni nu isi face "temele", pe de-o parte la conducatori exista o scuza, oamenii sunt prost platiti, iar dupa peste 10 ani de munca si schimbari in tot mai rau e de inteles de ce unii isi mai rezerva din atributii si nici nu accepta altele noi, dar la calatori care e scuza?, de ce nu se uita nimeni pe o tabla in statie sa vada cum vine autobuzul si injura soferul ca vine tarziu cand defapt omul isi respecta graficul? de ce trebe toti dar absoul toti calatorii dintr-un tramvai sa coboare si sa urce pe usa din fata, la ora de varf cand fiecare secunda conteaza, sigur nu e ortodox ca vatmanul sa miste umpic tramvaiul ca sa ii faca sa se grabeasca, dar la urma urmei, mai sunt inca 3 usi pe care se poate cobora, si mai pot continua cu exemplele. Nu e niciunul mai presus de altul dar pana la urma daca exista lipsuri, acestea vor creea mereu scuze pentru diferite situatii si de aceea se intampla ce se intampla. Eu zic ca puterea de schimbare cea mai mare e in mainile calatorilor, doar noi folosim acest serviciu si suntem mult mai numerosi.
2

#33 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 februarie 2016 - 15:36

Vezi postareaDanyM, la 06 februarie 2016 - 09:13, a spus:

Ca si calatori, înțelegem ca sunt conditii de munca defavorizate, si va e greu sa va faceti treaba in conditii normale. Si am intelege de asemenea daca nu mai iesiti pe traseu in forma de protest pentru a primii conditii optime de munca pt anul 2016. Ceea ce nu intelegem, de ce nu faceti greva in loc sa veniti frustrați la serviciu, sa conduceti ca "Dorel", viteze mari chiar si in curba, apoi frana brusca, atentie la usi aproape 0, recalcitranți la orice întrebare... Nu generalizez, exista si exceptii, dar 70% din soferi asta fac, respect pt cei care se urca la volan si isi fac treaba cum trebuie. Cu ce suntem noi de vina ca si calatori ca angajatorul nu va ofera conditii ? Ieșiți in stradă daca nu se rezolva amiabil, dar nu va mai razbunati pe noi, zi de zi, zi de zi...

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

Evident, nu ți-ai pus problema întîrzierii față de grafic, motiv care-i determină pe șoferi să grăbească coborârea & urcarea călătorilor, precum și maniera oarecum mai agresivă de condus.
Încă nu-mi explic apetența majorității călătorilor de a coborî și urca exclusiv pe ușa 1, când celelalte sunt nefolosite.
Uneori îmi spun:
- Da domnule, ăștia sunt civilizați și urcă pe ușa destinată urcării.
Însă, aceiași indivizi insistă să coboare tot pe la ușa 1, deși MTC-ul nu este aglomerat și ar putea să folosească și celelalte uși.
Nu rare sunt cazurile în care în autobuz se află un singur călător, și acesta insistă să coboare pe ușa 1. Pe aceștia îi suspectez de clara intenție de a-i face un rău șoferului, determinându-l să deschidă ușa care îi produce un curent de aer rece.
0

#34 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 februarie 2016 - 17:50

Legat de urcarea si coborarea la prima usa a persoanelor varstnice, pot expune logica mamei mele cand a devenit mai neputincioasa in miscare.

A patit de cateva ori sa urce pe alte usi iar autobuzul sa plece din statie cu ea pe scari, ceea ce a dezechilibrat-o mai mult sau mai putin si s-a simtit in pericol...

Dupa aceste cateva patanii, s-a hotarat sa urce si sa coboare doar pe prima usa in speranta ca va fi observata si asteptata de sofer sa urce cat mai in interiorul autobuzului. La fel si la coborare...sa nu plece autobuzul cu un picior jos si celalalt pe scara...De doi ani a scapat de aceste griji! ...Definitiv!... :(


Deci, daca fata de astfel de situatii as avea intelegere, fata de ceilalti nu as avea, mai putin la urcarea celor care au bilet in mana deaorece RATT-ul a stabilit ca validatorul de bilete de hartie sa fie instalat la prima usa, urmand ca in timp scurt biletele de hartie sa dispara, ramanand doar cele din portofelul electronic, lucru care nu s-a intamplat desi au trecut peste 5-6 ani de atunci...
1

#35 Useril este offline   DanyM 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06 ianuarie 15

Postat 06 februarie 2016 - 22:54

Inteleg aceasta problema, si nici eu nu pot sa inteleg de ce oamenii inca se calca in picioare pana si la urcare si la coborare, de parca s.ar da paine pe vremea lui Ceașcă'... Soluții pentru a invata oamenii sa foloseasca cum trebuie "mijlocul de transport în comun" cred ca exista, trebuie doar sa fie puse în practică. Sau chiar o bariera la usa din fata pentru a nu ma putea... Acum din nou este treaba conducerii sa faca asta, si personalului sa aduca sugestii (nu zic ca nu ati facut deja asta).

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2016 - 12:44

Vezi postareaDanyM, la 06 februarie 2016 - 22:54, a spus:

Sau chiar o bariera la usa din fata pentru a nu ma putea...

Sa sti ca imi aduc aminte ca prin '73 cand au sosit noile Roman 112, in fata era o bariera care permitea calatorilor sa mearga spre mijlocul vehiculului, dar nu si invers. La urcare, soferul impunea ca toti sa treaca de bariera, astfel el nefiind incomodat si avand vizibilitate laterala. Desigur, aceste bariere nu au avut viata lunga in conditiile de atunci. -_-
5

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 februarie 2016 - 14:06

Confirm si eu cele spuse de Florin. Foloseam atunci destul de des Linia 33 care avea atunci capatul din oras la Spitalul de Copii, respectiv statia lipita de Parcul Central, vis-a-vis de Spitalul de Copii...
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2016 - 21:33

Eu unul atarnam de bariera asta si nu pierdeam din vedere nicio miscare a soferului. :D Aveam cam 8-9 ani.
2

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi