STP Timișoara Forum: Intrebare: Salariu marit 10%? - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Intrebare: Salariu marit 10%?

#1 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 decembrie 2015 - 02:51

Buna seara! As vrea sa stiu daca si Ratt benficiaza de marirea cu 10% adresata bugetarilor!? Multumesc si astept un raspuns!
0

#2 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 decembrie 2015 - 11:17

Nu. Noi nu suntem bugetari. Nici cand Boc a taiat salariul bugetarilor, pe noi nu ne-a afectat (bine, nici nu prea ar fi avut de unde sa taie... :D )
Din cate stiu, doar cei platiti din bugetul statului primesc aceasta marire si asta nu e cazul RATT. Noi nu suntem platiti nici macar din bugetul local, asa cum majoritatea o cred.
0

#3 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 decembrie 2015 - 23:09

Sunt sofer RATT! Ma mira sincer,in continuare cum conducerea nu ii in stare barem sa ofere o prima de sarbatori! Sau o mica atentie! Nici macar orele sulplimentare nu le mai plateste! Incet incet,multi isi iau talpasita! Daca aveti ceva informati de salari sau prime va rog sa imi spuneti! ps..ca lideru de sindicat ii degeaba,si la telefon nu ai unde sa suni sa iti zica ceva concret!

Aceasta postare a fost editata de moha1900: 27 decembrie 2015 - 23:10

1

#4 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 decembrie 2015 - 09:21

Citeaza

Sunt sofer RATT! Ma mira sincer,in continuare cum conducerea nu ii in stare barem sa ofere o prima de sarbatori! Sau o mica atentie! Nici macar orele sulplimentare nu le mai plateste! Incet incet,multi isi iau talpasita!



Poate ca tocmai asta se si urmareste...Eu, alta explicatie nu (prea) am...
0

#5 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 decembrie 2015 - 11:01

In ultimele 6 luni am observat ca si la magazine, statii de carburant etc (privat) au disparut angajati cu vechime si au fost angajati tineri, sub 25 de ani. Motivul este evident, salariul sa fie cit mai mic. :censored:
0

#6 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 decembrie 2015 - 23:23

Mai multi colegi au avut discuti cu lideri de sindicat! Probabil in 2016 se vor face ceva miscari de protest! In halu asta nu se mai poate! Ne-am saturat!
3

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 decembrie 2015 - 14:39

Salariul minim se va mari de la 1 mai la 1250 lei impozabili...
0

#8 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2015 - 18:47

Ne-au cam tepuit cu aceasta amanare de pe 1 ianuarie pe 1 mai, dar bine ca totusi se face.
0

#9 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 30 decembrie 2015 - 19:17

Cu ce ne ajuta pe noi de la RATT? Ca oricum nu suntem la minim pe economie si noi nu apartinem de stat! Asa ca......! Noi conducem non-stop si salari de mizerie!
0

#10 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 decembrie 2015 - 19:31

Salariul minim obligatoriu nu se aplica doar la stat, ci tuturor. Daca acum, sa zicem, un muncitor categoria a-IV-a are 1250 de lei si un necalificat 1050, automat de la 1 mai se vor aplica alte grile, ca doar nu o sa aiba salariul cel cu categoria a-IV-a, egal cu cel proaspat angajat ca necalificat.
0

#11 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 31 decembrie 2015 - 00:32

La noi nu o sa fie nici o modificare! Are grija domnul goia de asta! El probabil a avut bani de sarbatori! Sa vada in ianuarie cum ne oprim si incepem sa dam claxoane......sa il vedem atunci! Sau mai rau.....sar putea sa numai iesim din garaj! Si asa prim masura a fost luata! nimeni numai merge la suplimentare ca sa vada si cetateni si sa stie de ce o sa intrzie in stati tramvaiele si restu! Scriu aici tot asta ca sa vada si oameni sa se astepte! Sa nu fie luati prin surprindere!

Ca multi oameni au fost mintiti! Ca vezi doamne e aglomeratie.....nu! Nu este personal asta ii adevarul! Putin persoanl si prost platit! Si o sa fie si mai rau din ianuarie! La revedere oameni la suplimentare....fara bani, stam acasa mai bine!
2

#12 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 decembrie 2015 - 12:56

Macar de v-ati si tine de cuvant. Multi fricosi la RATT acolo. Si aici vorbesc desigur de soferi/vatmani. Astfel de demersuri trebuiam facute demult. Nu acuma! Treaba e prea imputina deja. Daca se faceau presiuni, greve din vreme, nu ajungeam sa nu avem personal de bord...
1

#13 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 31 decembrie 2015 - 15:19

Și dacă făceam grevă, nu te-ai fi numărat și tu printre cei care ne-ar fi înjurat cu sete?
Apoi, dacă în urma unei greve mă dă Goia afară, ce mă fac la cei 57 de ani ai mei? Mă angajezi tu??? Ești curajos nevoie mare, fluierând din tribună.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 31 decembrie 2015 - 15:19

1

#14 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 decembrie 2015 - 15:47

Lumea ar intelege. Imi aduc aminte acum vreo 20 ani eram in liceu in Balcescu si 3 zile nu au circulat MTC-urile. Spre rusinea mea nu mai stiu motivul

Am mers 3 zile pe jos Freidorf - Balcescu si retur. Sa stii ca lumea nu injura cum ai crede.
1

#15 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 31 decembrie 2015 - 16:41

Si eu am 49 de ani! Dar suntem deja peste 60 pe lista trecuti! In ianuarie se va mai vorbi cu multi! Pentru ca nu a dat prima anul asta si-a pus Goia capac singur! Tot ce scriu aici scriu din timp ca sa nu fie surprize! Salariu marit..NU! Prime NU! Ore suplimentare platite..NU! Atunci de ce mai venim la munca? Si dvs ,daca o sa fiti alaturi de noi cand o sa se discute nu o sa va dea afara nimeni! O sa fim prea multi ca ne dea pe toti afara....si ii cam greu la ce personal putin este! Bani pentru donati sunt......sunt acte oficiale care arata donati! Depre asta sa se mai discute pe forum...oameni sa stie in ce conditi si hal lucram!

Un an nou fericit!
1

#16 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 31 decembrie 2015 - 16:50

Cred ca greva e singura solutie. A fost o greva la soferii de troleibuz si vatmani in 1994, la soferi de autobuz in 1995 si 1999, au avut efecte benefice (cat de cat) pentru ei. Transportul era paralizat chiar 3-4 zile. Am citit despre acestea in presa de atunci.
3

#17 Useril este offline   moha1900 

  • Conducator auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 17 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 31 decembrie 2015 - 19:14

Asa va fi si anul ce vine! Nu avem pauze de masa,nu ne putem face nevoile omenesti! Nu suntem in grafic ,ne face avertismente! Eu 12 ore stau pe scaun si nu am voie nici sa manc,nici lipsa mica nimic nimic! Totusi nu suntem sclavi pe plantatie! Trebuie sa luam masuri si toti cetateni sa inteleag in momentele alea ca nu avem de ales.....! Nu am voie sa fumez ca nu se prea fac cabine!....totusi....ii prea mult! Prime acolo 200 sau 300 de lei putea sa ofere asa cum a facut la biserica 4000 de lei intro singura luna! Sa numai zic de altele!
1

#18 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 31 decembrie 2015 - 20:11

Care biserica? Poate biserici! In curtea fostului depou Take Ionescu sunt doua biserici "gemene" una langa alta, pe langa acelea a fost ridicata ditamai biserica (??) de zici ca-i hotel?!
0

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 decembrie 2015 - 20:23

Mereu am sugerat angajatilor RATT nemultumiti de retributia lor ca au doua variante pentru a-si rezolva problema...

Fie pleaca din RATT, fie se unesc si fac o greva, desi unitatea in asemenea momente lasa mult de dorit...

Iata ca unii au aplicat prima varianta iar cei ramasi inca la RATT incearca sa aplice a doua varianta, cand cutitul a inceput sa atinga osul...

Pe de alta parte ii dau dreptate lui emilut in aceasta chestiune, in sensul ca este extrem de usor sa ai 20 si ceva de ani si sa fluieri din tribune... :naughty1:


Eu sper ca unitatea pomenita sa se realizeze si sa se faca curatenie la varf in RATT...Ca si simplu calator va sunt alaturi...
1

#20 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 ianuarie 2016 - 12:07

Atat timp cat exista sindicat, acesta trebuie sa adreseze conducerii problemele pentru solutionare, daca nu se rezolva asa, atunci da, greva ar fi singura solutie, cu anuntarea ei din timp si organizata de catre sindicat. Cum sindicatul la care sunt afiliati majoritatea angajatilor din RATT e corupt si loial conducerii, nu contribuabilor asa cum ar trebui, negocierile nu vor avea loc, sau vor avea loc dar rezultatul acestora ar fi zero. Greva este un drept constitutional.
Din punctul meu de vedere, iesirea membrilor din sindicatul actual ar fi principala prioritate, urmata de infiintarea altui sindicat cu lideri noi, alesi dintre dumneavoastra.
Despre unitate ar mai fi cate ceva de spus, mereu se vor gasi oameni care se vor opune, fie ca le convine situatia, fie ca mai au 2-3 ani pana la pensie, fie ca au rate la banci:). Nu uitati cum au decurs lucrurile in cazul semnarii petitiei care urma sa fie adresata Guvernului si Senatului Romaniei, pentru a fi reintrodusa grupa speciala de munca (fosta grupa a II-a). Cati din cei de la autobuze au vazut sau au auzit despre acele tabele?...cativa doar, acestea fiind sechestrate de catre liderul de sindicat si ascunse in birou pentru a fi inmanate conducerii. La fel s-a intamplat si la tramvaie, doar la troleibuze aceste tabele au fost semnate in proportie de 90%.

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 03 ianuarie 2016 - 12:48

6

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi